*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 107172 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #168 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:31:50 πμ »
Ευχαριστώ Φωτεινή!

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #169 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:34:35 πμ »
Αυτό ακριβώς εννοώ, Φωτεινή. Σου φάνηκε ικανοποιητικό; Νομίζεις ότι καλύπτει και αυτές τις ερωτήσεις σχετικά με συγκεκριμένες παιδαγωγικές μεθόδους, π.χ τι είπε ο Piaget κτλ. Αυτές με φοβίζουν. Έχεις ξαναδώσει, Φωτεινή;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #170 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:48:14 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για τις συμβουλές! Εύχομαι σε όλους καλή δύναμη και μετά το τέλος της διαδικασίας να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι, γιατί πιστεύω πως όλοι όσοι είμαστε στο forum προσπαθούμε πολύ και θα είναι άδικο να μην πετύχουμε κάτι ικανοποιητικό.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 11:48:27 πμ »
θα δώσω τρίτη φορά. το 2005 είχα κάνει μία ανάγνωση το βιβλίο του fontana ο εκπαιδευτικός στην τάξη και πήρα 69.53. το 2007 είχα διαβάσει το ββλίο του Ματσαγγούρα και έγραψα 85,94.
το βιβλίο του Ματσαγγούρα μπορείς να το διβάσεις εύκολα. όσο για τα ονόματα έχει κάποιους βασικούς. το θέμα είναι ότι και να διαβάσεις για όλους αυτούς, πόσους θα θυμάσαι?
στην alfavita έχει κάποια τεστάκια και θεωρία (όπως κάποιους οδηγούς από το παιδαγωγικό ινστιτούτο). προσοχή όμως στα τεστάκια γιατί πάντα υπάρχουν και λάθη.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2008, 11:50:38 πμ από fotini.1981 »
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fotini.1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 12:05:43 μμ »
κοίτα και το θέμα με τα παιδαγωγικά. επίσης πριν καιρό είχαν ανεβάσει τα παιδιά και κάποια cd από ένα περιοδικό. δε μπορώ να θυμηθώ που είναι. όποιος θυμάται, ας βοηθήσει.
άνθρωπέ μου τι ξεφτίλα να σου χαλάνε τ' όνειρο και συ να τους αφήνεις...

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 04, 2008, 02:37:25 μμ »
γεια σας :)επειδη δινω πρωτη φορα,μηπως γνωριζει κανεις αν κυκλοφορει καποιο βοηθημα με παραδειγματα σχεδιων μαθηματων για τα νεα??
Ένα αρκετά καλό βιβλίο για τη διδακτική των νέων είναι "Η διδασκαλία στα κείμενα και στη γλώσσα" Παπακωστούλα, Γιανναρά, Παπαδόπουλος, Στέφος, εκδ. Παπαδήμα
Θα ήθελα να ρωτήσω την Ευαγγελία  αν το συγκεκριμένο κείμενο περιέχει σχεδια μαθημάτων.
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 10:03:23 μμ »
Έχω πολλές απορίες.. ???
1)  Το σχέδιο μαθήματος σε γενικές γραμμές είναι όμοιο για αρχαία & νέα?
2)  Τα στάδια τα ακολουθούμε κατά γράμμα, χωρίς να παραλείψουμε κάποιο?
3)  Το πρώτο στάδιο είναι η δημιουργία θετικού κλίματος στη τάξη?
4)   Η πιό συνηθισμένη μέθοδος είναι η αναλυτικοσυνθετική?

Αυτά πρός το παρόν..ελπίζω να μή σας κούρασα..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #175 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 12:23:33 πμ »
Με πάσα επιφύλαξη γιατί η διδακτική δεν είναι το φόρτε μου...
1. Ναι. Στα αρχαία μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το παλιότερο (αφόρμηση, καθορισμος θέματος-παρουσίαση νέου κτλ που δε τα θυμάμαι τώρα -δεν έχω πιάσει ακόμα την ειδική διδακτική, τα βήματα υπάρχουν στα βιβλία του καθηγητή).
2. Ναι. Αν η ερώτηση σε επικεντρώνει σε συγκεκριμένο στάδιο, κάνεις μια σύντομη αναφορά στα προηγούμενα
3. Το α' στάδιο είναι η αφόρμηση ή στα νέα σχέδια η εισαγωγή υλικού προς παρατήρηση όπου γίνεται η χρήση κάποιου υλικού-μέσου για να κεντρίσει το ενδιαφέρον των μαθητών.
4. Εξαρτάται. Στα αρχαία είναι η ερμηνευτική.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #176 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 12:26:02 πμ »
 :)Σ'ευχαριστώ..Στα βιβλία καθηγητή δεν υπάρχει ολοκληρωμένο σχέδιο, αλλά δίδονται μόνο οι στόχοι.. :-\
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #177 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 12:31:27 πμ »
Aυτό που λες δεν ισχύει. Και το βιβλίο του καθηγητή για την Ιλιάδα έχει αναπτυγμένα σχέδια διδασκαλίας και τα βιβλία που λένε για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο έχουν! Για κοίταξε καλύτερα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος elinag

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #178 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 01:16:30 μμ »
Καλησπερα και καλό κουράγιο στους διαβαστερούς! Παιδιά έχω πελαγώσει εκτός των άλλων και με τη διδακτική. Έχω για αυτήν ένα δίλημμα (λίγο αργά σου ήρθε θα μου πείτε,αλλά.... :-[)...Λοιπόν,θα είναι ο 2ος διαγωνισμός Ασεπ στον οποίο παίρνω μέρος. Η σχολή μου ήταν ΦΠ,οπότε από ιστορία ούτε λόγος,από αρχαία το ίδιο κι από Νέα θεωρούσα ότι έχω ασχοληθεί κάπως περισσότερο για αυτό και επέλεξα Νέα στην ειδική διδακτική μου...Έκανα και μια βδομαδούλα μαθημα σε φροντιστήριο και πήγα κι έγραψα χάλια...Τώρα λοιπόν ενώ πάλι κλίνω προς τα Νέα σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξω ρότα..΄΄οχι τίποτα αλλά με τα κείμενα που έχουμε αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω να αποτύχω έστω καλύτερα..
Ποιά η γνώμη σας?Ούτως ή άλλως δεν έχω καμιά ειδίκευση στο γνωστικό,μήπως θα ήταν λογικότερο να στραφώ σε άλλη ειδική διδακτική? ???

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #179 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 01:56:41 μμ »
Καλησπερα και καλό κουράγιο στους διαβαστερούς! Παιδιά έχω πελαγώσει εκτός των άλλων και με τη διδακτική. Έχω για αυτήν ένα δίλημμα (λίγο αργά σου ήρθε θα μου πείτε,αλλά.... :-[)...Λοιπόν,θα είναι ο 2ος διαγωνισμός Ασεπ στον οποίο παίρνω μέρος. Η σχολή μου ήταν ΦΠ,οπότε από ιστορία ούτε λόγος,από αρχαία το ίδιο κι από Νέα θεωρούσα ότι έχω ασχοληθεί κάπως περισσότερο για αυτό και επέλεξα Νέα στην ειδική διδακτική μου...Έκανα και μια βδομαδούλα μαθημα σε φροντιστήριο και πήγα κι έγραψα χάλια...Τώρα λοιπόν ενώ πάλι κλίνω προς τα Νέα σκέφτομαι μήπως πρέπει να αλλάξω ρότα..΄΄οχι τίποτα αλλά με τα κείμενα που έχουμε αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω να αποτύχω έστω καλύτερα..
Ποιά η γνώμη σας?Ούτως ή άλλως δεν έχω καμιά ειδίκευση στο γνωστικό,μήπως θα ήταν λογικότερο να στραφώ σε άλλη ειδική διδακτική? ???
Θα σου πω τι θα κάνω εγώ. Θα προετοιμαστώ σε όλες τις διδακτικές ή σε 2 από τις τρεις (πιο πιθανό) και τη μέρα των εξετάσεων που θα δω τα θέματα θα διαλέξω αυτό που πιστεύω ότι το ξέρω καλύτερα. Βέβαια καλό θα ήταν να μας πει τη γνώμη του ένας πιο έμπειρος...

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #180 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 02:06:53 μμ »
Καλά θα κάνεις να προετοιμαστείς σε δύο αν και λίγο δύσκολο από θέμα χρόνου αυτό.Εξάλλου καθένας λίγο πολύ ξέρει πού έχει κλίση και πού νοιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια.Εγώ δεν πρόκειται να γράψω νέα γιατί μου τη δίνει να διαβάζω ανάλυση της ανάλυσης.Ακόμα και να τύχει καμιά στραβή δε νομίζω να είμαι και τόσο ανίδεη να φτιάξω ένα σχέδιο σε οποιοδήποτε μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #181 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 02:09:35 μμ »
Θέλω να κάνω μια ερώτηση, αν και δεν σχετίζεται πολύ με το θέμα. Για γενική διδακτική μπορεί κάποιος που έχει πείρα να μου προτείνει ένα βιβλίο, γιατί δεν έχω χρόνο να διαβάσω 2-3. Κυρίως, θέλω να διαβάσω για τις μεθόδους διδασκαλίας. Αυτό που ακούγεται για του Βερτσέτη που έχουμε από το Πανεπιστήμιο, ότι δηλαδή όλα είναι αντιγραφές του ισχύει; Τουλάχιστον να μην ξοδευτώ να αγοράσω άλλο. Από το Πανεπιστήμιο (Χαροκόπειο) προτείνουν του Πυργιωτάκη (ελληνικά γράμματα). Το ξέρει κάποιος; Έχω χαθεί, δεν ξέρω από πού ν' αρχίσω. Ας βοηθήσει κάποιος
Καλύτερα να αρχίσεις από ερωτήσεις πολλαπλών που έχουν μπει σε προηγούμενα έτη και να βγάζεις μόνη σου τη θεωρία από τις απαντήσεις.Ελπίζω να είναι έγκυρες.Με τόση βιβλιογραφία θα μπερδευτείς. :o

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.