*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 108097 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #364 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 03:29:07 μμ »
Δεν είναι πλέον δυνατή η πρόσβαση στα βιβλία καθηγητή- και όχι μόνο σε αυτά- στο site του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου.
Το μεσημέρι επιχείρησα "να ανοίξω" τα βιβλία καθηγητή στην ιστορία (μέχρι και χτες τα άνοιγε ως αρχείο pdf) και αντί αυτού εμφανίστηκε η ένδειξη "Λογαριασμός Παιδαγωγικού Ινστιτούτου"...

Γιατί έτσι......?

Το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος που μπήκε στο site του Π.Ι. ? ?
μολις μπηκα και μου τα ανοιγει κανονικα,όπως πάντα σε pdf

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #365 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:07:01 μμ »
Kαλημέρα και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν. Θα ρωτήσω κάτι κουφό. Υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσουν στο σχέδιο διδασκαλίας κάτι άλλο από τριμερή διάρθρωση; Διαβάζω την ειδική διδακτική του Μπόνια και έχει διάφορα σχέδια για την ιστορία και λέει βέβαια ότι ισχύει πλέον η τριμερής διάρθρωση, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσουν και κάτι άλλο. Πολλά παιδιά έχετε πάει φροντιστήριο, άρα ίσως ξέρετε κάτι παραπάνω.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #366 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:08:47 μμ »
Kαλημέρα και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν. Θα ρωτήσω κάτι κουφό. Υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσουν στο σχέδιο διδασκαλίας κάτι άλλο από τριμερή διάρθρωση; Διαβάζω την ειδική διδακτική του Μπόνια και έχει διάφορα σχέδια για την ιστορία και λέει βέβαια ότι ισχύει πλέον η τριμερής διάρθρωση, αλλά είπα να ρωτήσω μήπως υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσουν και κάτι άλλο. Πολλά παιδιά έχετε πάει φροντιστήριο, άρα ίσως ξέρετε κάτι παραπάνω.

εχω παει σε φροντιστηριο αλλα αυτο που λες πρωτη φορα το ακουω. βεβαια εκανα ειδικη νεων κ αρχαιων. δεν ξερω αν αυτο που λες ισχυει μονο για ιστορια

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #367 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:13:13 μμ »
Kαλό αυτό, ότι το ακούς πρώτη φορά. Εδώ, το βιβλίο του Μπόνια αναφέρει π.χ την πρόταση Ρέλλου (2007) που είναι τετραμερές το σχέδιο διδασκαλίας. Βέβαια δε διαφέρει από την τριμερή πορεία, απλώς χωρίζει τη διδασκαλία σε 4 φάσεις.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #368 στις: Ιανουάριος 07, 2009, 05:17:20 μμ »
Ίσως το συγκεκριμένο βιβλίο δίνει και άλλες προτάσεις για να δώσει επιστημονικό χαρακτήρα στην όλη εργασία, αλλά αφού δεν αναφέρεται στα φροντιστήρια, μάλλον δε χρειάζεται να δώσουμε σημασία. Εγώ θυμάμαι στο ιστορικό της Αθήνας ότι στη διδακτική ιστορίας κάναμε κάτι θεωρητικά πράγματα και κανένα σχέδιο, για να δούμε πώς είναι. Οπότε, διερευνητικά πάμε όλοι.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #369 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 11:31:33 πμ »
Kαλό αυτό, ότι το ακούς πρώτη φορά. Εδώ, το βιβλίο του Μπόνια αναφέρει π.χ την πρόταση Ρέλλου (2007) που είναι τετραμερές το σχέδιο διδασκαλίας. Βέβαια δε διαφέρει από την τριμερή πορεία, απλώς χωρίζει τη διδασκαλία σε 4 φάσεις.

αν είναι για το σχέδιο διδασκαλίας (όπως και για κάθε τι άλλο) να βασιστούμε σε κάποια έγκυρη πηγή και φυσικά όχι μονάχα στην εμπειρία μας, τότε για ποιο λόγο να προτιμήσουμε το όποιο βοήθημα του Μπόνια και του κάθε Μπόνια κι όχι τα βιβλία καθηγητή?
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #370 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 11:40:05 πμ »
Αν και απο κλάδο παραπλήσιο-ξενόγλωσσο- θα συμφωνήσω με Ντόρα, καλά τα θεωρητικά του πανεπιστημίου αλλά αυτό που κατάλαβα εγώ είναι οτι θέλουν να δουν αν ξέρεις τι λέει το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, δηλαδη αναλυτικά προγράμματα και βιβλία καθηγητη.............

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #371 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 01:52:33 μμ »
Σε αυτό που λέτε έχετε δίκιο. Τριμερή διάρθωση προτείνει και το βιβλίο του καθηγητή και όχι κάτι άλλο. Όμως τα βιβλία του καθηγητή στην ιστορία είναι γενικόλογα, δηλαδή δε σε βοηθούν να καταλάβεις πώς θα κάνεις ένα σχέδιο μαθήματος. Του Μπόνια το θεωρώ πιο πρακτικό. Τώρα, δεν ξέρω τι ισχύει στα άλλα μαθήματα. Εγώ θεωρώ ότι το μόνο που αξίζει είναι οι οδηγίες διδασκαλίας του μαθήματος της ιστορίας που δίνει το υπουργείο. Τα βιβλία του καθηγητή είναι χάσιμο χρόνου. Ταπεινή μου γνώμη

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος moagniko

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #372 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 02:02:55 μμ »
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι.. Υπάρχει κάποιος (όχι του Ιστορικού-Αρχαιολογικού) ο οποίος επέλεξε διδακτική ιστορίας και έγραψε καλά; Άλλο να επιλέγεις στο γνωστικό απάντηση από ήδη υπάρχουσες κι άλλο να πρέπει να αναπτύξεις ένα θέμα. Στα αρχαία και τα νέα μπαίνει και λίγο η κρίση σου μέσα, στην ιστορία όμως, εάν δεν γνωρίζεις, τι θα γράψεις; Όλες οι γνώμες δεκτές..! :)

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #373 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 02:33:23 μμ »
παιδια εγω πιστευω οτι στην ιστορια δεν υπαρχουν συγκεκριμενα σχεδια διδασκαλιας που πρεπει να διαλαξεις κ τετοια.υπαρχουν καποια στανταρ πραγματα που αναφερεις(οτι κ αν τυχει),οπως συνδεση με προηγουμενα,αναγωγη στο σημερα,προκληση ενδιαφεροντος,χαρτες,διαγραμματα,πινακες,επισκεψη σε μουσεια κτλ κτλ..γι αυτο ισως ειναι πιο ευκολο να γραψεις καλα,κ ας μην ξερεις τελεια το θεμα που πρεπει να διδαξεις.
στον προηγουμενο εγραψα 63,εχοντας μικρη γνωση στο ενα θεμα,κ ελαχιστη στο 2ο στηριζομενος σε γενικα πραγματα(οχι ομως γενικοτητες μονο) κ σε αλλα οπως τα παραπανω
αν ηξερα καλα αυτα που υποτιθεται οτι θα διδασκα,νομιζω οτι θα εγραφα πολυ καλα
πιστευω οτι αν καποιος δεν παει για το αριστα κ εχει καλη σχεση με την ιστορια,μπορει να παει καλα
κ επισης οτι κατα τη γνωμη μου μην αναλωνεστε τοσο στο να ψαχνετε αναλυτικα σχεδια διδαδκαλιας,να ψαχνετε ωρα να βρειτε 5 ξεχωριστους ειδικους στοχους κτλ.δεν ειναι ο σκοπος να δημιουργησουμε ενα σχεδιο οπως αυτα του μπονια
να σημειωσω ακομα οτι εχω τελειωσει ιστορικο(ισως παιζει κ αυτο καποιο ρολο) κ οτι ολα ειναι προσωπικες εκτιμησεις.καθενας διαβαζει με τον τροπο του
επισης του μπονια το διαβασα κ μου φαινεται καλο,οχι τοσο για τα πολυπλοκα διαγραμματα,αλλα γιατι σου παρεχει συνοπτικα ιδεες για εμπλουτισμο της διδασκαλιας(εποπτικα μεσα,τα αλλα που ανεφερα παραπανω κτλ) κ επισης εχει κ διαγραμματα επισκεψης σε μουσειο,σε περιπτωση που τα πανεξυπνα μυαλα που βαζουν τα θεματα ζητησουν κατι τετοιο.


Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #374 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 04:02:07 μμ »
Γιατί θεωρείτε ότι πρέπει να ξέρεις καλά το γνωστικό για να γράψεις διδακτική ιστορίας; Εγώ πιστεύω ότι το 2007 δε ζητούσαν κάτι εξειδικευμένο στη διδακτική ιστορίας, όσον αφορά στο γνωστικό κομμάτι.  Πιστεύω ότι αυτά τα ήξερες και χωρίς να έχεις διαβάσει. Άλλωστε, στο σχέδιο διδασκαλία θέλουν να δουν τις μεθόδους που ακολουθείς και αν έχουν μια αλληλουχία οι ενέργειες σου και αν ανταποκρίνονται στους στόχους που έχεις θέσει. Γιατί έχει δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση με την ιστορία;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2009, 04:09:00 μμ από LK »

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #375 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 04:53:57 μμ »
εγω παλι πιστευω οτι βοηθαει παρα πολυ το γνωστικο στην ειδικη διδακτική.γιατι,πώς θα διδαξω σωστα μια ενοτητα οταν δεν κατεχω το γνωστικο? τουλαχιστον καποια πολυ βασικα πραγματα χρειαζονται.
εξαρταται ομως και απο το θεμα,αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι αποκομμενο το γνωστικο απο την ειδικη διδακτικη.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #376 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 05:11:54 μμ »
οπως ειπα,πιστευω οτι στην ιστορια μπορεις να γραψεις καλα,χωρις να πολυξερεις το γνωστικο.απλα αμα ξερεις κ το γνωστικο,γραφεις καλυτερα,ειναι πιο πληρεις οι απαντησεις,κ δειχνεις περισσοτερο οτι το χεις,ενω αν δεν ξερεις το θεμα,καπου θα φανει οτι πας να καλυψεις την αγνοια σου με γενικοτητες....

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #377 στις: Ιανουάριος 08, 2009, 05:29:30 μμ »
Συμφωνούμε, δε λέμε τίποτα το διαφορετικό. Εγώ είπα ότι δε θέλει εξειδικευμένες γνώσεις επί του γνωστικού για να γράψεις ειδική διδακτική ιστορίας, όχι ότι ένας παντελώς άσχετος θα πάει και θα γράψει. Για παράδειγμα στο β΄θέμα του 2007 τι ζητούσε; Στην ουσία μέσω τεσσάρων διαφορετικής προέλευσης πηγών να διδάξεις τον αντίκτυπο που είχε η δ' Σταυροφορία. Συνεπώς, δε νομίζω ότι απαιτούνταν εξειδικευμένες γνώσεις. Φυσικά, αν αγαπάς το συγκεκριμένο αντικείμενο όλα είναι πιο εύκολα. Τώρα σχετικά με το αν προέρχεται κάποιος από το ιστορικό ή όχι είναι θέμα ψυχολογίας και τίποτε άλλο. Ένας που δεν είναι του ιστορικού αποκλείεται να γράψει καλύτερα και στο γνωστικό και στην ειδική διδακτική ιστορίας από εμάς που έχουμε τελείωσει το συγκεκριμένο τμήμα; Άλλωστε και εμείς τι κάναμε στην ειδική διδακτική ιστορίας, κάτι γενικότητες. Έχω στο σπίτι ένα βιβλίο του Βερτσέτη για την ειδική διδακτική ιστορίας που για τον ΑΣΕ δεν είναι καθόλου χρήσιμο, γιατί όπως ειπώθηκε τα θέματα στον ΑΣΕΠ συμβαδίζουν με τις οδηγίες του παιδαγωγικού ινστιτούτου.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 791
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 746
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.