*

Αποστολέας Θέμα: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 108096 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #448 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 10:04:24 μμ »
Στην ειδική διδακτική, στη φάση της εμπέδωσης, πρέπει να δίνουμε ένα φύλλο εργασίας με ερωτήσεις ανοιχτού και κλειστού τύπου ή ό,τι θέλουμε. Εγώ προτιμώ να κάνω δύο ερωτήσεις προφορικές, ανοιχτού τύπου που να είναι περισσότερο αξιολόγηση. Η σύνοψη των βασικών σημείων της ενότητας είναι στη φάση της εμπέδωσης πριν τις ερωτήσεις που θα τους κάνουμε για το κλείσιμο της ενότητας;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #449 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 10:45:52 μμ »
Πείτε ότι εφαρμόζουμε κατευθυνόμενο διάλογο. Πρέπει να αναφέρουμε ακριβώς τις ερωτήσεις και τις αναμενόμενες απαντήσεις ή απλώς τα σημεία που θα φωτίσουμε;

Σε κάθε στάδιο κατά την πορεία μαθήματος, καλόν είναι να αναφέρεις στο τέλος εκάστου σταδίου τη μέθοδο που κάθε φορά χρησιμοποιείς, όπως και τη μορφή, π.χ. μέθοδος: κατευθ. διάλογος, μορφή διαλογική. Θεωρώ ότι θα πρέπει να τίθενται κάθε φορά συγκεκριμένα ερωτήματα και να δίδονται ενδεικτικές απαντήσεις, στα πλαίσια της μεθόδου που ακολουθείται. Τουλάχιστον, αυτό ισχύει για τη διδακτική της ιστορίας.
Για τη διδακτική ιστορίας ρωτάω και εγώ. Θέλουν, δηλαδή, να δουν και πώς θέτεις τις ερωτήσεις, ώστε να εξάγεις τα συμπεράσματα που θες. Στο τέλος καλό είναι να βάλουμε και ένα μαθητή να κάνει σύνοψη;

Ναι, επέλεξα διδακτική της ιστορίας και στον προηγούμενο διαγωνισμό και η βαθμολογία μου ήταν πολύ καλή (81). Βέβαια, ήταν και τα θέματα πολύ εύκολα τότε. Για να δούμε και φέτος...
Εννοείς στο στάδιο της εμπέδωσης; Δε νομίζω ότι είναι κι ο καλύτερος τρόπος για να ολοκληρώσεις ένα σχέδιο, αλλά αν δε σου έρθει τίποτε άλλο στο μυαλό εκείνη τη στιγμή, τότε ναι.
όχι, εννοούσα για το στάδιο επεξεργασίας. Στο στάδιο της εμπέδωσης θα γράψω για φύλλο εργασίας. Δεν πρόκειται να αναφέρω περί δραματοποίησης, γιατί φοβάμαι. Ξέρω ότι όλοι οι διορθωτές είνα μεγάλης ηλικίας. Εσύ έχεις ξαναδώσει διδακτική ιστορίας. Τι λέει η εμπειρία σου; Είναι δίκαιη η βαθμολόγηση, γιατί εχω ακούσει ακραία πράγματα
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #450 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 10:55:04 μμ »
Στην ειδική διδακτική, στη φάση της εμπέδωσης, πρέπει να δίνουμε ένα φύλλο εργασίας με ερωτήσεις ανοιχτού και κλειστού τύπου ή ό,τι θέλουμε. Εγώ προτιμώ να κάνω δύο ερωτήσεις προφορικές, ανοιχτού τύπου που να είναι περισσότερο αξιολόγηση. Η σύνοψη των βασικών σημείων της ενότητας είναι στη φάση της εμπέδωσης πριν τις ερωτήσεις που θα τους κάνουμε για το κλείσιμο της ενότητας;

Συνήθως φύλλο εργασίας με κάποια ερώτηση, την οποία οι μαθητές καλούνται ν' απαντήσουν γραπτώς ή προφορικώς. Το αν θα είναι συγκλίνουσας ή αποκλίνουσας μορφής το επιλέγεις εσύ. Βέβαια εκτιμώντας και το χρόνο που σου έχει απομείνει στο συγκεκριμένο στάδιο, καθώς σε κάθε βήμα καλόν είναι να αναφέρεις τον εκτιμώμενο χρόνο. Η σύνοψη μπορεί να τεθεί και συνδυαστικά. Με βάση τα ερωτήματα που θα θέτεις, το ένα εξ αυτών να αφορά σε ανακεφαλαίωση των βασικών σημείων, που άκουσαν μέχρι εκείνη τη στιγμή οι μαθητές και το επόμενο ερώτημα να αφορά περισσότερο σε συνθετική ικανότητα. Αν και θεωρώ ότι στη φάση της εμπέδωσης δεν έχεις και πολύ χρόνο, γι' αυτό καλύτερα τα ερωτήματα που θα θέσεις να εξετάζουν τα βασικά σημεία που θα πρέπει ως εκείνη τη στιγμή να έχουν εμπεδώσει οι μαθητές.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #451 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 11:03:26 μμ »
Α, μέσα από το φύλλο εργασίας κάνεις σύνοψη. Αφού τα πήγες τόσο καλά στην ειδική διδακτική πες μου, είναι αλήθεια ότι προτιμούν ως μέθοδο τον κατευθυνόμενο διάλογο; Έγραψες εσύ για ομαδοσυνεγατικές μεθόδους και τέτοια; Ποια η γνώμη σου;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #452 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 11:12:50 μμ »
Α, μέσα από το φύλλο εργασίας κάνεις σύνοψη. Αφού τα πήγες τόσο καλά στην ειδική διδακτική πες μου, είναι αλήθεια ότι προτιμούν ως μέθοδο τον κατευθυνόμενο διάλογο; Έγραψες εσύ για ομαδοσυνεγατικές μεθόδους και τέτοια; Ποια η γνώμη σου;

Ως επί το πλείστον χρησιμοποιούσα ως μέθοδο '''εργασία  με τις πηγές''' διερευνητικής μορφής είτε σε μορφή ατομικής μελέτης είτε μέσα από χωρισμό σε ομάδες. Δηλ. ανάλογα με το πως εξελισσόταν η διδασκαλία σε κάθε στάδιο όριζα και την αντίστοιχη μέθοδο. Και φυσικά και διάλογος όχι μόνο κατευθυνόμενος αλλά και ελεύθερος, διαλογικής μορφής.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #453 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 11:17:46 μμ »
Α, μέσα από το φύλλο εργασίας κάνεις σύνοψη. Αφού τα πήγες τόσο καλά στην ειδική διδακτική πες μου, είναι αλήθεια ότι προτιμούν ως μέθοδο τον κατευθυνόμενο διάλογο; Έγραψες εσύ για ομαδοσυνεγατικές μεθόδους και τέτοια; Ποια η γνώμη σου;

Ως επί το πλείστον χρησιμοποιούσα ως μέθοδο '''εργασία  με τις πηγές''' διερευνητικής μορφής είτε σε μορφή ατομικής μελέτης είτε μέσα από χωρισμό σε ομάδες. Δηλ. ανάλογα με το πως εξελισσόταν η διδασκαλία σε κάθε στάδιο όριζα και την αντίστοιχη μέθοδο. Και φυσικά και διάλογος όχι μόνο κατευθυνόμενος αλλά και ελεύθερος, διαλογικής μορφής.
Σε ευχαριστώ πολύ. Με συμβούλευαν να μη γράψω για χωρισμό σε ομάδες, γιατι θα στραβωσουν, αλλά και εγώ νομίζω ότι δεν μετράει το τι, αλλλά το πώς θα το παρουσιασεις. Ας ελπίσω ότι κάτι θα γράψω

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #454 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 11:20:29 μμ »
Για τα βιβλία του καθηγητή στην ιστορία ποια είναι η γνωμη σας, βρε παιδιά. Πρέπει να αισθάνομαι τύψεις που δεν τους έδωσα και μεγάλη σημασία. Δεν τα μπορώ. Πνίγεσαι στις άσχετες λεπτομέρειες. Εσείς τα διαβάσατε καλά;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #455 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 12:52:43 μμ »
καλησπερα σε ολους...κ καλη επιτυχια ευχομαι... σε ολους μας......

ερωτηση....οσον αφορα διδακτικη νεων η αρχαιων.....πως θα κανετε παρουσιαση της νεας ενοτητας? (π.χ με αναγνωση απο καποιον μαθητη?)
εχω κολλησει βασικα, κ δεν ειμαι σιγουρη ποιος ειναι ο σωστος τροπος........βοηθεια...... :-\

επισης....ως αφορμηση...οκ για λογοτεχνια, μπορω να σκεφτω...αλλα στα αρχαια??????????δεν βγαζω ακρη απο τα βιβλια που διαβαζω,.....(επισης εχει παρει το ματι σας κανενα σχεδιο διδασκαλιας για αρχαια στα βιβλια του καθηγητη? εχω βρει μονο στην ιλιαδα νομιζω....εχετε βρει καποιο αλλο που δεν προσεξα????)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #456 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 12:54:53 μμ »
Σε όλα νομίζω υπάρχουν σχέδια..περιληπτικά όμως (αν εξαιρέσω τα έπη)..κι εγώ τις ίδιες απορίες έχω με αφόρμηση κ.τ.λ.
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #457 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 12:57:33 μμ »
καλησπερα σε ολους...κ καλη επιτυχια ευχομαι... σε ολους μας......

ερωτηση....οσον αφορα διδακτικη νεων η αρχαιων.....πως θα κανετε παρουσιαση της νεας ενοτητας? (π.χ με αναγνωση απο καποιον μαθητη?)
εχω κολλησει βασικα, κ δεν ειμαι σιγουρη ποιος ειναι ο σωστος τροπος........βοηθεια...... :-\

επισης....ως αφορμηση...οκ για λογοτεχνια, μπορω να σκεφτω...αλλα στα αρχαια??????????δεν βγαζω ακρη απο τα βιβλια που διαβαζω,.....(επισης εχει παρει το ματι σας κανενα σχεδιο διδασκαλιας για αρχαια στα βιβλια του καθηγητη? εχω βρει μονο στην ιλιαδα νομιζω....εχετε βρει καποιο αλλο που δεν προσεξα????)

ειναι καλυτερο να γινει αναγνωση απο το διδασκοντα ωστε να δωσει εμφαση στα καταλληλα σημεια. στα αρχαια, αν δεν υπαρχουν στοιχεια που μπορεις να κανεις αφορμηση, ειναι πολυ συχνο να γινεται αφορμηση-συνδεση με τα προηγουμενα. δλδ ρωτας τα παιδια για το τι εχει προηγηθει κ ετσι γινεται αφορμηση. αλλα στα κειμενα των αρχαιων, με λιγη φαντασια, ολο κ κατι βγαινει ως αφορμηση

Αποσυνδεδεμένος epizoitis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #458 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 01:00:52 μμ »
Xαιρετώ την παρέα.
Για τη διδακτική της Ιστορίας, προσωπικά θα βασιστώ στο βιβλίο του Μπόνια, το οποίο θεωρώ ότι είναι πολύ καλό.
Νομίζω ότι αν το μελετήσει κανείς καλά , θα πετύχει μεγάλο βαθμό γιατί πιάνει όλα τα ενδεχόμενα.
Δε θέλω να του κάνω διαφήμιση βέβαια.........αλλά η γνώμη μου είναι αυτή.

Καλά να 'στε όλοι κι όλες αδέρφια
ΠΕ02

ΓΕΝΟΙΟ ΟΙΟΣ ΕΣΣΙ

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #459 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 01:08:55 μμ »
maryvas σε ευχαριστω παρα πολυ....απλα προβληματιστκα γιατι μια κοπελα που παρακολουθησε μαθηματα στον μπονια μου ειπε οτι τους ειπαν να μην κανουν ερωτησεις στους μαθητες ως αφορμηση...ουτε συνδεση με τα προηγουμενα γιατι λεει προκαλουν αγχος εξετασης....ε και φρικαρα δλδ.....πως θα γινει λ.χ στα αρχαια..να μην κανουμε συνδεση με τα προηγουμενα?????????? και επιπλεον, οτιδηποτε θελω να πω λεει....μονο υπο μορφη φυλλου εργασιας.....ποτε μονολογο....το οποιο ξερω γω,,,το θεωρω λιγο ανεφικτο....και οπως καταλαβαινεις ....φρικαρα λιγο..... :-\

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #460 στις: Ιανουάριος 23, 2009, 11:13:31 μμ »
Για τα βιβλία του καθηγητή στην ιστορία ποια είναι η γνωμη σας, βρε παιδιά. Πρέπει να αισθάνομαι τύψεις που δεν τους έδωσα και μεγάλη σημασία. Δεν τα μπορώ. Πνίγεσαι στις άσχετες λεπτομέρειες. Εσείς τα διαβάσατε καλά;

Η αλήθεια είναι ότι έχω διαβάσει κάποια πράγματα, διότι βοηθούν και στο γνωστικό συν τοις  άλλοις...
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: ειδικη διδακτικη ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #461 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 03:35:44 μμ »
καλησπερα. ερωτηση κ παλι...οταν αποφασισουμε να δωσουμε φυλλο εργασιας πρεπει στο σχεδιο μαθηταμος να το συνταξουμε ακριβως ετσι οπως θα ειναι, η μπορουμε απλα να το περιγραψουμε περιληπτικα?

επιπλεον, θα βαλει καποιιος η καποια παραλληλο κειμενο? γιατι εγω προσωπικα, δεν θυμαμαι για ολα τα κειμενα ποιο παραλληλο μπορω να ταιριαξω.......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2009, 03:41:51 μμ από eleni09 ΠΕ 02 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 754
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 772
Σύνολο: 785

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.