*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 28400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 02:51:22 πμ »
Παράθεση από: gm
??? Ερώτηση: οι καθηγητές της ενισχυτικής ακολουθούν το αναλυτικό πρόγραμμα της κανονικής διδασκαλίας; Δηλ. ξεκινούν μόλις τους καλέσουν από το σημείο που έχουν φτάσει ήδη τα παιδιά και ακολουθούν το αναλυτικό ή συνεννοούνται με το διδάσκοντα και τα παιδιά και προσαρμόζουν τη διδασκαλία τους στις συγκεκριμένες ανάγκες; Είναι σα φροντιστήριο όπου μπορείς να βρίσκεσαι και λίγο πιο μπροστά στην ύλη, ακολουθείς τους ρυθμούς του κυρίως διδάσκοντα ή ξεκινάς από την αρχή; Φαντάζομαι ότι όλοι την πρώτη σας φορά τις ίδιες απορίες θα είχατε. Ως "παλιοί" διαφωτίστε please ένα νέο! Ευχαριστώ!
Κανένας δε σε δεσμεύει (μιλάω για τους καθηγητές που κάνουν το αντίστοιχο μαθημα το πρωί) αλλά είθισται να έρχεσαι σε κάποια επαφή μαζί τους ,έστω και για μια δεύτερη -κατατοπιστική- γνώμη.
Πχ ,φέτος που κάνω Αρχαία Α'Λυκείου, η διορισμένη καθηγήτρια μου συνέστησε το αυτονόητο... Ασκήσεις γραμματικής και συνταχτικού. Βέβαια είναι στην διακριτική μου ευχέρεια, σε σχέση πάντα με το επίπεδο των παιδιών, να αφιερώσω και λίγο χρόνο ,έστω για μια μετάφραση του κειμένου πού ήδη έχουν διδαχθεί στη τάξη.
Μία πρωτη επαφή και συννενόηση με τον διορισμένο καθηγητή είμαι σίγουρος πως θα σου λύσει τις όποιες αναστολές και απορίες.. 

Καλή επιτυχία ;)

<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:59 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 405
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 08:04:53 μμ »
Διδάσκω Αντιγόνη σε τμήμα της Β λυκείου. Προσωπικά ρώτησα τα παιδιά που χρειάζονται βοήθεια και ανάλογα με τις ανάγκες τους προχωράμε. Το κακό είναι οτι, όπως μου είπε ο συντονιστής της ΠΔΣ  συνήθως ένα τέτοιο τμήμα γενικής παιδείας διαλύεται στο μέσον της χρονιάς. σε αυτή την περίπτωση τί γίνεται; γνωρίζει κάποιος αν έχει δικαίωμα για κάποιο άλλο τμήμα; :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος tp_agcap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 17, 2006, 05:29:28 μμ »
καλησπέρα loulou.Συνήθως τα τμήματα κρατιούνται.Τα παιδιά στπη αρχή μόνο πατάνε στα μαθήματα μετά αποχωρούν ένας ένας.Φυσικά μην το πάρεις προσωπικά είτε είσαι μόνιμος είτε ωρομίσθιος και κάνεις ΠΔΣ λίγο ενδιαφέρον δείχνουν.
Ερώτηση ¨΄εχουν αρχίσει να καλούν για ΠΔΣ εδώ Αθήνα ???Μηπως ξέρει κανείς??Περιμένω κι εγώ κάποιες ώρες αλλά τίποτα ακόμα ΠΕ02 είμαι.Όποιος΄ξέρει ασ με διαφωτίσει .Thanks

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #101 στις: Ιανουάριος 09, 2007, 07:08:09 μμ »
ΥΠΕΠΘ-Θέμα:"Απασχόληση αναπληρωτών καθηγητών στα προγράμματα ΠΔΣ"
http://www.xkatsikas.gr/anakoinoseis/anak20070108j.php
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:59 »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 22, 2009, 05:21:38 μμ »
Γεια σας...
Είμαι καινούριος στο site και στην προσπάθεια να μπώ στο δημόσιο... (ΠΕ0401)

Εδωσα για πρώτη φορά ΑΣΕΠ και μαζεψα 13.55 καθαρα (χωρις προσαυξήσεις) μόρια...

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν κυρίως 2 βασικοί τρόποι να διοριστεί κάποιος
1) Απευθείας μεσω ΑΣΕΠ
2) Μαζεύοντας μόρια... ανεβαίνοντας στον πίνακα των αναπληρωτών... και διορίζεται ακόμα και χωρίς ΑΣΕΠ

Τον πρώτο τρόπο τον βρίσκω καλό αλλα δύσκολο... Προσπαθώ λοιπόν να μαζεψω κάποια μόρια ωστε να καταφέρω μέσα στα επώμενα 5-6 χρόνια (μετά απο 1 με 2 διαγωνισμούς ακόμα) να μπώ με το δευτερο τρόπο.

Μετά τον τελευταίο ΑΣΕΠ έχω καποιες μικρές ελπίδες να με καλέσουν ωρομίσθιο στην Κρήτη που εχω δηλώσει...
Δε μπορώ όμως να μείνω σε αυτό γιατι ίσως να μη με καλέσουν φέτος.... Πρέπει λοιπόν να κυνηγήσω ΠΔΣ και ενισχυτική...

Το πρόβλημα είναι οτι διαβάζοντας το παραπάνω θέμα δεν έχω καταλάβει με ποιά διαδικασία σε καλούν για ΠΔΣ και για ενισχυτική...

Διάβασα πως η ενισχυτική έχει να κάνει με τη σειρά στον πίνακα των ωρομίσθιων και αυτό για εμένα είναι καλό αλλά δεν ξέρω μήπως χρειάζεται να κάνω κι άλλα χαρτια ή να καταθέσω βιογραφικά στα γυμνάσια...
(Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει)
Πάντως ακούγεται αξιοκρατικό...

Για την πρόσθετη (που με ενδιαφέρει και περισσότερο... αφού εκει τη Φυσική δεν την αντιμετοπίζουν όπως την Ιστορία) έχω καταλάβει πως χρειάζεται βύσμα... Δέν έχει να κάνει με το αν έχεις δώσει ΑΣΕΠ... δεν εξαρτάται από τα μόριά σου στον πίνακα των ωρομίσθιων... αρκεί να έχεις καλό βύσμα και πέρνεις όλες τις ώρες σε δυσπρόσιτη περιοχή... διπλά μόρια... χωρις ΑΣΕΠ... ανεβαίνεις στον πίνακα ωρομίσθιων... μετά αναπληρωτής... και κάποια στιγμή διορίζεσαι...
Καθόλου αξιοκρατικό....

Η βασική μου ερώτηση είναι η εξής:

Ξέρω άτομο στα Χανιά που τα τελευταία 2 χρόνια (μόλις πήρε πτυχίο) παίρνει διπλά μόρια από ενισχυτική ή πρόσθετη (μάλιστα τον βρήκα στον πίνακα των αναπληρωτών με 7 μόρια την τελευταία χρονιά!!! Πώς γίνεται αυτό αφού δεν εχει δώσει κάν ΑΣΕΠ?).

Εγώ είχα κάνει τα χαρτιά μου... και είχα δώσει και βιογραφικό στο σχολείο που πήγαινα... αλλά χάθηκε λέει... και έτσι δέν έχω καθόλου προυπηρεσία...

Υπάρχει τρόπος να διεκδικήσω κάποιες ώρες ΠΔΣ ή ενισχυτική? Μπορώ με βάση τα μόριά μου απο τον ΑΣΕΠ να μήν επιτρέψω να πάρουν το συγκεκριμένο άτομο αλλα να πάρουν εμένα φέτος (αφού παρά τις "φιλότιμες" προσπάθειες του πατέρα του έχω 13.55 μόρια από ΑΣΕΠ ενώ αυτός έχει γύρω στα 12 από προυπηρεσία?)

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και προκαταβολικά για τη βοήθειά σας...

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 22, 2009, 05:47:21 μμ »
Συνάδελφε,τα πράγματα είναι όπως τα έχεις καταλάβει.Η ενισχυτική γίνεται στα γυμνάσια και παίρνουν μόνο από τον πίνακα ενώ η ΠΔΣ γίνεται στα λύκεια και μπορεί να πάρουν τον οποιοδήποτε, τουλάχιστον έτσι είναι μέχρι τώρα τα πράγματα, γιατί πολλά ακούγονται..
Εγώ θα σου πω τι έκανα τα τελευταία δύο χρόνια και κατάφερα να μαζέψω συνολικά 3,12 μόρια από την ΠΔΣ χωρίς να έχω κανέναν απολύτως γνωστό.Πήρα σβάρνα όλα τα λύκεια που μπορόυσα και μοίρασα βιογραφικά προσπαθώντας πάντα να βλέπω προσωπικά και το διευθυντή.
Έτσι κατάφερα και πήρα πέρυσι 6 ώρες.Φέτος δεν έκανα πάλι το ίδιο, αλλά επικοινωνούσα συνέχεια με τις δευτεροβάθμιες που είχα καταθέσει τα χαρτιά μου και ούτε λίγο ούτε πολύ τους υπενθύμιζα την παρουσία μου σε σημείο που με έμαθαν με το όνομα μου..Κατάφερα και πήρα πάλι 6 ώρες.Ξέρω μπορεί να μην είναι πολλές, αλλά έχοντας πτυχίο από το 1997 έκανα μια αρχή.
Φέτος είμαι επιτυχούσα με 13,72 μόρια καθαρά από ΑΣΕΠ και 3,12 από προυπηρεσία αλλά δε νομίζω να με καλέσουν ούτε ωρομίσθια.Δεν πειράζει,θα κάνω πάλι το ίδιο με πέρυσι.
Ελπίζω να σε βοήθησα.Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 22, 2009, 06:23:02 μμ »

Constans, koley gr και εγώ μια από τα ίδια. Δεν έχω γνωστό και δυστυχώς στην περιοχή μου (αθήνα) και στον κλάδο μας (ΠΕ 02) δεν είναι καθόλου αξιοκρατικά τα πράγματα... Έχω μαζέψει 15 μόρια από Ασεπ οπότε αν δεν πάρω κανένα δύο μόρια ακόμα δεν υπάρχει περίπτωση να κληθώ ως ωρομίσθια ούτε τη δεύτερη χρονιά.

Να σε ρωτήσω κάτι Constans? Εγώ πήγα σε μια δευτεροβάθμια της περιοχής μου και σκοπεύω να πάω και σε άλλες. Η αντιμετώπιση ήταν δυστυχώς απαξιωτική. Δε σκοπεύω να κάνω φασαρία (δεν έχει νόημα άλλωστε...  :-\), αλλά ας το προσπαθήσω και ποτέ δεν ξέρεις... Σκέφτομαι απλά αν καταθέσω το βιογραφικό να παίρνω και εγώ τηλέφωνα. Αλλά αν η απάντηση είναι ότι δεν ξέρουν και να περιμένω τηλέφωνι εγώ; Εσύ τι τους έλεγες;

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 22, 2009, 06:57:59 μμ »
εμενα παντως αυτη τη φορα η ββαθμια μου θα μαι μαθει και απο την καλη και απο την αναποδη...2 χρονια δεν πηρα ουτε 2ωρο την ιδια στιγμη που αλλοι παιρνανε απο 8 ωρα και πανω με πτυχια του 2007-8...φετος ομως που πρωτα ο θεος τα μορια μου αρκουν για ωρομισθιαμετα τον προσφατο διαγωνισμο του ασεπ(πρωτα ο θεος!!!)θα τους χε@ω...

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 22, 2009, 07:07:27 μμ »

Εγώ που ρώτησα το γαμπρό μου που είναι μόνιμος μου είπε να μην φωνάξω... δεν έχει νόημα (δεν πρόκειται να σου δώσουν στον αιώνα τον άπαντα). Με ποιό επιχείρημα ούτως ή άλλως θα τους κράξεις; η απάντηση τους θα είναι: δεν υπάρχουν κριτήρια, ο διευθυντής αποφασίζει. Εκεί τι τους λές; να ορίσετε εσείς; χ...η θα με έχουν  >:(

Άσχετο: ξέρω από το γαμπρό μου ότι στην περιοχή της αττικής (αυτός δουλεύει ανατολ. αττική) κάποια στιγμή από υπουργείο τους ήρθε σήμα να προσλάβουν μια φιλόλογο ΠΔΣ. Και δεν είχαν ώρες να της βρουν  :o. Σιγά μη βρουν σε μένα ...  :-\

Για σένα Βάνια (από Κρήτη δεν είσαι?) ίσως είναι πιο εύκολο... Αττική πρέπει να γίνεται η σφαγή.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 22, 2009, 11:03:57 μμ »
Σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο να φωνάζουμε και δε βγαίνει άκρη με αυτόν τον τρόπο.Εγώ απλά τους έπαιρνα μέρα παρά μέρα και τους έλεγα: καλημέρα σας,είμαι η τάδε,μήπως είχαμε κάτι νεότερο;καταλαβαίνετε έχω αγθωθεί αρκετά γιατί με πτυχίο από το 1997 πότε θα ξεκινήσω να μαζεύω μόρια;
Ποτέ δε φώναξα σε κανέναν,απλά τους έπαιρνα τηλέφωνο και αυτούς και στα σχολεία που είχα πάει τα βιογραφικά.
Πάντως όντως στην Αθήνα θα γίνει σφαγή,εγώ είμαι ΠΕ0401 και με 16,84 μόρια δε νομίζω φέτος να δουλέψω ωρομίσθια.Ας είνια καλά οι
ΟΑΕΔ ίτες....

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 22, 2009, 11:34:19 μμ »
Προπερσι που ηταν η πρωτη χρονια απο τον Ασεπ του 2007,καλουσαν τους ΠΡΩΤΟΥΣ ωρομισθιους φυσικους στην Αττικη με 15 μορια

Αποσυνδεδεμένος anaplirosiflwrinis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 22, 2009, 11:36:06 μμ »
Στην Αθηνα καλουσαν με 15 μορια ΠΡΟΠΕΡΣΙ,οχι στις μακρινες περιοχες της Αττικης

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 22, 2009, 11:59:34 μμ »
Μάλλον στον ΠΕ04 είναι καλύτερα... Εγώ είμαι απαισιόδοξη, γιατί κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι ο τελευταίος ωρομίσθιος ΠΕ02 κλήθηκε φέτος το Μαρτη Αττική με 15,3. Εγώ έχω 15. Μακάρι να με διαψεύσει κάποιος, αλλά μάλλον δεν έχω ελπίδες...  :-\

Ευχαριστώ για την απάντησή σου Constans και καλή επιτυχία  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2009, 12:02:35 πμ από ypernouli »

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 23, 2009, 12:21:29 πμ »
Στην Αθηνα καλουσαν με 15 μορια ΠΡΟΠΕΡΣΙ,οχι στις μακρινες περιοχες της Αττικης
Μακάρι συνάδελφοι, αλλά έχω απελπιστεί με τόσους ΟΑΕΔίτες που μπήκαν εμβόλιμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 774
Σύνολο: 783

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.