*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 118868 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #154 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 06:24:00 μμ »
Αχ βρε Mitsy! Τώρα αυτά συζητάμε! Τί μπλέξιμο!! Άκου: Κάποιες από τις αναρρωτικές που έπαιρνε κατά διαστήματα η γυναίκα μου, ναι μεν της έδιναν το τριπλότυπο, αλλά δεν τις έγραφαν στο βιβλιάριο. Αυτό το τσέκαρα τώρα!(που να πάει το μυαλό μας!!!!) με αποτέλεσμα στο βιβλιάριο να φαίνεται ότι πάρει 1 μόνο μέρα αναρρωτική, αλλά αυτή έχει παρει καμια 10αρια !!!Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν έχει πάει τα τριπλότυπα στην Διευθυνσή της, αλλά στο βιβλιάριο δεν φαίνονται όλες οι άδειες-και μόνο που το συνειδητοποιώ τώρα μου ανεβαίνει το αίμα!!!!-.'Αρα γι αυτό της είπε ο γιατρός του ΙΚΑ ότι θα της γράψει άλλες 15! Εξηγείται έτσι ε?!!!! Ωχ! και τώρα τί κάνουνε? και τί να πω και στον γιατρό????

τις μέρες αυτές δεν τις έγραψε ο γυναικολόγος αυτός που σας είπε για τα 2 15ήμερα;
άλλος;
κι έτσι να είναι,δεν έγινε τπτ!
κλείσε ραντεβού και πέρνα από επιτροπή
και για να μην έχεις θέμα που δεν αναγράφονται όλες οι μέρες στο βιβλιάριο βρες το γιατρό που στις έδωσε και πες του να της συμπληρώσει!
δε ξερω τι συνέπεια μπορεί να έχει η μη αναγραφή στο βιβλιάριο αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται με αυτούς κάντο!
τη δευτεροβάθμια δεν την ενδιαφέρει το βιβλιάριο
το ικα ενδεχομένως να ασχοληθεί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:26 »

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #155 στις: Ιανουάριος 27, 2012, 10:38:54 πμ »
Άρα, δεν μπορεί ο γιατρός του ΙΚΑ να μας ξαναγράψει άδεια. Πρέπει να κάνουμε αυτό που λες με την επιτροπή. Θα πάω σήμερα στο ικα να ρωτήσω πως κλείνουμε ραντεβού για την επιτροπή.

Αποσυνδεδεμένος sw1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #156 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 11:02:02 πμ »
Για να περάσουμε από επιτροπή χρειαζόμαστε παραπεμπτικό χαρτί από το γιατρό του ικα-κέντρο μάνας και παιδιού, ή αρκεί η γνωμάτευση του ιδιώτη?
Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο που παίρνουμε και κλείνουμε ραντεβού με την επιτροπή? (για Αθήνα, δυτική Αττική)

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #157 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:21:57 μμ »
Απο τη στιγμή που σου γράφει την άδεια ο γιατρός επικοινωνείς τηλεφωνικώς με την α' βάθμια επιτροπή του ΙΚΑ και δηλώνεις την άδεια. Κατόπιν σου λένε αυτή ποια μέρα περνάς απο επιτροπή. Είναι σημαντικό να δηλωθεί η άδεια αμέσως για να μην υπάρχουν κενά στην επιδότηση.
Πίσω στα δικά μου! Επιτέλους πήρα το τριπλότυπο! Με 19 μήνες ένσημα απο αναπλήρωση θα πάρω απο το ΙΚΑ για τις 15 μέρες και για όσες απο τις υπόλοιπες, ως τις 30 που πληρώνει γύρω στα 585€. Τις πρώτες 15 μου είπαν τις πληρώνουν απο κοινού ΙΚΑ και εργοδότης και τις επόμενες 15 το ΙΚΑ. Απο εκεί και ύστερα για όσες χρειαστείς ακόμα ως την άδεια κύησης τις πληρώνει το ΙΚΑ και απο τον εργοδότη έχεις άνευ αποδοχών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:10:26 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #158 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 02:05:51 μμ »
Αχ βρε Mitsy! Τώρα αυτά συζητάμε! Τί μπλέξιμο!! Άκου: Κάποιες από τις αναρρωτικές που έπαιρνε κατά διαστήματα η γυναίκα μου, ναι μεν της έδιναν το τριπλότυπο, αλλά δεν τις έγραφαν στο βιβλιάριο. Αυτό το τσέκαρα τώρα!(που να πάει το μυαλό μας!!!!) με αποτέλεσμα στο βιβλιάριο να φαίνεται ότι πάρει 1 μόνο μέρα αναρρωτική, αλλά αυτή έχει παρει καμια 10αρια !!!Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν έχει πάει τα τριπλότυπα στην Διευθυνσή της, αλλά στο βιβλιάριο δεν φαίνονται όλες οι άδειες-και μόνο που το συνειδητοποιώ τώρα μου ανεβαίνει το αίμα!!!!-.'Αρα γι αυτό της είπε ο γιατρός του ΙΚΑ ότι θα της γράψει άλλες 15! Εξηγείται έτσι ε?!!!! Ωχ! και τώρα τί κάνουνε? και τί να πω και στον γιατρό????

τις μέρες αυτές δεν τις έγραψε ο γυναικολόγος αυτός που σας είπε για τα 2 15ήμερα;
άλλος;
κι έτσι να είναι,δεν έγινε τπτ!
κλείσε ραντεβού και πέρνα από επιτροπή
και για να μην έχεις θέμα που δεν αναγράφονται όλες οι μέρες στο βιβλιάριο βρες το γιατρό που στις έδωσε και πες του να της συμπληρώσει!
δε ξερω τι συνέπεια μπορεί να έχει η μη αναγραφή στο βιβλιάριο αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται με αυτούς κάντο!
τη δευτεροβάθμια δεν την ενδιαφέρει το βιβλιάριο
το ικα ενδεχομένως να ασχοληθεί!
Εμένα από τη ββάθμια μου ζήτησαν και φ/α τη σελίδα του βιβλιαρίου που ο γιατρός έγραψε την άδεια.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #159 στις: Ιανουάριος 29, 2012, 03:35:12 μμ »
Αχ βρε Mitsy! Τώρα αυτά συζητάμε! Τί μπλέξιμο!! Άκου: Κάποιες από τις αναρρωτικές που έπαιρνε κατά διαστήματα η γυναίκα μου, ναι μεν της έδιναν το τριπλότυπο, αλλά δεν τις έγραφαν στο βιβλιάριο. Αυτό το τσέκαρα τώρα!(που να πάει το μυαλό μας!!!!) με αποτέλεσμα στο βιβλιάριο να φαίνεται ότι πάρει 1 μόνο μέρα αναρρωτική, αλλά αυτή έχει παρει καμια 10αρια !!!Αυτό σημαίνει ότι ναι μεν έχει πάει τα τριπλότυπα στην Διευθυνσή της, αλλά στο βιβλιάριο δεν φαίνονται όλες οι άδειες-και μόνο που το συνειδητοποιώ τώρα μου ανεβαίνει το αίμα!!!!-.'Αρα γι αυτό της είπε ο γιατρός του ΙΚΑ ότι θα της γράψει άλλες 15! Εξηγείται έτσι ε?!!!! Ωχ! και τώρα τί κάνουνε? και τί να πω και στον γιατρό????

τις μέρες αυτές δεν τις έγραψε ο γυναικολόγος αυτός που σας είπε για τα 2 15ήμερα;
άλλος;
κι έτσι να είναι,δεν έγινε τπτ!
κλείσε ραντεβού και πέρνα από επιτροπή
και για να μην έχεις θέμα που δεν αναγράφονται όλες οι μέρες στο βιβλιάριο βρες το γιατρό που στις έδωσε και πες του να της συμπληρώσει!
δε ξερω τι συνέπεια μπορεί να έχει η μη αναγραφή στο βιβλιάριο αλλά επειδή ποτέ δε ξέρεις τι γίνεται με αυτούς κάντο!
τη δευτεροβάθμια δεν την ενδιαφέρει το βιβλιάριο
το ικα ενδεχομένως να ασχοληθεί!
Εμένα από τη ββάθμια μου ζήτησαν και φ/α τη σελίδα του βιβλιαρίου που ο γιατρός έγραψε την άδεια.



Kι εγω σε μια αντιστοιχη περιπτωση οπου ο γιατρος εκανε λαθος στην αδεια και στη συνεχεια το πηγα να το διορθωσει ακουσα το θεϊκο οτι δεν μπορει να εκανε λαθος ο γιατρος και οτι ειναι υποπτο και πιθανοτατα εκανα τη διορθωση εγω.Κοινως ειμαι και "πλαστογραφος".Βλεπετε το να λες την αληθεια και να υποστηριζεις οτι και οι γιατροι ειναι ανθρωποι με αντοχες και  κανουν λαθη ειναι ανεπιτρεπτο.Φανταζει ευκολοτερο μια αναπληρωτρια να εκανε λαθος και μαλιστα να της προσαπτουν πως ειναι σε θεση  να πλαστογραφει υπογραφες για λιγα ψιχουλα ευρω .....Τοσο μετραει η αξιοπρεπεια μας ως αναπληρωτες εκπαιδευτικοι .......Κι επειδη ως ανθρωπος κι ως εκπαιδευτικος προσπαθω και ελπιζω να ειμαι δικαιη πρεπει καποιοι να καταλαβουν πως δεν μπορουν με την αγενεια τους και ενιοτε την ασχετοσυνη τους να καταστρεφουν το εργο αξιολογων συναδελφων ειτε βρισκονται σε γραφεια διοικητικα ειτε σε σχολικες εδρες....
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος niovi154

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 01:32:54 πμ »
Καλησπέρα σας. Μήπως μπορεί κι εμένα να με βοηθήσει κανείς; Περιμένω να με καλέσουν για αναπλήρωση. Είμαι όμως ήδη έγκυος 7 μηνών. Αν με καλέσουν τώρα στον 8ο μήνα δε θα προλάβω να εργαστώ τις υποχρεωτικές 10 μέρες πριν τις 56 μέρες της άδειας εγκυμοσύνης. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Τη χάνω την άδεια; Θα πάρω λιγότερες μέρες, εφόσον εργαστώ τις 10 υποχρεωτικές ή ...θα γεννήσω ... στο σχολείο  :o. Αν κάποιος γνώρίζει, θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε. Πλίιιιζ

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 09:09:38 πμ »
Καλησπέρα σας. Μήπως μπορεί κι εμένα να με βοηθήσει κανείς; Περιμένω να με καλέσουν για αναπλήρωση. Είμαι όμως ήδη έγκυος 7 μηνών. Αν με καλέσουν τώρα στον 8ο μήνα δε θα προλάβω να εργαστώ τις υποχρεωτικές 10 μέρες πριν τις 56 μέρες της άδειας εγκυμοσύνης. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Τη χάνω την άδεια; Θα πάρω λιγότερες μέρες, εφόσον εργαστώ τις 10 υποχρεωτικές ή ...θα γεννήσω ... στο σχολείο  :o. Αν κάποιος γνώρίζει, θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε. Πλίιιιζ

καλή μου,καλημέρα!
γνωρίζω πως οι 10 μέρες εργασίας είναι προυπόθεση για να πληρωθείς τις 15 μέρες αναρρωτικής άδειας που δικαιούμαστε οι αναπληρωτές!
σε περίπτωση που δεν κάνεις χρήση αυτής της 15ήμερης αναρρωτκής,τότε,σε πληρώνουν τις 15 από τις 56 μέρες της άδειας κύησης!
μπορώ λοιπόν να συμπεράνω πως αν δεν προλάβεις να εργαστείς 10 μέρες,προφανώς δε θα σε πληρώσουν αλλά θα πληρωθείς μόνο από το ικα!
δε νομίζω πως έχει να κάνει η πληρωμή με το δικαίωμα της αδείας!
η άδεια κύησης δίδεται υποχρεωτικά!

καλά κάνεις και θέλεις να ενημερωθείς από τώρα ώστε να είσαι έτομη όταν έρθει η ώρα εκείνη
σε γλιτώνεις από πολύ άγχος
μπορείς να μιλήσεις τυχαία με κάποια διεύθυνση και να σου πει καθώς και με κάποιον στο ικα!

πιστεύω όμως πως θα ισχύσουν τα άνωθεν!
δε θα έχεις πρόβλημα!

να είσαι καλά!!!!
με το καλό το μωράκι σου!

Αποσυνδεδεμένος niovi154

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 06, 2012, 03:24:11 μμ »
mitsy μου, σε ευχαριστώ! Αχ, ηρέμησα λίγο. Λογικά θα ισχύσουν όσα αναφέρεις. Αν, ωστόσο, τα πράγματα δεν έρθουν όπως τα περιμένω, θα ενημερώσω το φόρουμ να γνωρίζουν οι επόμενες. Και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 13, 2012, 10:42:14 μμ »
Γυρνώντας από την άδεια λοχείας, οι αναπληρωτές δικαιούνται μειωμένο ωράριο?
olg@

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 12:52:51 πμ »
Γυρνώντας από την άδεια λοχείας, οι αναπληρωτές δικαιούνται μειωμένο ωράριο?
19 ώρες.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 14, 2012, 12:28:12 μμ »
Γυρνώντας από την άδεια λοχείας, οι αναπληρωτές δικαιούνται μειωμένο ωράριο?
19 ώρες.

με τη χρήση του μειωμένου ωραρίου χάνεται η άδεια ανατροφής;;
και σε περίπτωση που επιστρέφουμε σε περίοδο εξετάσεων τί γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 02:37:00 μμ »
με τη χρήση του μειωμένου ωραρίου χάνεται η άδεια ανατροφής;;
και σε περίπτωση που επιστρέφουμε σε περίοδο εξετάσεων τί γίνεται;
Αν εννοείς εκείνη που θα πάρεις αν και εφόσον διοριστείς δεν τη χάνεις, αλλά αφαιρούνται οι μήνες που έχεις κάνει χρήση του μειωμένου επί ένα συντελεστή, βάσει ενός τύπου. Αν θες περισσότερες πληροφορίες το ψάχνω καλυτερα και σου τον παραθέτω. Το μειωμένο το δικαιούσαι μέχρι να φτάσει το παιδί 2 χρονών και εννοείται πως συμφέρει να κάνεις χρήση κατά τη γνώμη μου, ειδικά αν θηλάζεις τους πρώτους μήνες είναι απαραίτητο. Επίσης έχει κανείς τη βεβαιότητα ότι πρόκειται να διοριστεί την επόμενη τριετία-τετραετία;

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 16, 2012, 02:53:18 μμ »
Επίσης τώρα που έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα παραθέτω τι πήρα από επιδόματα με συμπληρωμένα τα 200 ένσημα:
επιδότηση κυοφορίας από ΙΚΑ (υπολογίζει το μισό ημερομίσθιο επί τις 56 ημέρες κυοφορίας)
1/2 μισθό από διεύθυνση
αυτά πριν τον τοκετό... και μετά:
900ευρώ επίδομα τοκετού από ΙΚΑ (ενδέχεται να αλλάξει προς τα κάτω αμεσότατα)
επιδότηση λοχείας από ΙΚΑ (υπολογίζει το μισό ημερομίσθιο επί τις 63 ημέρες λοχείας)
και ένα ποσό από ΟΑΕΔ, επίδομα μητρότητας λέγεται, που δεν ξέρω πώς ακριβώς βγαίνει πάντως ήταν γύρω στα 1500.
Αυτά... επίσης όσες γεννήσουν με καισαρική σε ιδιωτικό δικαιούνται ένα επίδομα 300ευρώ που προς το παρόν εκκρεμεί.
Με το καλό τα μωρά σας και σε καλή μεριά τα βοηθήματα (σπιτονοικοκύρης, γιατρός, μαία, πάνες, τα γνωστά) :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162162
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 573
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.