*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261171 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #378 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 10:25:10 πμ »
Καλημέρα, το πρώτο βήμα έγινε και πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι. ΝΑΤΙ με ρωτάς πως να πιέσουμε τους Γυμνασιάρχες. Φυσικά και δεν μπορούμε να τους πιέσουμε να πείσουν τα παιδιά να επιλέξουν τα ιταλικά, εγώ εννοούσα να τους πιέσουμε να δώσουν το 'έντυπο δήλωσης', γιατί έχουμε διαπιστώσει (και γω προσωπικά) ότι δεν το δίνουν, ή απλά αναφέρουν προφορικά στα παιδιά ότι φέτος υπάρχουν και τα ιταλικά. Έτσι τα παιδιά και φυσικά οι γονείς δεν ενημερώνονται σωστά, δεν έχουν το χρόνο να το σκεφτούν, με αποτέλεσμα να μην τα δηλώνουν. Σε ορισμένα Γυμνάσια που πήγα εγώ προσωπικά, μετά από δική μου επιμονή και λέγοντας ότι δεν εφαρμόζουν την εγκύκλιο του Υπουργείο, φάνηκαν να θορυβούνται σε περίπτωση αναφοράς στη β/θμια και μου είπαν ότι θα το δώσουν. Το ίδιο έγινε και σε πολλά άλλα μέρη της Ελλάδας, κοιτάξτε μάλιστα στις προηγούμενες σελίδες του forum την καταγγελία του Συλλόγου μας προς το Υπουργείο σχετικά με αυτό το θέμα. Θέλει θάρρος και επιμονή το θέμα γιατί στο κάτω κάτω δεν κάνουμε κάτι κακό, προωθούμε τον κλάδο μας. Non vi pare?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:02 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #379 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 05:40:15 μμ »
salve
καθόλου κακό δεν κάνουμε, όλοι χωράνε στην εκπαίδευση, 
παιδιά όσο δεν θα βάζουν τα ιταλικα στην α/βάθμια θα αντιμετωπίζουμε αυτό το πρόβλημα, οι μαθητές θα έχουν ήδη επιλέξει!! Θυμάμαι ότι μόλις έβαλαν τα αγγλικά στην πρωτοβάθμια και την έκαναν πρώτη γλώσσα ξαφνικα διορίστικαν όλοι οι συνάδελφοι, ενώ για λίγα χρόνια έκλαιγαν οι άνθρωποι γιατί είχαν μπλοκάρει τελείως.
Είναι πρώτη χρονιά και μας ήρθε πολύ ξαφνικά, γραφω παραπάνω ότι πέρισυ αυτή η εξέλιξη θα μας φαινόταν επιστημονική φαντασία, είναι φυσιολογικά να είμαστε ανοργάνωτοι. φέτος απ΄οτι φαίνεται θα πάρουν ωρομίσθιους,  θα πρέπει όμως να οργανωθούμε σωστα και να πιέσουμε στο σύλλογ να μας δώσουν κατευθυντήριες γραμμές. ΕΜΕΙΣ θα βοηθήσουμε τους ευατούς μας με το στηρίξουμε το σύλλογο και να τον "σπρώξουμε" όσο μπορούμε (γραφω παραπάνω) να ξεκινάει η επιλογή απο το δημοτικό. Το κομμάτι απο το esos που αντέγραψα πιο πάνω δεν το βρήκα σε καμμί α εγκύκλιο, όσο αυτό δεν ενεργοποιήται θα έχουμε πρόβλημα.
 Τελικά νοιώθω πολύ καλά που υπάρχει αυτο το forum!
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #380 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 08:26:03 μμ »
Καλημέρα, το πρώτο βήμα έγινε και πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι. ΝΑΤΙ με ρωτάς πως να πιέσουμε τους Γυμνασιάρχες. Φυσικά και δεν μπορούμε να τους πιέσουμε να πείσουν τα παιδιά να επιλέξουν τα ιταλικά, εγώ εννοούσα να τους πιέσουμε να δώσουν το 'έντυπο δήλωσης', γιατί έχουμε διαπιστώσει (και γω προσωπικά) ότι δεν το δίνουν, ή απλά αναφέρουν προφορικά στα παιδιά ότι φέτος υπάρχουν και τα ιταλικά. Έτσι τα παιδιά και φυσικά οι γονείς δεν ενημερώνονται σωστά, δεν έχουν το χρόνο να το σκεφτούν, με αποτέλεσμα να μην τα δηλώνουν. Σε ορισμένα Γυμνάσια που πήγα εγώ προσωπικά, μετά από δική μου επιμονή και λέγοντας ότι δεν εφαρμόζουν την εγκύκλιο του Υπουργείο, φάνηκαν να θορυβούνται σε περίπτωση αναφοράς στη β/θμια και μου είπαν ότι θα το δώσουν. Το ίδιο έγινε και σε πολλά άλλα μέρη της Ελλάδας, κοιτάξτε μάλιστα στις προηγούμενες σελίδες του forum την καταγγελία του Συλλόγου μας προς το Υπουργείο σχετικά με αυτό το θέμα. Θέλει θάρρος και επιμονή το θέμα γιατί στο κάτω κάτω δεν κάνουμε κάτι κακό, προωθούμε τον κλάδο μας. Non vi pare?


Καλησπέρα κορίτσια,
Ίσως να μην ήμουν αρκετά σαφής πριν. Δεν εννοούσα να πιέσουμε του γυμνασιάρχες για να πείσουν τα παιδιά να επιλέξουν τα ιταλικά, αλλά εννοούσα πως να τους πιέσουμε να δώσουν το έντυπο δήλωσης. Δηλαδή αν πάω σε ένα σχολείο, έχω εκτυπώσει μάλιστα και λίστα με τα γυμνάσια της περιοχής μου, και ρωτήσω αν έχουν μοιράσει την εγκύκλιο και μου πουν "ναι" πώς θα ξέρω ότι το έκαναν κι όλας; Είχε το θάρρος- θράσος ο γυμνασιάρχης να σου πει "όχι" δεν την μοιράσαμε; Τις όποιες, λέμε τώρα, κυρώσεις- συστάσεις δεν τις σκέφτονται; Πιστεύω και εγώ πως η εισαγωγή τους στην Πρωτ/θμια θα αποροφήσει πολλούς από τον κλάδο μας και θα ανοίξει τον δρόμο και για περισσότερες προσλήψεις στην Δευτ/θμια.   

Αποσυνδεδεμένος NATI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #381 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 08:28:40 μμ »
ΣΤΟ ESOS GR αναφέρουν τα παρακάτω:

Προχειρότητα καταγγέλλουν οι εκπαιδευτικοί στην εφαρμογή δεύτερης ξένης γλώσσας στα σχολεία
18/09/2008 15:14

   Προχειρότητα καταγγέλλουν οι εκπαιδευτικοί στην εφαρμογή δεύτερης ξένης γλώσσας στα σχολεία
   

Την καταγγελία των εκπαιδευτικών για προχειρότητα στην εφαρμογή δεύτερης ξένης γλώσσας στα σχολεία, έφερε στη Βουλή με Ερώτησή του
προς τον Υπ.Παιδείας, ο βουλευτής Ηρακλείου κ.Μανόλης Σοφ. Στρατάκης. (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ)
Ο βουλευτής επισημαίνει οτι ο Σύλλογος Καθηγητών Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, με επιστολή του, διαμαρτύρεται έντονα καθώς
πρόσφατα ανακοινώθηκε από το Υπουργείο η εισαγωγή της Ιταλικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας στα Γυμνάσια της χώρας, χωρίς να γίνεται
ενημέρωση των μαθητών για τη δυνατότητα αυτή, με αποτέλεσμα να στρέφονται στα Γαλλικά ή τα Γερμανικά.
Όπως επισημαίνουν οι εκπρόσωποι των εκπαιδευτικών, σε πολλά Γυμνάσια της χώρας δεν υπάρχει η ενημέρωση των μαθητών και επιπλέον οι
καθηγητές της ιταλικής γλώσσας που έχουν υποβάλει σχετικές αιτήσεις δεν γνωρίζουν ακόμα πότε θα κληθούν να εργαστούν στα σχολεία.
Η εκμάθηση μιας νέας γλώσσας στο δημόσιο σχολείο είναι ένα θετικό βήμα αλλά δυστυχώς, για μια ακόμα φορά, διαπιστώνεται η
προχειρότητα με την οποία το Υπουργείο αντιμετωπίζει σημαντικά θέματα σχετικά με το περιεχόμενο της παρεχόμενης εκπαίδευσης, όπως
χαρακτηριστικά αναφέρουν οι εκπρόσωποι της ΕΛΜΕ Ηρακλείου.
Ο κ.Στρατάκης τονίζει οτι στα σχολεία του Νομού Ηρακλείου, όπως και ολόκληρης της χώρας, ενώ έχει αρχίσει η νέα σχολική χρονιά δεν
έχουν ακόμα καλυφθεί τα σημαντικά κενά που υπάρχουν και τώρα προστίθενται και αυτά των καθηγητών Ιταλικής γλώσσας, καθώς ενώ
ανακοινώθηκε η εισαγωγή της ως δεύτερης ξένης γλώσσας δεν υπάρχουν ούτε οι εκπαιδευτικοί ούτε τα βιβλία.
Τέλος, καταλήγει ερωτώντας τον κ.Υπουργό, πότε θα γίνουν οι τοποθετήσεις των καθηγητών Ιταλικής γλώσσα στα Γυμνάσια του Νομού
Ηρακλείου, αλλά και ολόκληρης της χώρας, καθώς και η έγκαιρη διανομή των βιβλίων και εάν προτίθεται να προβεί στις απαραίτητες
ενέργειες προκείμενου να ενημερωθούν όλοι οι μαθητές για τη δυνατότητα επιλογής των Ιταλικών ως δεύτερης ξένης γλώσσας στο Γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:10:02 »

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #382 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 08:39:57 μμ »
Κοριτσια καλησπερα, χαθηκα λιγακι αλλα να μαι παλι!λοιπον σκεφτομαι αυριο να στειλω mail  στην "πρωτη γραμμη" της νετ και στο "συμβαινει τωρα" παλι της νετ και να ζητησω να ανακοινωσουν ξανα την εισαγωγη των ιταλικων στα σχολεια αλλα και να ενημερωσω για το χαος που επικρατει.Ο Λυρτζης - ο ενας απο τους δυο παρουσιαστες του πρωτη γραμμη ειναι αλλωστε αποφοιτος της ιταλικης (και ελπιζω να τον συγκινησω...)τι λετε?βλακεια?φιλια και ΜΗΝ το βαζετε κατω!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #383 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:07:16 μμ »
salve,
Cicellide, στείλτο και βάλε και τα ονόματα μας απο κάτω,εδώ συγκινήθηκα εγώ που άκουσα ότι ο Λυριτζης είναι αποφοιτος της ιταλικής δεν θα συγκινηθεί αυτός!??! Μιά κουβέντα σίγουρα θα την πεί!
Αγωνιστικοί χαιρετισμοι
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #384 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 09:28:10 μμ »
Καλησπέρα! Δυστυχώς μόλις έμαθα από φίλη εκπαιδευτικό, ότι σε γυμνάσιο της Νέας Σμύρνης ο διευθυνυής του σχολείου ενημέρωσε μεν τα παιδιά σχετικά με τα Ιταλικά, τα απέτρεψε δε να τα επιλέξουν, διότι όπως ισχυρίστηκε είναι ...πολύ δύσκολα!!! Φυσικά τα παιδιά κατά πλειοψηφία προτίμησαν τα Ιταλικά, αλλά αρχίζει κανείς να σκέφτεται μήπως είναι μεθοδευμένη και κατευθυνόμενη από "ψηλά" η όλη κατάσταση... Τι στο καλό, ένα σωρό διευθυντάδες διαφορετικών σχολείων τι λόγο έχουν να κάνουν τέτοιες διακρίσεις? Εκτός αν οι άνθρωποι θέλουν απλούστατα να ρυθμίσουν το πρόγραμμα του σχολείου τους και να ξεμπερδεύουν μια ώρα αρχίτερα, γιατί σου λέει ...φέξε μου και γλίστρησα! Αλλά και έτσι νά 'ναι, φέρει ευθύνη το υπουργείο που καθυστερεί τη διαδικασία. Ας τρίξει τα δόντια μερικών, ή μήπως αυτό είναι που κατευθύνει σε μια πιο σταδιακή στο χρόνο εισαγωγή της γλώσσας στα σχολεία?? 

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #385 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 04:14:11 μμ »
Καλησπέρα! Δυστυχώς μόλις έμαθα από φίλη εκπαιδευτικό, ότι σε γυμνάσιο της Νέας Σμύρνης ο διευθυνυής του σχολείου ενημέρωσε μεν τα παιδιά σχετικά με τα Ιταλικά, τα απέτρεψε δε να τα επιλέξουν, διότι όπως ισχυρίστηκε είναι ...πολύ δύσκολα!!! Φυσικά τα παιδιά κατά πλειοψηφία προτίμησαν τα Ιταλικά, αλλά αρχίζει κανείς να σκέφτεται μήπως είναι μεθοδευμένη και κατευθυνόμενη από "ψηλά" η όλη κατάσταση... Τι στο καλό, ένα σωρό διευθυντάδες διαφορετικών σχολείων τι λόγο έχουν να κάνουν τέτοιες διακρίσεις? Εκτός αν οι άνθρωποι θέλουν απλούστατα να ρυθμίσουν το πρόγραμμα του σχολείου τους και να ξεμπερδεύουν μια ώρα αρχίτερα, γιατί σου λέει ...φέξε μου και γλίστρησα! Αλλά και έτσι νά 'ναι, φέρει ευθύνη το υπουργείο που καθυστερεί τη διαδικασία. Ας τρίξει τα δόντια μερικών, ή μήπως αυτό είναι που κατευθύνει σε μια πιο σταδιακή στο χρόνο εισαγωγή της γλώσσας στα σχολεία?? 

salve
Μου είπε τις προάλλες μία γνωστή μου ότι ένας απο τους λόγους της αποτροπής από πλευράς των διευθυντών είναι η ανεύρεση αιθουσας!!!! δεν έχουν χώρους ελεύθερους!!!!
Το θεωρώ πιό λογικό η επιλογή μιας αλλης β' γλώσσας να δυσκολεύει τους διευθυντες για πρακτικούς λόγους.. παρά ότι έχουν γνωστούς σε γερμανικα και γαλλικα που θέλουν να τους προωθήσουν (όχι ότι δεν θα συμβαίνει και αυτό .. απλά προτιμώ το ότι δεν έχουν αίθουσες.).  Ακόμη και έτσι πιστεύω ότι la vita e' bella!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2008, 04:15:56 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος cara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #386 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 12:38:43 πμ »
παιδια καλησπερα εγω εχω να καταγγειλω το εξης.Στο δικο μου το νομο περιφερεια πελ/σου υπηρξαν παραπανω τμηματα αλλα αποτι μου ειπε ο προισταμενος δευτεροβαθμιας οι γαλλικουδες εκαναν συντονισμενες προσπαθειες και απετρεψαν τα παιδια να τα δηλωσουν .Πρεπει να κανουμε προσπαθεια να μπουν τα ιταλικα απο τα δημοτικα γιατι οι γαλλικουδες λενε στα παιδια να μην μπλεκουν και  με τριτη γλωσσα πιανουν και τους γονεις και τους πειθουν.

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #387 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 06:19:52 μμ »
παιδια καλησπερα εγω εχω να καταγγειλω το εξης.Στο δικο μου το νομο περιφερεια πελ/σου υπηρξαν παραπανω τμηματα αλλα αποτι μου ειπε ο προισταμενος δευτεροβαθμιας οι γαλλικουδες εκαναν συντονισμενες προσπαθειες και απετρεψαν τα παιδια να τα δηλωσουν .Πρεπει να κανουμε προσπαθεια να μπουν τα ιταλικα απο τα δημοτικα γιατι οι γαλλικουδες λενε στα παιδια να μην μπλεκουν και  με τριτη γλωσσα πιανουν και τους γονεις και τους πειθουν.
salve a tutti
Cara
ενημέρωσε τον σύλλογο- από εκεί θα πρέπει να συντονιστούμε ΟΛΟΙ μας. Η ισχύς εν τη ενώσι!
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος lunarossa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #388 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 08:07:29 μμ »
Salve και από μένα!έχουμε κανένα νεότερο για την πρωτοβάθμια?θα μπούμε τελικά ή όχι?

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #389 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 08:34:31 πμ »
Buongiorno a tutti!Μολίς πρίν διάβασα τα παρακάτω σε forum στο alfavita:"Γειά σας.Είμαι κ εγώ μια αγωνιούσα υποψήφια διδάσκουσα ιταλικής αλλά λίαν απογοητευμένη.Και ιδού ο λόγος:Σήμερα(20-9-2008) με λύπη μου πληροφορήθηκα απο μαθήτρια μου (ιδίαίτερα) οτι ενω δήλωσαν στο Γυμνάσιο της τουλάχιστον 15 μαθητές ως μάθημα επιλογής την ιταλική γλώσσα , εισέπραξαν ως απάντηση απο την δ/νση οτι δεν υπάρχουν καθηγητές ιταλικής στην περιοχή.Σε ερώτημα μου προς την Β/θμια μου είπαν οτι ζητούν μόνον καθηγητές Ρωσικής..." >:( >:(Φυσικά  η συνάδελφος ζήτησε συμβουλή για το τι πρέπει να κάνει και της είπαν να απευθυνθεί στον σύλλογο μας..!!!Δεν το πιστεύω δηλαδή μέχρι που μπορεί να φτάσει η τριτοκοσμικότητα μερικών γυμνασιαρχών!!!Αν είναι δυνατόν , δεν υπάρχουν καθηγητές ιταλικών, και εμείς τι είμαστε?????!!!!Είμαι τόσο αγανακτησμένη,πιστέψτε με , νομίζω ότι ζω σε ένα παράλληλο ΄σύμπαν!!Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια αντίδραση!Πρέπει η εν λόγω συνάδελφος να καταγγείλει αμέσως το περιστατικό για να μπεί μια τάξη επιτέλους! >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος πάνθηρ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #390 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:21:20 πμ »
Salve a tutti,
κάντε κάτι! Η κόρη μου επέλεξε ιταλικά στην Α' Γυμνασίου και δεν θα γίνει τμήμα.Γίνονται συντονισμένες προσπάθειες για αποτροπή της επιλογής ιταλικών.Πολλά παιδιά που δηλώνουν στη συνέχεια αποσύρουν τη δήλωση. Τι συμβαίνει δεν γνωρίζω, μάλλον φοβούνται μη μείνουν άνεργες οι γαλλικούδες...

Αποσυνδεδεμένος CICELLIDE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #391 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:23:05 πμ »
Οπωσδηποτε ειναι υποχρεωση της βασικα να ενημερωσει το συλλογο. Τετοια περιστατικα ΠΡΕΠΕΙ να τα καταγγελουμε αν θελουμε να δουμε αποτελεσματα το τηλ επικοινωνιας του συλλογου  ειναι 6944 823034.ΟΦΕΙΛΕΙ  να ενημερωσει το συλλογο!Καλημερα σε ολες και καλη βδομαδα!φιλια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 853
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 846
Σύνολο: 855

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.22 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.