*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 259265 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimisfl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #602 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 01:48:45 πμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πιο βιβλίο κάνετε στα ιταλικά στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #603 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 08:23:30 πμ »
 Salve a tutti
1/ Tί γίνεται με τα "σωστά" από τον ΑΣΕΠ? βλέπω στους 2Π βγάλαν διόρθωση στα σωστά!!!!! Τί να πεις μεετά απο αυτό! ούτε στον ΑΣΕΠ δεν τα γνωρίζουνε? Δηλαδή πρώτα βάζουν τα θέματα και μετά ψάχνουν για τις απαντήσεις?
Φαντάστείτε εαν στα πολλαπλής γίνεται αυτό το πράγμα, τί θα γίνει στιε εκθέσεις του θεματικού και στα σχέδια της διδακτικής!!!
Βρε παιδιά έχω άλλη μία απορία, τα δικά μας ποίς θα τα διορθώσει????!!!!
2/  Benvenuto/a dimisfl
Το υπουργείο έχει εγκρίνει πλέον ως κατάλληλο ΜΟΝΟ το RETE JUNIOR, των Edizioni Guerra
La vita e' bella
 

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #604 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:27:38 μμ »
Buonasera a tutti! Και εγώ απορώ γιατί καθυστερούν να βγάλουν τις απαντήσεις,δεν θα έπρεπε ήδη να είναι έτοιμες και απλώς να τις κοινοποιούν ??? ???αν είναι δυνατόν!Και όπως λές Artsatal   τα δικά μας,ποιός θα τα διορθώσει?Και απαντώ...πιστεύω ότι θα είναι οι καθηγητές των δυο τμημάτων στην Αθήνα και στην Θεσσαλονίκη,νομίζω δηλαδή ότι έτσι θα πρέπει να έιχε γίνει  Η Δ Η!!! Πιστεύω ότι μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα βγούν και τα υπόλοιπα. ;)

Αποσυνδεδεμένος mmsd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #605 στις: Φεβρουάριος 11, 2009, 02:35:40 μμ »
buona sera a tutti,

τι να πει κανείς? Αφού δεν ντρέπονται εκείνοι που τα κάνουν αλλά και εμείς που τα δεχόμαστε καλά να πάθουμε.
Όσο για το ποιος θα διορθώσει τα γραπτά μας.... θεωρητικά χρειάζεται μεταπτυχιακός τίτλος για να γίνει κάποιος διορθωτής. Λέτε να είναι πιθανό κάποιος να είναι και εξεταζόμενος και διορθωτής?

A presto

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:55 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #606 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 11:59:29 πμ »
SAlve a tutti
Αυτό δεν ειναι το ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΟ?? Ελπίζω να μην κάνουν κάτι τέτοιο!
Το αλλο το ανέκδοτο το ξέρετε? Στον προηγούμενο ΑΣΕΠ, "κόψανε" ένα παιδί στην θεματική των γερμανικών, (ουσιαστικα δηάδή στην κατανόηση και στην έκθεση), μόνο που αυτός που έκοψαν ήταν ΓΕΡΜΑΝΟΣ!!!!
Πρόκειται δε για μία πο τις σοβαρότερες σχολές! Μου είπαν ότι μάλλον έγραψε πάρα πολύ καλά!!! Τώρα αν είανι ράδιο αρβύλα αυτό δεν το ξέρω πάντως πολυκυκλοφόρησε!!!
Καλά αποτελέσματα σε όλους μας!!!
La vita e' bella!!

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #607 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 02:20:01 μμ »
Βγήκανε , βγήκανε!!!!!!!!!!!! Πως τα πήγατε?? Καλά κουφάθηκα τελείως με τον ΓΕΡΜΑΝΟ!Ξέρεις τι πρέπει να έγινε έγραψε τόσο καλά που νομίζανε ότι κάτι έκανε και έκλεψε ε???!! Γι'αυτό λοιπόν μην γράφετε και εσείς τέλεια στον ΑΣΕΠ μην έχουμε παρατράγουδα τέτοιου είδους ;)Καλά αποτελέσματα ;D

Αποσυνδεδεμένος PE-34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ιταλικής
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #608 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:33:42 μμ »
Καλό είναι να αναφέρουμε όλοι οι συνάδελφοι πως γράψανε για να εκτιμήσουμε πως θα κυμανθεί η βάση.
Εγώ προσωπικά στο Γνωστικό είχα 38 σωστές 8 λάθος και 2 κενές
Στα Παιδαγωγικά είχα 28 σωστές και  4 λάθος.
Επίσης θα ανοιχτεί και δημοσκόπηση στη οποία καλό είναι όλοι οι συνάδελφοι να απαντήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 12, 2009, 04:54:02 μμ από PE-34 »

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #609 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 07:01:51 μμ »
γεια σας! τελικά στο δεύτερο κείμενο τα πήγα καλύτερα. Και μου είχε φανεί δυσκολότερο από το πρώτο. Στην 12 "incide su..." πως είναι δυνατόν να εννοεί ο ποιητής "facilita" ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω κολλήσει άσχημα!!!
ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος kdefi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #610 στις: Φεβρουάριος 12, 2009, 07:29:18 μμ »
γεια σας! τελικά στο δεύτερο κείμενο τα πήγα καλύτερα. Και μου είχε φανεί δυσκολότερο από το πρώτο. Στην 12 "incide su..." πως είναι δυνατόν να εννοεί ο ποιητής "facilita" ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί έχω κολλήσει άσχημα!!!
ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ σε όλους!

Έχω κι εγώ ακριβώς την ίδια απορία...Η εκφώνηση θα έπρεπε να είναι "non incide su..." για να σημαίνει "facilita". Μπορεί να είναι τυπογραφικό. Αν δεν βγούνε διορθώσεις, όπως έγινε και με την 2Π, πιστεύω ότι θα πρέπει να το ψάξουμε κατα κάποιον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος italikoulis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #611 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:08:27 μμ »
Γεια σας κι από μένα και εύχομαι σε όλους καλά αποτελέσματα!
Α) Δε θα συμφωνήσω με τις προαναφερθείσες απόψεις. Θεωρώ ότι όταν μας ζητείται να αποδώσουμε το νόημα μιας λέξης, ή μιας φράσης, αυτό γίνεται πάντοτε στα πλαίσια του συγκεκριμένου κειμένου στο οποίο βρίσκεται κι όχι ξεκομμένα από αυτό!
Αν κάποιος διαβάσει προσεχτικότερα τη συγκεκριμένη παράγραφο ( "Secondo lui avere padronanza.....fin dall' inizio della scuola") κι όχι ξεκομμένα και βιαστικά, βλέπει πως εδώ το incidere έχει την έννοια του "καθορίζει" κι όχι του παρεμποδίζει (εξάλλου το incidere δεν είχε και ποτέ την έννοια του εμποδίζει, αλλά του έχει επιπτώσεις, όπως επίσης - κάτι που ισχύει στο εν λόγω κείμενο - και καθορίζει. Αν λοιπόν τώρα δούμε τα πράγματα πιο προσεχτικά, θα καταλάβουμε ότι λέει πως το να κατέχει κάποιος, δηλ. να γνωρίζει τέλεια, τη μητρική του γλώσσα, αυτό δεν καθορίζει και την ικανότητα του να μάθει μια δεύτερη γλώσσα. Σε αυτήν χρειάζεται (θα έπρεπε) να δοθεί προτεραιότητα, μαθαίνοντας την ήδη με το που ξεκινάει κανείς το σχολείο.
Οπότε καταλαβαίνουμε ότι το να μιλάς φαρσί και super τη μητρική σου γλώσσα, δεν σημαίνει πως θα παίξει αυτό θετικά στο να μάθεις εύκολα και την δεύτερη γλώσσα (L2), γι' αυτό στη συνέχεια τονίζει πως είναι αναγκαίο να δίνεται προτεραιότητα σε αυτήν απ' την πρώτη τάξη του σχολείου.
Πολύ φοβάμαι πως αρκετοί αγνοούν πως το incidere su σημαίνει και καθορίζει / επηρεάζει.

Β) Όσο για το Γερμανό υποψήφιο που "κόπηκε" (ας υποθέσουμε πως ισχύει κάτι τέτοιο) δεν καταλαβαίνω γιατί να μας κάνει να απορήσουμε. Αν ήταν καθαρά και μόνο θέμα γλώσσας τότε δε θα υπήρχαν ούτε "κομμένοι" Φιλόλογοι, ούτε Μαθηματικοί κ.λ.π.,  αφού κατέχουν τη γλώσσα μας!!!

Γ)Ωστόσο, να σας πω εγώ πού έχω μια ένσταση: λένε στο 3d (επιλέγοντας το για σωστό) πως η συγγραφέας του κειμένου μιλάει για τα παιδιά μεταναστών και την ένταξη τους στα ευρωπαϊκά σχολεία και σε σχέση με το πρόβλημα μιλάει κατά τρόπο αντικειμενικό χωρίς να αποκαλύπτει τις πραγματικές της σκέψεις.
Όμως σε σκέψεις θα πρέπει να βάλει τους αρμόδιους αυτό το καραμπινάτο PURTROPPO στην πρόταση στο τέλος της 1ης παραγράφου: Questo non significa purtroppo integrazione, anzi, la
divisione tra i bambini appare sempre più evidente.

Διότι το purtroppo δείχνει πως η συγγραφέας παίρνει σαφή θέση πάνω στο θέμα. Πως ξέφυγε αυτό και δεν το πρόσεξαν;
Purtroppo non l' hanno notato...!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2009, 01:40:04 μμ από italikoulis »

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #612 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 02:58:28 μμ »
Purtroppo συμφωνώ ma purtroppo ποιά απάντηση θα θεωρήσουν σωστή??? ???Δεν νομίζω ότι θα  ασχοληθούν ιδιαίτερα,έχοντας μπροστά τους τα σωστά απλά θα διορθώνουν...

Αποσυνδεδεμένος mmsd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #613 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 03:28:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Ξέχασα να μαυρίσω το κουτάκι "δεν απαντώ" στις ερωτήσεις που επέλεξα να μην απαντήσω. Μήπως ξέρει κανείς τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση;

Για το υποψήφιο της γερμανικής δεν ξέρω, αλλά άκουσα ότι υποψήφιος (δεν ξέρω σε ποιο κλάδο) που έδωσε δύο φορές και δεν ήταν ούτε διοριστέος, ούτε επιτυχών κλήθηκε να γίνει διορθωτής γιατί είχε μεταπτυχιακό. Φαντάζεστε με τι ψυχολογία θα διόρθωσε ο συγκεκριμένος;

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #614 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:08:54 μμ »
εγω αλλα φανταζομαι...οτι οποιον βρουν του λενε εμπα μεσα για διορθωτης..επειδη εχω δωσει και αλλες φορες και ειδα το γραπτο μου στο γνωστικο και εφριξα με 26 μοναδες αποκληση αναμεσα σε δυο βαθμολογητες και οχι μονο εγω..εχουμε τρελαθει οι αδιοριστοι να διαμαρτυρομαστε για τους βαθμολογητες.το ΑΣΕΠ λεει δεν εχει ευθυνη

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #615 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 09:12:33 μμ »
δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά νομιζω ότι όταν δεν είναι μαυρισμένο το κουτάκι μετράει σαν λάθος. Κάτι τέτοιο άκουσα στο εξεταστικό που δίναμε. Ιταλικούλη πράγματι δεν το γνωρίζω το incidere σαν καθορίζω αλλά σαν incidere επιδρώ # επηρεάζω # έχω αντίκτυπο # επενεργώ # έχω σημασία επί # έχω βάρος σε . Είσαι πιο ιταλικούλης από εμένα  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 314
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.