*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261125 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #616 στις: Φεβρουάριος 13, 2009, 10:13:58 μμ »
εγω αλλα φανταζομαι...οτι οποιον βρουν του λενε εμπα μεσα για διορθωτης..επειδη εχω δωσει και αλλες φορες και ειδα το γραπτο μου στο γνωστικο και εφριξα με 26 μοναδες αποκληση αναμεσα σε δυο βαθμολογητες και οχι μονο εγω..εχουμε τρελαθει οι αδιοριστοι να διαμαρτυρομαστε για τους βαθμολογητες.το ΑΣΕΠ λεει δεν εχει ευθυνη
Δηλαδή αν το ΑΣΕΠ δεν έχει ευθύνη ποιός την έχει επιτέλους >:(Ακους εκεί 26 μονάδες απόκληση φυσικό είναι να φρίξεις. Ποιός επιλέγει τους διορθωτές εγώ ή εσύ? Αλλα πότε έγινε κάτι σωστό και θα γίνει τώρα?Εδώ μας υποχρεώνουν να δίνουμε εξετάσεις για να διοριστούμε πληρώνοντας παράβολα , μερικοί φροντιστήρια και πάει λέγοντας >:(Ασ το καλό συγχύστηκα βραδιάτικά! Τουλάχιστον τόσος κόπος και διάβασμα ελπίζω να μην πάει στράφι ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:01:54 »

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #617 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 07:43:28 μμ »
Buonasera ragazzi/e! Διαβάζω τα σχολιά σας για τις απαντήσεις του γνωστικού και έχω και εγω απορία για την ερώτηση 3 .Μα πως είναι δυνατόν να μην εκδηλώνει την αποψή της εφόσον, εκτός από το purtroppo που βλέπουμε στην 1η παράγραφο, στην τελευταία λέει: nonostante cio'...puo' portare alla stigmatizzazione....Αυτό το "μπορεί" δεν δίχνει μιά άποψη, και μάλιστα της συγγραφέας εκτός αν μας πούν ότι η άποψη είναι  του M.Lusiak. Αλλωστε και η 13 δεν είναι ξεκάθαρη, διότι από τι φαίνεται ότι εκφέρει τα λόγια του καθηγητή ;Όταν λεει : la ricerca in merito mostra come la frequenza scolastica.... τι διάολο, ο καθηγητής τα λέει όλα αυτά, δεν είναι σαν να μεταφέρει η συγγραφέας αυτά που άκουσε; Αυτοί που βάλανε τις ερωτήσεις γνωρίζουν σίγουρα τις απαντήσεις(?) ,ρωτήσανε την ίδια την συγγραφέα , γιατί a me non risulta ! Και μπορώ να διαβεβαιώσω ότι και γνώσεις έχω και κάποια ηλικία (δυστυχώς) που μου επιτρέπει να έχω πολλές αμφιβολίες για τη σοβαρότητα με την οποία μας αντιμετώπισαν. Όσο για μερικούς τίτλους ( 20 ερώτηση) επειδή τους έβαλε η Salina  ( αν μπείτε στο sito από το οποίο κατέβασαν το κείμενο) σημαίνει ότι αντικειμενικά είναι και ο σωστός ; Booh! ho i miei dubbi ! Καλή τύχη λοιπόν στο ΛΟΤΤΟ !! Και αν δεν περάσετε με καλό βαθμό να ξέρεται ότι οι βαθμολογητές είναι γνώστες , πιάνουν πουλιά στον αέρα, αν κρίνω από τις ερωτήσεις τους και φυσικά από τις αντικειμενικές απαντήσεις τους .  ???

Αποσυνδεδεμένος Gioia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #618 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 02:27:14 μμ »
Buonasera a tutti!! Εγώ σταμάτησα να αναρρωτιέμαι και να αναζητώ τις σωστές και τις λάθος και τα ΓΙΑΤΙ των ερωτήσεων... περισσότερο εκνευρίζεσαι και αγχώνεσαι παρά παίρνεις απαντήσεις. Καλά αποτέλεσματα σε όλους και ας συνεχίσουμε τη ζωή μας κανονικά μέχρι τις επόμενες εξετάσεις.... που θα έχουν ανοίξει περισσότερες θέσεις...χι χι χι! ;)

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #619 στις: Μάρτιος 07, 2009, 02:57:10 μμ »
Χωρίς σχόλια....
alfavita.gr: 400 οργανικές θέσεις σε πολυθέσια δημοτικά Γαλλικής και Γερμανικής
Σύμφωνα με πληροφορίες το ΥΠΕΠΘ σχεδιάζει τη δημιουργία 200 οργανικών θέσεων για εκπαιδευτικούς Γαλλικής γλώσσας και 200 οργανικών θέσεων για εκπαιδευτικούς Γερμανικής γλώσσας σε πολυθέσια δημοτικά σχολεία της χώρας. Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες η διεκδίκηση αυτών των οργανικών θέσεων θα μπορεί να γίνει από εκπαιδευτικούς Γαλλικής και Γερμανικής οι οποίοι έχουν λιγότερο από 15 χρόνια προϋπηρεσία.

 

Το ΥΠΕΠΘ σχεδιάζει να ανακοινώσει τις θέσεις αυτές τους επόμενους μήνες έτσι ώστε να υπάρχει κάλυψη για τη σχολική χρονιά 2009-2010


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:01:54 »

Αποσυνδεδεμένος kdefi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #620 στις: Απρίλιος 01, 2009, 08:34:20 πμ »
Την Κυριακή 05/04/2009 και ώρα 12:00, θα πραγματοποιηθεί Γενική Συνέλευση στο Μουσείο Αθλητισμού (Αγ. Δημητρίου & 3ης Σεπτέμβρη) στην Θεσσαλονικη με θεμα την παραίτηση του Δ/Σ και την προκύρηξη εκλογών.

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #621 στις: Απρίλιος 03, 2009, 08:53:17 πμ »
Buongiorno a tutti.Σήμερα διάβασα στο esos και εύχομαι να γίνει κάτι γιατί όλα ξεκινούν απο την πρωτοβάθμια.

Τη διεξαγωγή πιλοτικού προγράμματος και στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση για την Ισπανική και Ιταλική γλώσσα, ζήτησε με Ερώτησή του προς τον Υπ.Παιδείας, ο βουλευτής Ηρακλείου κ.Μανόλης Στρατάκης.
Η Ερώτηση του κ.Στρατάκη έχει ως εξής:
Στην Απάντηση της 13218/26-1-09 Ερώτησής μου αναφέρεται ότι: «Από το σχολικό έτος 2009-2010, η Ισπανική Γλώσσα θα διδάσκεται, ως δεύτερη ξένη γλώσσα, παράλληλα με τη Γαλλική, Γερμανική και Ιταλική, σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας».
Επειδή είναι δεδομένη η επερχόμενη ένταξη της Γαλλικής και της Γερμανικής γλώσσας ως δεύτερες ξένες γλώσσες προς επιλογή στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, καθώς και της επικείμενης δημιουργίας οργανικών θέσεων για τους εκπαιδευτικούς των αντιστοίχων ξενόγλωσσων κλάδων, έπειτα από τη διεξαγωγή τριετούς πιλοτικού πρόγραμματος (2006-2009) για τις προαναφερθείσες γλώσσες.
Επειδή η διεξαγωγή πιλοτικού προγράμματος για την Ισπανική και την Ιταλική γλώσσα στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, κρίνεται αναγκαία
ώστε να διασφαλιστεί η αρχή της ισοτιμίας μεταξύ όλων των δεύτερων ξένων γλωσσών προς επιλογή (Γαλλική, Γερμανική, Ισπανική,Ιταλική) που παρέχονται από το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Επειδή, απώτερος σκοπός είναι να μην καλλιεργηθεί στη συνείδηση γονέων και μαθητών η ιδέα της διάκρισης μεταξύ των συγκεκριμένων γλωσσών-χωρών της Ευρωπαικής 'Ενωσης, καθώς και να ενδυναμωθεί και να αναδειχθεί σε βασική προτεραιότητα ο θεσμός της πολυγλωσσίας στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.
Ερωτάται ο κ.Υπουργός
Σε ποιές ενέργειες προτίθεται να προβεί, σε συνεργασία και με Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, για την διεξαγωγή αντίστοιχου πιλοτικού προγράμματος και στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση για την Ισπανική και Ιταλική γλώσσα, οι οποίες αποτελούν εξίσου μαζί με την Γαλλική και την Γερμανική γλώσσα, δεύτερες ξένες γλώσσες προς επιλογή στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #622 στις: Μάιος 14, 2009, 12:47:55 μμ »
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 17-05-09 ΑΠΟ ΤΙΣ 11:00π.μ. ΕΩΣ ΤΙΣ 14:OOμ.μ. ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΗΣ ΧΑΝΘ ΣΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΜΕ ΤΑ ΚΥΠΕΛΑ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΟΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΝΕΟΥ Δ.Σ.
ΛΟΓΩ ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 11:30π.μ. ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΟΙ ΠΙΘΑΝΕΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΜΕΛΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑΚΤΟΠΟΙΜΕΝΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΟΥΣ.
ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΑ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΑΜΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ κ.ΓΙΩΡΓΟ ΠΟΠΕΤΣΙΔΗ 6932....
ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ -ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΕΒΡΕΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΝ  ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ 85 ΣΤΟΝ 7ο ΟΡΟΦΟ ΣΤΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΛΙΛΙΟΠΟΥΛΟΣ .
 
 
ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΟΙ ΥΠΟΦΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:
1.Βασιλειάδης Δημήτρης
2.Δεληγιάννης Γιάννης
3.Δημοβέλης Απόστολος
4.Δράκου Μάγια
5.Καρράς Παναγιώτης
6.Κατσιφός Βαγγέλης
7.Οικονόμου Χρύσα
8.Ποπετσίδης Γιώργος
9.Σιββά Αικατερίνη
10.Τουλούπη Ελένη
11.Χατζής Μίλτος

Αποσυνδεδεμένος kate45

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #623 στις: Μάιος 14, 2009, 12:50:51 μμ »
ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΟΠΕΤΣΙΔΗΣ (ΤΑΜΙΑΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ) ΕΙΝΑΙ: 6932770277

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #624 στις: Μάιος 29, 2009, 08:47:13 μμ »

Η εγκύκλιος για την πρόσληψη αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών 

Παρασκευή, 29 Μάιος 2009 

Οι Αιτήσεις-Δηλώσεις υποβάλλονται στις κατά τόπους Διευθύνσεις ή Γραφεία Πρωτοβάθμιας ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.  Η προθεσμία υποβολής των Αιτήσεων Δηλώσεων ορίζεται από 01-06-2009   μέχρι  12-06-2009. 

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #625 στις: Μάιος 30, 2009, 09:51:36 πμ »
...και η ερωτηση ειναι,ποια σχολεια/περιοχες βαζουμε? πώς ξερουμε πού διδάσκονται ιταλικά?

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #626 στις: Ιούνιος 01, 2009, 12:53:18 μμ »
...και η ερωτηση ειναι,ποια σχολεια/περιοχες βαζουμε? πώς ξερουμε πού διδάσκονται ιταλικά?

Salve
Θα δηλώσεις τις περιοχές που εσύ νομίζεις ότι μπορείς να πάς!
1/ Θα κρίνεις με βάση τον τόπο κατοικίας και δυνατότητα μετακίνησης- 'εχει δικαίωμα να δηλώσει κάποιος γαι αναπληρωτής 30 περιοχες και για ωρομίσθιος 1 περιφέρεια (για καλό και για κακό επιβεβα'ιωσε από Β/βάθμια  όσα γράφω)   
2/  Φέτος "λογικά" θα ανοίξουν περισσότερες θέσεις γιατί θα είναι λίγο δύσκολο να μας κρύψουν τόσο εμάς όσο και της ισπανικής.
Παιδιά και γονείς έμαθαν την ύπαρξή μας από τα ήδη υπάρχοντα σχολεία που διδάσκεται η ιταλική ως 2η γλώσσα!!!
3/Παιδια χρειάζεται ανασύνταξη ... να μην επιτρέψουμε να γίνουν ξάνα τα όσα εις βάρος μας συνέβησαν την προηγούμενη χρονια!!
Ας οργανωθούμε ανα περιοχή και ας ενημερώνουμε τον σύλλογο μπας και μας συντονίσει!!!
ΑΣ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ
la vita e' bella
ART
   

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #627 στις: Ιούνιος 02, 2009, 01:18:16 μμ »
σ'ευχαριστω πολύ

προφανως μονο αυτα που ειναι διπλα μου...αν και ασχετο γενικα,αφου με μηδενικη προυπηρεσια που πας... :P αντε να βγουν και τα αποτελεσματα του ΑΣΕΠ!

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #628 στις: Ιούνιος 03, 2009, 02:18:27 μμ »
σ'ευχαριστω πολύ

προφανως μονο αυτα που ειναι διπλα μου...αν και ασχετο γενικα,αφου με μηδενικη προυπηρεσια που πας... :P αντε να βγουν και τα αποτελεσματα του ΑΣΕΠ!

Γλυκειά μου θα σου πρότεινα να τα δηλώσεις ΟΛΑ όσα μπορεις να ανταποκριθείς!!!
Στου αναπληρωτές ΟΛΕΣ τις περιοχές που δικαιούσαι,
Υπάρχουν άνθρωποι με οικογένεια  που από τον Βόλο ήρθαν αναπληρωτές στο Ηράκλειο (άλλες οι αβάντες, άλλα τα χρήματα!!)
 Στους ωρομισθίοyς 1 περιφέρεια , αν πχ διαλέξεις Πελ/νήσσου δήλωσε αυτά που μπορείς να πας γιατί αν μένεις Πάτρα και σε καλέσουν πχ Σπάρτη ...τότε ΤΙ κάνεις????....... εκεί με το χέρι στην καρδιά!!!! Πάντως στην Κρήτη υπάρχουν άτομα που κάνουν 2 φορές την εβδομάδα δύσκολες μετακινήσεις!!! επιπλέον δεν ξέρω την οικογενειακή σου κατάσταση, εαν είσαι ελέυθερη δήλωσε όσες περισσότερες περιοχες μπορεις !!!
Διάλεξε έχοντας λάβει υπόψη σου όλες τις παραμέτρους!!!!
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα ... σκέψου καλά και σου εύχομαι ό, τι το καλύτερο!!!
Μην ξεχνάς
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος maratel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #629 στις: Ιούνιος 05, 2009, 09:23:40 πμ »
και παλι ευχαριστω

το σκεφτομαι το ξανασκεφτομαι

με δυο παιδια δεν φευγεις ευκολα,ειδικα οταν εχεις δουλεια και δεν εισαι εντελως επι ξυλου κρεμαμενος

λεω λοιπον οτι θα βαλω -μονο σαν αναπληρωτρια- ολα τα ...γυρω τριγυρω,τα κοντινα, και βλεπουμε  ;) τιποτα μακρυνο,γιατι κακα τα ψεμματα,δυσκολα τα πραγματα,δε χωριζεις ξαφνικα μια οικογενεια... :-\ και τα οικονομικα παλι ειναι δυσκολα,τί να φτασουν...


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 761

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.063 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.