*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 259305 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaso!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 29, 2009, 07:14:09 μμ »
Πολυ ωραιες οι πληροφοριες σου,κατατοπιστικες.Σε ευχαριστω! Για 2η δουλεια ελεγα ασχετη με εκπαιδευση αλλα με εμποριο σε οικογεν.επιχειρηση.Οποτε οκ.
Δικιο έχεις η pe34 ξερει καλυτερα τα "κατατοπια" οποτε περιμενουμε να μας  ενημερωσει (αν θελησει)
Επισης προσεξα στο site του συλλογου που εχει 1πινακα που ζητηθηκαν τα ιταλικα εχει καποιες περιοχες που λεει λυκειακες ταξεις.Αυτο πως γινεται δεν καταλαβα. Ο προεδρος του τμηματος μας ετρεχε ο ανθρωπος για τη διαδοση της γλωσσας.Εχω μια ξαδερφη στο σχολειο οπου με ειπε οτι πηγε να τους ενημερωσει για τη γλωσσα,το χειμωνα εγινε αυτο. Οποτε ας μην λεμε οτι ειμαστε χαλια κλαδος κτλ κτλ τα μοιρολατρικα κ μιζερα.Υπαρχουν ανθρωποι με κυρος που δεν καθονται με σταυρωμενα χερια.
Πιστευω οτι η τοση αναμονη τοσα χρονια εχει κουρασει κ για αυτο εγινε το μεγαλο ντου, οπως γινεται οταν πιασει καπου φωτια κ τρεχουν ολοι να σωθουν κ ποδοπατιουνται.Ας μη βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα.Ιαως μια ευχαριστη εκπληξη μας περιμενει τουλαχιστον οσοι ειμαστε στους πρωτους 50-100..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 29, 2009, 07:20:30 μμ »
Μήπως είναι οι περιοχες που γίνεται το πιλοτικό??? Πάντως στο site του παιδαγωγικού υπάρχει προγραμμα και για τα λύκεια!
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #744 στις: Αύγουστος 30, 2009, 12:09:13 μμ »
Salve,
Πιστεύω σθεναρά οτι δεν θα πρέπει να υποπέσουμε στο λάθος άλλων ξενόγλωσσων που κυνηγούσανε και μας κυνηγάνε.
Τα ισπανικά τα ρώσικα και τα τούρκικα  θα μας "πάρουν" κόσμο  όπως κα εμεις πήραμε απο του της γαλλικής και γερμανικής αλλά ,νομίζω ,οτι  η επιλογή δεύτερης ξένης γλώσσας είναι αναυθαίρετο δικαίωμα το παιδιών .. με ελεύθερη βούληση να έρθουν σε εμας για να μάθουν και για να αγαπήσουν τα ιταλικά. Στα τμήματα που είχα φέτος τα περισσότερα παιδιά μας είχαν επιλέξει για λάθος κριτήρια (ευκολίας -παρέας κλπ) αυτό όμως άλλαξε αρδην κατα την διάρκεια των μαθημάτων  και στο τελος της χρονιά έβλεπα χαρούμενες φατσούλες !! Τι ποιο καλό !!
Παρεπιπτόντως σ' ενα πραγμα θα συμφωνήσω με την PE-34 ..στο πετσόκόψιμο!!Οι κακες βαθμολογίες ΔΕΝ μπορούν να σβηστούν στο τελος της χρονιας! Δεν είπαμε να το ξεφτιλίσουμε αλλα μαθητες με κάτω απο την βάση ΔΕΝ περνανε με τα γραπτά στο τέλος-ας το προσέξουμε λίγο αυτό το θέμα γιατί ειναι ιδιαιτέρως ευαίσθητο !!!
Τα παιδια της ισπανικής φάνηκαν τυχερά γιατί με το τμήμα της Αθήνας που είναι κοινό μπορεσαν και μπήκαν γρήγορα στην δημόσια εκπαίδευση!! Μακάρι να είχαμε μπει και εμεις όταν το έκανε το γερμανικό!
Οφείλουμε να τους καλοδεχτούμε.. άλλωστε ποιοί είμαστε εμεις να τους στερήσουμε το δικαίωμα στον ήλιο?? Ας μην ανοίγουμε μέτωπα,, δεν μας συμφέρει !!
Το μόνο που πραγματικά θα μας σώσει είναι να μπούνε  τα ιταλικα και στα δημοτικά !!!! Εκεί πρέπει να πιέσουμε!

Ακουσα επίσης ότι ορισμένα γυμνάσια θα λειτουργήσουν ως ολοήμερα!! Ξέρει κανεις κάτι για αυτό.. αν συμβεί νομίζω οτι θα απορροφήσουν  πολλούς απο εμας!
la vita e' bella     

Αποσυνδεδεμένος PE-34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ιταλικής
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #745 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:21:46 μμ »


Ακουσα επίσης ότι ορισμένα γυμνάσια θα λειτουργήσουν ως ολοήμερα!! Ξέρει κανεις κάτι για αυτό.. αν συμβεί νομίζω οτι θα απορροφήσουν  πολλούς απο εμας!
la vita e' bella    

Αυτό που το διάβασες για να το ψάξω?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2009, 01:26:18 μμ από PE-34 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #746 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:31:30 μμ »
Το είπε γυμνασιάρχης ..εαν εχω περισσότερες πληροφορίες θα ενημερώσω για να το ψάξουν όλοι!!

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #747 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:44:16 μμ »
Εγώ δε, άκουσα ότι και ο θεσμός των ολοήμερων δημοτικών θα καταργηθεί, από τη μία επειδή τελείωσαν τα λεφτά από την ΕΕ και από την άλλη επειδή δεν είχε ο θεσμός των ολοήμερων την ανταπόκριση που περίμεναν.. Δεν ξερω αν ισχύει βέβαια κάτι τέτοιο... Ελπίζω όχι... ???
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #748 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:48:17 μμ »
Εγώ δε, άκουσα ότι και ο θεσμός των ολοήμερων δημοτικών θα καταργηθεί, από τη μία επειδή τελείωσαν τα λεφτά από την ΕΕ και από την άλλη επειδή δεν είχε ο θεσμός των ολοήμερων την ανταπόκριση που περίμεναν.. Δεν ξερω αν ισχύει βέβαια κάτι τέτοιο... Ελπίζω όχι... ???

και εγω κατι παρομοιο εχω ακουσει.λενε οτι καθε χρονο ολο και μικροτερος αριθμος μαθητων επιλεγουν το  ολοημερο και οτι πολλα ολοημερα με το ζορι παραμενουν ανοιχτα.βεβαια ολα αυτα μπορει να ειναι και ραδιο αρβυλα οπως τα περισσοτερα στην ελλαδα.η τριχα γινετει τριχια

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #749 στις: Αύγουστος 30, 2009, 01:55:35 μμ »
οκ δεν έχουμε παρά να περιμένουμε λίγες μέρες για να επιβεβαιώσουμε τα όσα ακούσαμe.
Το να σταματήσει  όμως το ολοήμερο δημοτικό δεν είναι λίγο δύσκολο? οι γονείς δυστυχως το αντιμετωπίζουν σαν χωρο σταθμευσης ΟΜΩΣ΅έστω και έτσι ,  τον χώρο αυτόν , τον χρειάζονται.
Ας ελπίσουμε στην κοινωνική πολιτική των  υπουργείων η οποία εξυπηρετεί και τους γονεις (για τα ωράρια εργασίας) και τα παιδιά (απο άποψης γνώσεων και οργάνωσης διαβάσματος) και τους συναδέλφους που δουλευουν σ'αυτά γιατί σίγουρα απορροφούνται αρκετοί!!
Οψόμεθα
la vita e' bella   

Αποσυνδεδεμένος PE-34

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ιταλικής
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #750 στις: Αύγουστος 30, 2009, 03:59:10 μμ »
Το είπε γυμνασιάρχης ..εαν εχω περισσότερες πληροφορίες θα ενημερώσω για να το ψάξουν όλοι!!


κατάλαβα ράδιο αρβύλα των διευθυντάδων είναι... νόμιζα ότι το είδες δημοσιευμένο κάπου...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2009, 04:19:01 μμ από PE-34 »

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #751 στις: Αύγουστος 30, 2009, 05:52:09 μμ »
 Μμμμ.... ας σιωπήσουμε για λίγο μήπως και ηρεμήσουμε.
΄Ολοι στην ίδια θέση είμαστε. ΄Αλλοι μεγαλύτεροι άλλοι μικρότεροι, έχοντες ή μη, με προυπηρεσία δίχως προυπηρεσία κλπ. Δικαιούμαστε να έχει ο καθένας την δική του άποψη για την σχολή, τον πρόεδρο, τον σύλλογο. 
Είναι να θυμώνουμε?  ???

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #752 στις: Αύγουστος 30, 2009, 06:10:45 μμ »
οκ δεν έχουμε παρά να περιμένουμε λίγες μέρες για να επιβεβαιώσουμε τα όσα ακούσαμe.
Το να σταματήσει  όμως το ολοήμερο δημοτικό δεν είναι λίγο δύσκολο? οι γονείς δυστυχως το αντιμετωπίζουν σαν χωρο σταθμευσης ΟΜΩΣ΅έστω και έτσι ,  τον χώρο αυτόν , τον χρειάζονται.
Ας ελπίσουμε στην κοινωνική πολιτική των  υπουργείων η οποία εξυπηρετεί και τους γονεις (για τα ωράρια εργασίας) και τα παιδιά (απο άποψης γνώσεων και οργάνωσης διαβάσματος) και τους συναδέλφους που δουλευουν σ'αυτά γιατί σίγουρα απορροφούνται αρκετοί!!
Οψόμεθα
la vita e' bella   

H μαμά μου είναι δασκάλα και σήμερα που το συζητήσαμε μου είπε ότι είναι αδύνατο να καταργηθούν τα ολοήμερα δημοτικά. Τα χαρακτήρισε μάλιστα και " το σχολείο του μέλλοντος", όπου θα έρθει κάποια στιγμή στην οποία όλοι οι εκπαιδευτικοί θα σχολάνε στις 4 μμ. Πιστεύω ότι αν υπήρχε η παραμικρή υπόνοια κατάργησής τους οι της Πρωτοβάθμιας θα ήταν και οι πρώτοι που θα τον γνώριζαν. Οπότε κάτι τέτοιο είναι αδύνατο να γίνει για τους λόγους που ανέφερε και η artsatal. Το ότι υπολειτουργούν είναι γεγονός αλλά και στην περίπτωση που κάποια στιγμή αλλάξει η κυβερνηση δε νομίζω οτι θα τη συμφέρει να καταργήσει το θεσμό γιατί έτσι περισσότερα προβλήματα θα προκύψουν παρά θα επιλυθούν τα ήδη υπάρχοντα. Και δεδομένου οτι η Ελλάδα ακολουθεί την ευρωπα'ι'κή εκπαιδευτική πολιτική (ό,τι μπορεί κάνει), θεωρώ οτι όλα σιγά σιγά θα πάρουν το δρόμο τους.. Αυτές είναι βέβαια προσωπικές εκτιμήσεις και τίποτα άλλο.
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #753 στις: Αύγουστος 31, 2009, 09:08:14 πμ »
Το παρόν θέμα κλειδώνεται για να καθαριστούν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις, που αγνοώντας τους κανόνες χρήσης και τις όποιες επισυμάνσεις μας, συνεχίσατε να γράφετε.

Επίσης πληροφοριακά και αν δεν το γνωρίζετε, για όσα έχετε να πείτε και να ρωτήσετε σε προσωπικό επίπεδο, το forum διαθέτει την επιλογή χρήσης  pm ( personal message) .

Ευχαριστούμε για την κατανόηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2009, 09:22:06 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #754 στις: Αύγουστος 31, 2009, 11:49:41 πμ »
Salve
Παιδιά η Edilingua έβγαλε το  Progetto Junior, το παράγγειλα και περιμένω να το παραλάβω, εαν θέλετε να ρίξετε μια ματιά υπάρχει δείγμα στο site τους!
Η ηλικία ταιριάζει με τα παιδιά του γυμνασίου ας ελπίσουμε οτι θα βάλουν απο το υπουργειο επιλογή με 2-3 μεθόδους για να επιλέξουμε!
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος vecchiarella

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #755 στις: Αύγουστος 31, 2009, 03:33:03 μμ »
Salve
Παιδιά η Edilingua έβγαλε το  Progetto Junior, το παράγγειλα και περιμένω να το παραλάβω, εαν θέλετε να ρίξετε μια ματιά υπάρχει δείγμα στο site τους!
Η ηλικία ταιριάζει με τα παιδιά του γυμνασίου ας ελπίσουμε οτι θα βάλουν απο το υπουργειο επιλογή με 2-3 μεθόδους για να επιλέξουμε!
la vita e' bella

Ciao a tutti. Ναι και εγώ το είδα και ομολογώ ότι μου άρεσε πολυ και θα το παραγγείλω και εγώ.Περιμένω επίσης (άσχετο) να βγούν τα αποτελέσματα του diploma μήπως ξέρετε πότε γιατί με έχουν τρελλάνει οι δικοί μου 8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 361
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.