*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34  (Αναγνώστηκε 261193 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #980 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 11:14:11 μμ »
lenagreca...υπάρχει κάποια εγκύκλιος για τα 2ωρα...όμως από όσο γνωρίζω σε περιπτώσεις σαν τις δικές σου με αποστάσεις και τέτοιες δυσκολίες τα 2ωρα εφαρμόζονται...προσωπικά έχω διδάξει 2ωρα και το μάθημα ήταν πολύ καλό....στην δική σοθ την περίπτωση είναι απαράδεκτο να μην τα εγκρίνουν για...δήθεν παιδαγωγικούς λόγους,έτσι πιστεύω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος Kekaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #981 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 09:09:13 πμ »
Kαλημέρα. Μόλις τηλεφώνησα στην Ανατολική και μου είπαν ότι άρχισαν να καλούν ωρομισθιους. Πρέπει να κάλεσαν 5 άτομα αν κρίνω από την θέση μου.  :)

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #982 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 11:03:01 πμ »
Τελικά, μια και το έθιξε η lenagreca, λύστε μου μια απορία: Μπορούμε να αποδεχθούμε ωρομισθία και παράλληλα να έχουμε και άλλη άλλη σύμβαση ιδ. δικιαίου??? Κάπου μέσα στο καλοκαίρι πήρε το μάτι μου στα "Νέα", νομίζω, ένα άρθρο που έλεγε ότι πλέον δεν θα μπορούν οι ωρομίσθιοι καθηγητές να δουλεύουν παράλληλα σε φροντηστήρια ή να έχουν άλλη απασχόληση... κουφό μεν, αλλά το ίδιο συζητούσα προχθές και με μια φίλη πε06 η οποία μου έλεγε ότι την κάλεσαν για 6 ώρες τις οποίες τις απέρριψε γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Τελικά τι ισχύει?? Δώστε τα φώτα σας!!

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #983 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 11:16:51 πμ »
Υπάρχει το ασυμβίβαστο, δε γίνεται. Και εγώ συν τοις αλλοις, πρέπει να επιλέξω ποιό από τα δύο να διαλέξω.. κάτι άκουσα ότι θα καταργηθεί αυτό, αλλά μέχρι να συμβεί αυτό.. τίθεται το εξής δίλημμα.. Επιλέγεις να έχεις τα ένσημα και έναν κάπως αξιοπρεπή μισθό ή αρκείσαι στα 500 ευρώ μάξιμουμ το χρόνο από την ωρομισθία? και το καλοκαίρι τί κάνεις? ζητιανεύεις? κι αν έχεις παιδιά?? >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2009, 11:19:49 πμ από lenagreca »
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:52 »

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #984 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:13:40 μμ »
kekaki σε ευχαριστώ, διότι εγώ έχω γίνει κουραστικός εκεί...μακάρι να σκέφτονταν και άλλοι σαν και σένα και να άφηναν καμία θέση και για τους πραγματικούς κατοίκους Ανατολικής Αττικής που πιθανόν είναι πίσω στον πίνακα.
Νιώθω σαν ηλίθιος να τρέχω να μάθω τι κάνει η Ανατολική Αττική και οι θέσεις να πάνε σε κατοίκους πχ Πειραιά. Μην νομίζεις αν δεν υπήρχε πίεση μέρα παρα μέρα δεν θα είχαν αρχίσει ακόμα. Τελικά σκέπτομαι μήπως κάποιος πρέπει να κάνει το παπί και να μην σπρώχνει τις καταστάσεις προκειμένου η περιοχή που επιθυμεί να κληθεί τελευταία ? Έχω μπόλικο καιρό να το σκεφτώ μέχρι του χρόνου...
Μια ερώτηση πως μαθαίνεις σε ποιά θέση είσαι στον πίνακα Α.Αττικής απο την στιγμή που ο πίνακας ΥΠΕΠΘ είναι συνολικός και αφορά όλη την Αττική ? Κάθε δευτεροβάθμια έχει δικούς πίνακες που την αφορούν και απλά πρέπει να ρωτήσεις ?

Αποσυνδεδεμένος lenagreca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Nil desperandum!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #985 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 02:30:21 μμ »
Κάθε Β'βάθμια έχει τους δικούς της πίνακες, ανάλογα με τη σειρά που την έχεις δηλώσει. Για να βρεις πού είσαι και ποιά είναι η σειρά σου στις διάφορες περιοχές, ρώτα στο τμήμα της Μηχανογράφησης και θα σου πουν. ;)
Il mio lavoro è la mia passione...

Αποσυνδεδεμένος zanzara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #986 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 04:04:21 μμ »
Lenagreca, είσαι σίγουρη ότι παει με την σειρά προτίμησης ,η σειρά σου σε κάθε πίνακα 2βάθμιας; Εγω έχω καταλάβει ότι με όποια σειρά και να τις έχεις βάλει ,πρώτα θα βάλουν αυτόν που προηγείται στον πίνακα των αναπληρωτών και ας έχει επιλέξει π.χ 2η την δική σου 1η περιοχή.Αν δεν δεχθεί, τότε και μόνο θα σου τηλεφωνήσουν. Δηλ. ακολουθούν την σειρά του πίνακα αναπληρωτών και δευτερευόντως τη σειρά προτίμησης.Άρα και να ξέρεις την σειρά σου σε κάθε 2βάθμια ,δεν μπορείς να γνωρίζεις ποιά είναι η σειρά προτίμησης των προηγούμενων! Μήπως δεν το έχω καταλάβει καλά;  :-\

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #987 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 04:56:41 μμ »
Όποιος γνωρίζει πλήρως το σύστημα, το έχει κατανοήσει και μπορεί να το εξηγήσει με απλά Ελληνικά κερδίζει κέρασμα.
Νομίζω ότι είναι έτσι φτιαγμένο για να μπορούν να γίνονται μικρομεγάλες ατασθαλίες  απο τις δευτεροβάθμιες και απο υψηλά ιστάμενους που μπορούν να σηκώσουν το τηλέφωνο και να πουν " τοποθέτησε το νούμερο πχ 45" για τον λόγο αυτό και οι πίνακες καθώς και ποιοί και πόσοι τοποθετούνται δεν ανακοινώνονται απο το site του ΥΠΕΠΘ. Δεν θα έπρεπε έτσι όπως γεμίσανε οι πίνακες και ανακοινώθηκαν ανα περιφέρεια να υπάρχει και η αντίστοιχη διαδικασία ενημέρωσης των πινάκων με τις τοποθετήσεις? Δεν ξέρω ρωτάω για να μαθαίνω....

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #988 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 08:44:26 μμ »
http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2593&Itemid=231

Αυτοί οι 4 είναι καινούργιες προσλήψεις ?

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #989 στις: Οκτώβριος 08, 2009, 10:33:34 μμ »
Salve
 Εαν μιλάμε για ωρομίσθιους η σειρά καθορίζεται σε κάθε δευτεροβαθμια χωριστα kai ανεξάρτητα απο τον πίνακα αναπληρωτών!!!!
Σαφως και ο πίνακας αναπληρωτών επηρρεάζει γιατί πολύ απλά ΑΥΤΗ είναι η σειρά μας απλά ΄στις δευτεροβάθμιες είμαστε χωρισμένοι κατά περιφέρειες.
Ομως η διαφορά είναι οτι σε κάθε περιφέρεια έχουμε το δικαίωμα να δήλώνουμε όποια ββαθμια θέλουμε, έτσι εαν πχ έχετε δηλώσει ως ωρομίσθιοι  ΜΟΝΟ την Α δευτεροβάθμια ακόμη και εαν είστε πρώτοι στον πίνακα δεν θα σας καλέσουν απο την Β ββαθμια γιατί δεν θα φαίνεστε στον δικό τους πίνακα!  
Πάντως όπως και να έχει μπορούμε να ενημερωνόμαστε εαν γνωριζόμαστε μεταξύ μας 'η απευθείας απο τα γραφεία μιας και  είναι υποχρεωμένοι να απαντούν στην ερώτηση "που έχει φτάσει ο πίνακας / ποια είναι η σειρα που έχω στην δική σας ββάθμια"
  
Στο αρθρο που αναφέρει ο Κyrdim, οταν λέει οργανικές εννοεί άραγε  μόνιμες?

la vita e' bella
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2009, 10:39:19 μμ από artsatal »

Αποσυνδεδεμένος kyrdim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #990 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 12:41:48 μμ »
Με την ορολογία οργανικές θέσεις απ' όσο ξέρω εννοούν τις μόνιμες.

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #991 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:25:22 μμ »
Φέτος ως μόνιμους πήραν:  4 με  30μηνο -  1     24μηνίτη   -  3  απο τον εννιαίο  - και 5 απο τους 9 επιτυχόντες του ΑΣΕΠ, μήπως καλύπτοναι  οι θέσεις και παίρνει και τους άλλους 4 του ΑΣΕΠ φέτος και οχι στην πορεία των 2 ετων όπως είχε προαγγελθεί ??
Πολύ γρίφος ... !!!!!
Οψόμεθα
la vita e' bella

Αποσυνδεδεμένος LaCicala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #992 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:28:15 μμ »
απο το δημοσίευμα του esos που μας έστειλε ο kyrdim, θα διοριστούν 4 συνάδελφοι από το πίνακα του 30 μηνου, άρα καθαρίζει ο πίνακας και μένει με ένα μόνο όνομα!! σωστά?
Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο που σήμερα το πρόσεξα, στα ονόματα που κάλεσαν για αναπληρωτές υπάρχει συνέδελφος που είναι επιτυχών και διοριστέος με ΑΣΕΠ, άρα έχουμε μια θέση αναπληρωτή κενή σωστά?

Αποσυνδεδεμένος artsatal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Γυναίκα
  • la vita e' bella
    • Προφίλ
Απ: Καθηγητές ιταλικών ΠΕ34
« Απάντηση #993 στις: Οκτώβριος 09, 2009, 02:52:29 μμ »
απο το δημοσίευμα του esos που μας έστειλε ο kyrdim, θα διοριστούν 4 συνάδελφοι από το πίνακα του 30 μηνου, άρα καθαρίζει ο πίνακας και μένει με ένα μόνο όνομα!! σωστά?
Να ρωτήσω όμως κάτι άλλο που σήμερα το πρόσεξα, στα ονόματα που κάλεσαν για αναπληρωτές υπάρχει συνέδελφος που είναι επιτυχών και διοριστέος με ΑΣΕΠ, άρα έχουμε μια θέση αναπληρωτή κενή σωστά?


La Cicala,  αναφορικά με το 30μηνο  εχουν ήδη τακτοποιηθεί ως μόνιμοι όλοι εκτος της πρώτης κυρίας, γι' αυτό και ο προβληματισμός μου!
la vita e' bella 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 860
Σύνολο: 869

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.