*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής  (Αναγνώστηκε 110139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 18, 2008, 06:03:12 μμ »
Πέρσι ήμουν αναπληρωτής και είχα βγάλει το πιστοποιητικό. Σημερα το πρωι πήγα
 στην επιτροπη Α Αθήνας, και  είπαν ότι πρέπει να κάνω εκ νέου τις εξετάσεις.
Πάντως καλύτερα να ρωτήσεις στην δική σου επιτροπή.
Στις επιτροπές δεν ξέρουν τι προβλέπει η εγκύκλιος για τους αναπληρωτές (λέει ξεκάθαρα ότι το πιστοποιητικό ισχύει για 3 χρόνια). Η β/θμια είναι υποχρεωμένη, βάσει της εγκυκλίου, να δεχτεί το περσινό.

tihea, τα "χωράφια" είναι κοινά ;) Άλλωστε αναπληρωτές και μόνιμοι είναι "συγκοινωνούντα δοχεία"  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 19, 2008, 08:48:29 μμ »
(...Και συγγνώμη για τη "σφήνα" στα χωράφια των μονίμων :) )

Εκεί που είσαι ήμουν κι εδώ που είμαι θα'ρθεις...........!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:00:53 μμ »
Να σας ρωτήσω κάτι όσο αφορά το πιστοποιητικό. Με εξέτασαν όλοι οι γιατροί που έπρεπε, υπέγραψαν, έβαλαν σφραγίδα και σημείωσαν την γνωμάτευση. Το ίδιο και ο παθολόγος. Έπρεπε να γίνει κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:27:33 μμ »
wennie, νομίζω πως απο'δω και πέρα θα περιμένεις να συνεδριάσει η πρωτοβάθμια επιτροπή υγείας οπότε και θα σου ορίσουν την ημερομηνία που θα πας να πάρεις το πιστοποιητικό σου. Εν τω μεταξύ μαζί με την αιτηση που θα πάρεις από τα γραφεία της πρωτοβάθμιας θα σου δώσουν και μια υπεύθυνη δήλωση όπου θα αναφέρεται ότι έχεις κάνει όλες τι εξετάσεις και θα προσκομίσεις το πιστοποιητικό υγείας μέσα στο διάστημα ενός μήνα....απο εξετάσεις αν έχεις παει σε ψυχίατρο, παθολόγο, οφθαλμίατρο και έχεις κάνει εξετάσεις αίματος και ακτινογραφία θωρακος νομίζω είσαι καλυμμένη...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 21, 2008, 09:34:40 μμ »
Ναι τα έκανα όλα. Απλώς δεν ξέρω αν χρειάζοταν κάτι άλλο από υπογραφές, μήπως έπρεπε να υπογράψει και κάποιος άλλος εκτός απτους γιατρούς. Αnyway, ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 21, 2008, 10:45:05 μμ »
Μπά υπάρχει κι εξέταση απο ψυχίατρο????
Πάντως το πιστοποιητικό υγείας πρέπει να δίνεται με την συνταξιοδότηση (αν γίνει και έρθει με το καλό εκείνη η ωρα) και τότε να μου πείτε για υγιείς ή μη ανθρώπους που δίνονται στο αγαθό της παιδείας πληρώνονται με ψίχουλα και παίρνουν σύνταξη κάτι λιγότερα ψίχουλα.


Αποσυνδεδεμένος wennie

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 23, 2008, 01:28:52 μμ »
Όταν λένε ότι πρέπει να παρουσιαστούμε ενώπιον της επιτροπής γαι το πιστοποιητικό τι ακριβώς εννούν? Τι κάνουμε?

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 23, 2008, 02:32:13 μμ »
Δεν κάνεις τίποτα...απλώς καταθέτεις τα χαρτιά σου,αυτοί τα βλέπουν...τα υπογράφουν...και φεύγεις....

Αποσυνδεδεμένος amalli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 23, 2008, 02:44:27 μμ »
Τίποτα το ιδιαίτερο....αν θυμάμαι καλά σε φωνάζουν να πας σε μία συγκεκριμένη ημερομηνία στο νοσοκομείο, εκει θα γράφουν σε ένα χαρτί έξω από τα γραφεία στη σειρά σου (όταν πηγα εγώ είχε αρκετο κόσμο). Κάτι σαν τα χαρτάκια που μας είχαν δώσει και στην πρωτοβάθμια  :P Όταν έρθει η σειρά σου θα μπεις και αν θυμάμαι καλά απλά θα κοιτάξουν τα χαρτιά σου,δηλαδή τις εξετάσεις και θα  σου βάλουν κάτι υπογραφές. Τώρα αναλόγα με το πόση δουλειά έχουν θα σου πουν να περάσεις κάποια στιγμή να πάρεις το πιστοποιητικό....Δεν ξέρω αν τα θυμάμαι καλά αλλά εχω την εντύπωση πως κάτι τέτοιο γίνεται...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος chrissoof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Αγαπά ότι κάνεις και κάνε ότι αγαπάς
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #79 στις: Οκτώβριος 30, 2008, 11:00:41 πμ »
πιστοποιητικο υγειας πρεπει να βγαλουν οι αναπληρωτες και οι ωρομισθιοι

Αποσυνδεδεμένος panier

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #80 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 07:48:24 μμ »
Πόσο καιρό μετά την ορκωμοσία μπορούμε να καταθέσουμε το πιστοποιητικό υγείας, η διαδικασία αργεί?

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #81 στις: Δεκέμβριος 24, 2009, 11:43:12 μμ »
Νομίζω μετά απο 2 μήνες...αν θα αργήσει η διαδικασία εξαρτάται απο το πόσο εύκολα θα κλείσεις ραντεβού τόσο για τις εξετάσεις στο νοσοκομείο όσο και μετά στην Πρωτοβάθμια επιτροπή.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 18, 2010, 07:13:31 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια για το πιστοποιητικό υγείας. Προφανώς δεν πήγα μέσα στη χρονιά να το βγάλω γιατί πολύ απλά με τις μειώσεις διορισμών δεν ήξερα αν τελικά διοριστώ και δεν είχα καμιά όρεξη να τρέχω από γιατρό σε γιατρό και στο τέλος να μείνω με το πιστοποιητικό στο χέρι. Σκεφτόμουν ότι ούτως ή άλλως αφού θα μείνουμε για την επιμόρφωση στον τόπο διορισμού θα κάνω επιτόπου τις εξετάσεις για να γλιτώσω και τους μήνες αναμονής που απαιτούνται στα νοσοκομεία της πρωτεύουσας . Όμως πλέον, από ότι φαίνεται, επιμόρφωση φέτος τον Αύγουστο δε θα γίνει, και με δεδομένο ότι 1η Σεπτέμβρη  θα πρέπει να είμαστε στο σχολείο που θα τοποθετηθούμε, προκύπτουν και οι εξής απορίες:
- Η δευτεροβάθμια της περιοχής βοηθά καθόλου τους νεοδιόριστους να πραγματοποιήσουν σύντομα τις απαιτούμενες εξετάσεις; Εννοώ, μας δίνουν κάποιο χαρτί με το οποίο πάμε στο νοσοκομείο και εξεταζόμαστε με σχετική ταχύτητα;
- Αν το παραπάνω δεν ισχύει, όσοι έχετε εμπειρία από τη διαδικασία, τα ίδια τα νοσοκομεία μας διευκολύνουν καθόλου; Δηλαδή αν πάμε και τους ζητήσουμε να πραγματοποιήσουμε τις εξετάσεις μέσα σε 1-2 μέρες, το δέχονται;
- Εφόσον δε το καταθέσουμε τελικά εκείνες τις μέρες, πόσο περιθώριο έχουμε να το προσκομίσουμε; Αν υπερβούμε αυτό το περιθώριο που μας δίνουν, τι συμβαίνει;
Μου προέκυψαν αυτές οι απορίες, καθώς αν τοποθετηθούμε σε κάποιο μικρό νησί, ούτε τις απαιτούμενες εξετάσεις θα μπορέσουμε να πραγματοποιήσουμε σύντομα, ούτε φυσικά να τις προσκομίσουμε στην υγειονομική επιτροπή. Για την ιστορία, εγώ στις Κυκλάδες θα τοποθετηθώ, το οποίο μάλλον δεν έχει ιδιαίτερη σημασία- πέραν του ότι κάθε πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή ζητά άλλες εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 18, 2010, 07:47:03 μμ »
Μην ανησυχείς, δεν είναι τόσο σφιχτά τα πράγματα για το πιστοποιητικό υγείας. Εγώ πέρσι διορίστηκα Νοέμβρη και δεν είχα πιστοποιητικό. Πήγα απευθείας σε δυσπρόσιτο οπότε ούτε λόγος για να γίνουν επιτόπου οι εξετάσεις. Έκλεισα ραντεβού με τους γιατρούς τα Χριστούγεννα, πέρασα αργότερα και από επιτροπή και κατέθεσα το πιστοποιητικό μέσα Φεβρουαρίου. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα και ούτε κανείς από τη διεύθυνση (Δωδεκανήσου) μου το είχε ζητήσει νωρίτερα. Όσο για το αν διευκολύνουν τα νοσοκομεία, εξαρτάται πάντα από την περίπτωση. Στον ψυχίατρο πχ. που δεν είχα βρει ραντεβού, ήταν πολύ καλοί και με εξυπηρέτησαν την ίδια μέρα μετά τα προγραμματισμένα ραντεβού αφού τους εξήγησα την κατάσταση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 377
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.