*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής  (Αναγνώστηκε 109220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:27:23 πμ »
κάπου διάβασα εδώ μέσα ότι σε κάποα δ/θμια τουε είπαν να πανε όλοι την τετάρτη 12 η ώρα για να γίνει και η ορκομωσία, προφανώσ όλων μαζί.
γι αυτό ρωτάω μηπώς είναι έτσι όντως το σύστημα γενικά, μην παω 2 ώρες δρόμο τσαμπα

Αυτό πρώτη φορά το ακούω, δευτεροβάθμια να μην ορκίζει την πρώτη μέρα  :o :o
Τι να πω..δεν γνωρίζω, καλύτερα πάρε τηλέφωνο να το σιγουρέψεις.Η φίλη μου πάντως θα πάει 12 ώρες δρόμο από την πρώτη μέρα και χωρίς τηλέφωνο  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος meliti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 19, 2010, 04:07:25 μμ »
κάτι για το πιστοποιητικό: θα σου έλεγα να ψάξεις σε ποιο νομό σε συμφέρει να το βγάλεις. πχ θεσσαλονικη ζητάνε μόνο ακτινογραφία και ούρα, πήγα στο ικα, τελείωσα σε 1 ώρα επειδή τους είπα ότι είναι για διορισμό εκτός νομού και δεν πλήρωσα τίποτα (2008)

Αποσυνδεδεμένος des

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:03:35 μμ »
Από τη Δευτεροβάθμια που θα παρουσιαστώ μου ζήτησαν καινούριο πιστοποιητικό υγείας (τελευταίου τριμήνου). Όταν τους είπα ότι το περσινό που έβγαλα ως αναπληρώτρια έχει τριετή διάρκεια, μου απάντησαν πως στις περιπτώσεις μόνιμου διορισμού ισχύει τριμηνία.

Αποσυνδεδεμένος eleni t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:14:01 μμ »
Από τη Δευτεροβάθμια που θα παρουσιαστώ μου ζήτησαν καινούριο πιστοποιητικό υγείας (τελευταίου τριμήνου). Όταν τους είπα ότι το περσινό που έβγαλα ως αναπληρώτρια έχει τριετή διάρκεια, μου απάντησαν πως στις περιπτώσεις μόνιμου διορισμού ισχύει τριμηνία.
'Ετσι μου έλεγαν κ μένα πέρυσι και το ρίσκαρα πηγαίνοντας το πιστοποιητικό που ήδη είχα. Το κράτησαν χωρίς καν να πουν τίποτα. Αλλά αυτό δυστυχώς είναι θέμα της κάθε Διεύθυνσης. Ίσως αν τους πιέσεις λίγο να το δεκτούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος konstance

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 19, 2010, 06:49:23 μμ »
Μόλις σήμερα κατέθεσα τα δικαιολογητικά για το πιστοποιητικό υγείας στη Νομαρχία Ανατολικής Αττικής.

Τα δικαιολογητικά είναι: ακτινογραφία θώρακος με φωτογραφία και με σφραγίδα νοσοκομείου (την έβγαλα στο Κέντρο Υγείας Λαυρίου αλλά στη Νομαρχία δεν την κοίταξαν καθόλου), γνωμάτευση της ακτινογραφίας (αυτήν ήθελαν στη Νομαρχία, και δεν τους ενδιέφερε αν θα είναι από ακτινολόγο, πνευμονολόγο ή παθολόγο), ιατρική βεβαίωση από παθολόγο, ιατρική βεβαίωση από νευρολόγο ή ψυχίατρο (δεν τους ενδιαφέρει αν θα είναι από νοσοκομείο ή από ιδιώτη), μία φωτογραφία, επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας και ένα λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ.

Θα πρέπει να τους ευχαριστήσω γιατί μου δώσανε το πιστοποιητικό απευθείας, χωρίς να περιμένω, χωρίς τίποτα και χωρίς να παρακαλέσω. Αν και πήγα προετοιμασμένη με όσα έχω διαβάσει στο forum για να ξαναπάω σε κανα μήνα μόλις ρώτησα την κυρία πότε θα είναι έτοιμο μου απαντάει: "τώρα".

Το πιο εύκολο αν συγκρίνω με τη βεβαίωση της προϋπηρεσίας μου που από τη Δευτέρα επικοινωνώ τηλεφωνικά με το γραφείο, σήμερα πήγα κι από εκεί και τελικά μάλλον θα τη βγάλουν τη Δευτέρα 23/8 κι επειδή τους είπα ότι θα έχω φύγει, είπαν ότι θα τη στείλουν με φαξ οι ίδιοι.

Όποιος μπορεί να βγάλει το πιστοποιητικό τώρα ας το κάνει γιατί όταν θα προκηρυχθούν οι εκλογές με το σχέδιο Καλλικράτης καταργούνται οι Νομαρχίες, οι αρμοδιότητες περνάνε στους Δήμους και μέχρι να συντονιστούνε όλοι καταλαβαίνετε τι θα γίνεται...

Υ.Γ. Να πω επίσης ότι δεν πλήρωσα τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Stratis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 19, 2010, 07:11:04 μμ »
Παιδιά το πιστοποιητικό ακόμη και σήμερα με 3 ευρώ το βγάζεις, όσα κοστίζει η ακτινογραφία και τίποτςε παραπάνω...... Δεν ξέρω πώς έγινε και πλήρωσες 95 ευρώ... Επίσης το πιστοποιητικό του αναπληρωτή δεν ισχύει... χρειάζεται καινούριο... Απλά κάθε Διεύθυνση ζητά τα δικά της... Εγώ στη Σάμο χρειάστηκα παθολόγο, ψυχίατρο και τη γνωμάτευση του Ακτινολόγου... Τα πιστοποιητικά εκδίδονται κάθε Τετάρτη που συνεδριάζει η Πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή... Όλα τα χαρτιά θα τα βγάλετε εύκολα πλην του ψυχιάτρου καθώς κάνει εξέταση 40 λεπτών τουλάχιστον... Οπότε μάλλον από Δευτέρα θα φρακάρουν τα ραντεβού στο Νοσοκομείο με τους νεοδιοριζόμενους...

Αποσυνδεδεμένος olial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 19, 2010, 07:46:49 μμ »
Μόλις σήμερα κατέθεσα τα δικαιολογητικά για το πιστοποιητικό υγείας στη Νομαρχία Ανατολικής Αττικής.

Τα δικαιολογητικά είναι: ακτινογραφία θώρακος με φωτογραφία και με σφραγίδα νοσοκομείου (την έβγαλα στο Κέντρο Υγείας Λαυρίου αλλά στη Νομαρχία δεν την κοίταξαν καθόλου), γνωμάτευση της ακτινογραφίας (αυτήν ήθελαν στη Νομαρχία, και δεν τους ενδιέφερε αν θα είναι από ακτινολόγο, πνευμονολόγο ή παθολόγο), ιατρική βεβαίωση από παθολόγο, ιατρική βεβαίωση από νευρολόγο ή ψυχίατρο (δεν τους ενδιαφέρει αν θα είναι από νοσοκομείο ή από ιδιώτη), μία φωτογραφία, επικυρωμένη φωτοτυπία ταυτότητας και ένα λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ.

Θα πρέπει να τους ευχαριστήσω γιατί μου δώσανε το πιστοποιητικό απευθείας, χωρίς να περιμένω, χωρίς τίποτα και χωρίς να παρακαλέσω. Αν και πήγα προετοιμασμένη με όσα έχω διαβάσει στο forum για να ξαναπάω σε κανα μήνα μόλις ρώτησα την κυρία πότε θα είναι έτοιμο μου απαντάει: "τώρα".

Το πιο εύκολο αν συγκρίνω με τη βεβαίωση της προϋπηρεσίας μου που από τη Δευτέρα επικοινωνώ τηλεφωνικά με το γραφείο, σήμερα πήγα κι από εκεί και τελικά μάλλον θα τη βγάλουν τη Δευτέρα 23/8 κι επειδή τους είπα ότι θα έχω φύγει, είπαν ότι θα τη στείλουν με φαξ οι ίδιοι.

Όποιος μπορεί να βγάλει το πιστοποιητικό τώρα ας το κάνει γιατί όταν θα προκηρυχθούν οι εκλογές με το σχέδιο Καλλικράτης καταργούνται οι Νομαρχίες, οι αρμοδιότητες περνάνε στους Δήμους και μέχρι να συντονιστούνε όλοι καταλαβαίνετε τι θα γίνεται...

Υ.Γ. Να πω επίσης ότι δεν πλήρωσα τίποτα.

Να κάνω μια χαζη ερώτηση; πρέπει ν΄ανήκεις σ' ένα δήμο που υπάγεται στην Ανατολική Αττική για να το βγάλεις εκεί το πιστοποιητικό;

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 19, 2010, 08:11:54 μμ »
Παιδιά το πιστοποιητικό ακόμη και σήμερα με 3 ευρώ το βγάζεις, όσα κοστίζει η ακτινογραφία και τίποτςε παραπάνω...... Δεν ξέρω πώς έγινε και πλήρωσες 95 ευρώ... Επίσης το πιστοποιητικό του αναπληρωτή δεν ισχύει... χρειάζεται καινούριο... Απλά κάθε Διεύθυνση ζητά τα δικά της... Εγώ στη Σάμο χρειάστηκα παθολόγο, ψυχίατρο και τη γνωμάτευση του Ακτινολόγου... Τα πιστοποιητικά εκδίδονται κάθε Τετάρτη που συνεδριάζει η Πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή... Όλα τα χαρτιά θα τα βγάλετε εύκολα πλην του ψυχιάτρου καθώς κάνει εξέταση 40 λεπτών τουλάχιστον... Οπότε μάλλον από Δευτέρα θα φρακάρουν τα ραντεβού στο Νοσοκομείο με τους νεοδιοριζόμενους...

επειδη εμενα μου ειπαν απο τη δ/θμια οτι ισχυει και δεν χρειαζεται κανουριο, καλο ειναι ο καθενας να παρει τηλεφωνο για να τον κατατοπισουν

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 19, 2010, 08:45:17 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλους!
δεν έχει νόημα να κάνετε κάποιες εξετάσεις στην περιοχή που μένετε και κάποιες στην περιοχή διορισμού
βγάλτε το πιστοποιητικό είτε εκεί που μένετε είτε εκεί που διοριστήκατε
θα πάτε στο νοσοκομείο και θα ζητήσετε τι εξετάσεις να κάνετε για πιστοποιητικό για μόνιμο διορισμό και θα σας πουν (διαφέρουν από νομό σε νομό).
Μην αγχώνεστε, προλαβαίνετε

Όσο για την ορκωμοσία , πράγματι ξέρω εγω περίπτωση δευτεροβάθμιας που, πέρσι τουλάχιστον, τους είπε όλους να πάνε συγκεκριμένη μέρα για να ορκιστούν όλοι μαζί. Ακόμα και αν πήγαιναν την πρώτη μέρα έπαιρναν απλά τα χαρτιά τους και τους έλεγαν να πάνε την τελευταία για να ορκιστούν.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 20, 2010, 12:56:42 πμ »
Όσο για την ορκωμοσία , πράγματι ξέρω εγω περίπτωση δευτεροβάθμιας που, πέρσι τουλάχιστον, τους είπε όλους να πάνε συγκεκριμένη μέρα για να ορκιστούν όλοι μαζί. Ακόμα και αν πήγαιναν την πρώτη μέρα έπαιρναν απλά τα χαρτιά τους και τους έλεγαν να πάνε την τελευταία για να ορκιστούν.

Αυτό είναι πάρα πολύ παράξενο....Ας πούμε ο άλλος μπορεί να μη θέλει να χάσει τα 80-90 ευρώ των 2 ημερών που θα του "φάει" η Δευτεροβάθμια.3 λεπτά είναι η ορκωμοσία, βαριούνται και θέλουν να κάνουν 1???Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι είναι υποχρεωμένοι να ορκίσουν 23 24 και 25 ακόμη και ένας να πάει.Μπορεί κάποτε στο μέλλον να παίξει ρόλο έστω και αυτή η διαφορά της 1 ή 2 ημερών...Σαν αυθαίρετο μου φαίνεται αυτό....

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 20, 2010, 12:44:50 μμ »
Αν και δεν έχω δει πουθενά αναφορά στην ημερομηνία ορκομωσίας, αλλά στην ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας. Αυτό που πρέπει να βιαστεί κάποιος, είναι να παρουσιαστεί στο σχολείο του ώστε να γραφεί στο πρακτικό η ανάληψη υπηρεσίας και έτσι να φαίνεται η ημερομηνία.

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 20, 2010, 12:52:49 μμ »
εμενα  μου ειπαν,  αφου κατεθεσα  τις  εξετασεις   να παρουσιαστω  21  σεπτεμβρη   στην  επιτροπη  μαζι  με  την  ακτινογραφια  που  δεν  την  κρατησαν  για να μου δωσουν  το  πιστοποιητικο.  μπορει  με  εξουσιοδοτηση    επειδη  θα βρισκομαι   στον  τοπο  διορισμου  να το παραλαβει  συγγενικο  ατομο  ;
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος ειρηνη26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 20, 2010, 02:12:06 μμ »
Καλησπερα και απο μενα! Εχω πελαγωσει με αυτο το πιστοποιητικο υγειασ! Ειμαι δασκαλα νεοδιοριζομενη στην Β δυτικη αττικη και μενω πειραια. Ξερει καποιοσ να με διαφωτισει τι εξετασεισ χρειαζονται απο την υγειονομικη επιτροπη του πειραια?Και κατι αλλο...αυτο που γραφτηκε για την ορκομωσια οτι δεν θα γινει στισ 23 ισχυει για ολεσ τις περιοχεσ?

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 21, 2010, 08:53:03 πμ »
Καλησπερα και απο μενα! Εχω πελαγωσει με αυτο το πιστοποιητικο υγειασ! Ειμαι δασκαλα νεοδιοριζομενη στην Β δυτικη αττικη και μενω πειραια. Ξερει καποιοσ να με διαφωτισει τι εξετασεισ χρειαζονται απο την υγειονομικη επιτροπη του πειραια?Και κατι αλλο...αυτο που γραφτηκε για την ορκομωσια οτι δεν θα γινει στισ 23 ισχυει για ολεσ τις περιοχεσ?

Θα ρωτήσεις στο νοσοκομείο τι εξετάσεις να κάνεις. Κάθε νομός ζητάει άλλες εξετάσεις. Μην αγχώνεστε, πραγματικά δεν είναι τίποτα.
όσο για την ορκωμοσία για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις:
Οι δευτεροβάθμιες και πρωτοβάθμιες ορκίζουν την μέρα που παρουσιάζεστε, κάθε μέρα μπορεί να μετρήσει αργότερα για μετάθεση, για τοποθέτηση ... Καλό ειναι εφόσον μπορείτε να πάτε την πρώτη μέρα.
Δεν ξέρω με ποια αιτιολογία πέρσι η συγκεκριμένη δευτεροβάθμια τους όρκισε όλους μαζί την τελευταία μέρα. Η κοπέλα που μου το είπε είναι ντόπια οπότε για αυτήν δεν έκανε καμία διαφορά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.