*

Αποστολέας Θέμα: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 68449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 01, 2009, 08:09:47 μμ »
Knkn
Θυμάμαι χαρακτηριστικά το 2005 που, ενώ είχες αποτύχει, στο forum  του kep εξακολουθούσες να ενημερώνεις τους συναδέλφους ανεξαρτήτως ειδικότητας για την εξέλιξη των αποτελεσμάτων. Μπορεί να μη σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά -εκτός κι αν κρύβεις κάποιο "πτώμα" στη ντουλάπα σου, θεωρώ ότι είσαι ανιδιοτελής. Και παρεμπιπτόντως, χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ.
Κι εγώ πιστεύω πως ΑΣΕΠ=μονόδρομος.
Έχουμε φτάσει να αγνοούμε τα αυτονόητα:
το ΑΣΕΠ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι αντικατέστησε την επετηρίδα, γιατί ο οποιοσδήποτε είχε ένα πτυχίο, βάσει αυτού και μόνο διοριζόταν.
Τώρα,
αν είχαν περάσει δεκαετίες από τότε που άνοιξε τελευταία φορά βιβλίο σχετικό με την ειδικότητά του,
αν είχε απέχθεια προς τα παιδιά και την εκπαίδευση εν γένει, αλλά καλόβλεπε το διορισμό στο δημόσιο,
αν ήταν ψυχοπαθής και επικίνδυνος για την ασφάλεια των παιδιών και των συναδέλφων του (και υπάρχουν συγκεκριμένα τέτοια παραδείγματα),
όλα αυτά η επετηρίδα τα αγνοούσε.
Και ήρθε το ΑΣΕΠ για να βάλει τα πράγματα στη θέση του, αλλά στην Ελλάδα των πελατειακών σχέσεων κράτους-πολίτη, ο θεσμός του απαξιώθηκε πριν ακόμα εφαρμοστεί:
Πρώτα-πρώτα, αυτοί που θεωρούσαν δικαίωμά τους να μην ξανανοίξουν βιβλίο αφότου πήραν πτυχίο, αλλά παρ’ όλ’ αυτά το διορισμό τον θεωρούσαν επίσης δικαίωμά τους, γιατί απλά και μόνο πλησίαζε η σειρά τους (όπως στο super market που παίρνεις νούμερο και περιμένεις στα τυριά!!!)
Και φυσικά τους ξεβόλευε να ανασκουμπωθούν και να ξαναδιαβάσουν για να δώσουν ΑΣΕΠ.
Και μην ακούω μ……ες του στυλ «εγώ έχω οικογένεια» και δεν μπορώ/ δεν προλαβαίνω, γιατί κι εγώ έχω και την τελευταία φορά, φέτος, έδωσα ΑΣΕΠ με το μωρό στο στήθος, κυριολεκτικά.
Πρόκειται απλά για τεμπέληδες κλασικούς, για άτομα που έχουν πάρει διαζύγιο από την έννοια της δια βίου εκπαίδευσης και επιμόρφωσης και νομίζουν ότι το πτυχίο τους ισοδυναμεί ουσιαστικά με άδεια άσκησης επαγγέλματος! Αν είναι δυνατόν!
Και υποτίθεται ότι αυτοί θα μπουν με όρεξη να διδάξουν και να διαπαιδαγωγήσουν;
Ποιον; Τα παιδιά; Αφού τριανταρίζουν ή και σαρανταρίζουν και μυαλό δεν έβαλαν!
Και έχω κάθε δικαίωμα να τους κρίνω, γιατί μιλάω εκ των έσω.
Κι εγώ έχω πτυχίο του 2001, αλλά στο πιτσιρίκι που βγήκε πέρυσι από τη σχολή και έγραψε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλύτερα από μένα στο ΑΣΕΠ, βγάζω το καπέλο και θεωρώ ότι με αντιμετώπισε στα ίσια, γιατί οι εξετάσεις αυτές εξετάζουν την ακαδημαϊκή μας ετοιμότητα και όχι το πόσο καλοί οικογενειάρχες είμαστε ή πόσο καλά τα είχαμε πάει στα μαθήματα της σχολής προπολεμικά.
Νιώθεις πιο έτοιμος από τους άλλους να διδάξεις; Απόδειξέ το στους υπόλοιπους συναδέλφους σου!
Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν τη μη απαξίωση του ΑΣΕΠ (που είναι ήδη γεγονός) από τους πολιτικάντηδες που θέλουν να εξυπηρετήσουν τους «πελατάκους τους», από το κράτος που «μπάζει» από πορτοπαράθυρα τους εκάστοτε «ημέτερους» και τελικά από εμάς τους ίδιους που επιτρέπουμε να συμβαίνουν όλα αυτά.

Μένω άφωνος !   Για την φοβερή μνήμη σου και για τις απίστευτα καλές απόψεις σου !
Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου  καλό διορισμό !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:06 »

Αποσυνδεδεμένος gefyros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Φύλο: Γυναίκα
  • DIVE or die
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 01, 2009, 08:22:02 μμ »

Μένω άφωνος !   Για την φοβερή μνήμη σου και για τις απίστευτα καλές απόψεις σου !
Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου  καλό διορισμό !


Μπα! Μη μεγαλοποιείς τη μνήμη μου:
Παράθεση
Για μένα ήταν η τέταρτη  :o φορά. Το 2003 πήγα για πλάκα, το 2005, 2007 και 2009 με αξιώσεις.
Το 2005 "έφαγα" μεγάλη ήττα, γιατί ενώ περίμενα πως τα είχα πάει καλά, πήρα γνωστικό 77.20, γενική διδακτική/παιδαγωγικά 88.28, αλλά με τσάκισε η ειδική διδακτική, άγνωστο πως, γιατί ενώ θεωρούσα ότι είχα γράψει πολύ καλά, πήρα...27.00, κι έτσι δεν ήμουν καν επιτυχούσα, αλλά αποτυχούσα με πολύ πάνω απ' τη βάση: 64.36 :o Αν είχα λίγο πάνω από τη βάση στην ειδική, θα ήμουν διοριστέα και με καλή σειρα! :'(
Το 2007 ξανάδωσα, παρότι ήμουν τόσο θυμωμένη με το 2005, που έλεγα να μην ξαναπάω. Μια από τα ίδια: γνωστικό 76.20, γενική διδακτική/παιδαγωγικά 84.38, και με τσάκισε ξανά η ειδική διδακτική, πήρα...το κλασικό μου 27.00(η περίφημη grille με "δρόσισε", αλλά πώς εξηγείς ότι αυτή τη φορά περίμενα να τα έχω πάει χάλια -μη έχοντας γράψει σχεδόν τίποτα- και πήρα ίδιο βαθμό με τότε που θεωρούσα πως τα είχα πάει περίφημα ???). Αποτέλεσμα: πάλι αποτυχούσα με πολύ πάνω από τη βάση: 63,08!
Φέτος νομίζω πως πραγματικά έχω πιάσει το νόημα στην ειδική, αλλά..ποιος ξέρει πάλι ???
Και στο κείμενο του γνωστικού, νομίζω καλά τα έχω πάει.
Στις πολλαπλές του γνωστικού υπολογίζω 49,0625 στα 60, δηλαδή περίπου 81,77 στα 100.
Στις πολλαπλές των παιδαγωγικών, που προσωπικά μου φάνηκαν λίγο στρυφνά και πονηρά τα θέματα φέτος, υπολογίζω μόνο 72,65 (είχα 7 λάθη και καθόλου αναπάντητα) και δεν ξέρω αν θα είναι αρκετό σε περίπτωση που τα έχω πάει καλά στην ειδική.
Αλήθεια τι γνώμη έχεις για τη βάση διορισμού; Θεωρείς ότι θα ανέβει;
Το 2007 ήταν 72,27 για τον 240ο., ενώ ο 144ος είχε 75,09.
Τι να πω; Καλά αποτελέσματα να έχουμε όλοι οι συμforumίτες! ;)
Καταλαβαίνεις λοιπόν (από τα όσα προανέφερα σε άλλο topic στη συνάδελφο Alceste) ότι το 2005 μου έμεινε πραγματικά και επώδυνα αξέχαστο…

Από το στόμα σου και στου…ΑΣΕΠ τ’ αυτί ο διορισμός μου!!!
 ;D
ΠΕ05 - Η ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ
DUM SPIRO SPERO

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 01, 2009, 08:31:39 μμ »
Όλοι οι ωρομίσθιοι που δεν πέτυχαν σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ κι όμως εστάλησαν σε σχολεία τριθέσια/διθέσια είχαν μέσο? Μια σαφή απάντηση σε αυτό το ερώτημα παρακαλώ.

Δήμητρα είσαι μόνο 24 ετών και πιστεύεις ότι ενώ θα είσαι στους αποτυχόντες θα σε πάρουν αναπληρώτρια ή ωρομίσθια χωρίς να έχεις μέσον...
Δασκάλα είσαι...?  
Για την ειδικότητά μου φέτος δεν θα πάρουν ούτε τους επιτυχόντες όπως θα διαβάσεις παρακάτω...

η αμαρτία είναι πως παιδιά που δεν διορίστηκαν για λίγο ,αν δεν έχουν άλλα μόρια,δεν έχουν καμία ελπίδα ούτε ως ωρομίσθιοι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2009, 08:35:01 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 01, 2009, 09:24:27 μμ »
Όλοι οι ωρομίσθιοι που δεν πέτυχαν σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ κι όμως εστάλησαν σε σχολεία τριθέσια/διθέσια είχαν μέσο? Μια σαφή απάντηση σε αυτό το ερώτημα παρακαλώ.

Δήμητρα είσαι μόνο 24 ετών και πιστεύεις ότι ενώ θα είσαι στους αποτυχόντες θα σε πάρουν αναπληρώτρια ή ωρομίσθια χωρίς να έχεις μέσον...
Δασκάλα είσαι...?  
Για την ειδικότητά μου φέτος δεν θα πάρουν ούτε τους επιτυχόντες όπως θα διαβάσεις παρακάτω...

Με βλέπεις να μιλάω για μένα προσωπικά κάποου εκτός από περιπτώσεις στις οποίες έκανα παραλληλισμό? Όχι. Δεν σε αφορά η κατάστασή μου ως ατόμου, οπότε αντί να λαϊκίζεις και να πετάς ατάκες για μέσο κλπ, απλά βρες επιχειρήματα για να στηρίξεις την άποψή σου περί "μοναδικότητας" του ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΟΥ ( :o ) θεσμού του ΑΣΕΠ. Τέλος πάντων, κακώς ασχολούμαι. Θυμήθηκαν οι βολεμένοι να μαζέψουν υπογραφές για το πώς θα διοριστούμε εμείς οι υπόλοιποι και μάλιστα την περίοδο που αναμένουμε αποτελέσματα. Δεν μας έφτανε το άγχος μας έχουμε και τους ανιδιοτελείς διορισμένους από πάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:33:06 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:23:06 μμ »
Παιδια μια παρατηρηση ακομη για εσας που δεν θεωρειτε αξιοκρατικο τον ΑΣΕΠ. Αν καποιος ειναι σκατοκολοφαρδος και του κατσει το θεμα της ειδικης διδακτικης και γι αυτο το λογο διοριστει και ενας αλλος δεν του κατσει η ειδικη διδακτικη (η οποια κρινει κατα πολυ το διορισμο) δεν σημαινει πως επειδη καποιος ηταν τυχερος και ισως να μην επροκειτο να διοριζοταν οτι ο ΑΣΕΠ δεν ειναι αξιοκρατικος.  Και να προσθεσω και ενα παραδειγμα...
Στους φυσικους φετος αν καποιος ηξερε ολα τα βιβλια και τα πειραματα απεξω και ανακατωτα για ολο το γυμνασιο και λυκειο θα ειχε λιγοτερες πιθανοτητες διορισμου απο εναν αλλο ο οποιος απλα θα ειχε δει ενα ντοκιμαντερ του ΣΚΑΙ με θεμα το πειραμα που γινετε στο CERN γιατι αυτο ηταν το θεμα της ειδικης διδακτικης. Εγω δεν εγραψα πολλα για αυτο και καποιοι λογω του ντοκιμαντερ ισως διοριστικαν, το λεω και θα το ξαναλεω μαγκια τους!!!
     Αρα αλλο λογω τυχης διοριστεικε καποιος και αλλο επειδη ειχε μεσο, ηξερε τα θεματα η ειχε προσβαση στο γραπτο του...

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:26:52 μμ »
Όλοι οι ωρομίσθιοι που δεν πέτυχαν σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ κι όμως εστάλησαν σε σχολεία τριθέσια/διθέσια είχαν μέσο? Μια σαφή απάντηση σε αυτό το ερώτημα παρακαλώ.

Δήμητρα είσαι μόνο 24 ετών και πιστεύεις ότι ενώ θα είσαι στους αποτυχόντες θα σε πάρουν αναπληρώτρια ή ωρομίσθια χωρίς να έχεις μέσον...
Δασκάλα είσαι...?  
Για την ειδικότητά μου φέτος δεν θα πάρουν ούτε τους επιτυχόντες όπως θα διαβάσεις παρακάτω...

Με βλέπεις να μιλάω για μένα προσωπικά κάποου εκτός από περιπτώσεις στις οποίες έκανα παραλληλισμό? Όχι. Δεν σε αφορά η κατάστασή μου ως ατόμου, οπότε αντί να λαϊκίζεις και να πετάς ατάκες για μέσο κλπ, απλά βρες επιχειρήματα για να στηρίξεις την άποψή σου περί "μοναδικότητας" του ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟΤΑΤΟΥ ( :o ) θεσμού του ΑΣΕΠ. Τέλος πάντων, κακώς ασχολούμαι. Θυμήθηκαν οι βολεμένοι να μαζέψουν υπογραφές για το πώς θα διοριστούμε εμείς οι υπόλοιποι και μάλιστα την περίοδο που αναμένουμε αποτελέσματα. Δεν μας έφτανε το άγχος μας έχουμε και τους ανιδιοτελείς διορισμένους από πάνω.


επιτελους βρεθηκε το αντιπαλον δεος του knkn (μαζι μ'εμενα). γιατι το πολυ το κυριε ελεησον το βαριεται και ο παπας. φτανει η πλυση εγκεφαλου που κανεις για το ασεπ. εγκαθετε.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 02, 2009, 01:25:00 πμ »
πολλοι ειναι που αντιτιθενται στον ασεπ,κ γω επισης!!!
επισης τα εχω γραψει κ σ αυτο το topic:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255
τον θεωρω οτι ειναι ενα συστημα που ενισχυει τα φροντιστηρια κυριως κ ευνοει την κοινωνικη ανισοτητα(αν μπορεις να διαβαζεις κ να σε πληρωνουν η να πας κ φροντιστηριο,εννοειται οτι εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες απο καποιον που δουλευει σερβιτορος η οπουδηποτε να βγαλει ενα μεροκαματο κ διαβαζει κ οταν προλαβαινει).δε νομιζω οτι η εξεταση υπερ-λεπτομερειων ξεχωριζει τον καλο καθηγητη απο τον κακο.επισης πιστευω οτι οποιος ξοριζεται σε νησια για να παρει μια προυπηρεσια πρεπει να ανταμειβεται περισσοτερο απο αυτον που διαβαζει σπιτι με τα λεφτα του μπαμπα του
κ οπως εχω ξαναπει(κ εχω ειρωνευτει κ παρεξηγηθει γι αυτο) η επετηριδα ισως να ηταν πιο αξιοκρατικη απο τον  διορισμο με ασεπ 100%(αν κ αυτη εχει πολλα αρνητικα).
το βασικο ειναι ομως πιστευω οπως κ αν διοριστει κανεις να εχει το φιλοτιμο κ την παιδεια που θα τον κανουν να ασχοληθει με τα παιδια(κ αν δεν εχει γνωσεις,να τις αποκτησει αφου διοριστει),γιατι το παιδι δεν φταιει σε τιποτα για να το χαντακωσουμε.αν καποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα κ εχει φιλοτιμο,μπορει να καλυψει τα κενα του.το χειροτερο ειναι οτι πολλα απο αυτα τα <τερατα γνωσεων που ξερουν κ την παραμικρη λεπτομερεια>( κ γι αυτο πετυχαινουν στον ασεπ) μετα που θα διοριστουν τους πιανει η γνωστη δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια(οπως ολους),κ δικαιως μαλιστα,γιατι αφου τους βγηκε το λαδι για να πετυχουν,για το τελευταιο που νοιαζονται ειναι τα παιδια κ απλα απολαμβανουν το χιλιαρικο του διορισμενου.......
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 01:31:49 πμ από DOG »

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:46:06 πμ »
Παιδια μια παρατηρηση ακομη για εσας που δεν θεωρειτε αξιοκρατικο τον ΑΣΕΠ. Αν καποιος ειναι σκατοκολοφαρδος και του κατσει το θεμα της ειδικης διδακτικης και γι αυτο το λογο διοριστει και ενας αλλος δεν του κατσει η ειδικη διδακτικη (η οποια κρινει κατα πολυ το διορισμο) δεν σημαινει πως επειδη καποιος ηταν τυχερος και ισως να μην επροκειτο να διοριζοταν οτι ο ΑΣΕΠ δεν ειναι αξιοκρατικος.  Και να προσθεσω και ενα παραδειγμα...
Στους φυσικους φετος αν καποιος ηξερε ολα τα βιβλια και τα πειραματα απεξω και ανακατωτα για ολο το γυμνασιο και λυκειο θα ειχε λιγοτερες πιθανοτητες διορισμου απο εναν αλλο ο οποιος απλα θα ειχε δει ενα ντοκιμαντερ του ΣΚΑΙ με θεμα το πειραμα που γινετε στο CERN γιατι αυτο ηταν το θεμα της ειδικης διδακτικης. Εγω δεν εγραψα πολλα για αυτο και καποιοι λογω του ντοκιμαντερ ισως διοριστικαν, το λεω και θα το ξαναλεω μαγκια τους!!!
     Αρα αλλο λογω τυχης διοριστεικε καποιος και αλλο επειδη ειχε μεσο, ηξερε τα θεματα η ειχε προσβαση στο γραπτο του...

Μιλάμε για αξιοκρατεία κι όχι για κωλοφαρδία. Κι εγώ ανέφερα ότι μπορεί να δώσω 150 και να μην μου κάτσει. Δεν σημαίνει ότι κάποιος που θα γράψει από ΛΟΤΤΟ καλύτερα είναι και καλύτερος από μένα άρα μπορεί να διδάξει αύριο μεθαύριο.. Μπορεί ο ΑΣΕΠ να κρίνει αν έχεις σώας τας φρένας κι αν ψυχολογικά είσαι σε θέση να γίνεις παιδαγωγός? Ελπίζω να ξέρεις τη διαφορά του παιδαγωγού από το δημόσιο υπάλληλο.

Αποσυνδεδεμένος dimitra_m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 02, 2009, 03:01:58 πμ »
πολλοι ειναι που αντιτιθενται στον ασεπ,κ γω επισης!!!
επισης τα εχω γραψει κ σ αυτο το topic:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=10822.255
τον θεωρω οτι ειναι ενα συστημα που ενισχυει τα φροντιστηρια κυριως κ ευνοει την κοινωνικη ανισοτητα(αν μπορεις να διαβαζεις κ να σε πληρωνουν η να πας κ φροντιστηριο,εννοειται οτι εχεις πολυ περισσοτερες πιθανοτητες απο καποιον που δουλευει σερβιτορος η οπουδηποτε να βγαλει ενα μεροκαματο κ διαβαζει κ οταν προλαβαινει).δε νομιζω οτι η εξεταση υπερ-λεπτομερειων ξεχωριζει τον καλο καθηγητη απο τον κακο.επισης πιστευω οτι οποιος ξοριζεται σε νησια για να παρει μια προυπηρεσια πρεπει να ανταμειβεται περισσοτερο απο αυτον που διαβαζει σπιτι με τα λεφτα του μπαμπα του
κ οπως εχω ξαναπει(κ εχω ειρωνευτει κ παρεξηγηθει γι αυτο) η επετηριδα ισως να ηταν πιο αξιοκρατικη απο τον  διορισμο με ασεπ 100%(αν κ αυτη εχει πολλα αρνητικα).
το βασικο ειναι ομως πιστευω οπως κ αν διοριστει κανεις να εχει το φιλοτιμο κ την παιδεια που θα τον κανουν να ασχοληθει με τα παιδια(κ αν δεν εχει γνωσεις,να τις αποκτησει αφου διοριστει),γιατι το παιδι δεν φταιει σε τιποτα για να το χαντακωσουμε.αν καποιος θελει να ασχοληθει σοβαρα κ εχει φιλοτιμο,μπορει να καλυψει τα κενα του.το χειροτερο ειναι οτι πολλα απο αυτα τα <τερατα γνωσεων που ξερουν κ την παραμικρη λεπτομερεια>( κ γι αυτο πετυχαινουν στον ασεπ) μετα που θα διοριστουν τους πιανει η γνωστη δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια(οπως ολους),κ δικαιως μαλιστα,γιατι αφου τους βγηκε το λαδι για να πετυχουν,για το τελευταιο που νοιαζονται ειναι τα παιδια κ απλα απολαμβανουν το χιλιαρικο του διορισμενου.......

+1000

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: Άντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 02, 2009, 05:06:46 πμ »

Παράθεση από: gefyros
Παράθεση
Knkn
Θυμάμαι χαρακτηριστικά το 2005 που, ενώ είχες αποτύχει, στο forum  του kep εξακολουθούσες να ενημερώνεις τους συναδέλφους ανεξαρτήτως ειδικότητας για την εξέλιξη των αποτελεσμάτων. Μπορεί να μη σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά -εκτός κι αν κρύβεις κάποιο "πτώμα" στη ντουλάπα σου, θεωρώ ότι είσαι ανιδιοτελής. Και παρεμπιπτόντως, χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ.
Κι εγώ πιστεύω πως ΑΣΕΠ=μονόδρομος.
Έχουμε φτάσει να αγνοούμε τα αυτονόητα:
το ΑΣΕΠ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι αντικατέστησε την επετηρίδα, γιατί ο οποιοσδήποτε είχε ένα πτυχίο, βάσει αυτού και μόνο διοριζόταν.
Τώρα,
αν είχαν περάσει δεκαετίες από τότε που άνοιξε τελευταία φορά βιβλίο σχετικό με την ειδικότητά του,
αν είχε απέχθεια προς τα παιδιά και την εκπαίδευση εν γένει, αλλά καλόβλεπε το διορισμό στο δημόσιο,
αν ήταν ψυχοπαθής και επικίνδυνος για την ασφάλεια των παιδιών και των συναδέλφων του (και υπάρχουν συγκεκριμένα τέτοια παραδείγματα),
όλα αυτά η επετηρίδα τα αγνοούσε.
Και ήρθε το ΑΣΕΠ για να βάλει τα πράγματα στη θέση του, αλλά στην Ελλάδα των πελατειακών σχέσεων κράτους-πολίτη, ο θεσμός του απαξιώθηκε πριν ακόμα εφαρμοστεί:
Πρώτα-πρώτα, αυτοί που θεωρούσαν δικαίωμά τους να μην ξανανοίξουν βιβλίο αφότου πήραν πτυχίο, αλλά παρ’ όλ’ αυτά το διορισμό τον θεωρούσαν επίσης δικαίωμά τους, γιατί απλά και μόνο πλησίαζε η σειρά τους (όπως στο super market που παίρνεις νούμερο και περιμένεις στα τυριά!!!)
Και φυσικά τους ξεβόλευε να ανασκουμπωθούν και να ξαναδιαβάσουν για να δώσουν ΑΣΕΠ.
Και μην ακούω μ……ες του στυλ «εγώ έχω οικογένεια» και δεν μπορώ/ δεν προλαβαίνω, γιατί κι εγώ έχω και την τελευταία φορά, φέτος, έδωσα ΑΣΕΠ με το μωρό στο στήθος, κυριολεκτικά.
Πρόκειται απλά για τεμπέληδες κλασικούς, για άτομα που έχουν πάρει διαζύγιο από την έννοια της δια βίου εκπαίδευσης και επιμόρφωσης και νομίζουν ότι το πτυχίο τους ισοδυναμεί ουσιαστικά με άδεια άσκησης επαγγέλματος! Αν είναι δυνατόν!
Και υποτίθεται ότι αυτοί θα μπουν με όρεξη να διδάξουν και να διαπαιδαγωγήσουν;
Ποιον; Τα παιδιά; Αφού τριανταρίζουν ή και σαρανταρίζουν και μυαλό δεν έβαλαν!
Και έχω κάθε δικαίωμα να τους κρίνω, γιατί μιλάω εκ των έσω.
Κι εγώ έχω πτυχίο του 2001, αλλά στο πιτσιρίκι που βγήκε πέρυσι από τη σχολή και έγραψε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλύτερα από μένα στο ΑΣΕΠ, βγάζω το καπέλο και θεωρώ ότι με αντιμετώπισε στα ίσια, γιατί οι εξετάσεις αυτές εξετάζουν την ακαδημαϊκή μας ετοιμότητα και όχι το πόσο καλοί οικογενειάρχες είμαστε ή πόσο καλά τα είχαμε πάει στα μαθήματα της σχολής προπολεμικά.
Νιώθεις πιο έτοιμος από τους άλλους να διδάξεις; Απόδειξέ το στους υπόλοιπους συναδέλφους σου!
Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν τη μη απαξίωση του ΑΣΕΠ (που είναι ήδη γεγονός) από τους πολιτικάντηδες που θέλουν να εξυπηρετήσουν τους «πελατάκους τους», από το κράτος που «μπάζει» από πορτοπαράθυρα τους εκάστοτε «ημέτερους» και τελικά από εμάς τους ίδιους που επιτρέπουμε να συμβαίνουν όλα αυτά.


Ν' αγιάσει το στόμα σου (ή μάλλον το ..χέρι σου!!!!) Έτσι ακριβώς είναι...  ???
Όπως και να το κάνουμε μέχρι να βρεθεί καλύτερος,πιο εμπεριστατωμένος, πιο σφαιρικός ή δεν ξέρω τι άλλο, αντικειμενικός τρόπος διορισμού, το ΑΣΕΠ είναι ότι καλύτερο έχουμε. Αντί να το ενισχύσουμε κλειδώνοντας σιγά σιγά τους πίνακες (κλείνοντας τα .."παράθυρα" να μη ..μπάζει  ;D ) και ορίζοντάς το ως μόνη προϋπόθεση διορισμού, το αποδυναμώνουμε και το απαξιώνουμε όλο και περισσότερο με αποτέλεσμα στο χώρο της εκπαίδευσης να μπαίνουν όλο και περισσότεροι κομήτες από τα παράθυρα, ομάδες και ομαδούλες (ΟΑΕΔίτες, 45ρηδες, τρίτεκνοι, φίλοι της αερολέσχης παραπέντε, Ουρσουλίνες Ανατολικής Θεσσαλονίκης και περιχώρων, παλαιά ορφανά του Ορφανοτροφείου "Δώσε και μένα μπάρμπα" κ.ο.κ) που συστήνονται εν μια νυκτί, φτιάχνουν μπλογκ, μαζεύουν υπογραφές και καλά, και αξιώνουν διορισμό εδώ και τώρα από την πίσω πόρτα..  >:(

Ρε ουστ!!!  ??? ??? ??? ???

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 05:11:43 πμ από daniel »
Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος sartr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • hesta la vista
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 02, 2009, 08:19:50 πμ »

Να εμπλουτιστεί η διαδιακασία επιλογής, λοιπόν, με τεστ δεξιοτήτων και ψυχομετρικά.
Να υπάρχει μοριοδότηση για τα τέκνα, αλλά να μην υπάρχει ουδείς που να παρακάμπτει τη διαδικασία που πρέπει να υποστούν οι μετέχοντες στο διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος spapioan

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 02, 2009, 09:33:24 πμ »

Παράθεση από: gefyros
Παράθεση
Knkn
Θυμάμαι χαρακτηριστικά το 2005 που, ενώ είχες αποτύχει, στο forum  του kep εξακολουθούσες να ενημερώνεις τους συναδέλφους ανεξαρτήτως ειδικότητας για την εξέλιξη των αποτελεσμάτων. Μπορεί να μη σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά -εκτός κι αν κρύβεις κάποιο "πτώμα" στη ντουλάπα σου, θεωρώ ότι είσαι ανιδιοτελής. Και παρεμπιπτόντως, χαίρομαι που τελικά τα κατάφερες να διοριστείς μέσω ΑΣΕΠ.
Κι εγώ πιστεύω πως ΑΣΕΠ=μονόδρομος.
Έχουμε φτάσει να αγνοούμε τα αυτονόητα:
το ΑΣΕΠ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ότι αντικατέστησε την επετηρίδα, γιατί ο οποιοσδήποτε είχε ένα πτυχίο, βάσει αυτού και μόνο διοριζόταν.
Τώρα,
αν είχαν περάσει δεκαετίες από τότε που άνοιξε τελευταία φορά βιβλίο σχετικό με την ειδικότητά του,
αν είχε απέχθεια προς τα παιδιά και την εκπαίδευση εν γένει, αλλά καλόβλεπε το διορισμό στο δημόσιο,
αν ήταν ψυχοπαθής και επικίνδυνος για την ασφάλεια των παιδιών και των συναδέλφων του (και υπάρχουν συγκεκριμένα τέτοια παραδείγματα),
όλα αυτά η επετηρίδα τα αγνοούσε.
Και ήρθε το ΑΣΕΠ για να βάλει τα πράγματα στη θέση του, αλλά στην Ελλάδα των πελατειακών σχέσεων κράτους-πολίτη, ο θεσμός του απαξιώθηκε πριν ακόμα εφαρμοστεί:
Πρώτα-πρώτα, αυτοί που θεωρούσαν δικαίωμά τους να μην ξανανοίξουν βιβλίο αφότου πήραν πτυχίο, αλλά παρ’ όλ’ αυτά το διορισμό τον θεωρούσαν επίσης δικαίωμά τους, γιατί απλά και μόνο πλησίαζε η σειρά τους (όπως στο super market που παίρνεις νούμερο και περιμένεις στα τυριά!!!)
Και φυσικά τους ξεβόλευε να ανασκουμπωθούν και να ξαναδιαβάσουν για να δώσουν ΑΣΕΠ.
Και μην ακούω μ……ες του στυλ «εγώ έχω οικογένεια» και δεν μπορώ/ δεν προλαβαίνω, γιατί κι εγώ έχω και την τελευταία φορά, φέτος, έδωσα ΑΣΕΠ με το μωρό στο στήθος, κυριολεκτικά.
Πρόκειται απλά για τεμπέληδες κλασικούς, για άτομα που έχουν πάρει διαζύγιο από την έννοια της δια βίου εκπαίδευσης και επιμόρφωσης και νομίζουν ότι το πτυχίο τους ισοδυναμεί ουσιαστικά με άδεια άσκησης επαγγέλματος! Αν είναι δυνατόν!
Και υποτίθεται ότι αυτοί θα μπουν με όρεξη να διδάξουν και να διαπαιδαγωγήσουν;
Ποιον; Τα παιδιά; Αφού τριανταρίζουν ή και σαρανταρίζουν και μυαλό δεν έβαλαν!
Και έχω κάθε δικαίωμα να τους κρίνω, γιατί μιλάω εκ των έσω.
Κι εγώ έχω πτυχίο του 2001, αλλά στο πιτσιρίκι που βγήκε πέρυσι από τη σχολή και έγραψε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλύτερα από μένα στο ΑΣΕΠ, βγάζω το καπέλο και θεωρώ ότι με αντιμετώπισε στα ίσια, γιατί οι εξετάσεις αυτές εξετάζουν την ακαδημαϊκή μας ετοιμότητα και όχι το πόσο καλοί οικογενειάρχες είμαστε ή πόσο καλά τα είχαμε πάει στα μαθήματα της σχολής προπολεμικά.
Νιώθεις πιο έτοιμος από τους άλλους να διδάξεις; Απόδειξέ το στους υπόλοιπους συναδέλφους σου!
Βέβαια όλα αυτά προϋποθέτουν τη μη απαξίωση του ΑΣΕΠ (που είναι ήδη γεγονός) από τους πολιτικάντηδες που θέλουν να εξυπηρετήσουν τους «πελατάκους τους», από το κράτος που «μπάζει» από πορτοπαράθυρα τους εκάστοτε «ημέτερους» και τελικά από εμάς τους ίδιους που επιτρέπουμε να συμβαίνουν όλα αυτά.


Ν' αγιάσει το στόμα σου (ή μάλλον το ..χέρι σου!!!!) Έτσι ακριβώς είναι...  ???
Όπως και να το κάνουμε μέχρι να βρεθεί καλύτερος,πιο εμπεριστατωμένος, πιο σφαιρικός ή δεν ξέρω τι άλλο, αντικειμενικός τρόπος διορισμού, το ΑΣΕΠ είναι ότι καλύτερο έχουμε. Αντί να το ενισχύσουμε κλειδώνοντας σιγά σιγά τους πίνακες (κλείνοντας τα .."παράθυρα" να μη ..μπάζει  ;D ) και ορίζοντάς το ως μόνη προϋπόθεση διορισμού, το αποδυναμώνουμε και το απαξιώνουμε όλο και περισσότερο με αποτέλεσμα στο χώρο της εκπαίδευσης να μπαίνουν όλο και περισσότεροι κομήτες από τα παράθυρα, ομάδες και ομαδούλες (ΟΑΕΔίτες, 45ρηδες, τρίτεκνοι, φίλοι της αερολέσχης παραπέντε, Ουρσουλίνες Ανατολικής Θεσσαλονίκης και περιχώρων, παλαιά ορφανά του Ορφανοτροφείου "Δώσε και μένα μπάρμπα" κ.ο.κ) που συστήνονται εν μια νυκτί, φτιάχνουν μπλογκ, μαζεύουν υπογραφές και καλά, και αξιώνουν διορισμό εδώ και τώρα από την πίσω πόρτα..  >:(

Ρε ουστ!!!
 ??? ??? ??? ???



To ''ρε ουστ'' σου το επιστρεφουμε κατα προσωπο.
Λες να μην απαξιωσουμε το ασεπ. Γιατι λοιπον να απαξιωθουν οι 20 ή 30 ή 40 μηνες προϋπηρεσιας που εχει καποιος συναδελφος; Εν τελει αυτος εχει και τη διδακτικη εμπειρια. Ρε ουστ!!!

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 02, 2009, 09:54:07 πμ »

Λες να μην απαξιωσουμε το ασεπ. Γιατι λοιπον να απαξιωθουν οι 20 ή 30 ή 40 μηνες προϋπηρεσιας που εχει καποιος συναδελφος; Εν τελει αυτος εχει και τη διδακτικη εμπειρια.


Οι 20 ή 30 ή 40 μήνες προϋπηρεσίας που έχει κάποιος συνάδελφος θα γίνονταν 2 ή 3 ή 4 χρόνια διορισμού.
Γιατί, αν όλοι διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ, δε θα έπαιρναν, π.χ., 500 φιλολόγους για 2 χρόνια και άλλους 500 με 40% και 24μηνο, αλλά 1000.
Και κάποιος που στο παρα τσακ έχασε το διορισμό και δεν περιλαμβάνεται στους 500 φέτος, θα περιλαμβάνονταν σίγουρα στους 1000.
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Υπογραφές για διορισμό Μόνο μέσω ΑΣΕΠ
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 02, 2009, 09:55:44 πμ »
Πολλοί που διορίστηκαν με ΑΣΕΠ,όχι όλοι αλλά πολλοί,μου λένε ότι για να διοριστούν 2 χρόνια μόνο διάβαζαν,δεν έκαναν τίποτε άλλο!
Ε δεν είναι και εύκολο βρε παιδιά 2 χρόνια μόνο να διαβάζεις,μην τρελαθούμε τώρα!
Με προβληματίζει όμως το γεγονός,ότι δεν έχουν όλοι αυτήν την πολυτέλεια.
Δεν έχουν όλοι πεθερές γερές και πρόθυμες για να παρκάρουν τα παιδιά.
Δεν έχουν όλοι μανάδες γερές και πρόθυμες για να τους κάθαρίζουν το σπίτι.
Δεν έχουν όλοι μπαμπάδες και συζύγους να τρέχουν για τις εξωτερικές δουλειές του σπιτιού.
Δηλαδή υπηρεσίες (που σημαίνει ότι όλη η μέρα χάνεται στην ουρά),όπως ΔΕΗ,ΟΤΕ,νερό,τράπεζες,εφορείες,γιατροί για να γράψουν χάπια,φαρμακεία,σούπερ μάρκετ και φυσικά και το ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ!
Αντίθετα είναι πολλοί οι εκπαιδευτικοί που είναι επιφορτισμένοι με όλες αυτές τις υποχρεώσεις.
Και όχι μόνο με αυτές,αφού κάποιοι θα πρέπει επιπλέον να φροντίσουν άρρωστους γονείς,παππούδες ίσως και κάποια θεία που δεν έχει παιδιά.
Αυτοί οι άνθρωποι είναι δεδομένο ότι δεν είναι καλοί καθηγητές δηλαδή?
Όχι.
Δε θα πρέπει να έχουν να έχουν την ευκαιρία να μπουν σε τάξη?
Μαζί όλα τα άλλα χαστούκια που τρώνε από τη ζωή θα πρέπει να φάνε και τον αποκλεισμό από το σχολείο?
Γιατί?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 10:00:30 πμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.