*

Ψηφοφορία

Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;

Ναι
38 (16.7%)
Οχι
162 (71.4%)
Δεν ξέρω ακόμα , θα δείξει...
27 (11.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 226

Αποστολέας Θέμα: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;  (Αναγνώστηκε 31607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 05, 2019, 06:43:44 μμ »
Για τις σπουδές δεν θα το έλεγα.Για αυτό όμως που μετάνοιωσα  είναι που έμεινα τελικά και δουλεύω σε μία παντελώς διεφθαρμενη χώρα.
Ειδικά στην Παιδεία, μου ειναι αδιανόητο να  βλέπω την παραπαιδεία να προελαύνει και να έχει ισοπεδώσει την Παιδεία, αυτή για την οποία αρκετοί από εμάς προσπαθούμε.
Τυχεροί στην ατυχία τους όσοι φευγουν από την Ελλάδα. Οσοι έχουν γνώσεις, όρεξη για δουλειά και τύχη θα δουν τις προσπάθειες τους να αναγνωρίζονται και να ανταμείβονται, πράγμα που εδώ δεν γίνεται . Οσοι είναι τεμπέληδες, το δημόσιο στην Ελλάδα είναι μια χαρά, άλλωστε έχουμε  λαμπερό ήλιο και ωραία  θάλασσα .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:02 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 05, 2019, 07:06:35 μμ »
Τελικά εκπλήρωνα συνεχώς το αρχικό μου όνειρο, μόνο που ενδιάμεσα έκανα πολλές αποδράσεις από αυτό. Η επόμενη μάλλον θα είναι η συνταξιοδότηση. Ίσως να καταφέρω και μια ακόμη αποδρασούλα ενδιάμεσα...

Όχι δε μετάνιωσα!

Έχεις το πνεύμα του Οδυσσέα και όλα αυτά που περιγράφεις να είσαι σίγουρος ότι σε έχουν κάνει καλύτερο δάσκαλο από αυτόν που αρχικά ονειρευόσουν να γίνεις, ανεξαρτήτως του αντικειμένου, της βαθμίδας και του τόπου που διδάσκεις.
Μπορεί όταν ζούσες όλες αυτές τις καταστάσεις να τις βίωνες περισσότερο ως ταλαιπωρία, αλλά σκέψου πόσες εμπειρίες κέρδισες που μπορείς να τις μεταδώσεις στους μαθητές σου. Θα άξιζε να τους διδάσκεις και μόνο για να τους εμφυσήσεις την επιμονή να κυνηγούν ένα όνειρο χωρίς να μετανιώνουν για τις δυσκολίες και τον χρόνο που χρειάζεται, ακόμα και να αναζητούν ρεαλιστικές παρακάμψεις στην πορεία τους, από τις οποίες πάντα κάτι θα κερδίζουν.

Θα σου έλεγα ένα μπράβο, κυρίως γιατί δεν μετάνιωσες. :)

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 05, 2019, 07:22:58 μμ »
Ειλικρινά panos2 με συγκίνησες. Αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν όσα έζησες ήταν ευχάριστα πάντοτε. Πέρασες δύσκολα...
Ο καθεις ζει τον πόνο του.
Ευτυχώς,παρά τις δυσκολίες,δεν ήμουν ποτέ κατώτερη των περιστασεων. Δεν γούσταρα τη σχολή μου αλλά πέρασα μαθητές σε νομική,ψυχολογία και παιδαγωγικα και πολλά άλλα σε φοιτητική ηλικία. Μαθητές που συναντω για καφέ και γκρινιάζουν που χανομαι. Δηλαδή υποστήριξα οσα μου διάλεξαν εκβιαστικα. Με τη φράση... Ή αυτό ή.... Δεν θα σπουδάσεις.
Δυστυχώς δεν γέμισα όμως εγώ ποτέ ως άνθρωπος όπως αν έτρεχα στα εγκλήματα όπως η Νικολουδη...δυστυχώς κανείς δεν νικά τις κλισεις της ψυχής του....στρατιωτικά η αστυνομία με αντικείμενο κυρίως τα εγκλήματα...αλλά...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2019, 07:37:03 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 05, 2019, 07:43:57 μμ »
3,28 ευρω την ωρα το ημερομισθιο στα φροντιστηρια (για καποιον που αρχιζει τωρα ) Συνολο ...Αν δουλεύει 8 ώρες την ημέρα (πράγμα σπάνιο), θα εισπράττει σχεδόν 20€ καθαρά.

Με τόσα ευρώ παίρνει (καθε ημερα)

ένα καρβέλι+γαλα =3 ευρω,
ένα πακέτο τσιγάρα = 4 ευρω
δυο εισιτήρια = 4 ευρω (για να παει στην δουλεια του)
δυο πιτα σουβλακι = 5 ευρω
γιαούρτι για το βράδυ= 1 ευρω
ιντερνετ+κινητο = 1 ευρω
λογαριασμοι + κοινοχρηστα +θερμανση =2 ευρω

Προφανως δεν συζηταω να εισαι σε νοικι που σημαινει 10+ ευρω την ημερα...

Αν αναρωτιεται καποιος γιατι ο κοσμος θελει το δημοσιο ...

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2019, 07:45:51 μμ από geohap »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:00:02 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 05, 2019, 07:46:10 μμ »
σπούδασα αυτό που ήθελα
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 05, 2019, 07:55:27 μμ »
Ευτυχώς,παρά τις δυσκολίες,δεν ήμουν ποτέ κατώτερη των περιστασεων. Δεν γούσταρα τη σχολή μου αλλά πέρασα μαθητές σε νομική,ψυχολογία και παιδαγωγικα και πολλά άλλα σε φοιτητική ηλικία. Μαθητές που συναντω για καφέ και γκρινιάζουν που χανομαι. Δηλαδή υποστήριξα οσα μου διάλεξαν εκβιαστικα. Με τη φράση... Ή αυτό ή.... Δεν θα σπουδάσεις.
Δυστυχώς δεν γέμισα όμως εγώ ποτέ ως άνθρωπος όπως αν έτρεχα στα εγκλήματα όπως η Νικολουδη...δυστυχώς κανείς δεν νικά τις κλισεις της ψυχής του....στρατιωτικά η αστυνομία με αντικείμενο κυρίως τα εγκλήματα...αλλά...

Σίγουρα είναι μια ικανοποίηση για εσένα ότι πέτυχες σε όσα σου διάλεξαν άλλοι. Γιατί όμως δεν δοκιμάζεις τώρα που είσαι μεγαλύτερη να κάνεις πράγματα που θα σε γεμίζουν περισσότερο; Ας πούμε, γιατί δεν προσπαθείς να παρακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία ή στην εγκληματολογική ψυχολογία; Ακόμα και να μην το χρησιμοποιήσεις επαγγελματικά, θα σου κάνει καλό να ασχοληθείς με κάτι που αγαπάς και είναι επιλογή σου. Και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται... ;)
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος geohap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 05, 2019, 07:56:30 μμ »
Ναι αλλα ξερετε σε λιγο δεν θα υπαρχουν παιδια στα ελληνικα σχολεια...αλλα γιατι να σας ενδιαφερει εσεις ειστε διορισμενη αλλωστε...

Τετοιο ατομικισμο δεν εχω δει σε αλλο κλαδο... :(

Διαβαστε και τις συνεπειες της μεταναστευσης...

https://www.nooz.gr/greece/1537982/i-alli-opsi-toy-brain-drain--oi-ilikiwmenoi-goneis-poy-menoyn-pisw


Για τις σπουδές δεν θα το έλεγα.Για αυτό όμως που μετάνοιωσα  είναι που έμεινα τελικά και δουλεύω σε μία παντελώς διεφθαρμενη χώρα.
Ειδικά στην Παιδεία, μου ειναι αδιανόητο να  βλέπω την παραπαιδεία να προελαύνει και να έχει ισοπεδώσει την Παιδεία, αυτή για την οποία αρκετοί από εμάς προσπαθούμε.
Τυχεροί στην ατυχία τους όσοι φευγουν από την Ελλάδα. Οσοι έχουν γνώσεις, όρεξη για δουλειά και τύχη θα δουν τις προσπάθειες τους να αναγνωρίζονται και να ανταμείβονται, πράγμα που εδώ δεν γίνεται . Οσοι είναι τεμπέληδες, το δημόσιο στην Ελλάδα είναι μια χαρά, άλλωστε έχουμε  λαμπερό ήλιο και ωραία  θάλασσα .

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2547
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 05, 2019, 09:43:28 μμ »
Για τις σπουδές δεν θα το έλεγα.Για αυτό όμως που μετάνοιωσα  είναι που έμεινα τελικά και δουλεύω σε μία παντελώς διεφθαρμενη χώρα.
Ειδικά στην Παιδεία, μου ειναι αδιανόητο να  βλέπω την παραπαιδεία να προελαύνει και να έχει ισοπεδώσει την Παιδεία, αυτή για την οποία αρκετοί από εμάς προσπαθούμε.
Τυχεροί στην ατυχία τους όσοι φευγουν από την Ελλάδα. Οσοι έχουν γνώσεις, όρεξη για δουλειά και τύχη θα δουν τις προσπάθειες τους να αναγνωρίζονται και να ανταμείβονται, πράγμα που εδώ δεν γίνεται . Οσοι είναι τεμπέληδες, το δημόσιο στην Ελλάδα είναι μια χαρά, άλλωστε έχουμε  λαμπερό ήλιο και ωραία  θάλασσα .

Εμείς οι ίδιοι αποτελούμε τον πληθυσμό αυτής της χώρας.  Αν ο κάθε ένας από εμάς προσπαθήσει να βελτιώσει τον εαυτό του και να περάσει τα σωστά μηνύματα στους μαθητές του, ίσως τότε μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο. Αν κάποιος θέλει να τεμπελιάζει στο δημόσιο, μπορεί. Αν θέλει να δουλεύει, πάλι μπορεί. Από εμάς τους ίδιους εξαρτάται. Η ανταμοιβή δεν είναι μόνο υλική (έξω, ναι, σε πολλές χώρες οι μισθοί είναι καλύτεροι) αλλά και ψυχική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2019, 09:55:05 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3395
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 05, 2019, 11:13:49 μμ »
Παράθεση
Εμείς οι ίδιοι αποτελούμε τον πληθυσμό αυτής της χώρας.

Εννοείς τον γηρασμένο πληθυσμό αυτής της χώρας. Πραγματικά το δημογραφικό το έχουμε σκεφτεί οι εκπαιδευτικοί; Πάντοτε ήθελα να ζήσω στο εξωτερικό. Όμως οι σπουδές στην φιλολογία δεν σου επιτρέπουν να βρεις εύκολα κάτι έξω, αν δεν έχεις και κάποιον να σε στηρίξει οικονομικά στην αρχή. Κακά τα ψέματα, στο εξωτερικό για μεταπτυχιακά πήγαν όσοι μπορούσαν οικονομικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2019, 11:18:50 μμ από erietta »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 05, 2019, 11:25:10 μμ »
...αλλα γιατι να σας ενδιαφερει εσεις ειστε διορισμενη αλλωστε...

Τετοιο ατομικισμο δεν εχω δει σε αλλο κλαδο... :(

Διαβαστε και τις συνεπειες της μεταναστευσης...
Δηλαδή όποιος είναι διορισμένος, πάραυτα στιγματίζεται ως  αδιάφορος για τις εξελίξεις στη χώρα του?
Συγγνώμη αλλά το προσπερνώ, είναι  άστοχο.
Οσον αφορά τη μετανάστευση, αναμφίβολα είναι  πρόβλημα  αλλά  αν είσαι στην Καβάλα και οι γονείς στην Αθήνα δεν θα μπορείς με 3,60 να τους παρέχεις την παρουσία και την υποστήριξη που χρειάζονται.
Αλλωστε σε ένα οικονομικό -και όχι μόνο -περιβάλον παγκοσμιοποιημένο είναι σχεδόν απίθανο κάποιος να μπορέσει να εξασφαλίσει δίπλα στο σπίτι του τις προυποθέσεις εκείνες για να δημιουργήσει-εάν έχει τις δυνατότητες.
Το να μπορέσει κάποιος να βρεί μια θεση στο δημόσιο δίπλα στο σπίτι του, προφανώς δεν είναι το ζητούμενο.

Εμείς οι ίδιοι αποτελούμε τον πληθυσμό αυτής της χώρας.  Αν ο κάθε ένας από εμάς προσπαθήσει να βελτιώσει τον εαυτό του και να περάσει τα σωστά μηνύματα στους μαθητές του, ίσως τότε μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω και θα πρέπει προς τα εκεί να κατευθυνόμαστε,  όσα αναφέρεις όμως αποδείχθηκε ότι έχουν θεωρητική αξία , όπως εξάλλου αυτό δεν διαψευστηκε από την ταραχώδη διαδρομή που ακολούθησε το ελληνικό κράτος από τότε που συστάθηκε. Τα ίδια επαναλαμβάνονταν και κράτος κανονικό ουδέποτε υπήρξε.Ούτε υπάρχει.
Επίσης δεν αναγνωρίζεται η Αριστεία η οποία θα μπορουσε να συνδράμει θετικά στις εξελίξεις.
Δεν είναι μόνο δική μου άποψη:
Δασκαλάκης :«Τρελός είμαι να γυρίσω στην Ελλάδα;»
https://www.protothema.gr/greece/article/886360/konstadinos-daskalakis-kathe-hrono-o-egefalos-mas-tha-bainei-se-allo-kalutero-soma/

Νανόπουλος: "Εάν ειχα μείνει στην Ελλάδα θα είχα καταστραφεί"
http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/518188

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 06, 2019, 08:41:04 πμ »
Σίγουρα είναι μια ικανοποίηση για εσένα ότι πέτυχες σε όσα σου διάλεξαν άλλοι. Γιατί όμως δεν δοκιμάζεις τώρα που είσαι μεγαλύτερη να κάνεις πράγματα που θα σε γεμίζουν περισσότερο; Ας πούμε, γιατί δεν προσπαθείς να παρακολουθήσεις ένα μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία ή στην εγκληματολογική ψυχολογία; Ακόμα και να μην το χρησιμοποιήσεις επαγγελματικά, θα σου κάνει καλό να ασχοληθείς με κάτι που αγαπάς και είναι επιλογή σου. Και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται... ;)

Δεν έχεις καθόλου άδικο αλλά νιώθω μια κόπωση προς το παρόν. Περιμένω την ορκωμοσία μου τον Ιούλη, αν όλα πάνε καλά, για να ξεκουραστώ. Μετά θα προσπαθήσω να το δω λίγο. Άνοιξα πολλά μέτωπα δυστυχώς και έχασα την πορεία μου.  Είναι μερικές φορές που λέμε....για άλλα ξεκίνησα και τελικά κατέληξα αλλού. Ας όψεται. Ποτέ δεν είναι αργά. Έχω χρόνια μπροστά μου. :) :) :)
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5719
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 06, 2019, 11:07:21 πμ »
Δεν έχεις καθόλου άδικο αλλά νιώθω μια κόπωση προς το παρόν. Περιμένω την ορκωμοσία μου τον Ιούλη, αν όλα πάνε καλά, για να ξεκουραστώ. Μετά θα προσπαθήσω να το δω λίγο. Άνοιξα πολλά μέτωπα δυστυχώς και έχασα την πορεία μου.  Είναι μερικές φορές που λέμε....για άλλα ξεκίνησα και τελικά κατέληξα αλλού. Ας όψεται. Ποτέ δεν είναι αργά. Έχω χρόνια μπροστά μου. :) :) :)


Καταλαβαίνω το θέμα της κόπωσης, ειδικά αν είναι συσσωρευμένη. Γιατί σίγουρα πέρα από την κούραση του διαβάσματος, υπάρχει και η ψυχική κόπωση που προέρχεται από την αίσθηση του καταναγκασμού και της περιπλάνησης σε μονοπάτια μακριά από τον αρχικό στόχο.

Παρ' όλα αυτά, θα σου πρότεινα να μην εγκαταλείψεις το όνειρό σου, αλλά να το κυνηγήσεις με όποιον τρόπο και όποτε κρίνεις εσύ ότι μπορείς.
Σε διαβεβαιώνω ότι θα εκπλαγείς από τα αποθέματα αντοχής που θα εμφανίσεις, μόλις ασχοληθείς με κάτι που σε γεμίζει πραγματικά. Επιπλέον, θα αποκτήσουν άλλη αξία μέσα σου όσα έχεις σπουδάσει μέχρι τώρα. Δεν θα είναι πια κάτι που έκανες αναγκαστικά ως καθήκον, αλλά μια πολύ καλή βάση για όσα θα μελετάς κατ' επιλογήν σου.

Ποτέ δεν είναι αργά πραγματικά. Είχα καθηγητή στο μεταπτυχιακό ο οποίος, όταν τελείωνε το διδακτορικό του στα οικονομικά, γνώρισε έναν ψυχολόγο, εντυπωσιάστηκε και αποφάσισε να ασχοληθεί με την Ψυχολογία. Και όχι απλώς σπούδασε Ψυχολογία, αλλά έφτασε τελικά να γίνει καθηγητής Ψυχολογίας στο πανεπιστήμιο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2019, 11:09:51 πμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 06, 2019, 01:58:07 μμ »
Ναι πράγματι αυτό ισχύει. Δηλαδή δεν είναι ποτέ αργά. Μετά από μια ανάπαυλα θα το δω και αυτό. Υγεία να έχουμε και κυρίως να μην σταματάμε να ονειρευόμαστε. Είναι πολλοί που δεν σπούδασαν όσα ήθελαν. Άλλοι έγιναν δυστυχισμένοι, άλλοι άλλαξαν πορεία, άλλοι βολεύτηκαν αλλά δεν αντλούν ευχαρίστηση από τη δουλειά τους. Είναι δύσκολος ο επαγγελματικός προσανατολισμός. Όπως και αν έχει, πρέπει να κυνηγάμε τα όνειρά μας όταν αξίζουν.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 06, 2019, 02:07:49 μμ »
Με αυτά και με εκείνα χάσαμε τον σκοπό της ζωής μας, αναλωθήκαμε σε σπουδές και χάσαμε το πραγματικό νόημα, τα χρόνια πέρασαν και πολλοί συνάδερφοι σήμερα στην ηλικία των 40+ δεν έφτιαξαν οικογένεια, (και ούτε πρόκειται να φτιάξουν). Πολύ λυπηρό σε μια χώρα με αυξημένη υπογεννητικότητα, νέοι άνθρωποι να χάνουν τα νιάτα τους σπουδάζοντας απο τα 18 μέχρι τα 40 για να βρούν μια αξιοπρεπή δουλειά. Όσοι το κατάλαβαν νωρίς μετά τις σπουδές και έφυγαν έξω έφτιαξαν την ζωή τους, οι υπόλοιποι βράζουμε στο ζουμί μας μέσα στην αβεβαιότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2019, 02:22:28 μμ από ΚΠ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161420
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 408
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 379

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.168 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.