*

Ψηφοφορία

Τι θα κάνετε με τα παιδιά σας και το σύζυγο όσες διορίζεστε μακριά?(ή τι κάνατε οι παλιότερες)

Παίρνω παιδιά και σύζυγο μαζί μου
4 (10.5%)
Παίρνω μόνο τα παιδιά μαζί μου
14 (36.8%)
Αφήνω τα παιδιά στο σύζυγο,γιαγιάδες κ.λ.π.
5 (13.2%)
Ξαναμένω έγκυος για να πάρω άδεια
3 (7.9%)
Παίρνω διαζύγιο
8 (21.1%)
Άλλο
4 (10.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά  (Αναγνώστηκε 50381 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:32:16 μμ »
Παράθεση
Στην αίτηση για μόνιμο διορισμό επιλέγεις περιοχές από τη λίστα που θα σου δωθεί.Δεν μπορείς να δηλώσεις ό,τι θέλεις...

Είσαι σίγουρος γι΄αυτό; Πολύς κόσμος μου ότι μπορεί αργότερα να ανοίξουν κενά και να βάλω οποιονδήποτε νομό. Όπως η φίλη μου που λέω παραπάνω ότι διορίστηκε Κόρινθο επειδή προέκυψε κενό αργότερα.

Παράθεση
Αυτο το λεω κυριως για τους γιατρους και τα φαρμακα, γιατι πραγματικα το χειμωνα σε απομακρυσμενα μερη τα πραγματα ειναι ζορικα!!!
Γιατι κατα τα αλλα τα παιδια, ειδικα σε μικρες ηλικιες, σε τετοια μερη απολαμβανουν τη φυση που δεν εχουν ευκαιρια να δουν στις μεγαλουπολεις!!

Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αν δεν ήταν το θέμα των γιατρών θα πήγαινα οπουδήποτε - ο μικρός θα καλοπερνούσε!

Είμαι σίγουρος  :) Και να θέλεις να βάλεις άλλους νομούς, δεν τους δέχεται το σύστημα  >:(
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:49 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #99 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:36:23 μμ »
Παράθεση
Στην αίτηση για μόνιμο διορισμό επιλέγεις περιοχές από τη λίστα που θα σου δωθεί.Δεν μπορείς να δηλώσεις ό,τι θέλεις...

Είσαι σίγουρος γι΄αυτό; Πολύς κόσμος μου ότι μπορεί αργότερα να ανοίξουν κενά και να βάλω οποιονδήποτε νομό. Όπως η φίλη μου που λέω παραπάνω ότι διορίστηκε Κόρινθο επειδή προέκυψε κενό αργότερα.
Αυτό ειλικρινά δεν το έχω ξανακούσει... :-\ Μήπως μιλάς για μετάθεση?
Οι κατά τόπους διευθύνσεις (τέτοια εποχή) αμέσως μετά τις μεταθέσεις-τοποθετήσεις μαζί με τις αιτήσεις για σύνταξη υπολογίζουν τα οργανικά κενά τους και τα στέλνουν στην κεντρική υπηρεσία (υπεπθ). Με βάση αυτά τα κενά "ανοίγουν" οι νομοί. Αν κάποιος νομός δεν έχει οργανικά κενά τώρα, δεν μπορεί να έχει αργότερα. Οποιοσδήποτε μετακινηθεί από τη θέση του αργότερα θα είναι ή με απόσπαση ή με άδεια (άρα λειτουργικό κενό).Ακόμα κι αν φύγει κάποια πχ με σύνταξη τον Οκτώβρη, το κενό της θεωρείται λειτουργικό και ανοίγει την επόμενη χρονιά.
Δεν μπορεί, κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2009, 05:13:33 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #100 στις: Ιούλιος 02, 2009, 02:34:06 μμ »
Προφανώς ξέρετε καλύτερα... Θα ρωτήσω τη φίλη μου, ίσως κάτι δε μου εξήγησε σωστά...

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #101 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:25:05 πμ »
τώρα κοιτουσα τα δυσπρόσιτα νηπιαγωγεία και με έπιασε ένας πανικός.. :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ :-\ μήπως ξέρετε πόσα από αυτά δεν λειτουργούν??? γενικά τα προτιμουν οι αναπληρωτές που επιλέγουν πριν από εμάς ή την πάτησα τελείως???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:37:49 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #102 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:49:47 πμ »
elleni, σίγουρα δεν επιλέγει όποιο νομο επιθυμει  κάποιος , αλλα βγαίνουν συγκεκριμένα κενα!!!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #103 στις: Ιούλιος 03, 2009, 09:55:19 πμ »
Μαρία, οι αναπληρωτές δεν έχουν καμία σχέση με τους νεοδιόριστους. Καλύπτουν λειτουργικά κενά.
Το πόσα δυσπρόσιτα θα ανοίξουν για διορισμό έχει να κάνει με τις μεταθέσεις. Κάποιος μόνιμος είχε τη θέση, έφυγε η θέση έμεινε κενή (οργανικό κενό) και θα καλυφθεί πάλι από μόνιμο.
Επιπλέον, όπως έχουμε πει, αν θέλεις, δηλώνεις στην αίτηση διορισμού δυσπρόσιτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 09:58:04 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #104 στις: Ιούλιος 03, 2009, 10:00:18 πμ »
Μαρία, οι αναπληρωτές δεν έχουν καμία σχέση με τους νεοδιόριστους. Καλύπτουν λειτουργικά κενά.
Το πόσα δυσπρόσιτα θα ανοίξουν για διορισμό έχει να κάνει με τις μεταθέσεις. Κάποιος μόνιμος είχε τη θέση, έφυγε η θέση έμεινε κενή (οργανικό κενό) και θα καλυφθεί πάλι από μόνιμο.
Επιπλέον, όπως έχουμε πει, αν θέλεις, δηλώνεις στην αίτηση διορισμού δυσπρόσιτα.
σε ευχαριστώ πολύ αλλά δεν κατάλαβα κάτι. Το ξέρω πως αν θέλεις δηλώνεις δυσπρόσιτα, αλλά αν δεν δηλώσεις δεν ριψοκινδυνεύεις να μείνεις μετά απέξω ??

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #105 στις: Ιούλιος 03, 2009, 10:04:20 πμ »
Συνήθως αυτό τον "φόβο" τον έχουν διοριστέοι της δεύτερης χρονιάς, κι εφόσον είναι πολύ χαμηλά στην κατάταξη (δηλαδή από τους τελευταίους με βάση τα μόρια)
Επιπλέον αν είσαι "λεύτερη κι ωραία"  ;D θα σου έλεγα να μην τα αποφύγεις οπωσδήποτε τα δυσπρόσιτα. Θα τα χρειαστείς τα μοριάκια όταν κάποια στιγμή θα καίγεσαι να γυρίσεις κοντά στο σπίτι σου. Και δε μαζεύονται εύκολα τα άτιμα!!!!!! :P ::) ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2009, 10:06:54 πμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #106 στις: Ιούλιος 03, 2009, 10:12:50 πμ »
Συνήθως αυτό τον "φόβο" τον έχουν διοριστέοι της δεύτερης χρονιάς, κι εφόσον είναι πολύ χαμηλά στην κατάταξη (δηλαδή από τους τελευταίους με βάση τα μόρια)
Επιπλέον αν είσαι "λεύτερη κι ωραία"  ;D θα σου έλεγα να μην τα αποφύγεις οπωσδήποτε τα δυσπρόσιτα. Θα τα χρειαστείς τα μοριάκια όταν κάποια στιγμή θα καίγεσαι να γυρίσεις κοντά στο σπίτι σου. Και δε μαζεύονται εύκολα τα άτιμα!!!!!! :P ::) ;D
σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις σου. δεν είμαι ανύπαντρη, είμαι φρεσκοπαντρεμμένη και ο άντρας μου είναι στα σώματα ασφαλείας και μετά από 6 χρόνια κατάφερε να πάρει μετάθεση για την πόλη μας.. οπότε θέλω να αποφύγω τα δυσπρόσιτα για να μπορέσει να με τραβήξει με απόσπαση. ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως  :D :D :D

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3695
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #107 στις: Ιούλιος 03, 2009, 10:51:26 πμ »
Έχω υπηρετήσει σε δυσπρόσιτο (και μάλιστα από τα πολύ δυσπρόσιτα και ποοοοολύυυυυυυ μακριά από το μέρος μου).
Όταν δηλώνεις δυσπρόσιτο πρέεπι να έχεις στο μυαλό σου ότι ΔΕΝ φεύγεις με τίποτα από εκεί (εκτός από εγκυμοσύνη). Απόσπαση με σύζυγο στα σώματα ασφαλέιας δεν σε συμφέρει γενικά και παντού, γιατί χρωστάς την οργανική σου, άρα πρέπει σε κάποια φάση να πας για ένα χρόνο εκεί.
Τώρα για τα παιδιά, ξέρω ότι υπάρχουν κάποιες δυσκολίες, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Τα πράγματα δεν είναι τριτοκοσμικά. Τα συνηθισμένα περιστατικά (γρίπη, παιδικές αρρώστιες, εμβλόλια κλπ) αντιμετωπίζονται παντού...όσο για τα πιο σοβαρά....και σε κάποια σημεία μη δυσπρόσιτα μπορεί να έχεις το ίδιο ή και μεγαλύτερο π΄ροβλημα με την πρόσβαση σε νοσοκομείο!!!

Τέλος πάντων, ο καθένας επιλέγει (φυσκά) με βάση τα δικά του κριτήρια. Εγώ, όμως, δεν το μετάνιωσα καθόλου και μάλιστα πέρασα ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΆ αυτά τα 2 χρόνια. Εμπειρία που δεν θα ξαναζήσω....

Και ένα πρακτικό, για να δείτε αν φέτος θα πάρουν σε δυσπ΄ροσιτα δείτε αν πήραν πέρισι. Από τη στιγμή που είναι για 2 χρόνια, μία χρονιά παίρνουν και μία δεν παίρνουν (νομίζω φέτος είναι χρονιά που παίρνουν, αλλά μπορεί και να έχω μπερδευτεί)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #108 στις: Ιούλιος 03, 2009, 04:33:25 μμ »
Παράθεση
Τώρα για τα παιδιά, ξέρω ότι υπάρχουν κάποιες δυσκολίες, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας. Τα πράγματα δεν είναι τριτοκοσμικά. Τα συνηθισμένα περιστατικά (γρίπη, παιδικές αρρώστιες, εμβλόλια κλπ) αντιμετωπίζονται παντού...όσο για τα πιο σοβαρά....και σε κάποια σημεία μη δυσπρόσιτα μπορεί να έχεις το ίδιο ή και μεγαλύτερο π΄ροβλημα με την πρόσβαση σε νοσοκομείο!!!

Δεν έχεις καθόλου άδικο!

Όσον αφορά εμένα, το υπερβολικό μου άγχος είναι αυτό που με έκανε να ανοίξω τη συζήτηση! Από εκεί και πέρα είμαι ενθουσιασμένη για το διορισμό και οπουδήποτε και να πάω θα προσπαθήσω να περάσω καλά (τώρα που -επιτέλους- μπήκαμε στο χορό και βέβαια θα χορέψουμε) και να μη σκέφτομαι αρνητικά!

Αποσυνδεδεμένος p34italiano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #109 στις: Ιούλιος 26, 2010, 02:13:35 μμ »
Συνάδελφοι,
ξέρεις κανείς να μας διαφωτίσει αν μια νεοδιόριστη εκπαιδευτικός από δω και στο εξής θα παίρνει την 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου, που έπαιρναν όλες οι μόνιμες εκπαιδευτικοί μητέρες τέκνου έως 4 ετών, ή δε θα την δικαιούται πια, εφόσον όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι από το 2011 μπαίνουν στο ΙΚΑ?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #110 στις: Ιούλιος 26, 2010, 04:00:14 μμ »
Αν εννοείς νεοδιόριστη μετά την 1/1/11 δε γνωρίζω. Αν εννοείς νεοδιόριστη από 1/9/10 ναι δικαιούνται την άδεια ανατροφής.

Αποσυνδεδεμένος p34italiano

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 26, 2010, 04:31:13 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Χμ... Δηλ. εδώ μπορεί να ταιριάζει το "Όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε!"  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162184
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 673
Σύνολο: 686

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.