*

Αποστολέας Θέμα: Η ΚΥΡΙΑ Χ.  (Αναγνώστηκε 27715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 07, 2008, 05:31:49 μμ »
Στην αρχή υπολογιζόταν αναγκαστικά νομίζω. Τη δεύτερη χρονιά ήταν που το άλλαξαν (τη δική μου). Δεν είναι αυτό που σχολιάζω.
Και οι ενδοσχολικές έχουν άγχος, απλώς επικεντρώνεται στο να διαβάσεις. Ή να σε λυπηθεί ο καθηγητής για να περάσεις την τάξη, φαντάζομαι. Δε θυμάμαι χατήρια στην α΄λυκείου π.χ., αλλά ισως τα πράγματα να έχουν αλλάξει. Φαντάσου ότι ενδοσχολικά έδωσα στη γ΄ πριν τις πανελλήνιες (είχαν πέσει στα 9 μαθήματα). Ίσως εκείνη τη χρονιά να μας λυπήθηκαν πανελλαδικώς στα ενδοσχολικά ;D, αλλά δεν πήγαμε κι αδιάβαστοι. Γιατί, αν επιδιώκεις μόνο τη βάση σε ένα μάθημα, γιατί να περιμένεις τη β΄ή γ΄λυκείου για να πας για τον ελάχιστο απαιτούμενο βαθμό; θα το κάνεις από το γυμνάσιο, άρα άντε να φτάσεις στη γ΄ λυκείου.
Είναι η διάρκεια του άγχους των εξετάσεων και η σκέψη "άλλο ένα χρόνο". Είναι, αν μπορώ να το θέσω έτσι, η διαφορά του να πηγαίνεις διακοπές ( :'() στην Ελλάδα από την Αμερική: ποτέ δεν ξέρεις πώς σκέφτεται εκεί ο κόσμος και, όσο καλά αγγλικά και να ξέρεις, απλώς δεν είναι η μητρική σου. Και, ειδικά στα θεωρητικά, δεν έχει ο κάθε καθηγητής τις προτιμήσεις του, από θέμα ύφους και ανάπτυξης; Βέβαια αυτό λειτουργεί και ανάποδα: να έχεις τον τρελό στην τάξη και να σωθείς από τον άγνωστο.
Όπως είπα, δεν αποκλείεται να είναι καλύτερη προετοιμασία μια εμπειρία πανελλήνιας εξέτασης πριν τη γ΄. Ίσως το πρόβλημα, λοιπόν, δεν είναι ότι δόθηκαν όλα πανελλαδικά, αλλά το ότι ήταν 14 τα μαθήματα εξαρχής.  2 ώρες από 2 ώρες από κει και ένα μήνα πριν τις εξετάσεις να μη βγαίνει το 1/4 της ύλης στα δημόσια (στα ιδιωτικά κάνουν παραπάνω ώρες για τα πιο απαιτητικά ή πιο βασικά).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:27 »

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 07, 2008, 06:04:13 μμ »
Αλήθεια ή ψέματα..........αυτή η μαντάμ μου ανέβασε το αίμα στο κεφάλι..................
Δείτε θράσος και απαιτήσεις..............
Μην απορείς μ΄αυτήν την κατάσταση διότι πολλοί τέτοιοι εκπαιδευτικοί "διδάσκουν" στην εκπαίδευση.Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να γίνουμε και εμείς λιγάκι ιδεολόγοι όπως η Ιωάννα.

φιλη stenies το να γινουμε ιδεολογοι δεν ειναι το μονο που μπορουμε να κανουμε.. τα καρκινωματα  σαν την παραπανω κυρια που μπαινουν μονο και μονο για το βολεμα πρεπει να φανε γερη  κλωτσια απο την εκπαιδευση και να πανε σπιτακι τους...και δικο μας χρεος ειναι να συμβαλλουμε οσο μπορουμε στο να βρεθει ενας τροπος επιτελους να περιορισθει αυτο το φαινομενο που κανει τα παιδια μας αγραμματα...
Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτά που λες αλλά αυτά τα καρκινώματα έχουν ριζώσει για τα καλά στην εκπαίδευση και είναι πολύ δύσκολο να φύγουν.Δεν είναι λίγες οι φορές που άκουσα από συναδέλφους¨"ήρθες εσύ να μας κάνεις την έξυπνη? ή "εσύ θα λύσεις τα προβλήματα της εκπαίδευσης?".Αν ζεις και εργάζεσαι σε τέτοιο περιβάλλον τι μπορείς να κάνεις?Ν΄αντισταθείς?Ναι,σωστά.Και τότε θα σου γυρίσουν όλοι την πλάτη και θα σε ειρωνεύονται.Αυτά έχω βιώσει τα 2 χρόνια που διδάσκω.Βέβαια αυτές οι ενέργειες δεν με πτοούν αλλά με εξοργίζουν αφάνταστα.Επισης δεν πρέπει να παραλείψω να αναφέρω κάποιους συναδέλφους που πραγματικά αξίζει να λέγονται εκπαιδευτικοί.Συνάντησα ανθρώπους,μετρημένους στα δάχτυλα του ενός χεριού,που αγωνίζονται για να εξαλειφθούν τα γνωστά παράσιτα.Και αυτοί το μόνο που εισέπραξαν ήταν να τους αποκαλούν "περίεργους","στρίγκλους" και γραφικούς.

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 07, 2008, 07:58:03 μμ »
 Καλή μου, tihea, που μόνο ...τυχαία δεν είσαι (βλέπεις διαβάζω αρκετό καιρό τα γραφόμενά σου στο forum) κι όλοι εσείς που πιστεύετε στις δυνατότητες του δημοσίου σχολείου, που έχετε μεράκι και αγάπη για τη δουλειά σας, που δίνετε δύο και τρεις φορές ΑΣΕΠ για να "μπείτε" στα ελληνικά σχολεία, που θέλετε να δώσετε "τσάμπα" στους μαθητές σας του δημόσιου σχολείου ό,τι φτιάξατε σε σημειώσεις όλα τα χρόνια που δουλέψατε σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα, που ζητάτε επιπλέον ώρες για να βγάλετε "ύλες" ικανοποιητικά και όχι "πασαλειμματικά", που δεν σας επιτρέπει η συνείδησή σας να "στείλετε" οι ίδιοι  τους μαθητές σας στα φροντιστήρια, που είστε κοντά στους μαθητές σας στις εκδρομές και στις άλλες σχολικές τους δραστηριότητες .... κ.λπ. κ.λπ..., μπορεί να εξοργίζεστε, βέβαια, βλέποντας τους διαφόρους "αγνώστους x" να σας στραβοκοιτάνε, αλλά αυτό είναι από φόβο κι από φθόνο.... από φθόνο εύκολα μπορείτε να καταλάβετε γιατί, από φόβο, γιατί νιώθουν να "απειλούνται" τουλάχιστον σε ηθικό επίπεδο. Οι πρώτοι και οι κύριοι "κριτές" του εκπαιδευτικού μας έργου είναι οι μαθητές μας κι έπειτα οι κηδεμόνες τους. Νομίζετε πως αυτός που εργάζεται και δε "δουλεύει" τον κόσμο περνάει απαρατήρητος;;;; Ή μένει "άγνωστος Χ"; Εγώ είμαι αναπληρώτρια, ούτε καν μόνιμη ... Στα σχολεία που εργάστηκα όμως, επειδή εργάστηκα και δε "δούλεψα" τον κόσμο απέκτησα κι εγώ ..."επώνυμο" (Έφτασαν στο σημείο ορισμένοι γονείς να ρωτούν εμένα για διάφορα ζητήματα -ακόμη και γραφειοκρατικά- παρακάμπτοντας αρχαιότερους ακόμη και τον ίδιο τον διευθυντή). Συνεπώς, αυτός που είναι συνεπής στις παιδαγωγικές του αρχές και τις αξίες του, που δε γλύφει αλλά δεν επιτρέπει και να τον πατήσουν, που σέβεται τους συναδέλφους του και τους επιβάλλει (εμπνέοντάς τους πάντα με το ήθος του) να τον σέβονται, που αγαπά τη δουλειά του κι αυτούς στους οποίους την απευθύνει, ποτέ δε χάνεται στην ... ανωνυμία και τη λήθη και ποτέ δε γίνεται "άγνωστος Χ", και όσο κι αν τον "ματιάζουν" οι Χ, Ψ και Ω της δημόσιας εκπαίδευσης, το "μάτι" δεν τον πιάνει ... γιατί έχει ασπίδα προστασίας ... την αγάπη των μαθητών του, το σεβασμό των γονιών τους και την εκτίμηση των πιο άξιων από τους συναδέλφους του.

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 07, 2008, 11:24:07 μμ »
Ιστορίες για ..... αγρίους!!

Γιατί η υποτιθέμενη εκπαιδευτικός δεν βάζει και το ονοματάκι της δίπλα.... και την οργανική στην οποία υπηρετεί;;;!!! Θέλετε εγώ τώρα να γράψω κείμενο και να το στείλω σα να είναι του ... Ευριπίδη;


Υ.Γ. Μεγάλο σόι έχει η κυρία ΝΟ ΝΑΜΕ!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:08:27 »

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 08, 2008, 12:02:42 μμ »
Ιστορίες για ..... αγρίους!!

Γιατί η υποτιθέμενη εκπαιδευτικός δεν βάζει και το ονοματάκι της δίπλα.... και την οργανική στην οποία υπηρετεί;;;!!! Θέλετε εγώ τώρα να γράψω κείμενο και να το στείλω σα να είναι του ... Ευριπίδη;


Υ.Γ. Μεγάλο σόι έχει η κυρία ΝΟ ΝΑΜΕ!!

ιστοριες για αγριους ;μαλλον δηλαδη  το κειμενο μιλαει για καταστασεις πρωτοφανεις για τα σχολεια μας ,που δεν τις εχει ζησει και δεν τις ξερει κανενας μας και γραφτηκε για να κατασυκοφαντησει τους εκπαιδευτικους...τι να το κανω το ονομα ,δεν μου χρειαζεται για αυτα που εβλεπα,βλεπω και θα βλεπω με τα ματια μου και  ακουω με τα αυτια μου..οι απιστοι θωμαδες ας ζουν στον κοσμο τους...

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 09, 2008, 02:57:06 πμ »
Δεν μίλησα για πρωτοφανείς καταστάσεις ... αλλά δε μου αρέσει να ισοπεδώνονται τα πάντα ... και κυρίως υποτιμά την νοημοσύνη μου το να κάθομαι να ασχολούμαι με ... φαντάσματα!!

Το κείμενο για μένα είναι αποκύημα της φαντασίας κάποιου ΚΑΙ ΜΟΝΟ!! Διαφορετικά ας δωθούν στοιχεία.. διότι αν μη τι άλλο υπάρχουν και συνάδελφοι που κάνουν τη δουλειά τους και ένα κείμενο γραμμένο τόσο αόριστα και γενικά σα να πρόκειται για κανόνα είναι τουλάχιστο χυδαίο για αυτούς. Για τους άλλους βέβαια, τους ομοίους με την εν λόγω κυρία εννοώ, φυσικά και δεν προκαλεί οργή αλλά ... προφανή διαπίστωση!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2008, 03:02:25 πμ από Dejavu »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 09, 2008, 02:14:07 μμ »
Αγαπητέ Σπιρτούλη...........μη με πεις ότι έπεσες από τα σύννεφα όταν το διάβασες?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος chloi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 09, 2008, 02:47:11 μμ »
Η κυρία Χ και ο κύριος Ψ είναι μια πραγματικότητα είτε το θέλουμε είτε όχι.
Αυτό το κειμενάκι που είναι περίπου οκταετίας παραμένει επίκαιρο και θα παραμένει όσο υπάρχει το κοινωνικοεκαιδευτικοπολιτικό μπάχαλο στην χώρα μας. Σε όλους μας απομένει να αποδείξουμε πως η κυρία...και ο κύριος....είναι μεοψηφία όχι μόνο στην εκπ/κή πραγματικότητα μα και στην κοινωνία. Όχι μόνο να το αποδείξουμε μα πιότερο να το φωνάξουμε.
και από την ανάποδη φοριεται η φαντασία

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 09, 2008, 03:03:00 μμ »
namigard, chloi  μια χαρά τα λέτε. Θα συμφωνήσω μαζί σας  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 09, 2008, 03:20:50 μμ »
Το κείμενο για μένα είναι αποκύημα της φαντασίας κάποιου ΚΑΙ ΜΟΝΟ!!

αποκυημα της φαντασιας σημαινει συμφωνα με το λεξικο φαντασιωση..δηλαδη φανταζεσαι πραγματα που δεν υπαρχουν...τα βγαζεις απο το μυαλο σου, τα δημιουργεις εσυ...τιποτα λοιπον απο τα παραπανω που περιγραφει το κειμενο δεν υπαρχει και τα σχολεια μας εχουν αψογους καθηγητες..ουτε βυσματα ,ουτε καθηγητες με την γνωστη καραμελα ''θα τα μαθετε στα φροντιστηρια'', ολοι ειναι δουλευταραδες και παιρνουν αξια το μισθο τους...γιαυτο και η ιδιωτικη παιδεια συνεχως τα τελευταια χρονια γιγαντωνεται...

 το κειμενο ειναι ενα κειμενο προβληματισμου.. σιγουρα δεν αποτελει κανονα ουτε αφορα ολους τους εκπαιδευτικους..μιλαει για καταστασεις που ολοι εχουμε ζησει (αλλοι λιγο αλλοι πολυ) και πρεπει να μας παρακινησει να αναζητησουμε τροπους για το πως θα εξαλειφθουν..και ας  το εγραψε ο Τρεχαγυρευοπουλος ...

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 09, 2008, 10:24:45 μμ »
Το ίδιο αναμασάμε με άλλα λόγια...

Εγώ διαφωνώ με την ισοπέδωση των πάντων, τα εύκολα κατηγορώ, την παντελή μαυρίλα... φυσικά και οι καθηγητές των σχολείων μας δεν είναι ΟΛΟΙ άψογοι, και κάποιοι είναι και βύσματα (όπως δυστυχώς παντού στο δημόσιο)...αλλά προς Θεού ΟΧΙ να θεωρούμε αυτό το κείμενο και "ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ"... διότι τέτοιο θα ήταν και ένα αντίστοιχο που τα παρουσιάζει όλα ρόδινα, όλα καλώς καμωμένα, με άψογους καθηγητές / παιδαγωγούς που κάνουν μάθημα σε σχολεία με ωραίες κτιριακές εγκαταστάσεις και σε παιδιά που διψούν για την μάθηση που το καλό υπουργείο παιδείας τους προσφέρει στο τέλειο πρόγραμμα σπουδών του, .. και θα το χε γράψει πάλι κάποιος κύριος ...Τρεχαγυρευοπουλος ...

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ..απλά η αντίδρασή μου ήταν τέτοια για το γεγονός και μόνο ότι το προκείμενο θεωρήθηκε από όλους σας, βάση για βαρύγδουπες διαπιστώσεις και σημαντικά συμπεράσματα!!

Αποσυνδεδεμένος namigard

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 10, 2008, 12:55:49 μμ »
   Είναι "ηλίου φαεινότερο" ότι το κείμενο αυτό είναι "φτιαχτό" και δεν ανταποκρίνεται σε πραγματική εμπειρία συγκεκριμένου ατόμου, αλλά είναι "έξυπνο" γιατί "φωτογραφίζει" --ἐστω με συσσωρευτικό και υπερβολικό τρόπο- πολλές μεμονωμένες αλλά πραγματικές "περιπτώσεις" που ..."κατοικοεδρεύουν"  στο δημόσιο σχολείο (εγώ τουλάχιστον έχω υπόψη αρκετές τέτοιες, όχι, βέβαια, σ' αυτή την έκταση, αλλά που "καλύπτονται" από κάποιες υποπεριπτώσεις του κειμένου και αφορούν σε άτομα -εντελώς συμπτωματικά βέβαια (χι, χι, χι)- που έχουν διοριστεί στη δημόσια εκπαίδευση προ ...10ετίας !!!) Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα και εξηγεί και γιατί εγώ θεωρώ το συγκεκριμένο κείμενο κατάλληλο για προβληματισμό και για συζήτηση. Φυσικά, δεν ισχύει για όλους και πιο πολύ λειτουργεί ως "μοντέλο εργασίας" για την ερμηνεία και κατανόηση ορισμένων προβλημάτων της δημόσιας εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 10, 2008, 01:49:18 μμ »
Το ίδιο αναμασάμε με άλλα λόγια...

Εγώ διαφωνώ με την ισοπέδωση των πάντων, τα εύκολα κατηγορώ, την παντελή μαυρίλα... φυσικά και οι καθηγητές των σχολείων μας δεν είναι ΟΛΟΙ άψογοι, και κάποιοι είναι και βύσματα (όπως δυστυχώς παντού στο δημόσιο)...αλλά προς Θεού ΟΧΙ να θεωρούμε αυτό το κείμενο και "ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ"... διότι τέτοιο θα ήταν και ένα αντίστοιχο που τα παρουσιάζει όλα ρόδινα, όλα καλώς καμωμένα, με άψογους καθηγητές / παιδαγωγούς που κάνουν μάθημα σε σχολεία με ωραίες κτιριακές εγκαταστάσεις και σε παιδιά που διψούν για την μάθηση που το καλό υπουργείο παιδείας τους προσφέρει στο τέλειο πρόγραμμα σπουδών του, .. και θα το χε γράψει πάλι κάποιος κύριος ...Τρεχαγυρευοπουλος ...

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση ..απλά η αντίδρασή μου ήταν τέτοια για το γεγονός και μόνο ότι το προκείμενο θεωρήθηκε από όλους σας, βάση για βαρύγδουπες διαπιστώσεις και σημαντικά συμπεράσματα!!
A γειά σου ...1+ 
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΥΡΙΑ Χ.
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 11, 2008, 06:31:10 μμ »
   Είναι "ηλίου φαεινότερο" ότι το κείμενο αυτό είναι "φτιαχτό" και δεν ανταποκρίνεται σε πραγματική εμπειρία συγκεκριμένου ατόμου, αλλά είναι "έξυπνο" γιατί "φωτογραφίζει" --ἐστω με συσσωρευτικό και υπερβολικό τρόπο- πολλές μεμονωμένες αλλά πραγματικές "περιπτώσεις" που ..."κατοικοεδρεύουν"  στο δημόσιο σχολείο (εγώ τουλάχιστον έχω υπόψη αρκετές τέτοιες, όχι, βέβαια, σ' αυτή την έκταση, αλλά που "καλύπτονται" από κάποιες υποπεριπτώσεις του κειμένου και αφορούν σε άτομα -εντελώς συμπτωματικά βέβαια (χι, χι, χι)- που έχουν διοριστεί στη δημόσια εκπαίδευση προ ...10ετίας !!!) Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα και εξηγεί και γιατί εγώ θεωρώ το συγκεκριμένο κείμενο κατάλληλο για προβληματισμό και για συζήτηση. Φυσικά, δεν ισχύει για όλους και πιο πολύ λειτουργεί ως "μοντέλο εργασίας" για την ερμηνεία και κατανόηση ορισμένων προβλημάτων της δημόσιας εκπαίδευσης.

Με κάλυψες συνάδελφε . Να προσθέσω μόνο οτι έριξα λίγο γέλιο με το κείμενο , που είναι σαν καρικατούρα ενος τύπου εκπαιδευτικού ( που δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί ) . Σκέφτομαι οτι ίσως είναι καλη ιδέα οταν ξανασυναντήσω κάποια κυρία Χ , να της δώσω το κείμενο να το διαβάσει ......... καθώς αποχαιρετώ το σχολείο !  ;D ;D ;D

Δυστυχώς όμως δεν είναι λύση η αξιολόγηση για το φαινόμενο ''κυρία Χ'' . Διότι οπως η ίδια αναφέρει , εχει φροντίσει για τις κατάλληλες γνωριμίες , η κάθε ''κυρία Χ'' .


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162183
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 664
Σύνολο: 682

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.