*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227588 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nanaparathi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #406 στις: Μάιος 13, 2013, 06:41:23 μμ »
Εχει αλλαξει κατι στον τροπο χορηγησης αναρρωτικων αδειων εγκυμοσυνης;Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη μου χορηγηθηκε ευκολα μονο με βεβαιωση ιδιωτη γιατρου.Ηταν γρηγορη η διαδικασια.Σε επομενη εγκυμοσυνη τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα.Ολα αλλαζουν...Γιατι να μην αλλαξει και αυτο!!!Τωρα που θα ισχυσουν και οι υποχρεωτικες μετακινησεις με βλεπω εγκυμονουσα και αγκαλια με 2 χρονων παιδι να δουλευω σε κανενα χωριουδακι της Κρητης;Μου ειπε προσφατα μια φιλη οτι δυσκολεψαν πολυ τα πραγματα.Ισχυει κατι διαφορετικο απο παλια;ουφ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:18 »

Αποσυνδεδεμένος golum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #407 στις: Μάιος 13, 2013, 06:52:08 μμ »
η γυναικα μου την πηρε περσι με χαρτι ιδιωτη γιατρου ευκολα..ως προς αυτο δεν εχει αλλαξει κατι..σου ευχομαι, αν εχεις δυσκολη εγκυμοσυνη, να παρεις ευκολα την αδεια..θα τη χρειαστεις!!καλη λευτερια!
το μονο που θελω ειναι να τους δω να τρεχουν..

Αποσυνδεδεμένος t-cher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #408 στις: Μάιος 23, 2013, 03:24:30 μμ »
Καλησπερα σε ολους. Να καταθεσω και τη δικη μου εμπειρια σχετικα με την αδεια επαπειλουμενης κυησης. Ειμαι εγκυος στο πρωτο παιδι, οχι σε μικρη ηλικια, βρισκομαι στον 3ο μηνα και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι ξαπλωμενη με εντολη του γιατρου λογω αποκολλησης πλακουντα και μικρης αιμορραγιας που ειχα.. Ευτυχως ηταν οι δυο βδομαδες του πασχα , αλλα μετα χρειαστηκε να παρω αδεια. Χρειαζεται χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο και μαλιστα μπορουν να δινουν τμηματικα για 2 βδομαδες καθε φορα εκτος και αν νοσηλευτουμε. Αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι η αναλγητη συμπεριφορα των υπαλληλων της υγειονομικης επιτροπης και κυριως της προεδρου, που ειναι γιατρος(!) και απορω πως γινεται σ αυτην την ιδιοτητα να μην συνυπαρχει και η ανθρωπια! Μου ειπαν στο τηλεφωνημα που τους εκανα οτι πρεπει να προσελθω εγω η ιδια για να δωσω τα απαραιτητα χαρτια στην επιτροπη. Τους εξηγησα οτι αυτο θα ηταν μεγαλο ρισκο καθως ειμαι ξαπλωμενη με εντολη ιατρου και σηκωνομαι μονο για τα απαραιτητα (π.χ τουαλετα). Απαραδεκτη αντιμετωπιση απ την υπαλληλο στο τηλεφωνο και ακομα χειροτερη αυτη της προεδρου απεναντι στη μητερα μου που πηγε αντι για μενα τα χαρτια! Να μη μπω στις λεπτομερειες του διαλογου και στην αγενεστατη σταση της, αλλα να πω οτι ειναι ντροπη και κρετινισμος ανευ προηγουμενου να απαιτουν τη δικη μου παρουσια στην κατασταση μου για ενα τυπικο διαδικαστικο ζητημα οπως αυτο της παραδοσης των χαρτιων... Η απειλη τους ηταν οτι την επομενη φορα αν δεν παρουσιαστω η ιδια θα μου κοψουν ολη την αναρρωτικη! Δεν ξερω ποσες "μαιμουδες" αδειες υπαρχουν αλλα κοντα στα ξερα να μην καιγονται και τα χλωρα! Δε ρισκαρω την εγκυμοσυνη μου για καμια επιτροπη που παραλογιζεται. Πραγματικα μακαρι να σηκωνομουν και θα προτιμουσα να πηγαινα στο σχολειο απ το να καθομαι ενα μηνα καθηλωμενη μεσα... Αν καποιος γνωριζει τα δικαιωματα μας σ αυτην την περιπτωση ας μ ενημερωσει. Σας κουρασα λιγο αλλα εχω συγχυστει πολυ και μαλλον επεται και συνεχεια...

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #409 στις: Μάιος 27, 2013, 09:45:03 πμ »
Καλησπερα σε ολους. Να καταθεσω και τη δικη μου εμπειρια σχετικα με την αδεια επαπειλουμενης κυησης. Ειμαι εγκυος στο πρωτο παιδι, οχι σε μικρη ηλικια, βρισκομαι στον 3ο μηνα και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι ξαπλωμενη με εντολη του γιατρου λογω αποκολλησης πλακουντα και μικρης αιμορραγιας που ειχα.. Ευτυχως ηταν οι δυο βδομαδες του πασχα , αλλα μετα χρειαστηκε να παρω αδεια. Χρειαζεται χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο και μαλιστα μπορουν να δινουν τμηματικα για 2 βδομαδες καθε φορα εκτος και αν νοσηλευτουμε. Αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι η αναλγητη συμπεριφορα των υπαλληλων της υγειονομικης επιτροπης και κυριως της προεδρου, που ειναι γιατρος(!) και απορω πως γινεται σ αυτην την ιδιοτητα να μην συνυπαρχει και η ανθρωπια! Μου ειπαν στο τηλεφωνημα που τους εκανα οτι πρεπει να προσελθω εγω η ιδια για να δωσω τα απαραιτητα χαρτια στην επιτροπη. Τους εξηγησα οτι αυτο θα ηταν μεγαλο ρισκο καθως ειμαι ξαπλωμενη με εντολη ιατρου και σηκωνομαι μονο για τα απαραιτητα (π.χ τουαλετα). Απαραδεκτη αντιμετωπιση απ την υπαλληλο στο τηλεφωνο και ακομα χειροτερη αυτη της προεδρου απεναντι στη μητερα μου που πηγε αντι για μενα τα χαρτια! Να μη μπω στις λεπτομερειες του διαλογου και στην αγενεστατη σταση της, αλλα να πω οτι ειναι ντροπη και κρετινισμος ανευ προηγουμενου να απαιτουν τη δικη μου παρουσια στην κατασταση μου για ενα τυπικο διαδικαστικο ζητημα οπως αυτο της παραδοσης των χαρτιων... Η απειλη τους ηταν οτι την επομενη φορα αν δεν παρουσιαστω η ιδια θα μου κοψουν ολη την αναρρωτικη! Δεν ξερω ποσες "μαιμουδες" αδειες υπαρχουν αλλα κοντα στα ξερα να μην καιγονται και τα χλωρα! Δε ρισκαρω την εγκυμοσυνη μου για καμια επιτροπη που παραλογιζεται. Πραγματικα μακαρι να σηκωνομουν και θα προτιμουσα να πηγαινα στο σχολειο απ το να καθομαι ενα μηνα καθηλωμενη μεσα... Αν καποιος γνωριζει τα δικαιωματα μας σ αυτην την περιπτωση ας μ ενημερωσει. Σας κουρασα λιγο αλλα εχω συγχυστει πολυ και μαλλον επεται και συνεχεια...

να απαιτήσεις να έρθει γιατρός στο σπίτι σου!
σε ποια περιοχή συμβαίνουν όλα αυτά τα ωραία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:00:18 »

Αποσυνδεδεμένος MARIA-APOSTOLIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #410 στις: Μάιος 27, 2013, 10:33:41 πμ »
Καλησπερα σε ολους. Να καταθεσω και τη δικη μου εμπειρια σχετικα με την αδεια επαπειλουμενης κυησης. Ειμαι εγκυος στο πρωτο παιδι, οχι σε μικρη ηλικια, βρισκομαι στον 3ο μηνα και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι ξαπλωμενη με εντολη του γιατρου λογω αποκολλησης πλακουντα και μικρης αιμορραγιας που ειχα.. Ευτυχως ηταν οι δυο βδομαδες του πασχα , αλλα μετα χρειαστηκε να παρω αδεια. Χρειαζεται χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο και μαλιστα μπορουν να δινουν τμηματικα για 2 βδομαδες καθε φορα εκτος και αν νοσηλευτουμε. Αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι η αναλγητη συμπεριφορα των υπαλληλων της υγειονομικης επιτροπης και κυριως της προεδρου, που ειναι γιατρος(!) και απορω πως γινεται σ αυτην την ιδιοτητα να μην συνυπαρχει και η ανθρωπια! Μου ειπαν στο τηλεφωνημα που τους εκανα οτι πρεπει να προσελθω εγω η ιδια για να δωσω τα απαραιτητα χαρτια στην επιτροπη. Τους εξηγησα οτι αυτο θα ηταν μεγαλο ρισκο καθως ειμαι ξαπλωμενη με εντολη ιατρου και σηκωνομαι μονο για τα απαραιτητα (π.χ τουαλετα). Απαραδεκτη αντιμετωπιση απ την υπαλληλο στο τηλεφωνο και ακομα χειροτερη αυτη της προεδρου απεναντι στη μητερα μου που πηγε αντι για μενα τα χαρτια! Να μη μπω στις λεπτομερειες του διαλογου και στην αγενεστατη σταση της, αλλα να πω οτι ειναι ντροπη και κρετινισμος ανευ προηγουμενου να απαιτουν τη δικη μου παρουσια στην κατασταση μου για ενα τυπικο διαδικαστικο ζητημα οπως αυτο της παραδοσης των χαρτιων... Η απειλη τους ηταν οτι την επομενη φορα αν δεν παρουσιαστω η ιδια θα μου κοψουν ολη την αναρρωτικη! Δεν ξερω ποσες "μαιμουδες" αδειες υπαρχουν αλλα κοντα στα ξερα να μην καιγονται και τα χλωρα! Δε ρισκαρω την εγκυμοσυνη μου για καμια επιτροπη που παραλογιζεται. Πραγματικα μακαρι να σηκωνομουν και θα προτιμουσα να πηγαινα στο σχολειο απ το να καθομαι ενα μηνα καθηλωμενη μεσα... Αν καποιος γνωριζει τα δικαιωματα μας σ αυτην την περιπτωση ας μ ενημερωσει. Σας κουρασα λιγο αλλα εχω συγχυστει πολυ και μαλλον επεται και συνεχεια...

να απαιτήσεις να έρθει γιατρός στο σπίτι σου!
σε ποια περιοχή συμβαίνουν όλα αυτά τα ωραία;



Εσύ δε σηκώνεσαι να πας πουθενά. Αυτό σημαίνει επαπειλούμενη κύηση...μένω στο κρεβάτι μου. Σου το λέω εγώ που στην πρώτη μου εγκυμοσύνη νοσηλεύτηκα με αποκόλληση πλακούντα και φοβερή αιμορραγία ...κι όταν πήγε ο άντρας μου τα απαραίτητα χαρτιά για να περάσω από την επιτροπή...του είπαν..."α, εκπαιδευτικός είναι η γυναίκα σου...καταλάβαμε...επαπειλούμενη κύηση,έτσι; τι παθαίνουν όλες οι καθηγητριούλες;;;;". Τους πήρε και τους σήκωσε...Γέννησα το πρώτο μου παιδί. Στη συνέχεια είχα δυο συνεχόμενες αποβολές...και την τέταρτη εγκυμοσύνη την πέρασα πάλι ξάπλα...δεν τόλμησαν να ξαναπούν κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #411 στις: Μάιος 27, 2013, 12:21:22 μμ »
Καλησπερα σε ολους. Να καταθεσω και τη δικη μου εμπειρια σχετικα με την αδεια επαπειλουμενης κυησης. Ειμαι εγκυος στο πρωτο παιδι, οχι σε μικρη ηλικια, βρισκομαι στον 3ο μηνα και εδω και ενα μηνα περιπου ειμαι ξαπλωμενη με εντολη του γιατρου λογω αποκολλησης πλακουντα και μικρης αιμορραγιας που ειχα.. Ευτυχως ηταν οι δυο βδομαδες του πασχα , αλλα μετα χρειαστηκε να παρω αδεια. Χρειαζεται χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο και μαλιστα μπορουν να δινουν τμηματικα για 2 βδομαδες καθε φορα εκτος και αν νοσηλευτουμε. Αυτο που θελω ομως να τονισω ειναι η αναλγητη συμπεριφορα των υπαλληλων της υγειονομικης επιτροπης και κυριως της προεδρου, που ειναι γιατρος(!) και απορω πως γινεται σ αυτην την ιδιοτητα να μην συνυπαρχει και η ανθρωπια! Μου ειπαν στο τηλεφωνημα που τους εκανα οτι πρεπει να προσελθω εγω η ιδια για να δωσω τα απαραιτητα χαρτια στην επιτροπη. Τους εξηγησα οτι αυτο θα ηταν μεγαλο ρισκο καθως ειμαι ξαπλωμενη με εντολη ιατρου και σηκωνομαι μονο για τα απαραιτητα (π.χ τουαλετα). Απαραδεκτη αντιμετωπιση απ την υπαλληλο στο τηλεφωνο και ακομα χειροτερη αυτη της προεδρου απεναντι στη μητερα μου που πηγε αντι για μενα τα χαρτια! Να μη μπω στις λεπτομερειες του διαλογου και στην αγενεστατη σταση της, αλλα να πω οτι ειναι ντροπη και κρετινισμος ανευ προηγουμενου να απαιτουν τη δικη μου παρουσια στην κατασταση μου για ενα τυπικο διαδικαστικο ζητημα οπως αυτο της παραδοσης των χαρτιων... Η απειλη τους ηταν οτι την επομενη φορα αν δεν παρουσιαστω η ιδια θα μου κοψουν ολη την αναρρωτικη! Δεν ξερω ποσες "μαιμουδες" αδειες υπαρχουν αλλα κοντα στα ξερα να μην καιγονται και τα χλωρα! Δε ρισκαρω την εγκυμοσυνη μου για καμια επιτροπη που παραλογιζεται. Πραγματικα μακαρι να σηκωνομουν και θα προτιμουσα να πηγαινα στο σχολειο απ το να καθομαι ενα μηνα καθηλωμενη μεσα... Αν καποιος γνωριζει τα δικαιωματα μας σ αυτην την περιπτωση ας μ ενημερωσει. Σας κουρασα λιγο αλλα εχω συγχυστει πολυ και μαλλον επεται και συνεχεια...

Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, το μόνο που έχω να πω είναι ότι η συμπεριφορά αυτή είναι τουλάχιστον αισχρή...Μπορεί να σηκώνει και μήνυση...αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος t-cher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #412 στις: Μάιος 28, 2013, 02:20:05 μμ »
Είναι αισχρή πραγματικά η συμπεριφορά και θα ήθελα αν κάποιος έχει βρει το σχετικό νόμο να τον παραθέσει εδώ. Εγώ βρήκα τα σχετικά με τις αλλαγές στις αναρρωτικες αλλά δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο κομμάτι που αναφέρεται στην περίπτωση αδυναμίας του υπαλλήλου να παρουσιαστεί στην επιτροπή.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #413 στις: Μάιος 29, 2013, 10:46:31 μμ »
Γειά σας! Είχα και εγώ αποκόλληση και είμαι αναπληρώτρια. Τί γίνεται με όλα αυτά που έλεγαν για απολύσεις κλπ? 15 μέρες μπορούμε πάρουμε μόνο? Υπάρχει περίπτωση για κυρώσεις? Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει..... ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος fakidomiti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #414 στις: Σεπτέμβριος 04, 2013, 11:14:25 πμ »
καλημερα! θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο με την αδεια επαπειλουμενης κυησης. διανυω τον 6ο μηνα της εγκυμοσυνης μου και προσκομισα τα χαρτι δημοσιου νοσοκομειου και την αιτηση αναρρωτικης στην διευθυνση που ανηκω για να μου χορηγησουν την αδεια των 30 ημερων. απο το γραφειο μου ειπαν οτι θα στειλουν αυτοι τα χαρτια μου στην υγειονομικη της περιοχης μου αλλα την επομενη φορα να τα παω εγω. η απορια μου ειναι οτι απλα παω τα χαρτια μου εκει και φευγω η πρεπει να περασω καποια αλλη διαδικασια απο την υγειονομικη επιτροπη? και 2ον οι 30 μερες λιγουν στις 25 σεπτεμβριου πρεπει να ξαναπαω στο γιατρο λιγο πριν τις 25 του μηνα η αρκετα νωριτερα ωστε τα χαρτια απο την υγειονομικη να ειναι ετοιμα στις 25 σεπτεμβριου?ευχαριστω πολυ εκ των προτερων οποιον γνωριζει και μου απαντησει!

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #415 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:20:37 μμ »
Καλησπέρα! Καλή χρονιά σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται στην περιπτωση επαπειλούμενης κύησης για εμάς τις αναπληρώτριες... Τι δικαιούμαστε (ΑΝ δικαιούμαστε...) και σε ποιες διαδικασίες πρέπει να προβούμε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #416 στις: Ιανουάριος 06, 2014, 11:27:08 μμ »
Καλησπέρα! Καλή χρονιά σε όλους!

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται στην περιπτωση επαπειλούμενης κύησης για εμάς τις αναπληρώτριες... Τι δικαιούμαστε (ΑΝ δικαιούμαστε...) και σε ποιες διαδικασίες πρέπει να προβούμε;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

http://www.pde.gr/index.php?topic=7250.msg646791#msg646791

Καλή χρονιά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #417 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 01:03:34 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #418 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 01:17:55 πμ »

Παρακαλώ mujerk!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #419 στις: Ιανουάριος 08, 2014, 04:11:21 μμ »
Διαγράφηκαν μηνύματα που ξεφεύγουν από το θέμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 601
Σύνολο: 611

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.