*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #490 στις: Σεπτέμβριος 17, 2023, 04:00:19 μμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας. Μόλις έμαθα πως είμαι έγκυος 5 εβδομάδων με ΠΗΤ 18/05. Είμαι νεοδιοριστη και δικουμαι 5μηνες αναρρωτική. Θα ήθελα εν όψει των ερχόμενων προσλήψεων να προλάβω να βγω σε άδεια πριν τοποθετηθούν οι νέοι συνάδελφοι ώστε να καλυφθεί άμεσα το κενό μου και να μην ταλαιπωρηθουν τα μαθητακια μου.
Η ερώτησεις είναι οι παρακάτω:
1)Μπορώ πριν την αναρρωτική την μακροχρόνια να πάρω τις 10 κανονικές του έτους και μετά να ξεκινήσει η αναρρωτική;
2)η άδεια κύησης πρέπει να είναι συνεχόμενη την μακροχρόνιας αναρρωτικής ή μπορώ ενδιάμεσα να καλύψω τις ημέρες που μου υπολείπονται με τις 10 κανονικές του 24;
3) οι 8 βραχυχρονιες που δικαιούμαστε κάθε χρόνο, μπορούν καπως να χρησιμοποιηθούν ή καταναλώνονται ούτως η άλλως μέσα στις μακροχρόνιες που θα πάρω;
4) μόλις επιστρέψω θα δικαιούμαι καμια αναρρωτικη ή μηδενίζονται;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!


Στάλθηκε από το 21061119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Θα σου απαντήσω αλλά έχω χρόνια να πάρω άδειες οπότε δες και στο τέλος της απάντησής μου:
1) Μπορείς, αλλά δεν ξέρω αν δικαιούσαι και τις 10 ημέρες ή λιγότερες αναλογικά με το διάστημα που δουλεύεις. Επίσης πρέπει να είναι σύμφωνος/η  ο/η διευθυντής/τρια του σχολείου σου γιατί αυτός/ή θα τις εγκρίνει.
2) Όχι,δεν χρειάζεται να είναι συνεχόμενη και ναι, μπορείς να πάρεις ενδιάμεσα κανονικές.
3) Σχετικά με τις αδειες μονίμων εκαπιδευτικών αναφέρεται:

 *Στην αναρρωτική άδεια συνυπολογίζονται και οι ημέρες απουσίας λόγω ασθενείας που
προηγήθηκαν της άδειας.

'Στον υπάλληλο που είναι ασθενής ή χρειάζεται να αναρρώσει, χορηγείται αναρρωτική
άδεια με αποδοχές τόσων μηνών όσα είναι τα έτη της υπηρεσίας του , από την οποία
αφαιρείται το σύνολο των αναρρωτικών αδειών που τυχόν έχει λάβει μέσα στην
προηγούμενη πενταετία.
[/u]

Οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν αρχικά αλλά θα αφαιρεθούν στη συνέχεια από τις αναρρωτικές που δικαιούσαι(και ουσιαστικά καταναλώνονται μέσα στις μακροχρόνιες).
4) Εξαρτάται πότε θα επιστρέψεις και τι άδειες θα έχεις χρησιμοποιήσει. Οι άδειες που δικαιούμαστε είναι ανά ημερολογιακό έτος.Αν επιστρέψεις τον Ιούνιο 2025 θα δικαιούσαι όλες τις κανονικές και αναρρωτικες άδειες για το 2025 και περίπου 1 μήνα αναρρωτικής.

Στα γραφεία των Διευθύνσεων υπάρχουν υπεύθυνοι αδειών στους οποίους μπορείτε να απευθυνθείτε και να ενημερωθείτε για θέματα αδειών με μεγαλύτερη σιγουριά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2023, 04:13:22 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:21 »

Αποσυνδεδεμένος ftsiotsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #491 στις: Σεπτέμβριος 17, 2023, 08:10:26 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Να σε ρωτήσω, μήπως γνωρίζεις με ποιον τρόπο μπορώ να μάθω πόσες αναρρωτικες έχω πάρει τα τελευταία πέντε έτη ( διοτιτδεν θυμάμαι) για να τις αφαιρέσω από την 5μηνη αναρρωτική;

Στάλθηκε από το 21061119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας τον μαθητή του να φτίαξει δικές του γέφυρες"
(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #492 στις: Σεπτέμβριος 17, 2023, 11:18:12 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω ότι φαίνονται στο my school. Όμως μην αγχώνεσαι πόσες είναι γιατί και να τελειώσουν οι αναρρωτικές που δικαιούσαι,μπορείς να πάρεις ειδική άδεια κυοφορίας όπως γράφει λίγα post πιο πάνω η zoikts.

Αποσυνδεδεμένος ftsiotsi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #493 στις: Σεπτέμβριος 20, 2023, 04:24:59 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιαγιά απαντήσεις. Μίλησα με την πρωτοβάθμια και τα βρήκαμε ολατ!!!!

Στάλθηκε από το 21061119DG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής. Κι όταν πια του διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας τον μαθητή του να φτίαξει δικές του γέφυρες"
(Νίκος Καζαντζάκης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:35:21 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #494 στις: Σεπτέμβριος 20, 2023, 05:20:30 μμ »
Τέλεια! Με το καλό, λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #495 στις: Μάρτιος 23, 2024, 05:27:15 μμ »
Καλησπέρα, για την άδεια επαπειλούμενης πριν ξεκινήσει η κανονική άδεια κυοφορίας, είναι υποχρεωτική η αποστολή υπερηχογραφηματος του μωρού στην υπηρεσία; Θέλω να πω, δεν αποτελεί ιατρικό/ προσωπικό δεδομένο που αφορά μόνο τους γονείς του μωρού;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #496 στις: Μάρτιος 23, 2024, 06:21:50 μμ »
Καλησπέρα, για την άδεια επαπειλούμενης πριν ξεκινήσει η κανονική άδεια κυοφορίας, είναι υποχρεωτική η αποστολή υπερηχογραφηματος του μωρού στην υπηρεσία; Θέλω να πω, δεν αποτελεί ιατρικό/ προσωπικό δεδομένο που αφορά μόνο τους γονείς του μωρού;

Δεν χρειάζεται υπερηχογράφημα. Την άδεια τη γράφει ο γυναικολόγος που σε παρακολουθεί και κάνεις αίτηση στο σχολείο για αναρρωτική άδεια με ιατρική γνωμάτευση.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #497 στις: Μάρτιος 23, 2024, 06:57:13 μμ »
Κι όμως, μου ζητήσανε απο τη δδε να στείλω υπερηχογραφημα. Ότι δηλδ τι; Προς επιβεβαίωση της κύησης; Δηλδ η ιατρική γνωμάτευση δεν τους φτάνει;  Για αυτό ρωτώ εδώ, έχει τύχει σε καμία άλλη συνάδελφο αντίστοιχο αίτημα;
Ποιος με υποχρεώνει να στείλω προσωπικά μου δεδομένα; Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία για να το ψάξω;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #498 στις: Μάρτιος 24, 2024, 11:18:57 πμ »
Κι όμως, μου ζητήσανε απο τη δδε να στείλω υπερηχογραφημα. Ότι δηλδ τι; Προς επιβεβαίωση της κύησης; Δηλδ η ιατρική γνωμάτευση δεν τους φτάνει;  Για αυτό ρωτώ εδώ, έχει τύχει σε καμία άλλη συνάδελφο αντίστοιχο αίτημα;
Ποιος με υποχρεώνει να στείλω προσωπικά μου δεδομένα; Υπάρχει κάποια σχετική νομοθεσία για να το ψάξω;

Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο την πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή -στην τελική, αυτή θα εγκρίνει την άδεια- για να σου εξηγήσει ακριβώς αν χρειάζεται υπέρηχος και γιατί. Θυμάμαι πάντως ότι πριν από 15 χρόνια που είχα σπάσει άσχημα το πόδι μου, δεν έφτανε η γνωμάτευση και έπρεπε να πάω οπωσδήποτε και ακτινογραφία. Φέτος, για την αναρρωτική και την κύησης μόνο γνωμάτευση μου ζήτησαν. 

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #499 στις: Μάρτιος 24, 2024, 11:44:06 πμ »
Αυτό θα κάνω. Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #500 στις: Μάρτιος 25, 2024, 08:09:27 πμ »
Θυμάμαι συναδέλφους ππυ εγκυμονούσαν πιο παλιά να λενε ότι ο γιατρός τους έγραψε κάποιες φορές στη βεβαίωση για την άδεια διαφορετική ΠΗΤ ώστε είτε να αρχίσει νωρίτερα η άδεια κύησης είτε να αρχίσει αργότερα η λοχείας ώστε να γίνει βέλτιστη αξιοποίηση διακοπών, αργιών κλπ. Μάλλον  τότε δεν κατέθεταν υπερηχογράφημα γιατί εκεί αναγράφονται επακριβώς οι εβδομάδες. Εγω όμως θυμάμαι ότι το κατέθετα, και δεν θα το είχα βγάλει από το μυαλό μου ότι έπρεπε. Γιατί θυμάμαι και ότι είχα την απορία, πώς δήλωναν άλλη ΠΗΤ αφού φαίνεται στον υπέρηχο.  Μήπως στο μεσοδιάστημα αλλαξε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #501 στις: Μάρτιος 25, 2024, 10:15:20 πμ »
Κατά καιρούς έχει γίνει κατάχρηση αδειών ειδικού τύπου από συναδέλφους, πράγμα που αναγκάζει πολλές φορές την υπηρεσια να ζητάει πρόσθετα δικαιολογητικά. Τα πρώτα χρόνια πχ που η προσπάθεια εξωσωματικής έδινε δικαίωμα απόσπασης, είχαμε γεμίσει στο γραφείο βεβαιωσεις κέντρων εξωσωματικής από παντρεμένους που είχαν ήδη παιδιά και από συναδέλφισσες ανύπαντρες (κανεις δεν μπορούσε ή είχε το δικαίωμα να τις αμφισβητήσει) και για αυτό πλέον μπήκαν κάποιες δικλείδες από το υπουργείο. Όταν ζήτησε ο σύζυγος μου πολυήμερη αναρρωτική  λόγω οσφυαλγίας του ζητήθηκε η μαγνητική που επιβεβαίωνε τους λόγους που ανέφερε ο ορθοπαιδικος

Αποσυνδεδεμένος EMERALD

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #502 στις: Απρίλιος 23, 2024, 07:42:59 μμ »
Καλησπέρα, χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να πάρω άδεια επαπειλούμενης κύησης, γιατί αδυνατω να βγάλω άκρη...Είμαι μόνιμη υπάλληλος, αποσπασμένη φέτος σε φορέα. Πρέπει να κάνω μόνη μου την αίτηση στην πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή; Μου είπαν από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση ότι όλο γίνεται πλέον ηλεκτρονικά. Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία; Φαντάζομαι ότι αν υπηρετούσα σε σχολείο θα έστελνα στην πρωτοβάθμια το χαρτί της επαπειλούμενης του γυναικολόγου και θα έκαναν αυτοί την υπόλοιπη διαδικασία με την επιτροπή..σας ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.