*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227720 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 11, 2008, 08:05:21 μμ »
είμαστε ακριβώς ίδια περίπτωση, και εγώ για έναν μήνα θα χρειαστώ άδεια επαπειλούμενης, μετά βγαίνω κανονικά σε αδεια κύησης κλπ, οποτε θα παρω τηλεφωνο αυριο στην β/θμια και θα ρωτησω και εγω καποια πραγματακια, ελπίζω να χρεάζεται μόνο το πιστοποιητικο ανικανοτητας απο γιατρο δημόσιου νοσκομειόυ και να μην μας τρέχουν.

ευχαριστώ παρα πολύ για την βοηθεια σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:45 »

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 11, 2008, 08:08:03 μμ »
Συναδέλφισες έχω και έγω το ίδιο "πρόβλημα" με εσάς. Μόλις σήμερα πήρα από τον γυναικολόγο μου,είναι σε δημόσιο νοσοκομείο, 20ημερη άδεια λόγω επαπειλόυμενης κύησης. Όμως είμαι νεοδιόριστη και με μηδενική προυπηρεσία. Γνωρίζετε αν θα μπορώ να δικαιολογώ τέτοιες 20ημερες  κυλιόμενες άδειες και να γίνονται δεκτές από την υπηρεσία? Παρουσίαζομαι και εγώ σε δύσκολο μέρος Γ Ιωαννίνων και θα απέχω σε κάθε περίπτωση 1 ώρα από Ιωάννινα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 11, 2008, 08:17:08 μμ »
Εννοείται herjohn!! Μην αφήσεις την υγεία σου & το καλό του μωρού στα επικριτικά βλέμματα κάποιων. Ξέρουμε πολύ καλά τι σημαίνει να μεγαλώνεις μέσα σου έναν άνθρωπο & πόσο άγχος μας γεμίζει αυτό, πόσο μάλλον όταν η κύηση έχει προβλήματα.
Δεν έχει σημασία αν είσαι νεοδιόριστη -όπως εγώ- ή έχεις 30 χρόνια υπηρεσία, η ουσία είναι μία: έχεις πρόβλημα & δε μπορείς να εργαστείς. Θα σου δώσουν άδεια για όσο χρειαστείς, μην αμφιβάλλεις γι'αυτό. Δε θα πάρουν την ευθύνη να σε στείλουν στο σχολείο & να σου συμβεί κάτι. Πάρε χαρτί από δημόσιο γιατρό & ρώτα στη Δ/νση που διορίστηκες να σου πουν τι άλλο πρέπει να κάνεις όσον αφορά την επιτροπή, κλπ.

Μην ξεχάσω να σας πω πως από το ΥΠΕΠΘ με διαβεβαίωσαν πως ούτε πιστοποιητικό υγείας μπορούμε να βγάλουμε, πώς θα κάνουμκε άλλωστε ακτινογραφία?? Θα μας ενημερώσουν & γι'αυτό από τη Δ/νση μου είπαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2008, 08:48:04 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 11, 2008, 09:12:59 μμ »
ευχαριστώ pe 06. Τα λόγια σου ήταν αρκετα ενθαρρυντικά και καθησυχαστικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:34:45 »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 12, 2008, 05:09:39 μμ »
Συγχαρητηρια σε ολες ,πρωτα για το μικρο θαυμα που γινεται μεσα σας,και μετα για το θαυμα του διορισμου!Μια συμβουλη απο μια αλλη μαμα:καντε τα αδυνατα δυνατα να ειστε κοντα στο γιατρο σας και στο σπιτι σας,μεχρι να τελειωσει αυτη η επικινδυνη περιοδος της εγγυμοσυνης με το καλο!Πολυ μεγαλυτερη σημασια εχουν τα μωρακια σας και η δικη σας υγεια,και αφηστε αυτους που μιλανε εκ του ασφαλους να λενε οτι θελουνε.Καλο κουραγιο και καλη λευτερια! :-*
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 12, 2008, 06:56:49 μμ »
 Καλησπέρα .Παιδιά πιστέψτε με ο Προιστάμενος της Ρόδου είναι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου.Δε δημιουργεί ποτέ προβλήματα.Η δε υπεύθυνη του τμήματος αδειών με καταννόηση ,γνώστης του θέματος και πολύ υπεύθυνη.Δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα  όσες διοριστήκατε εκεί.Ενα μεγάλο ευχαριστώ θα ήθελα να ΄πω σε αυτό τον άνθρωπο και το ανάλογο τμήμα του.Υπάρχει αντίρρηση από τους γνωρίζοντες ??

Αποσυνδεδεμένος marbin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 22, 2008, 12:40:45 μμ »
Καλημέρα.
 Ειμαι κι εγω νεοδιόριστη, ορκίστηκα χτες στην Αλεξανδρούπολη αλλά είμαι από Θεσσαλονίκη και διορίστικα Β' Εβρου που σημαίνει Διδυμότειχο - Ορεστιάδα. Θέλω να κάνω τα ΠΕΚ και μετά να ζητήσω άδεια επαπειλούμενης κύησης. Από τη Δ/νση μου είπαν ότι είναι πολύ δύσκολο και δεν την δίνουν τόσο εύκολα όπως παλιά. Μου είπαν ότι με χαρτί από Νοσοκομείο θέλει 3 υπογραφές (από γιατρό, από τον Διευθυντή του τμήματος και από τον Διευθυντή του Νοσοκομείου!!!)αλλιώς θα απορριφθεί η αίτησή μου! Από ιδιώτη είναι πολύ δύσκολο και κάτι τέτοια...
Γενικά απογοητεύτηκα και έχω αγχωθεί. Ειμαι στον 4ο μήνα και θα χρειαστώ σίγουρα ανανέωση.
Τί να κάνω?
 ???

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 22, 2008, 12:55:39 μμ »
Να σου πω τι έκανα εγώ για να μην αγχωθείς. Πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο & έκλεισα ραντεβού με το γυναικολόγο εφημερίας. Με είδε στα εξωτερικά ιατρεία & μου έδωσε άδεια για μήνα. Το πιστοποιητικό αυτό το συμπλήρωσε σε ένα έντυπο που με έστειλε να πάρω από τη γραμματεία εξωτερικών ιατρείων. Αφού το συμπλήρωσε, το υπέγραψε & το σφράγισε με τη δική του σφραγίδα, με έστειλε μετά στο Διευθυντή Γυναικολογικής κλινικής & στο Διευθυντή του Νοσοκομείου, οι οποίοι απλά βεβαιώνουν πως ο εν λόγω γυναικολόγος είναι ιατρός του νοσοκομείου. Μη σου ακούγεται τραγικό, οι γραμματείς τους υπέγραψαν & ούτε καν έλεγξαν τα γραφόμενα της βεβαίωσης. Νομίζω πως πολλές φορές άδικα μας "ψαρώνουν" οι άσχετοι!! Μια χαράάδεια θα πάρεις, μην το σκέφτεσαι καθόλου!

Θα το ξαναπώ: αν πας σε γιατρό & δε οσυ δώσει άδεια, πες του να σου δώσει μία υπέυθυνη δήλωση πως μπορείς να πας για δουλειά & δε θα πάθεις τίποτε. Επειδή -εννοείται- κανείς δε μπορεί να βεβαιώσει τέτοιο πράγμα, θα στη δώσει τη βεβαίωση ανικανότητας για εργασία στο άψε-σβήσε!

Αποσυνδεδεμένος marbin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 23, 2008, 06:03:16 μμ »
Ευχαριστώ πολύ pe06. Τα λόγια σου μου δίνουν κουράγιο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Θα σας ενημερώσω μετά τις 6 Σεπτέμβρη για την έκβαση του θέματος.
Thanks again! :)

Αποσυνδεδεμένος mana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:19:40 μμ »
Γεια σας κορίτσια,

Εκανα και εγω αίτηση για αδεια επαπειλούμενης αδείας οταν πηγα στην Β/θμια που ορκίστηκα, είπα στον Δ/ντή της Β/θμιας λόγω της εγυμοσύνης και της άδειας αν υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ανάληψη υπηρεσίας χωρις να παρουσιαστώ στο σχολείο που θα με τοποθετήσουν, η απάντηση ήταν κάθετη ότι πρεπει να παρουσιαστώ την 1η Σεπτεμβρίου στο σχολείο να αναλάβω και μετά να φύγω με αδεια, με διαβεβαίωσε ότι την άδεια θα την πάρω  απλα μου είπε ότι δεν βγαίνει άμεσως , ξέρετε κατι σχετικό με τον χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να βγεί η άδεια αυτή ? επίσης εσεις με την αναλήψη υπηρεσιας στο σχολείο τι θα κάνετε??

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 26, 2008, 01:45:17 μμ »
Στη Β/Θμια Ηλείας μου είπαν πως η άδεια βγαίνει αμέσως: 3-4 εργάσιμες αφού πάρουν στα χέρια τους τα χαρτιά.
Τώρα ως προς το τι θα κάνουμε... Εγώ προσωπικά δε θα πάω στο σχολείο την 1/9, αλλά τους έκοψα χαλαρούς στη Δ/νση, οπότε θα το κάνουμε αβαβά το θέμα. Μου είπαν από μόνοι τους να συνεννοηθώ με το Δ/ντή του σχολείου που θα με τοποθετήσουν ώστε να του στείλω με φαξ ή ταχυδρομικά την αναφορά ανάληψης υπηρεσίας. Έχω όμως πιστοποιητικό για επαπειλούμενη κύηση από δημόσιο νοσοκομείο & δε νομίζω πως κανένας μπορεί να με υποχρεώσει να πάω.

Αποσυνδεδεμένος Ich

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:38:30 μμ »
Ημουν στην κατάσταση που περιγράφετε ακριβώς πρίν από έναν χρόνο. Διορίστηκα στην Αν, Αττική. Πήγα μια μόνο φορά στη Διευθυνση, μου έκαναν εκείνη την ημέρα την ορκομοσία για να μην χρειαστει να ξαναπάω γιατί μόλις έιχα ανακαλύψει οτι ήμουν έγκυος. Ο προιστάμενος πάρα πολύ καλός και υποστηρικτής της μητρότητος, όπως έλεγε. Πήγα στο σχολείο για 3 περίπου εβδομάδες και επειδή μετά αρχίσαν τα προβλήματα (αιμορραγίες κλπ) δεν ξαναπήγα καθόλου. Ο γιατρός μου έτυχε και ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο, οπότε κάθε μήνα μου έγραφε την άδεια, αφου ήμουν ακίνητη στο κρεβάτι - έβγαινα απο το σπίτι μόνο για να παω στον γιατρό. Την άδεια την υπέγραφε κάθε φορά άλλος ένας γυναικολόγος του νοσοκομείου και ο διευθυντής (σε αυτούς πήγαινε ο άντρας μου) και 'επειτα την έστελνα στο σχολείο με τον άντρα μου και εκείνοι με τη σειρά τους στο γραφείο στο οποίο ανήκε το σχολείο. Διαδικαστικά δεν αντιμετώπησα κανένα απολύτως πρόβλημα.
'Οσες λοιπόν έχετε τέτοιο θέμα μην αγχώνετε.Αν ο γιατρός σας κρίνει οτι χρειάζεται, θα πάρετε άδεια και δεν θα δώσετε λογαριασμό σε κανέναν. Με το καλό λοιπόν ...
Zum Glueck gehoert, dass man irgendwann beschliesst, zufrieden zu sein!

Αποσυνδεδεμένος marbin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 09:26:23 πμ »
Καλημέρα σε όλους.
Ήθελα να ρωτυήσω κάτι ακόμα. Αν δεν έχεις γνωστό γιατρό σε νοσοκομείο, είναι τόσο απλό να πας μια ωραία πρωία στο γυναικολόγο ενός νοσοκομείου (δημόσιου εννοείται) και να του πεις ότι θέλεις άδεια? Και θα στη γράψει αμέσως?
Εμένα ο γυναικολόγος μου είναι στο ΙΚΑ (απ' όπου φυσικά δεν δέχονται χαρτι) και θεωρείται ιδιώτης. Το χαρτί που μου έδωσε ο γιατρός θα το πάει ο άντρας μου στην Α/θμια Υγειονομική επιτροπή αύριο που συνέρχεται (μόνο 2 φορές τη βδομάδα συνέρχεται η επιτροπή) και από κει θα πάρω την έγκριση. Όμως μου είπαν από κει ότι μπορούν να μου δώσουν μόνο όση άδεια δικαιούμαι λόγω της προϋπηρεσίας μου, δηλ 2 μήνες παρά κάτι. Εγώ θα χρειαστώ και λίγες μέρες επιπλέον μέχρι να αρχίσει η άδεια τοκετού. Τότε πρέπει να πάω σε δημ νοσοκομείο. Μπορώ να πάω σε έναν άγνωστο γυναικολόγο νοσοκομείου και να του τη ζητήσω? Θα μου τη δώσει?
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 10:06:18 πμ »
Εφόσον έχεις πρόβλημα, εννοείται πως θα σου τη γράψει. Τι θα σου πει δηλαδή?? Δε σε παρακολουθώ εγώ, δε σου δίνω άδεια?? Ας σου κάνει υπέρηχο ή όποιες εξετάσεις χρειάζεται για να το διαπιστώσει στην τελική! Άσε που οι του δημοσίου δεν πολυασχολούνται.. Όσες περιπτώσεις έχω ακούσει, πας με το χαρτί του ιδιώτη και σου γράφουν την ανάλογη άδεια. Σκοτουρα που την είχαν να γλιτώσουν το ΥΠΕΠΘ από πιθανούς κακόβουλους εκπαιδευτικύς που δε χρειάζονται πραγματικά την άδεια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.