*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις  (Αναγνώστηκε 12287 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 20, 2008, 10:46:27 μμ »
οχι δεν οδηγουν στην ιδια προυπηρεσια....

Τα μορια των ωρομισθιων στο Ωρολογιο Προγραμμα  της πρωτοβαθμιας υπολογιζονται εάν διαιρεθουν οι ωρες του κάθε μηνα με το 100 και στογγυλοποιηση στο τριτο δεκαδικο ψηφιο. Εάν το απότελεσμα είναι μεγαλυτερο από 0,5 στρογγυλοποιειται στο 0,5 (= 50 ωρες το ανωτερο ανα μηνα).

Τα μορια των ωρομισθιων στα ΟΛΟΗΜΕΡΑ της πρωτοβαθμιας υπολογιζονται εάν διαιρεθουν οι ωρες του κάθε μηνα με το 100 και στογγυλοποιηση στο τριτο δεκαδικο ψηφιο. Εάν το απότελεσμα είναι μεγαλυτερο από 1 στρογγυλοποιειται στο 1 (= 100 ωρες το ανωτερο ανα μηνα).



Εγώ δεν έχω ακούσει ωρομίσθιο σε ολοήμερα να έχει πάνω από 12 ώρες......  ::)
Ούτε και εγώ!  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος panosx

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 21, 2008, 12:52:27 πμ »
Ρε παιδιά τι ενσταση να κάνετε αφού αυτή η ιστορία για τα 0,5 μόρια ισχύει εδώ και χρόνια, έτυχε και σε μένα πέρισυ που δούλευα ωρομίσθιος, ασχετα αν κάποιοι το ανακάλυψαν φέτος

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 21, 2008, 09:52:44 πμ »
Τα μορια των ωρομισθιων στα ΟΛΟΗΜΕΡΑ της πρωτοβαθμιας υπολογιζονται εάν διαιρεθουν οι ωρες του κάθε μηνα με το 100 και στογγυλοποιηση στο τριτο δεκαδικο ψηφιο. Εάν το απότελεσμα είναι μεγαλυτερο από 1 στρογγυλοποιειται στο 1 (= 100 ωρες το ανωτερο ανα μηνα).

Αυτό είναι λάθος. Ήμουν σε Ολοήμερα, και τις παραπάνω ώρες από τις 50 μου τις έχουν κόψει.

Ρε παιδιά τι ενσταση να κάνετε αφού αυτή η ιστορία για τα 0,5 μόρια ισχύει εδώ και χρόνια, έτυχε και σε μένα πέρισυ που δούλευα ωρομίσθιος, ασχετα αν κάποιοι το ανακάλυψαν φέτος

Εγώ που έχω πάρει τηλέφωνο σε 5 διαφορετικές πρωτοβάθμιες, γιατί κανείς δεν την ξέρει αυτή την εγκύκλιο; Πώς ίσχυε και άλλα χρόνια, αλλά κανείς δεν έχει αυτή την εγκύκλιο στα χέρια του;

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 21, 2008, 10:17:26 πμ »
Τώρα γύρισα από τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας. Ο υπάλληλος μου είπε αυτό για τις 50 ώρες και ότι αυτό το έμαθε έπειτα από τηλ επικοινωνία με το υπουργείο χωρίς όμως να υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να λέει κάτι τέτοιο. Είχε βγει λέει μία εγκύκλιος το Νοέμβριο, που έλεγε ότι δεν μπορείς να είσαι ωρομίσθιος στην ίδια βαθμίδα και εκεί έλεγε ότι δε μπορεί το ωράριο του ωρομίσθιου να ξεπερνάει το μισό του αναπληρωτή. Οπότε, εκεί έχουν βασίσει αυτό για τις 50 ώρες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: αναπληρωτής όντως δε μπορεί να έχει πάνω από 50 ώρες το μήνα;
olg@

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:23:28 »

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 21, 2008, 10:39:01 πμ »
...παιδιά κι εμένα μου έφαγαν 3 ώρες και μου είπαν ρητά ότι θα κοπουν και ό,τι ισχυει σε μενα θα ισχύει σε όλους!!!!
Οπότε άδικα η ένσταση....
Επίσης τα χρήματα δεν τα χάνουμε αλλά είναι θέμα μοριοδότησης.
Τι να πω!!!

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:24:48 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Είχα κάνει ένσταση στο Υπουργείο για αυτά τα περιβόητα χαμένα μόρια και με πήραν πριν λίγο τηλέφωνο από το ίδιο το Υπουργείο.
Η απάντηση ήταν ότι:
"...μέσα στο έτος βγήκε μία εγκύκλιος που κόβει τις επιπλέον από 50 ώρες στα Ολοήμερα Δημοτικά (για τους ωρομίσθιους στο πρωινό πρόγραμμα των δημοτικών δε διευκρίνησα για να είμαι ειλκρινής, επειδή ήμουν μόνο σε ολοήμερα)..."

Περαστικά μας!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2008, 01:35:51 μμ από blue »

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 21, 2008, 01:31:35 μμ »
Α,τέλεια! Τζάμπα έτρεχα όλο το πρωί! ΟΚ να το ξέρω του χρόνου όποτε συμπληρώσω 50 ώρες σε ένα μήνα και δεν έχει τελειώσει ο μήνας να πηγαίνω για καφέ τις επιπλέον ώρες! Γιατί το έκαναν αυτο δε μας το εξήγησαν, ποια είναι η λογική τους. Ισχύει σε όλους αυτό η κόβουν από όπου να 'ναι; Αν έχετε γνωστούς σε ολοήμερα για ρωτήστε τους να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:36:45 μμ »
Όταν διορθωθεί κάτι (είχαν ξεχάσει να περάσουν κάποιες ώρες και τις πέρασαν σήμερα το πρωί--δηλαδή διορθώθηκε χωρίς ένσταση καθώς ήταν λάθος της Διεύθυνσης) μέσα από το πληροφοριακό σύστημα του υπουργείου μετά από πόσο χρονικό διάστημα ενημερώνεται ο πίνακας αναπληρωτών???
Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει....

ή μήπως απαιτείται 100% ένσταση?????

Αποσυνδεδεμένος bagia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 21, 2008, 04:25:30 μμ »
τι εννοεις διορθωθηκε? περασαν δλδ ολες τισ ωρες μας κανονικα??
σου το ειπαν απο το υπουργειο?
παντως δε χανεις τιποτα να κανεις και μια ενσταση. 10 λεπτα υποθεση ειναι.....

Αποσυνδεδεμένος bagia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 21, 2008, 04:35:01 μμ »
κοιταξτε τι βρηκα μολις τωρα:
"Τα μόρια των ωρομίσθιων στο Πρωινό Πρόγραμμα υπολογίζονται αν διαιρεθούν οι ώρες του κάθε μήνα με το 100 και στρογγυλοποίηση στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο.
Αν το αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερο από 0,5 στρογγυλοποιείται στο 0,5.[όριο το 0,5]
Τα συνολικά μόρια υπολογίζονται αθροίζοντας τα μόρια κάθε μήνα.
Τα μόρια των ωρομίσθιων στα ΟΛΟΗΜΕΡΑ υπολογίζονται αν διαιρεθούν οι ώρες του κάθε μήνα με το 100 και στρογγυλοποίηση στο τρίτο δεκαδικό ψηφίο.
Αν το αποτέλεσμα είναι μεγαλύτερο από 1 στρογγυλοποιείται στο 1. [όριο το 1.]
Αν κάποιος εκπαιδευτικός διδάσκει συγχρόνως σε Πρωινό Πρόγραμμα και σε ΟΛΟΗΜΕΡΑ τα μόρια κάθε μήνα δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο του 1 [όριο το 1.]
Τα συνολικά μόρια υπολογίζονται αθροίζοντας τα μόρια κάθε μήνα."

το βρηκα στη διευθυνση http://alexikeravno.wordpress.com/2007/02/28/%CF%89%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CF%83%CE%B8%CE%B9%CE%BF%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%BC%CE%BF%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD/

δε ξερω κατα ποσο εγκυρο ειναι αλλα για τα ολοημερα λεει οτι τα μορια δε μπορουν να υπερβαινουν το 1 καθε μηνα
 



Αποσυνδεδεμένος lg

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 21, 2008, 04:41:20 μμ »
Όχι-όχι...Οι ώρες πάνω από 50 κόβονται...Αυτό είναι οριστικό...
Το θέμα είναι προσωπικό...Εμένα ξέχασαν να μου περάσουν τις ώρες από 2 μήνες...και το διόρθωσε η Πρωτοβάθμια...
Ένσταση πήγα να κάνω και το fax όλο μιλούσε...4 ώρες περίμενα κι έφυγα..
Εκεί μου είπαν ότι δε χρειάζεται πλέον ένσταση γιατί περαστήκανε στο σύστημα και θα διορθωθεί...
Απλά μέχρι τώρα δεν έχουν ανανεωθεί οι πίνακες...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 21, 2008, 04:48:04 μμ »
Βρε συ Lampros λες να βγάλουν νέους πίνακες επειδή έκανες εσύ διόρθωση; Οι πίνακες όπως ξέρεις είναι προσωρινοί , όταν θα βγουν οι οριστικοί θα κοιτάξεις αν έχει διορθωθεί το λάθος σου! Πότε θα βγουν οι οριστικοί ; Ρίξε μια ματιά στο χρονοδιάγραμμα του ypepth αν και δεν είναι αξιόπιστο!

Εγώ άλλο αναρωτιέμαι, όπως επισήμανε κι ένα άλλο μέλος (σε άλλο θέμα) γιατί αυτές τις επιπλέον ώρες δεν μας τις μεταφέρουν σε άλλους μήνες που είχαμε λίγες ώρες π.χ. Δεκέμβρη, Ιούνιο ;;;;;; Να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι και οι ωρομίσθιοι και το ΥΠΕΠΘ  ;)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 21, 2008, 06:54:01 μμ »
γιατί αυτές τις επιπλέον ώρες δεν μας τις μεταφέρουν σε άλλους μήνες που είχαμε λίγες ώρες π.χ. Δεκέμβρη, Ιούνιο ;;;;;; Να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι και οι ωρομίσθιοι και το ΥΠΕΠΘ  ;)
Κάτι σαν το προγραμμά μεταφοράς χρόνου ομιλίας της Cosmote; Καλό...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 21, 2008, 09:45:45 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ: Εαν εχουν κάνει λάθος στις ώρες ωρομισθίας στον υπολογισμό μορίων (όχι στους πίνακες) αλλά στην βεβαίωση προϋπηρεσίας που μου έδωσαν και δεν το είδα πριν κάνω την αίτηση για αναπλ. / ωρομ.θια γίνεται τίποτα ή αντε γεια?(δεν είμαι περίπτωση όπως έγινε με άλλα παιδιά με το 50ωρο  αλλά λόγω της ασχετοσύνης στην Ά/ΒΑΘΜΙΑ). Σημερα έμαθα απο τις συζητήσεις ότι την ημέρα αργίας λόγω κηδείας του Μακαριου οι ώρες περάστηκαν κανονικά και εγω δεν τις υπολογισα...).  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 518
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.