*

Αποστολέας Θέμα: Ενστάσεις  (Αναγνώστηκε 12291 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #70 στις: Ιούλιος 21, 2008, 09:58:56 μμ »
ΕΡΩΤΗΣΗ: Εαν εχουν κάνει λάθος στις ώρες ωρομισθίας στον υπολογισμό μορίων (όχι στους πίνακες) αλλά στην βεβαίωση προϋπηρεσίας που μου έδωσαν και δεν το είδα πριν κάνω την αίτηση για αναπλ. / ωρομ.θια γίνεται τίποτα ή αντε γεια?(δεν είμαι περίπτωση όπως έγινε με άλλα παιδιά με το 50ωρο  αλλά λόγω της ασχετοσύνης στην Ά/ΒΑΘΜΙΑ). Σημερα έμαθα απο τις συζητήσεις ότι την ημέρα αργίας λόγω κηδείας του Μακαριου οι ώρες περάστηκαν κανονικά και εγω δεν τις υπολογισα...).  :-\

Περσινά ξινα σταφύλια λένε στο χωριό μου. Αν δεν σου έχουν περάσει τις ώρες από το Γενάρη, ψάχνεις να περαστούν τώρα?
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:04 »

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #71 στις: Ιούλιος 21, 2008, 10:10:20 μμ »
Δηλαδη GEOK SALONIKA οι ενστασείς αυτές που γίνονται τώρα είναι μόνο για αυτούς που τους έχουν περάσει λάθος μόρια στους πίνακες και όχι βάση της βεβαίωσης προϋπηρεσίας που τους είχαν μετρήσει στα γραφεία?

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #72 στις: Ιούλιος 21, 2008, 10:15:39 μμ »
Σημερα έμαθα απο τις συζητήσεις ότι την ημέρα αργίας λόγω κηδείας του Μακαριου οι ώρες περάστηκαν κανονικά και εγω δεν τις υπολογισα...).  :-\
Νicole06 που είναι ο Χριστόδουλος και ο Μακάριος να δουν τι τραβάμε....με τη ζέστη και τα ..μόρια του ΥΠΕΠΘ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2008, 10:19:39 μμ από Lara »

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #73 στις: Ιούλιος 21, 2008, 10:43:48 μμ »
Σημερα έμαθα απο τις συζητήσεις ότι την ημέρα αργίας λόγω κηδείας του Μακαριου οι ώρες περάστηκαν κανονικά και εγω δεν τις υπολογισα...).  :-\
Νicole06 που είναι ο Χριστόδουλος και ο Μακάριος να δουν τι τραβάμε....με τη ζέστη και τα ..μόρια του ΥΠΕΠΘ

Εχεις τη εντύπωση οτι δεν τον μελετάω Lara ? Αλλά... :-X
Εγω ξέρω οτι έχω τη θάλασσα στα πόδια μου και κάθομαι σαν το ....... τόσες μέρες και ξεροσταλίαζω στο P/C τρωγοντας ξινά σταφύλια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενστάσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:10:04 »

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #74 στις: Ιούλιος 22, 2008, 12:16:33 πμ »
Όσοι έχουν δουλέψει πάνω από ένα χρόνο ξέρουν ότι πάνω από 50 ώρες το μήνα μετράνε μόνο στα λεφτά. Ξεκολλήστε και κάνετε ένσταση για τίποτα σοβαρό.

Με μία προσεκτική παρατήρηση των πινάκων που βγήκαν για τον κλάδο ΠΕ19 (ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΑΓ. ΕΠΑΡΚΕΙΑ) στα ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ, στους πρώτους 17 (ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, δικαιωματικά βάση μορίων) υπάρχουν ΔΥΟ που στον ΓΕΝΙΚΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ του κλάδου ΠΕ19 βρίσκοντα σε πολύ υψηλές θέσεις γιατι δήλωσαν ότι ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΡΚΕΙΑ και κανένας δεν το τσέκαρε!!!!
Αλλά τους πρόλαβε η Δευτ. Εκκλησιαστική Εκπαίδευση όπου έληξε η περίοδος ενστάσεων, πανε για συνέντευξη με τον δεύτερο πίνακα και βγήκαν κάρτα.
Δεν λεώ τα ονόματα καθώς είναι εύκολο να τους βρείτε, και δεύτερον υπάρχουν σίγουρα και πολλοί άλλοι στους 40 και βάλε (!!!!!) καινούριους ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟΥΣ(!) που πλάκωσαν στο Κλάδο ΠΕ19-ΠΕ20!!

Κάνετε ενστάσεις όπου βλέπετε  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ παράλειψη.

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:27:38 πμ »
Όσοι έχουν δουλέψει πάνω από ένα χρόνο ξέρουν ότι πάνω από 50 ώρες το μήνα μετράνε μόνο στα λεφτά. Ξεκολλήστε και κάνετε ένσταση για τίποτα σοβαρό.

Εμένα γιατί μου είπαν από το υπουργείο ότι αυτή η εγκύκλιος βγήκε μέσα στό φετινό σχολικό έτος;
Γιατί σε καμιά Α/θμια δεν την ξέρουν αυτή την εγκύκλιο;
Εσύ ήσουν μάντης και το ήξερες πριν ένα χρόνο;

ArsenLupen, ο καθένας μας κάνει ενστάσεις για αυτό που τον "καίει". Όταν κάνεις χιλιόμετρα για να μαζέψεις 0,01 μόριο με τόσους κινδύνους στο δρόμο, με έξοδα που βάζεις από την τσέπη σου, τότε θα κάνεις τα πάντα αν υπάρχει έστω και μία στο εκατομμύριο να πάρεις αυτό το 0,01 μόριο.
Σεβάσου τον κόπο του καθενός ταλαίπωρου ωρομίσθιου...

Αποσυνδεδεμένος ArsenLupen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Δε λατρευω τιποτα!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:59:06 πμ »

Εμένα γιατί μου είπαν από το υπουργείο ότι αυτή η εγκύκλιος βγήκε μέσα στό φετινό σχολικό έτος;
Γιατί σε καμιά Α/θμια δεν την ξέρουν αυτή την εγκύκλιο;
Εσύ ήσουν μάντης και το ήξερες πριν ένα χρόνο;

ArsenLupen, ο καθένας μας κάνει ενστάσεις για αυτό που τον "καίει". Όταν κάνεις χιλιόμετρα για να μαζέψεις 0,01 μόριο με τόσους κινδύνους στο δρόμο, με έξοδα που βάζεις από την τσέπη σου, τότε θα κάνεις τα πάντα αν υπάρχει έστω και μία στο εκατομμύριο να πάρεις αυτό το 0,01 μόριο.
Σεβάσου τον κόπο του καθενός ταλαίπωρου ωρομίσθιου...



Μεγάλε όχι μόνο σε παραμυθιάζουν αλλά εσύ και άλλοι δημιουργείτε θέμα και τρέχετε για πράγματα που ισχύουν 4,5 χρόνια και έχουν κάνει ενστάσεις χιλιάδες άλλες φουρνιές πριν από σένα.
Επίσης κάνεις σαν καψουρεμένος σε Μπουζούκια που νομίζει ότι όλα τα καψουροτράγουδα το λέει ο τραγουδιάρης για πάρτη του! Έτσι και συ νομίζεις ότι μόνο εσύ έτρεχες για ένα κομμάτι ψωμί σαν το Καΐλα και σε αδικήσανε!!
ΧΙΛΙΑΔΕΣ καθηγητες στη Πρωτοβάθμια το ξέρουν εδω και 5 χρόνια! Σου έχουν πει 10 άτομα ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΙΣΧΥΕΙ! Απολαυσε τα λεφτα γιατι μόνο αυτά θα ΠΑΡΕΙΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 22, 2008, 12:26:42 μμ »
Σημερα έμαθα απο τις συζητήσεις ότι την ημέρα αργίας λόγω κηδείας του Μακαριου οι ώρες περάστηκαν κανονικά και εγω δεν τις υπολογισα...).  :-\

Περαστηκαν κανονικα για τους ωρομισθιους του πρωινου προγραμματος, οχι για τους ωρομισθιους στην ΠΔΣ. Στην Αθηνα, τουλαχιστον - δεν ξερω αν αλλες δευτεροβαθμιες τις περασαν και στην ΠΔΣ (αλλά αν το εκαναν, τοτε επρεπε να ειχαν περαστει σε ολους).

Αποσυνδεδεμένος blue

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 168
  • Πού πάμε; Τι κάνουμε;
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 22, 2008, 01:07:10 μμ »
Μεγάλε όχι μόνο σε παραμυθιάζουν αλλά εσύ και άλλοι δημιουργείτε θέμα και τρέχετε για πράγματα που ισχύουν 4,5 χρόνια και έχουν κάνει ενστάσεις χιλιάδες άλλες φουρνιές πριν από σένα.
Επίσης κάνεις σαν καψουρεμένος σε Μπουζούκια που νομίζει ότι όλα τα καψουροτράγουδα το λέει ο τραγουδιάρης για πάρτη του! Έτσι και συ νομίζεις ότι μόνο εσύ έτρεχες για ένα κομμάτι ψωμί σαν το Καΐλα και σε αδικήσανε!!
ΧΙΛΙΑΔΕΣ καθηγητες στη Πρωτοβάθμια το ξέρουν εδω και 5 χρόνια! Σου έχουν πει 10 άτομα ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΙΣΧΥΕΙ! Απολαυσε τα λεφτα γιατι μόνο αυτά θα ΠΑΡΕΙΣ!!!

Καλύτερα να μάθεις τρόπους σωστής συμπεριφοράς και ομιλίας.

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 22, 2008, 01:15:38 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται..πέρσι μου μετρήσαν τις 56 ώρες για 0,56 μόρια κανονικά.Φέτος όμως όχι.Γιατί?

Έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι σε κάποια φάση φέτος είχαν βγάλει μια εγκύκλιο που έλεγε ότι δεν μπορέις να έχεις πάνω από μισό μόριο σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης

ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ  ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ

     Σύμφωνα με την αριθμ. 202/2006 Πράξη του Ελεγκτικού Συνεδρίου, το ωράριο απασχόλησης των ωρομίσθιων εκπαιδευτικών, που παρέχουν διδακτικό έργο με μία ή περισσότερες συμβάσεις στην ίδια βαθμίδα εκπαίδευσης, δεν μπορεί να υπερβαίνει το μισό του υποχρεωτικού εβδομαδιαίου ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου και βαθμίδας εκπαίδευσης (ένδεκα (11) ώρες για τους κλάδους ΠΕ και ΤΕ01 ή δεκατέσσερις (14) ώρες για τον κλάδο ΔΕ01 της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και δώδεκα (12) ώρες για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, αντίστοιχα).
     Σύμφωνα με την ίδια ως άνω Πράξη, οι ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, που απασχολούνται με συμβάσεις σε διαφορετικές βαθμίδες εκπαίδευσης, μπορούν να απασχολούνται μέχρι του μισού του υποχρεωτικού εβδομαδιαίου ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού της αντίστοιχης βαθμίδας εκπαίδευσης (το πλήρες ωράριο: είκοσι μία (21) ώρες για τους κλάδους ΠΕ της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και είκοσι τέσσερις (24) ώρες για τους κλάδους της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης). 
     Σε περίπτωση πρόσληψης στην Πρωτοβάθμια και στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση προσμετράται προϋπηρεσία στο σύνολο μέχρι είκοσι τρεις (23) ώρες εβδομαδιαίως.


Δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση σε αυτόν τον περιορισμό για τα ολοήμερα...

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 22, 2008, 02:01:02 μμ »
Δεν αναφέρει όμως και πουθενά τις 50 ώρες το μήνα. Αναφέρει 12 την εβδομάδα! ???
olg@

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 22, 2008, 02:04:11 μμ »

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 22, 2008, 03:15:40 μμ »
Δεν αναφέρει όμως και πουθενά τις 50 ώρες το μήνα. Αναφέρει 12 την εβδομάδα! ???

Μερικοί μάλλον δεν θέλουν να καταλάβουν...........
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενστάσεις
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 23, 2008, 09:34:44 πμ »
Οταν τελειωσει η διαδικασια και προθεσμια υποβολης ενστασεων, μετα δεν μπορει καποιος να διεκδικησει το δικιο του αν θεωρει οτι αδικηθηκε, είτε αυτόνομα (πχ στα μορια του) ή λόγω πρόσληψης άλλων που κατά την γνώμη του δεν έπρεπε -αιτιολογημένα- να διοριστουν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.