*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009  (Αναγνώστηκε 205658 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #280 στις: Αύγουστος 29, 2008, 03:16:45 μμ »
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι;
Οι φιλόλογοι στον πίνακα Β' είναι περίπου 650,250 στον πίνακα braille καιι 250 στον πίνακα Β' Νοηματικής.
Αφού τελειώσουν με τους αναπληρωτές, έπειτα θα πάρουν και ωρομίσθιους έτσι;
Εγώ ανήκω στον πίνακα Β' νοηματικής, υπάρχει περίπτωση να με πάρουν έστω ως κάτι;
Είχα διαβάσει σε άλλη συζήτηση ότι κάποιος χωρίς να είναι σε κανέναν πίνακα, τον είχαν πάρει(δε θυμάμαι ως τί), επειδή, έλεγε, ότι είχαν τελειώσει τα άτομα από τους πίνακες ΣΜΕΑ και αναγκάστηκαν να πάρουν από τον πίνακα Γενικής παιδείας. Ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2008, 03:19:28 μμ από LENA2061 »
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #281 στις: Αύγουστος 29, 2008, 10:13:32 μμ »
Εξαρτάται. Τι σειρά έχεις στον πίνακα νοηματικής?

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #282 στις: Αύγουστος 29, 2008, 10:47:18 μμ »
ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

 Το υπ. Παιδείας εξήγησε στο esos.gr πως δεν έχει αποφασιστεί τίπτε ακόμη αναμένοντας την εικόνα εάν θα υπάρξουν κενά.
 Οσον αφορά τον διορισμό αναπληρωτών ΣΜΕΑ της β φάσης τα ονόματα θα ανοινωθούν μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος lang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #283 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:13:12 πμ »
Παράθεση
   
 

Καλησπέρα , και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε.
 

Είμαι αδιόριστος εκπαιδευτικός (Φυσικός) και φέτος παρακολούθησα ένα ετήσιο σεμινάριο ειδικής αγωγής διάρκειας 400 ωρών στερώντας από τον εαυτό μου και από την οικογένεια μου 20 περίπου πολύτιμα Σαββατοκύριακα παρακολουθώντας το. Παράλληλα ασχολήθηκα και πήρα βεβαίωση για γραφή BRAILLE παρακολουθώντας άλλο ένα σεμινάριο διάρκειας 80 ωρών στο κέντρο αποκατάστασης τυφλών με σκοπό να καταφέρω να προσληφθώ σαν αναπληρωτής.

Όταν καταρτίστηκαν ,για πρώτη φορά φέτος, οι πίνακες για ΣΜΕΑ , είδα με χαρά ότι στον πίνακα των Φυσικών υπήρχαν μόνο 55 άτομα. Δηλαδή αντιστοιχούν όλοι οι Φυσικοί σε έναν ,σχεδόν, σε κάθε νομό , ίσως και με έλλειψη για όλους τους νομούς δεδομένου ότι κάποιοι νομοί , όπως της Αττικής , χρειάζονται παραπάνω από έναν.

Ομολογώ ότι για πρώτη φορά στην πολύχρονη διαδικασία που έχω υποβληθεί προσπαθώντας να προσληφθώ σαν αναπληρωτής , θεώρησα ότι οι αριθμοί ήταν με το μέρος μας.

Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι ήμουν πολύ μακριά από την πραγματικότητα, μιας και προσελήφθηκαν μόλις 2(!) Φυσικοί για όλη την Ελλάδα...

Η πρώτη μου αντίδραση ήταν απορία , η οποία μεταμορφώθηκε σε εκνευρισμό αδυνατώντας να καταλάβω τα αποτελέσματα.

Κάνοντας διαδοχικές προσπάθειες να καταλάβω ρωτώντας διαδοχικά σε δευτεροβάθμιες διευθύνσεις πληροφορήθηκα ανεπίσημα ότι οι θέσεις καλύφθηκαν από μόνιμους εκπαιδευτικούς οι οποίοι πήραν απόσπαση από κανονικά σχολεία σε ΣΜΕΑ , με μοναδικό σκοπό να καρπωθούν ένα επίδομα της τάξης των 200 ευρώ.

Η δεδομένη πληροφορία με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ και γι'αυτό το λόγο αποφάσισα να σας γράψω εκθέτοντάς σας όλα αυτά. Οι λόγοι της απογοήτευσής είναι κατ'αρχας ότι δεν προσελήφθηκα , και κατά δεύτερο λόγο αναρωτιέμαι αν οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί έχουν την κατάλληλη κατάρτιση ώστε να ανταπεξέλθουν με επιτυχία στις απαιτήσεις ενός τέτοιου σχολείου.

Ύστερα με λυπεί το υποκριτικό της εγκυκλίου η οποία ζητεί μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή ετήσιο σεμινάριο στην ειδική αγωγή ώστε κάποιος να εισέλθει στους πίνακες για ΣΜΕΑ , από τη στιγμή που κάποιος διορισμένος εκπαιδευτικός χωρίς τίποτα από όλα αυτά, αποσπάται σε αυτά. Επιφυλάσσομαι για την ορθή πληροφόρηση και παρακαλώ χαρακτηρίστε το mail ως ερωτηματικό.

 

Το παραπάνω γράμμα απο το alphavita του συναδέλφου φυσικού αποτυπώνει την πραγματικότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2008, 02:43:18 πμ από lang »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #284 στις: Αύγουστος 30, 2008, 03:58:03 πμ »
Παράθεση
   
 

Καλησπέρα , και συγχαρητήρια για την καλή δουλειά που κάνετε.
 

Είμαι αδιόριστος εκπαιδευτικός (Φυσικός) και φέτος παρακολούθησα ένα ετήσιο σεμινάριο ειδικής αγωγής διάρκειας 400 ωρών στερώντας από τον εαυτό μου και από την οικογένεια μου 20 περίπου πολύτιμα Σαββατοκύριακα παρακολουθώντας το. Παράλληλα ασχολήθηκα και πήρα βεβαίωση για γραφή BRAILLE παρακολουθώντας άλλο ένα σεμινάριο διάρκειας 80 ωρών στο κέντρο αποκατάστασης τυφλών με σκοπό να καταφέρω να προσληφθώ σαν αναπληρωτής.

Όταν καταρτίστηκαν ,για πρώτη φορά φέτος, οι πίνακες για ΣΜΕΑ , είδα με χαρά ότι στον πίνακα των Φυσικών υπήρχαν μόνο 55 άτομα. Δηλαδή αντιστοιχούν όλοι οι Φυσικοί σε έναν ,σχεδόν, σε κάθε νομό , ίσως και με έλλειψη για όλους τους νομούς δεδομένου ότι κάποιοι νομοί , όπως της Αττικής , χρειάζονται παραπάνω από έναν.

Ομολογώ ότι για πρώτη φορά στην πολύχρονη διαδικασία που έχω υποβληθεί προσπαθώντας να προσληφθώ σαν αναπληρωτής , θεώρησα ότι οι αριθμοί ήταν με το μέρος μας.

Μετά λύπης μου διαπίστωσα ότι ήμουν πολύ μακριά από την πραγματικότητα, μιας και προσελήφθηκαν μόλις 2(!) Φυσικοί για όλη την Ελλάδα...

Η πρώτη μου αντίδραση ήταν απορία , η οποία μεταμορφώθηκε σε εκνευρισμό αδυνατώντας να καταλάβω τα αποτελέσματα.

Κάνοντας διαδοχικές προσπάθειες να καταλάβω ρωτώντας διαδοχικά σε δευτεροβάθμιες διευθύνσεις πληροφορήθηκα ανεπίσημα ότι οι θέσεις καλύφθηκαν από μόνιμους εκπαιδευτικούς οι οποίοι πήραν απόσπαση από κανονικά σχολεία σε ΣΜΕΑ , με μοναδικό σκοπό να καρπωθούν ένα επίδομα της τάξης των 200 ευρώ.

Η δεδομένη πληροφορία με έχει απογοητεύσει πάρα πολύ και γι'αυτό το λόγο αποφάσισα να σας γράψω εκθέτοντάς σας όλα αυτά. Οι λόγοι της απογοήτευσής είναι κατ'αρχας ότι δεν προσελήφθηκα , και κατά δεύτερο λόγο αναρωτιέμαι αν οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί έχουν την κατάλληλη κατάρτιση ώστε να ανταπεξέλθουν με επιτυχία στις απαιτήσεις ενός τέτοιου σχολείου.

Ύστερα με λυπεί το υποκριτικό της εγκυκλίου η οποία ζητεί μεταπτυχιακό, διδακτορικό ή ετήσιο σεμινάριο στην ειδική αγωγή ώστε κάποιος να εισέλθει στους πίνακες για ΣΜΕΑ , από τη στιγμή που κάποιος διορισμένος εκπαιδευτικός χωρίς τίποτα από όλα αυτά, αποσπάται σε αυτά. Επιφυλάσσομαι για την ορθή πληροφόρηση και παρακαλώ χαρακτηρίστε το mail ως ερωτηματικό.

 

Το παραπάνω γράμμα απο το alphavita του συναδέλφου φυσικού αποτυπώνει την πραγματικότητα.

ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ.ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΕ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΑ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙ ΣΤΗ ΡΙΖΑ ΤΟΥ.ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ(ΝΑ ΜΗ ΒΑΡΑΙΝΕΙ Κ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ).ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΜΕΤΑ ΠΟΣΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Κ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΟΙ.
ΞΕΡΩ ΑΠΕΙΡΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΕ ΣΜΕΑ Κ ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, ΑΠΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΚΩΦΟΥΣ ΚΩΦΑΛΑΛΟΥΣ(ΑΔΟΚΙΜΟΣ ΟΡΟΣ ΕΔΩ Κ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΚΩΦΩΝ),ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙ ΚΩΦΟΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑΝΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ,ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΝ,ΟΙ ΚΩΦΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ; ΚΤΛ, ΑΠΟΚΑΛΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΝΟΗΤΙΚΗ ΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΑ, ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΗΤΙΚΗ ΦΩΝΗ(!!!!!!!!!!!!!!!)(ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΜΕΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΜΕ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ Η ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ).
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΣΕ ΕΕΕΕΚ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ΕΩΣ ΚΑΘΟΛΟΥ;ΜΗΠΩΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΕΕΕΕΚ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΟΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ;ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ Κ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΤΑΪΣΕΙΣ;ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΣΕ ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ;
ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΣ ΑΠΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ:Κ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΜΟΥΝ Κ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΑ ΕΝΝΟΙΕΣ ΕΔΩ,ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΕΧΕΙ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.."ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑΙΑ,ΔΕΝ ΠΕΙΘΟΜΑΙ ΤΟΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΑΥΤΟ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ ΑΤΟΜΑ;
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΙΛΗΣΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΣΑΝ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΣΜΕΑ....
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΜΕΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΕΣ...Ο ΚΑΚΟΣ ΧΑΜΟΣ.....ΠΟΣΑ ΑΤΟΜΑ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΤΣΙ Κ ΘΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΠΟΡΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΧΑΜΠΑΡΙ......ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ....
ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΑΚΡΥΓΟΡΗΣΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΚΙΟΛΑΣ(ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ)ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ ΤΟ ΑΔΙΚΟ Κ ΤΑ ΕΙΠΑ....
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #285 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:41:17 πμ »
ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.ΟΙ ΠΕ13 ΝΟΜΙΚΗΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΣΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ;;;;;;;ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΥΣΙ ΑΤΟΜΟ ΠΕ13 ΕΚΑΝΕ ΩΡΕΣ ΦΙΛΟΛΟΓΟΥ ΣΕ ΣΜΕΑ....ΠΩΣ Κ ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΑΝΕ Ο ΠΕ13 ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΠΕ02, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟΡΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΩΦΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ(Κ ΔΕ ΜΙΛΑΩ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ Α ΚΥΚΛΟ:ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΡΕΚΛΑ ΘΡΑΝΙΟ... ΒΑΣΙΚΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ)ΑΛΛΑ ΕΠΑΡΚΗ ΓΝΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΔΑΞΕΙΣ ΑΡΧΑΙΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΗ ΚΤΛ. ΣΕ  ΚΩΦΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΗΣ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ ΣΕ ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΝΤΑΞΗΣ Η ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΩΦΩΝ,ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ,ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΟΥΝΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ;;;;
ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΥΛΟΓΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ Κ ΔΕ ΝΥΣΤΑΖΩ ΚΙΟΛΑΣ Κ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ ΟΛΟ ΤΟ FORUM...
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΜΑΤΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΤΙ Κ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ.ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Η ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ Κ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΓΡΑΜΜΑ ΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ....
ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ 400 ΩΡΩΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΕΙΟ ΠΕΡΥΣΙ:ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ....ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΟΥΣ ΜΟΝΙΜΟΥΣ;;;ΜΟΝΙΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΤΕΛΟΣ.ΟΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ;;;;ΤΙ ΚΑΚΟ ΕΧΟΥΝ;;;;ΣΤΟ ΠΗΓΑΔΙ ΚΑΤ......;;ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΘΟΥΝ;;
ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΝΤΑΛΚΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΙΣΤΩΣΕΙΣ Κ ΤΖΑΜΠΑ ΠΙΑΝΟΥΝ ΧΩΡΟ ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΣΟΒΑΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ.
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος PEPI02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #286 στις: Αύγουστος 30, 2008, 09:43:25 πμ »
Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Για πόσο διάστημμα περίπου θα πρέπει να περιμένει κάποιος φιλόλογος να διοριστεί στα ΣΜΕΑ ως αναπληρωτής με σειρά περίπου 300?
Υπάρχει κάποια πιθανότητα?

Αποσυνδεδεμένος PEPI02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #287 στις: Αύγουστος 30, 2008, 09:45:07 πμ »
Διόρθωση:διάστημα

Αποσυνδεδεμένος breakthem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #288 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:37:06 πμ »
Έτσι γινόταν από παλιά και έτσι συνεχίζει να γίνεται.Τα ειδικά σχολεία λειτουργούν ως χώρος ειδικής μετάθεσης.Τόσα χρόνια βολεύονται οι εκπαιδευτικοί με τα βύσματα.Δεν το κάνουν για τα χρήματα οι περισσότεροι.Το κάνουν για να έρθουν σπίτι τους.Σε σχολείο της δυτικής Θεσσαλονίκης δουλεύουν ανιψιές , γαμπροί άσχετοι με την εκπαίδευση γενικότερα , όχι την ειδική αγωγή!Σε ένα ειδικό σχολείο θα βρεις Νομικούς θα βρεις 3 πληροφορικούς θα βρεις 3 αγγλικούς θα βρεις ....ότι θέλεις.Αλήθεια τι περιμένουν οι ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ της εκπαίδευσης μήπως δεν τα ξέρουν ή δεν μπορούν να τα βρουν?Απλά το θεωρούν συνηθισμένο....Πλέον και εγώ άρχισα να το συνηθίζω.Κάποια στιγμή μου είπε η μάνα μου...παιδί μου αν βρεις κανέναν να σε βοηθήσει καλά θα είναι...Τι να σας πω ρε συνάδελφοι...Γλύφεις εκεί που φτύνεις? Keep walking.     

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #289 στις: Αύγουστος 30, 2008, 11:57:42 πμ »
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Η  ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ.ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ Η ΣΕ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ Κ ΝΑ ΞΕΤΙΝΑΞΕΙ ΤΙΣ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ.ΘΑ ΜΕΙΩΝΟΤΑΝ  Η ΛΙΣΤΑ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ.ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ....
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΜΕ ΔΥΤΙΚΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΑΜΠΡΟΥΣ ΚΤΛ... ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ Κ ΑΝ ΔΕΙΣ Κ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΦΕΤΟΣ ,ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ......
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #290 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:07:15 μμ »
Κ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ....ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΑΛΛΑ Κ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Η ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΑΒΕΡΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ Κ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ.
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΥΠΟΥΛΑ ...Ε ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #291 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:40:56 μμ »
ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ ΑΛΛΑ Κ ΑΥΤΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ Η ΕΠΑΙΡΝΑΝ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΑΒΕΡΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ Κ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ.

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο. Δυστυχως, περισυ τα εμαθα κι εγω ολα αυτα (που ειχα μαυρα μεσανυχτα απο το τι γινοταν) γιατι γνωρισα ενα ζευγαρι εκπαιδευτικων, καραβυσματουχους. Με βυσμα διορισμος, με βυσμα στα ΣΜΕΑ, με βυσμα οργανικες-φιλετο, κλπ.

Ακομη και τωρα που το υπουργειο πηγε να βαλει μια σειρα κι εβγαλε πινακες, φροντισε πρωτα να γεμισουν τα Ειδικα Σχολεια με μεταθεσεις μονιμων. Τι να τους κανεις μετα τους πινακες, οταν εχουν ηδη καλυφθει οι θεσεις?

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #292 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:57:14 μμ »
Δυστυχώς για τις περιπτώσεις που λέτε δεν μπορεί να κάνει κάτι ο νόμος, μάλλον.Όταν κάποιο σχολείο - Διεύθυνση βγάλει ένα κενό σε έναν ΠΕ 1857.09 με ειδίκευση στην συγκόλληση σωλήνων - σχεδιασμό χωματόδρομων ,για ΣΜΕΑ.... τότε τι να πεις.Μία αίτηση θα σου πουν υπήρχε αυτόν πήραμε!

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #293 στις: Αύγουστος 30, 2008, 12:59:40 μμ »
Το μόνο που γίνετε είναι να καταλάβεις με τι ανθρώπους έχεις να κάνεις.Όσο για τους συνδικαλιστές? Απογοήτευση παιδιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 553
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.