*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία  (Αναγνώστηκε 12591 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panostsig

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« στις: Ιούλιος 20, 2008, 07:10:18 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι για τις προσλήψεις αναπληρωτών σε ΣΜΕΑ;Εγώ ανήκω στον πίνακα Α έχω 21 μήνες προυπηρεσία από ΑΣΕΠ και θα ηθελα να ξέρω αν έχω ελπίδα για αναπληρωτής.Πόσοι αναπληρωτές δουλεύουν περίπου σε ΣΜΕΑ; Το ποσοστό πρόσληψης αναπληρωτών θα είναι 20% απο τον πίνακα Α και 80% από τον πίνακα Β;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:14 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 11:04:31 μμ »
Μηπως ξερει καποιος συναδελφος να μου πει αν συζυγος  καποιου ατομου που ανηκει σε ειδικη κατηγορια και δεν εχει κανει χρηση του δικαιωματος του δικαιουται κατι περισσοτερο για διορισμο? Παιρνει καποια μορια ή τιποτα?
Και επισης στα ΣΜΕΑ προηγουνται τα ατομα με ειδικες αναγκες ή οι γονεις ατομων με ειδικες αναγκες. Υπαρχει καποια μοριοδοτηση για συζυγους?
Ευχαριστω εκ των προτερων  :)

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2008, 07:16:01 μμ »
 Kellykoy στην εκπαίδευση αν δεν είσαι ο ίδιος άτομο με ειδικές ανάγκες ή με χρόνια πάθηση(όπως μεσογειακή αναιμία κ.α.) δεν μοριοδοτείσαι. Μόνο στα ΣΜΕΑ μοριοδοτούνται οι γονείς ατόμων με ειδικές ανάγκες ή και τα αδέρφια σε ορισμένες όμως ειδικότητες. Τον περασμένο Ιούλιο βγήκε μια προκήρυξη του νόμου 2643 που αφορούσε και συζύγους, αλλά για διορισμό στο ευρύτερο δημόσιο! Ελπίζω να βοήθησα! :)
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 27, 2008, 03:31:58 πμ »

   Αγαπητoί φίλοι,

    Χαίρομαι pelazi , μιας και είσαι ιδιαίτερα ενημερωμένη, πράγματι ο Ν. 2643/98 είναι αυτός που αναφέρεται στην κατηγόρια έμμεση ΑμΕΑ, ωστόσο αγαπητή kellykou πρόκειται για έναν νόμο, ο οποίος εισαγάγει τους ενδιαφερομένους σε μια απίστευτη ταλαιπωρία και διαδικασία, είναι ένας νόμος - φάντασμα , μια διαδικασία αργόσυρτη ακόμη και για τους ίδιους τους αναπήρους οι οποίοι αναλαμβάνουν καθήκοντα μέχρι και 5 χρόνια με την ανακοίνωση των οριστικών αποτελεσμάτων...
   Η χώρα μας (άνθρωποι-κοινωνία-διοίκηση-εξουσία) δυστυχώς είναι ουραγός -αν όχι τιμωρός- στην αντιμετώπιση των ζητημάτων αυτών.
   Δεν υπάρχει έλεος για τους αδύνατους!!! (Αίσχος)
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:13:14 »

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 12:26:52 πμ »


  Από το Υπουργείο Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας εκδόθηκε νέο έντυπο - Αίτηση για τους προστατευόμενους του Ν. 2643/98 , πληροφορίες από την α/θμια επιτροπή του Ν. στα κατα τόπους Κεντρικά καταστήματα του ΟΑΕΔ, η νέα προκήρυξη αφορά σε θέσεις ιδιωτικού τομέα εξ όσων είμαι σε θέση να γνωρίζω. Καλή δύναμη
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 18, 2009, 02:06:36 πμ »
Καμμιά απάντηση μέχρι και σήμερα, από τα συναρμόδια Υπουργεία (ΥΠΕΠΘ, ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ & ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ) στο ζήτημα της ρύθμισης για την κατηγορία έμμεση ΑμεΑ (γονείς, αδέλφια, παιδιά, σύζυγοι ΑμεΑ).
Από τις αρχές Φεβρουαρίου, όπου και το Υπ. Απασχόλησης διαβίβασε απλώς το ζήτημα προς το ΥΠ.ΕΣ. εστάλη εκ νέου διαβιβαστική επιστολή με τονισμένο το συγκεκριμένο ζήτημα και αναμένεται η απάντηση των ιθυνόντων.
Παρακαλούνται οι συνάδελφοι της κατηγορίας αυτής για την ενημέρωση τους, να επικοινωνήσουν στο theol.anergy@yahoo.gr
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 09:09:59 μμ »
Παράθεση
Kellykoy στην εκπαίδευση αν δεν είσαι ο ίδιος άτομο με ειδικές ανάγκες ή με χρόνια πάθηση(όπως μεσογειακή αναιμία κ.α.) δεν μοριοδοτείσαι.

pelazi εγω ειμαι η ιδια ΑμεΑ...δηλ. παιρνω μορια?και αν ναι πως τα βρισκουμε?

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 23, 2009, 10:14:36 μμ »
Αγαπητή Άννα,
Εφ' όσον έχεις η ίδια κάποια αναπηρία, τότε σίγουρα δικαιούσαι προσαύξηση των μορίων σου στους πίνακες αναπληρωτών & ωρομισθίων, να ρωτήσεις όποτε μπορέσεις στην Δ/νση Εκπ/σης που ανήκεις, σίγουρα θα ξέρουν να σου απαντήσουν εγκυρότερα.
Επίσης έχω δει σε διάφορες προκηρύξεις, π.χ. στην Εκκλησιαστική που θυμάμαι σίγουρα, έκανε μνεία για τους πάσχοντες από σοβαρές παθήσεις, ότι μοριοδοτούνται επιπλέον. Μην το αφήνεις άλλο, να επικοινωνήσεις και με το Τμήμα Διορισμών στο ΥΠΕΠΘ για δεύτερη ενημέρωση.
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 13, 2009, 12:54:57 πμ »
Ούτε μισή γραμμή δεν απάντησε στις απαντητικές επιστολές της Πρωτοβουλίας Θεολόγων ΑΠΘ, τόσο η Υφυπουργός Απασχόλησης για το ζήτημα της έμμεσης ΑμεΑ, όσο και η διοίκηση του ΟΑΕΔ δια της ειδικής υπηρεσίας ΚΠΑ.
Οι απαντήσεις στα θιγόμενα ζητήματα -από 140 νέους επιστήμονες της Θεολογίας- είναι λες και τις έγραψαν λειτουργικά αναλφάβητοι. Αίσχος!
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος Άνναxxx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 13, 2009, 02:46:40 μμ »
Εγω ανηκω στην Πρωτοβαθμια και μπαινω στον πινακα Ά.Μηπως αυτο ειναι η μοριοδοτηση?βλακεια ειπα???

Αποσυνδεδεμένος Alehandro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 11, 2009, 12:56:59 μμ »
Καλησπέρα!!
ειμαί και εγώ ενα άτομο με ποσοστό αναπηρίας πάνω απο 67%
και στο κράτος δικαίου που εχούμε δεν γνωρίζω καν τα δικαιώματα
μου ως προς την εκπαίδευση, και οπού εχω ρωτήσει στην δευτεροβάθμεια εκπαιδευση
η δεν γνωρίζουν η κάνουν πως δεν γνωρίζουν!!
Μηπώς υπάρχει κάποιος συλλογος που μπορω να βρώ κάτι περισσοτερο!!!
Ευχαριστώ πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος mineli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 19, 2009, 11:33:06 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα , έχω κ εγώ μια απορία σχετικά με τα ΣΜΕΑ ..., στην περσυνή προκήρυξη ύπήρχε η παράγραφος που έλεγε ότι στον πίνακα της ειδικής κατηγορίας μπορούν να ενταχθούν τα άτομα με αναπηρία(πάλι καλά!!) καθώς κ συγγενείς 1ου βαθμού ατόμων με αναπηρία !Ο γονέας λοιπόν δεν είναι πρώτου βαθμού συγγενής ??Γιατί εμένα δεν μου τα δέχτηκαν ούτε κατά διάνοια τα χαρτία μου ... κ δυστυχώς το άφησα χωρίς να το ψάξω περαιτέρω ....!Αν ξέρει κανείς κάτι για αυτό , θα το εκτιμούσα αν με βοηθούσε..!!

Αποσυνδεδεμένος Nicole06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 19, 2009, 12:10:39 μμ »
Συμφωνα με μια μικρή έρευνα που έκανα τα άτομα ειδικής κατηγορίας (,πολύτεκνοι,μεσογειακή αναιμία.σκλυρηνση κατα πλάκας κτλ) κατατάσσονται με σειρά προτεραιότητας στον πίνακα αναπληρωτών μετά απο τους πολύτεκνους.Για να μπορέσεις να το κάνεις αυτό χρειάζεται γνωμάτευση απο την δευτεροβάθμια υγειονομική επιτροπή.Θα σου ζητησουν γνωμάτευση διευθυντού ή επιμελητή δημόσιου νοσοκομείου.Είναι λίγο χρονοβόρο οπότε μην περιμένεις την τελευταία στιγμή.Αν όμως δεν προλαβαίνεις και μόνο με την γνωμάτευση του νοσοκομείου μπόρείς να μπείς στην ειδική κατηγορία.Πρέπει όμως μέσα σε εξι μήνες να πας  στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση την απόφαση της υγεινομικής επιτροπής.
Τα άτομα ειδικής κατηγορίας απ'όσο ξέρω έχουν δικαίωμα να κάνουν τα χαρτιά τους και για τον πίνακα Σμεα.

Αποσυνδεδεμένος alepou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδική κατηγορία-Εκπαιδευτικοί με αναπηρία
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 19, 2009, 12:38:59 μμ »
Έχω την ίδια απορία με την mineli. Ο πατέρας μου πάσχει απο νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου  (κάνει αιμοκάθαρση) και επομένως έχει 80% αναπηρία. Έχει όλα τα απαιτούμενα δικαιολογικτικά (βεβαιώσεις επιτροπών, διευθυντών νοσοκομείου κτλ..) καθώς τα χρειάστηκε για να βγει πρόωρα στη σύνταξη.
 Δικαιούμαι να κάνω τα χαρτια μου στα ΣΜΕΑ? Δεν το ήξερα αυτό!
Πότε και που βγαίνουν αυτές οι προκηρύξεις?
Και τέλος, τα χαρτια γίνονται μέσω δευτεροβάθμιας ή πρωτοβάθμιας για να πάω να ρωτήσω αν ξέρουν κάτι παραπάνω? Σας ευχαριστώ πολύ.
ΠΕ19

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 666
Σύνολο: 670

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.