*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314990 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1036 στις: Σεπτέμβριος 12, 2019, 06:07:41 μμ »
Περιμένεις ν λήξει η άδεια λοχείας της από όσο ξέρω.ομως πάρε ένα τηλ στην ββαθμια κ ρωτά!εκεί θ ξέρουν σίγουρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:08 »

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1037 στις: Σεπτέμβριος 12, 2019, 08:41:15 μμ »
Καλησπέρα. Είμαι νεοδιοριστη και εκανα αιτηση για αδεια ανατροφης τέκνου επειδη το μικρο μου είναι κάτω των 2 ετών. Μου είπαν απο τη ΔΙΔΕ μου πως οι νεοδιοριστες δεν δικαιούνται ολόκληρη την εννιαμηνη διοτι το παιδι λέει γεννηθηκε πριν τον διορισμό κ επισης διοτι δεν διοριστηκαμε αναδρομικα. Γυρω στους 3 μηνες ειμαστε μείον εως εδω. Επίσης εάν έχει γίνει χρήση μειωμένου ωραρίου ως αναπληρωτριες, παλι λεει ισχυει μείωση κ περιμενουν διευκρίνηση απο το υπουργείο για το πώς θα γινει ο συνυπολογισμός σε αυτή την περιπτωση! Παρ όλα αυτά ο σύζυγος μου είπαν οτι μπορει να πάρει ολόκληρη την 9μηνη αδεια (αν τη δικαιούται) :o :o :o
Υπάρχει καμμια νεοδιοριστη συναδελφος με το ιδιο θεμα ή κάποιος που να έχει ακούσει κάτι παρομοιο? Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1038 στις: Σεπτέμβριος 12, 2019, 11:10:40 μμ »
Καλησπέρα mariaher.

Το 2014 είχε διοριστεί ένας συνάδελφος που είχε γίνει πατέρας πριν γίνει μόνιμος. Πήρε άδεια ανατροφής 6 μηνών.
Διορίστηκε τον Σεπτέμβριο και χρειάστηκε να παρουσιαστεί και να δουλέψει τον Φεβρουάριο στη Μύκονο.

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1039 στις: Σεπτέμβριος 13, 2019, 12:17:32 πμ »
Lasid σε ευχαριστώ.  Άρα οντως ισχυει αυτο για τους νεοδιοριστους. Μενει να δω τι άλλο θα κόψουν απο τη χρήση μειωμένου ωραρίου της προηγουμένης χρονιας...Δεν βλέπω να μενει και τιποτα  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:41:08 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1040 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 12:28:52 μμ »
Λοιπόν εμένα η κόρη μου γίνεται 4χρονων τον άλλο μήνα.κι εγώ νεοδιοριστη είμαι.τον Μάη που διοριστηκαμε μπορούσα ν πάρω αν θυμάμαι καλά μόνο 20μερες.. υπάρχει ένας αλγόριθμος που ισχύει  τους δημοσίους υπαλλήλους.εμενα το είχε ψαξει ο άντρας μου που είναι κι εκείνος του δημοσίου. Αυτός ο αλγόριθμος σου βγάζει τι δικαιούσαι από την άδεια ανάλογα βέβαια κ το αν έχεις εργαστεί τα προηγούμενα χρόνια η όχι κ ισχύει κάπως έτσι για όλους νεοδιοριστους η παλαιούς.παρε όση άδεια μπορείς τώρα γιατί όσα περνάει ο καιρός θ μειώνεται.εγω φαντάσου τελικά δεν πήρα καμια μέρα από αυτήν την άδεια .αν το παιδί σου ήταν πιο μικρο πχ μηνών θ έπαιρνες όλους τους μήνες παντως
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2019, 12:32:21 μμ από Vania »

Αποσυνδεδεμένος mariaher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1041 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 07:22:38 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ. Μηπως εχεις ιδεα που μπορούμε να βρούμε αυτον τον αλγοριθμο?

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1042 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 08:38:09 μμ »
Η λογική για την άδεια αυτή είναι η εξής: Ο μόνιμος εκπαιδευτικός με τέκνο μετά το διορισμό δικαούται 9 μήνες άδεια μέχρι το παιδί να γίνει 4 ετών. Αυτός όμως που διορίζεται έχοντας ήδη παιδί κάτω των 4 ετών δικαιούται την αναλογία των 9 μηνών από την ορκωμοσία (ή την ημερομηνία της αίτησης αν τη ζητήσει μετά), μέχρι τα 4 έτη. Για τον υπολογισμό νομίζω υπάρχει στις ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ένα αρχείο που έστειλε κάποτε το Υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:01:04 μμ από mlm »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1043 στις: Σεπτέμβριος 16, 2019, 09:47:47 μμ »
Ο άντρας μου το είχε ψαξει στο ίντερνετ τότε.ωστοσο μη σε αγχωνει αυτό γιατί ούτως η άλλως οι υπεύθυνοι στα γραφεια αδειών έτσι θ στο υπολογίσουν κι αποκλείεται να κάνουν λάθος.παντως ισχύει σίγουρα γιατί το είχα ψάξει κι εγώ τότε .

Αποσυνδεδεμένος Sok-4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1044 στις: Απρίλιος 15, 2020, 11:07:51 πμ »
Αν και θα έχει ερωτηθεί ήδη μέσα στις 75 σελίδες αλλά είναι λίγο δύσκολη η αναζήτηση. Ξεκίνησε η άδεια ανατροφής τέκνου από 1 Σεπτεμβριου και λήγει στις 1 Ιουνίου. Η σύζυγος είναι ιδιωτική υπάλληλος οπότε πήρα εγώ την άδεια ανατροφής. Μετά την άδεια ανατροφής μπορεί κάποιος να κάνει χρήση κανονικής άδειας μέχρι τη λήξη του διδακτικου έτους στις 15 Ιουνίου. Εργάζομαι στην αβαθμια. Ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1045 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:04:13 μμ »
Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας περιορισμός. Μπορείς να πάρεις κανονική άδεια μετά την άδεια ανατροφής.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1046 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:26:00 μμ »
Η λήξη του έτους στην Α'θμια είναι στις 22/6. Άρα σου λείπουν 3 βδομάδες άδειας και η κανονική είναι 10 ημέρες τις οποίες μπορείς να πάρεις (αν λειτουργήσουν τα σχολεία) και να βρεις ενα τρόπο να καλυφθείς για τίς υπόλοιπες

Αποσυνδεδεμένος Sok-4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1047 στις: Απρίλιος 15, 2020, 11:23:17 μμ »
Να στε καλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βέβαια βλέπουμε κ πιθανή παράταση σχολικού έτους φέτος λόγω κορονοιου...οποτε αλλάζουν λίγο τα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος SOKAL

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1048 στις: Αύγουστος 03, 2020, 02:56:12 μμ »
Γνωρίζει κανείς γιατί ανέβασε αυτό ο Φασφαλης;
Αποτελεί ντροπή με το τεράστιο δημογραφικό πρόβλημα που έχουμε να θέτουν υπό αμφισβήτηση & όρους τη χορήγηση της άδειας ανατροφής!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1049 στις: Αύγουστος 03, 2020, 03:24:40 μμ »
Γνωρίζει κανείς γιατί ανέβασε αυτό ο Φασφαλης;
Αποτελεί ντροπή με το τεράστιο δημογραφικό πρόβλημα που έχουμε να θέτουν υπό αμφισβήτηση & όρους τη χορήγηση της άδειας ανατροφής!

Εννοεί αυτό που γίνεται με το υπόλοιπο της άδειας ανατροφής μετά το διορισμό (που δεν είναι 9μηνο πλην τις μέρες άδειας που έχεις ήδη πάρει, αλλά υπολογίζεται με έναν αλγόριθμο και βασίζεται στη γνωμοδότηση 64/2008 του ΝΣΚ η οποία φυσικά δεν είναι δεσμευτική ως γνωμοδότηση, αλλά την εφαρμόζουν γιατί οδηγεί σε μικρότερες άδειες, που τους βολεύει). Ακούγεται επίσης ότι θέλουν να περάσουν η επαπειλούμενη κύηση να μη μετράει στην υπηρέτηση οργανικής και υποθέτω να μη δίνει και τα αντίστοιχα μόρια...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 416
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.