*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 322614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 852
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #448 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 11:27:37 πμ »
φίλε μου να ζητήσεις την ΕΠΙΣΗΜΗ νομοθεσία (εγκύκλιος) από τη διεύθυνση εκπαίδευσης που ανήκεις γραπτώς. Υπάρχει ζήτημα
α) αν έχει δικαίωμα επειδή το παιδί είναι 5 ετών (νομίζω ότι δίνουν το τρίμηνο μέχρι κάπιοα ηλικία)
β) αν μπορείς να πάρεις την άδεια επειδή η γυναίκα σου δεν εργάζεται (υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν βεβαίωση ασφάλισης της γυναίκας σου για να δουν αν εργάζεται)
γ) αν έχεις δικαιίωμα επειδή δεν έκανες αίτηση απο την αρχή της χρονιάς (ξέρω περίπτωση που το πήρε στη μέση της χρονιάς, ενώ σε άλλον αρνήθηκαν)
Επειδή όλα τα παραπάνω πρέπει να διευκρινιστούν χωρίς να ακούς τον έναν και τον άλλον που (όπως κι εγώ) συνήθως αναφέρονται σε προσωπικές περιπτώσεις που μπορεί να ξεφευγουν και από τον κανόνα, ζήτα γραπτώς και επισήμως το νόμο και τίς τελευταίες εγκυκλίους από τη διεύθυνση. Καλή τυχη
υ.γ. συνήθως προσπαθούν όλοι τους να αποθαρρύνουν τέτοιες άδειες, μάθε τα δικαιώματά σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος fremman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #449 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 11:51:04 πμ »
η γυναικα μου δουλευει απλα δεν ειναι δημοσιος υπαλληλος. Στην διευθυνση μου ειπαν οτι δικαιουμαι την αδεια αλλα δεν την δινουν παρα μονο στην αρχη!!! της χρονιας

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #450 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 01:52:24 μμ »
Την αδεια αυτη την πηρε γνωστος μου αποσπασθεις στο σχολειο που υπηρετώ.την πηρε ομως με το που βγηκε η αποσπαση του.κ το δικο του παιδακι ειναι 5.θα ρωτησω κ θα σου πω.

Αποσυνδεδεμένος vasileios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #451 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 02:45:04 μμ »
mallon asxima ta nea gia tin trimini adeia pou thes, exei vgei diefkrinistiki egyklios pou orizei oti tin pairneis me tin enarksi toy sxolikou etous. des ti sxetiki odigia analytika sto:

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=2661
"Δάσκαλε, δεν είμαι δοχείο να με γεμίσεις. Είμαι σπίρτο να με ανάψεις..." (Ι. Κακριδής)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:56:18 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #452 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 03:11:07 μμ »
mallon asxima ta nea gia tin trimini adeia pou thes, exei vgei diefkrinistiki egyklios pou orizei oti tin pairneis me tin enarksi toy sxolikou etous. des ti sxetiki odigia analytika sto:

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=2661

H εν λογω εγκυκλιος ειναι οντως αυτη που ρυθμιζει τις προϋποθεσεις χορηγησης της τριμηνης αδειας, βασει των οποιων δεν δικαιουσαι την αδεια, εφοσον ξεκινησε ηδη το σχολικο ετος. Ωστοσο, δεν χανεις τιποτε να υποβαλεις, εστω και εκπροθεσμα, σχετικη αιτηση και να τεθει το ζητημα της έγκρισής της στην κριση του υπηρεσιακου συμβουλιου. Κατα πασα πιθανοτητα θα απορριφθει, αλλα ισως και να τυχεις ευνοϊκης μεταχειρισης, αν υπαρχει υπεραριθμος εκπαιδευτικος της ειδικοτητας σου που μπορει να καλυψει το κενο σου.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος frf03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #453 στις: Σεπτέμβριος 28, 2010, 08:40:29 μμ »
την αδεια μπορεις να την παρεις μεχρι το παιδι να γινει 6 ετων.Πραγματι απο περσι την δινουν μονο στην αρχη της χρονιας.Σκεψου ομως οτι αν την χρησιμοποιησεις τωρα που εχουμε προσωρινη τοποθετηση που μπορει να βρεθεις μετα,οταν επιστρεψεις απο την αδεια!εμενα τουλαχιστον με συμβουλεψε αιρετος κ δεν την πηρα.

Αποσυνδεδεμένος mbit

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 15, 2010, 12:02:30 πμ »
την άδεια όντως είσαι υποχρεωμένος να την πάρεις απο 1η Σεπτεμβρίου.δε νομιζω ότι μπορείσ να κάνεις κάτι τώρα γιατί κι εγώ που ζήτησα να την πάρω πιο αργά μου είπαν ότι είναι αδύνατο.πάντως μπορείς να την πάρεις μεχρι το τρίτο σου παιδί να γίνει 6.οσον αφορά την τοποθέτηση σε εμένα που είμαι κι εγώ νεοδιόριστη δεν υπήρξε καμία αλλαγή.δινύω την τρίμηνη και 1η Δεκεμβρίου θα πάω κανονικά στο σχολείο.   

Αποσυνδεδεμένος lilla

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 27, 2010, 01:35:44 μμ »
Καλησπέρα! Κάποιος διευθυντής γυμνασίου είπε  σε φίλη μου ότι άλλαξε ο νόμος και όσοι έχουν δύο παιδιά κάτω των τεσσάρων όταν διορίζονται, δικαιούνται δύο άδειες ανατροφής. Το ίδιο της είπε ότι ισχύει φυσικά και για όσους κάνουν δίδυμα. Γνωρίζει κανείς τίποτα σχετικό?

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #456 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 01:02:20 μμ »
Καλημερα σας! Μηπως γνωριζει καποιος αν οι αναπληρωτριες δικαιουνται αδεια ανατροφης ή μειωμενο ωραριο? Μου ειπαν απο την Α/θμια οτι δε δικαιουνται και μου εκανε εντυπωση!!!

Αποσυνδεδεμένος sv4eaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #457 στις: Νοέμβριος 18, 2010, 04:00:03 μμ »
Άδεια ανατροφής δε δικαιούμαστε. Μόνο άδεια λοχείας διάρκειας 63 ημερών από την ημέρα γέννησης του παιδιού. Δε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις αργότερα κάποια στιγμή εάν δεν ήσουν διορισμένη στη λοχεία σου.
Μειωμένο ωράριο δικαιούμαστε: 2 ώρες λιγότερες την εβδομάδα. Δεν αξίζει όμως, δεν κάνουν τη διαφορά η δύο ώρες την εβδομάδα για να στερηθείς να πάρεις την άδεια ανατροφής όταν διοριστείς μόνιμη.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #458 στις: Νοέμβριος 19, 2010, 12:54:16 μμ »
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση....

Αποσυνδεδεμένος stela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #459 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 08:56:53 μμ »
Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η τύχη του αναπληρωτή εκπαιδευτικού όταν επιστρέφει στο σχολείο η μόνιμη εκπαιδευτικός που είχε άδεια ανατροφής; Σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι πιθανότατα σε λίγες μέρες θα φύγω από το σχολείο που υπηρετώ ως αναπληρώτρια και θα πάω σε άλλα σχολεία της περιοχής που έχουν κενά, επειδή θα επιστρέψει στο σχολείο η εκπαιδευτικός που αναπληρώνω. Από το συγγενικό μου περιβάλλον έχω υπόψη μου ότι συνάδελφος που επέστρεψε πέρσι από την άδεια ανατροφής το μήνα Δεκέμβριο δεν τοποθετήθηκε στο σχολείο της οργανικής της θέσης, για να μην διαταραχθεί η λειτουργία του σχολείου και εργάστηκε τελικά σε άλλο σχολείο που υπήρχε κενό και φέτος υπηρέτησε από την αρχή της χρονιάς στην οργανική της θέση. Γνωρίζετε πού μπορώ να βρω τη σχετική νομοθεσία;

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #460 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:15:29 μμ »
Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κανείς ποια είναι η τύχη του αναπληρωτή εκπαιδευτικού όταν επιστρέφει στο σχολείο η μόνιμη εκπαιδευτικός που είχε άδεια ανατροφής; Σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι πιθανότατα σε λίγες μέρες θα φύγω από το σχολείο που υπηρετώ ως αναπληρώτρια και θα πάω σε άλλα σχολεία της περιοχής που έχουν κενά, επειδή θα επιστρέψει στο σχολείο η εκπαιδευτικός που αναπληρώνω. Από το συγγενικό μου περιβάλλον έχω υπόψη μου ότι συνάδελφος που επέστρεψε πέρσι από την άδεια ανατροφής το μήνα Δεκέμβριο δεν τοποθετήθηκε στο σχολείο της οργανικής της θέσης, για να μην διαταραχθεί η λειτουργία του σχολείου και εργάστηκε τελικά σε άλλο σχολείο που υπήρχε κενό και φέτος υπηρέτησε από την αρχή της χρονιάς στην οργανική της θέση. Γνωρίζετε πού μπορώ να βρω τη σχετική νομοθεσία;
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Η οργανική είναι οργανική.Σε κάποια σχολεία,όταν υπάρχει συναδελφική διάθεση,μπορεί να πάει η οργανική στη διάθεση ή στο άλλο κενό μέχρι τη λήξη της χρονιάς.
Πέρυσι στο σχολείο που υπηρετούσα έγινε αυτό ακριβώς και δυστυχώς έφυγε η συνάδελφος αναπληρώτρια.Και μιλάμε για Απρίλη μήνα!Καλό κουράγιο......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #461 στις: Νοέμβριος 22, 2010, 09:35:53 μμ »
Όλα είναι θέμα συνεννόησης...αν η μόνιμη δείξει καλή διάθεση να τοποθετηθεί αλλού για να μην ταραχτεί όντως η λειτουργία του σχολείου...έχει καλώς...αν όμως απαιτήσει να πάει στην οργανική της τότε η Α'θμια ή Β'θμια (δεν ξέρω πού ανήκεις) είναι υποχρεωμένη να την πάει πίσω στην οργανική της...
Τέτοια εποχή η αλήθεια είναι πως δεν ταράζεται τόσο η λειτουργία του σχολείου...υπάρχει χρόνος τα παιδιά να προσαρμοστούν στην καινούρια κι αυτή στα παιδιά...αλλά Λίλα αυτό που ανέφερες για τέλη Απριλίου ήταν λίγο κουλό...θα πρεπε πέρα απ'τους νόμους να σκέφτονται λίγο και τα παιδιά...αλλά στην χώρα του παραλόγου... ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 722

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.