*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 322653 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #546 στις: Μάιος 09, 2011, 12:22:00 πμ »
Αδεια ανατροφης μπορεις να παρεις οποτε θες μεχρι το παιδι να κλεισει τα 4-εννοειται δηλαδη 9 μηνες πριν κλεισει τα 4 για να μη χασεις καποιον μηνα-, αρκει να ειναι και οι 9 μηνες μαζι, δεν μπορεις να την παρεις τμηματικα.
Αρα τον Νοεμβριο μπορεις να την παρεις ομως δε σε συμφερει γιατι θα ληξει Αυγουστο και θα χαραμισεις 2 μηνες που εχεις ουτως η αλλως αδεια.

Επίσης, είθισται να παίρνουν άδεια το Σεπτέμβρη για να διευκολύνεται η λειτουργεία του σχολείου και να μην μένουν τα παιδιά στη μέση της χρονιάς χωρίς εκπαίδευτικό.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος p-p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #547 στις: Μάιος 09, 2011, 12:37:33 μμ »
Αδεια ανατροφης μπορεις να παρεις οποτε θες μεχρι το παιδι να κλεισει τα 4-εννοειται δηλαδη 9 μηνες πριν κλεισει τα 4 για να μη χασεις καποιον μηνα-, αρκει να ειναι και οι 9 μηνες μαζι, δεν μπορεις να την παρεις τμηματικα.
Αρα τον Νοεμβριο μπορεις να την παρεις ομως δε σε συμφερει γιατι θα ληξει Αυγουστο και θα χαραμισεις 2 μηνες που εχεις ουτως η αλλως αδεια.

Επίσης, είθισται να παίρνουν άδεια το Σεπτέμβρη για να διευκολύνεται η λειτουργεία του σχολείου και να μην μένουν τα παιδιά στη μέση της χρονιάς χωρίς εκπαίδευτικό.

σίγουρα είναι καλύτερο και για μένα και για το σχολείο να πάρω το σεπτέμβρη την άδεια...απλά αν για κάποιο λόγο πολύ ιδιαίτερο ήθελα να ξεκινήσει απο νοέμβριο ρωτησα να εχω την δυνατότητα....

ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #548 στις: Μάιος 09, 2011, 07:57:51 μμ »
....Αρα τον Νοεμβριο μπορεις να την παρεις ομως δε σε συμφερει γιατι θα ληξει Αυγουστο και θα χαραμισεις 2 μηνες που εχεις ουτως η αλλως αδεια.

Αγαπητή mariefrance, με όλο το σεβασμό, αλλά κάτι τέτοια ακούν μερικοί μη εκπαιδευτικοί, και επαληθεύουν (λανθασμένα) τα περί ''τρίμηνου καθησιού''.

Συνάδελφε p-p:
1. Ο Ιούνιος είναι μήνας εργάσιμος για τους εκπαιδευτικούς. Αν πάρεις άδεια 1η Σεπτεμβρίου, επιστρέφεις και παρουσιάζεσαι κανονικά την 1η Ιουνίου. Απαλλάσσεσαι από τον Ιούνιο αν πάρεις την άδεια από 1η Οκτωβρίου, με μια επιφύλαξη (ας παραθέσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα): να πρέπει να παρουσιαστείς στο (καινούργιο –αυτό που θα είσαι από τη νέα χρονιά-) σχολείο την 30η Ιουνίου.
2. Το καλοκαίρι (Ιούλιο και Αύγουστο) υπάρχουν οι λεγόμενες ''θερινές υπηρεσίες'', και μπορεί να αναλογούν περισσότερες από μία σε κάθε καθηγητή, ανάλογα με το δυναμικό του συλλόγου των διδασκόντων. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα πρέπει να διακόψεις τις διακοπές σου τουλάχιστον μια φορά μέσα στο καλοκαίρι για να ταξιδέψεις και να διανυκτερεύσεις τουλάχιστον ένα βράδυ στον τόπο του σχολείου (εκτός αν παραθερίζεις στο ίδιο μέρος), μαζί με το παιδί σου (αν δεν μπορείς να το αφήσεις).
Βέβαια μπορείς να το παίξεις ‘‘κορώνα-γράμματα’’ και να βασιστείς στην πιθανότητα να σε απαλλάξουν άτυπα οι άλλοι συνάδελφοι, καλύπτοντας τις δικές σου θερινές υπηρεσίες, αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι υποχρεωμένοι για κάτι τέτοιο, εφόσον θα έχει τελειώσει η άδειά σου μέχρι τότε.


Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #549 στις: Μάιος 09, 2011, 09:26:40 μμ »
1.Πολυ σωστα και ευχαριστω για τις διορθωσεις.
2.Παρολαυτα ακομα και ετσι ο Ιουλιος και ο Αυγουστος ειναι μηνες διακοπων -αδειας για εμας και δεν εχω δει κανεναν να κανει πολλες τετοιες υπηρεσιες ωστε να μην μπορει να κανονισει και τις διακοπες του.Εγω  ειπα πως οι δυο μηνες της αδειας ανατροφης συμπιπτουν με τις θερινες διακοπες και ειναι κριμα να τους χαραμισει εφοσον μπορει να κατσει δυο μηνες ακομη με το μωρακι της. Τοσο απλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:05 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #550 στις: Μάιος 09, 2011, 09:27:49 μμ »
Αγαπητή mariefrance, με όλο το σεβασμό, αλλά κάτι τέτοια ακούν μερικοί μη εκπαιδευτικοί, και επαληθεύουν (λανθασμένα) τα περί ''τρίμηνου καθησιού''.

Συνάδελφε p-p:
1. Ο Ιούνιος είναι μήνας εργάσιμος για τους εκπαιδευτικούς. Αν πάρεις άδεια 1η Σεπτεμβρίου, επιστρέφεις και παρουσιάζεσαι κανονικά την 1η Ιουνίου. Απαλλάσσεσαι από τον Ιούνιο αν πάρεις την άδεια από 1η Οκτωβρίου, με μια επιφύλαξη (ας παραθέσει κάποιος που γνωρίζει σίγουρα): να πρέπει να παρουσιαστείς στο (καινούργιο –αυτό που θα είσαι από τη νέα χρονιά-) σχολείο την 30η Ιουνίου.
2. Το καλοκαίρι (Ιούλιο και Αύγουστο) υπάρχουν οι λεγόμενες ''θερινές υπηρεσίες'', και μπορεί να αναλογούν περισσότερες από μία σε κάθε καθηγητή, ανάλογα με το δυναμικό του συλλόγου των διδασκόντων. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα πρέπει να διακόψεις τις διακοπές σου τουλάχιστον μια φορά μέσα στο καλοκαίρι για να ταξιδέψεις και να διανυκτερεύσεις τουλάχιστον ένα βράδυ στον τόπο του σχολείου (εκτός αν παραθερίζεις στο ίδιο μέρος), μαζί με το παιδί σου (αν δεν μπορείς να το αφήσεις).
Βέβαια μπορείς να το παίξεις ‘‘κορώνα-γράμματα’’ και να βασιστείς στην πιθανότητα να σε απαλλάξουν άτυπα οι άλλοι συνάδελφοι, καλύπτοντας τις δικές σου θερινές υπηρεσίες, αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι υποχρεωμένοι για κάτι τέτοιο, εφόσον θα έχει τελειώσει η άδειά σου μέχρι τότε.
Συνάδελφε mariefrance, αυτή είναι μία από τις λίγες φορές που το λεγόμενο "καθισιό" συμπίπτει με την καλή λειτουργία του σχολείου. Εάν οι συναδέλφισσες που παίρνουν 9μηνες άδειες μπορούν να λείπουν όλη την διδακτική χρονιά, τόσο το καλύτερο, γιατί ο χρόνος που απομένει "εκτός άδειας" είναι μικρός και νομίζω ότι περισσότερη ανακατωσούρα δημιουργούν στα σχολεία παρά καλό.
Πάντως, ΟΠΟΤΕ και να λήξει η άδεια, η συναδέλφισσα πρέπει να παρουσιαστεί για υπηρεσία, είτε στο σχολείο εάν είναι πριν την λήξη του διδακτικού έτους, είτε στο γραφείο εάν είναι μετά. Οπότε την μετάβαση στον τόπο του σχολείο δεν την γλιτώνει  ::)

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #551 στις: Μάιος 09, 2011, 10:15:05 μμ »
...1. δεν εχω δει κανεναν να κανει πολλες τετοιες υπηρεσιες ωστε να μην μπορει να κανονισει και τις διακοπες του. 2. Εγω  ειπα πως οι δυο μηνες της αδειας ανατροφης συμπιπτουν με τις θερινες διακοπες και ειναι κριμα να τους χαραμισει εφοσον μπορει να κατσει δυο μηνες ακομη με το μωρακι της. Τοσο απλα.

2. Πολύ σωστά είπες, και συμφωνώ μαζί σου.
1. Επειδή βρέθηκα σ' αυτήν τη θέση, το θέμα δεν είναι αν χάνεις πολλές ή λίγες μέρες απ' τις διακοπές σου, αλλά το ότι είναι πολύ δύσκολο με μωρό παιδί να ταξιδεύεις εκτός έδρας καλοκαιριάτικα, που μπορεί να κάνει εμετό κάθε τρεις και λίγο στο δρόμο (αν έχει στροφές/κάνει ζέστη), που πρέπει να σταματάς συχνά αν κλαίει, να το ταϊσεις, να το ποτίσεις κ.τ.λ., μετά να ψάχνεις νοικιαζόμενο δωμάτιο, να στρώνεις παρκοκρέβατα κ.τ.λ.,κ.τ.λ,.κ.τ.λ. Συγκεκριμένα, εμένα ήταν 13 μηνών και σταματούσαμε συνέχεια, γιατί το πείραζαν οι στροφές. Δεν ειχαμε και Α/C στο αυτοκίνητο... Άσε. Επιπλέον δε, διανυκτερεύσαμε 2 βράδια, γιατί δεν το ''παλεύαμε'' να ταξιδέψουμε 2 φορές σε δύο μέρες. Απλώς, οφείλω να προετοιμάσω το/τη συνάδελφο. Τα ταξίδια με μωρά είναι αλλιώς.

Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #552 στις: Μάιος 10, 2011, 12:18:38 μμ »
Ασε τι μου τα θυμισες τωρα?? Η κορη μου γινεται τον αλλο μηνα 5 χρονων και ακομα δεν μπορει το ταξιδι με το αυτοκινητο.Ασχετο το ξερω αλλα δυστυχως δεν τους ενδιαφερει τι περναμε οσοι ειμαστε γονεις.Οταν εληξε η δικη μου αδεια ανατροφης ο Διευθυντης μου επεμενε να παω τον Ιουνιο στο νησι και αναγκαστηκα να παρω ανευ αποδοχων που σημαινει οτι πληρωθηκα κανονικο μισθο ξανα τον Αυγουστο. Και επιπλεον παρουσιαστηκα κανονικα για μια μερα στις 30 Ιουνιου -εισητηρια , καραβια κλπ-εχοντας παρει 250 ευρω μισθο.

Αποσυνδεδεμένος elven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #553 στις: Μάιος 11, 2011, 11:33:49 πμ »
Έχω και εγω την ιδια απορια. Η αδεια λοχείας μου λήγει στις 6 Ιουνίου. Σύμφωνα με αυτά που λέτε μπορώ και εγώ να επιστρέψω στη δουλειά για όσο διάστημα απομένει και να παρω την άδεια ανατροφής από 1η Σεπτεμβρίού ώστε να αξιοποιήσω όλο το 9μηνο με το μωρό;

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #554 στις: Μάιος 11, 2011, 12:38:35 μμ »
Μπορείς να το κάνεις! εμένα έληξε πέρισυ  8 Ιουνίου. Επέστρεψα στο σχολείο και πήρα την ανατροφής από 1η σεπτέμβρη
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #555 στις: Μάιος 11, 2011, 09:40:40 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα!

Με δεδομένο πλέον (λόγω του μικρού αριθμού μεταθέσεων) ότι θα είμαστε σχεδόν όλοι στην ίδια περιοχή θα ήθελα την άποψή σας στο συγκεκριμένο θέμα που θέτω (δεν ανοίγω καινούριο).

Απέκτησα δεύτερο παιδί και υπολόγιζα σε άδεια ανατροφής για την επόμενη χρονιά. Η σύζυγός μου εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Πόσο πιθανόν θεωρείται να ισχύσει αυτό που προτείνει η Αννούλα για μηδενισμό των μορίων δυσμενών αφού σε αυτή την περίπτωση δεν θα την πάρω ελπίζοντας ότι άλλη μία χρονιά στην περιοχή που είμαι και παίρνω αρκετά μόρια να με βοηθήσουν να ελπίζω του χρόνου.

Το θέμα για εμένα προσωπικά επείγει σχετικά στο να πάρω μια απόφαση αφού βρήκα νέο σπίτι με πολύ καλύτερο ενοίκιο και καλύτερες συνθήκες όμως ο ιδιοκτήτης με "πιέζει" να το κλείσω από αρχές Ιουνίου και πραγματικά με ενδιαφέρει.

Πότε θα γνωρίζουμε με βεβαιότητα αν ισχύσει αυτό που προτείνετε από το υπουργείο ;

Ευχαριστώ και καλή τύχη σε όσους ακόμα ελπίζουν στις μεταθέσεις...

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #556 στις: Μάιος 11, 2011, 10:48:57 μμ »
Πριν τον Ιούνιο θα έχει βγει η εγκύκλιος των αποσπάσεων και πιθανότατα θα βρεις απάντηση στην ερώτησή σου σχετικά με τα μόρια. Προσωπικά πιστεύω ότι θα τα κόψει -δε θα γλυτώσουν- θυσία στο βωμό του ΔΝΤ. 
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #557 στις: Μάιος 11, 2011, 10:57:57 μμ »
Πριν τον Ιούνιο θα έχει βγει η εγκύκλιος των αποσπάσεων και πιθανότατα θα βρεις απάντηση στην ερώτησή σου σχετικά με τα μόρια. Προσωπικά πιστεύω ότι θα τα κόψει -δε θα γλυτώσουν- θυσία στο βωμό του ΔΝΤ.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου συνάδελφε. Θα ήθελα και τις απόψεις άλλων συναδέλφων.

Πάντως εσύ λες ότι μαζί με την εγκύκλιο των αποσπάσεων θα έχει αποφασιστεί και αυτό ή θα έχει ψηφιστεί αν κατάλαβα καλά...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #558 στις: Μάιος 11, 2011, 11:01:40 μμ »
σήμερα συζητήθηκε από τη Βουλή το προτεινόμενο σχέδιο του υπουργείου. Τώρα το μόνο που μένει ειναι να γίνει εισαγωγή τυχόν τροποποιητικών σημείων, να καθαρογραφεί και να εκδοθεί είτε ως νόμος είτε ως προεδρικό διάταγμα... Σε κάθε περίπτωση, το λογικό είναι ως τις 20 του μήνα να ξέρετε!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #559 στις: Μάιος 12, 2011, 05:38:35 πμ »
σήμερα συζητήθηκε από τη Βουλή το προτεινόμενο σχέδιο του υπουργείου. Τώρα το μόνο που μένει ειναι να γίνει εισαγωγή τυχόν τροποποιητικών σημείων, να καθαρογραφεί και να εκδοθεί είτε ως νόμος είτε ως προεδρικό διάταγμα... Σε κάθε περίπτωση, το λογικό είναι ως τις 20 του μήνα να ξέρετε!

Μέχρι τις 20 Μαΐου, ωραία.

Ευχαριστώ, συνάδελφε πιστεύω ότι θα βολέψει. Η άποψή σου αν θέλεις ποια είναι; Θα ισχύσει ο μηδενισμός των μορίων δυσμενών στην άδεια ανατροφής;

Και αυτό σημαίνει αν έχω καταλάβει σωστά, στο Σχολείο μου έπαιρνα 7 μόρια +2,5 υπηρέτηση, τώρα θα είναι 1+2,5 ή απλά 1;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2011, 05:41:45 πμ από parapara »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162180
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 669
Σύνολο: 687

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.