*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 318875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #812 στις: Μάιος 21, 2013, 10:15:01 πμ »
http://www.doe.gr/nomoi/adeies.pdf δες στο μέσο της 4ης σελίδας...
Ευχαριστώ! ακριβώς αυτό έψαχνα.
Stelios ευχαριστώ επίσης, έχω υπόψη μου όλα αυτά που παρέθεσες, αλλά είχα χαθεί λίγο. Η anna_r ήταν πολύ κατατοπιστική!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:52 »

Αποσυνδεδεμένος Renee2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #813 στις: Μάιος 24, 2013, 01:11:37 μμ »
Γεια σας συναδέλφοι.
Είμαι καινούριο μέλος.Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα,και το λέω αυτό γιατί η ερώτησή μου συνδιάζει "ανατροφή τέκνου" και "άδεια άνευ αποδοχών".
Και συγκεκριμένα : τι ισχύει (πλέον) για τις άδειες άνευ αποδοχών λόγω ανατροφής τέκνου.
Μέχρι σχετικά πρόσφατα ήξερα ότι μπορούσε κανείς να αιτηθεί και να λάβει (σχετικά εύκολα) αυτή την άδεια έως δύο (2) έτη. Και ότι τα έτη αυτά υπολογίζονταν στα συντάξιμα.
Πριν ένα μήνα,πηγαίνοντας να ρωτήσω σχετικά στη διεύθυνση Πρωτοβάθμιας όπου και ανήκω,μου είπαν -κάπως βιαστικά και στο πόδι-ότι αυτή η άδεια έχει καταργηθεί και ενσωματωθεί με τις άδειες άνευ αποδοχών.
Αυτό, αν όντως ισχύει, σημαίνει ότι ο χρόνος αυτής της αδείας δεν υπολογίζεται στα συντάξιμα;


Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #814 στις: Μάιος 24, 2013, 01:19:52 μμ »
Γεια σας συναδέλφοι.
Είμαι καινούριο μέλος.Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα,και το λέω αυτό γιατί η ερώτησή μου συνδιάζει "ανατροφή τέκνου" και "άδεια άνευ αποδοχών".
Και συγκεκριμένα : τι ισχύει (πλέον) για τις άδειες άνευ αποδοχών λόγω ανατροφής τέκνου.
Μέχρι σχετικά πρόσφατα ήξερα ότι μπορούσε κανείς να αιτηθεί και να λάβει (σχετικά εύκολα) αυτή την άδεια έως δύο (2) έτη. Και ότι τα έτη αυτά υπολογίζονταν στα συντάξιμα.
Πριν ένα μήνα,πηγαίνοντας να ρωτήσω σχετικά στη διεύθυνση Πρωτοβάθμιας όπου και ανήκω,μου είπαν -κάπως βιαστικά και στο πόδι-ότι αυτή η άδεια έχει καταργηθεί και ενσωματωθεί με τις άδειες άνευ αποδοχών.
Αυτό, αν όντως ισχύει, σημαίνει ότι ο χρόνος αυτής της αδείας δεν υπολογίζεται στα συντάξιμα;

Ποτέ οι άδειες άνευ αποδοχών δεν υπολογίζονταν ως συντάξιμος χρόνος. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο εφόσον εξαγοραστούν.(δηλαδή αν πληρώσεις για την αναγνώρισή τους).
 Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα : αν έχεις ανήλικο παιδί ως 4 (νομίζω - αν κάνω λάθος διορθώστε με) ετών δικαιούσαι 9μηνη άδεια ανατροφής με αποδοχές που μετρά ως συντάξιμη.
 Αν την εξαντλήσεις και θέλεις παραπάνω χρόνο ζητάς "άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή παιδιού" η οποία χορηγείται από την περιφέρεια χωρίς να απαιτείται (νομίζω) η έγκρισή της από το απυσδε. Ο χρόνος της δεν υπολογίζεται ως συντάξιμος παρά μόνο αν/αφότου εξαγοραστεί.
 Δεν ξέρω αν κάλυψα την απορία σου. Αδεια ανατροφής χωρίς αποδοχές που να μετράει ως συντάξιμη δεν υπάρχει (και δεν ξέρω και αν υπήρξε ποτέ).
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #815 στις: Μάιος 25, 2013, 11:12:46 μμ »
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διακόψω τη άδεια ανατροφής πριν αυτή λήξει; Για να γίνω κατανοητή, η άδειά μου λήγει Αύγουστο, μια περίοδο που θα είμαι μακρυά απο την περιοχή της οργανικής μου. Μπορώ να ζητήσω να διακόψω την άδεια στο τέλος Ιουνίου για να κάνω αναφορά ανάληψης τότε (είμαι στην Αβαθμια) και να μην το έχω άγχος τον Αύγουστο; Αν ναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:44:52 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #816 στις: Μάιος 25, 2013, 11:29:36 μμ »
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διακόψω τη άδεια ανατροφής πριν αυτή λήξει; Για να γίνω κατανοητή, η άδειά μου λήγει Αύγουστο, μια περίοδο που θα είμαι μακρυά απο την περιοχή της οργανικής μου. Μπορώ να ζητήσω να διακόψω την άδεια στο τέλος Ιουνίου για να κάνω αναφορά ανάληψης τότε (είμαι στην Αβαθμια) και να μην το έχω άγχος τον Αύγουστο; Αν ναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Με κάθε επιφύλαξη, γιατί να την διακόψεις; δεν μπορείς να αναλάβεις κανονικά το Σεπτέμβριο; αφού ο Αύγουστος είναι μήνας άδειας για τους εκπαιδευτικούς, πόσο μάλλον για την α/βάθμια που δεν υπάρχουν ούτε θερινές υπηρεσίες!
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #817 στις: Μάιος 25, 2013, 11:52:31 μμ »
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διακόψω τη άδεια ανατροφής πριν αυτή λήξει; Για να γίνω κατανοητή, η άδειά μου λήγει Αύγουστο, μια περίοδο που θα είμαι μακρυά απο την περιοχή της οργανικής μου. Μπορώ να ζητήσω να διακόψω την άδεια στο τέλος Ιουνίου για να κάνω αναφορά ανάληψης τότε (είμαι στην Αβαθμια) και να μην το έχω άγχος τον Αύγουστο; Αν ναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Με κάθε επιφύλαξη, γιατί να την διακόψεις; δεν μπορείς να αναλάβεις κανονικά το Σεπτέμβριο; αφού ο Αύγουστος είναι μήνας άδειας για τους εκπαιδευτικούς, πόσο μάλλον για την α/βάθμια που δεν υπάρχουν ούτε θερινές υπηρεσίες!

Γιατι οταν η αδεια ληξει, υποχρεουται να εμφανιστει στη διευθυνση της πρωτοβαθμιας και προφανως για καποιο λογο δεν τη βολευει ο Αυγουστος.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #818 στις: Μάιος 26, 2013, 12:25:16 πμ »
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διακόψω τη άδεια ανατροφής πριν αυτή λήξει; Για να γίνω κατανοητή, η άδειά μου λήγει Αύγουστο, μια περίοδο που θα είμαι μακρυά απο την περιοχή της οργανικής μου. Μπορώ να ζητήσω να διακόψω την άδεια στο τέλος Ιουνίου για να κάνω αναφορά ανάληψης τότε (είμαι στην Αβαθμια) και να μην το έχω άγχος τον Αύγουστο; Αν ναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Με κάθε επιφύλαξη, γιατί να την διακόψεις; δεν μπορείς να αναλάβεις κανονικά το Σεπτέμβριο; αφού ο Αύγουστος είναι μήνας άδειας για τους εκπαιδευτικούς, πόσο μάλλον για την α/βάθμια που δεν υπάρχουν ούτε θερινές υπηρεσίες!

Γιατι οταν η αδεια ληξει, υποχρεουται να εμφανιστει στη διευθυνση της πρωτοβαθμιας και προφανως για καποιο λογο δεν τη βολευει ο Αυγουστος.

σόρι δεν το γνώριζα γι'αυτό και έγραψα "με κάθε επιφύλαξη"...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #819 στις: Μάιος 26, 2013, 11:10:14 μμ »
Καλησπέρα! Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διακόψω τη άδεια ανατροφής πριν αυτή λήξει; Για να γίνω κατανοητή, η άδειά μου λήγει Αύγουστο, μια περίοδο που θα είμαι μακρυά απο την περιοχή της οργανικής μου. Μπορώ να ζητήσω να διακόψω την άδεια στο τέλος Ιουνίου για να κάνω αναφορά ανάληψης τότε (είμαι στην Αβαθμια) και να μην το έχω άγχος τον Αύγουστο; Αν ναι, ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Ναι, μπορείς να τη διακόψεις αλλά να ξέρεις ότι δεν μπορείς να πάρεις άλλη στιγμή το διάστημα που σου απομένει, αυτό χάνεται. Η διακοπή γίνεται με μία αίτηση στη διεύθυνση που σου χορήγησε την άδεια ανατροφής.

Αποσυνδεδεμένος giota.pat.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #820 στις: Μάιος 28, 2013, 10:44:57 πμ »
Ευχαριστώ :)

Το καταλαβαίνω ότι η άδεια θα χαθεί, είναι απολύτως λογικό.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #821 στις: Ιούνιος 07, 2013, 06:21:45 πμ »
Αν είσαι αποσπασμένος σε άλλο νομό, την αίτηση για άδεια την υποβάλεις στην Διεύθυνση που ανήκεις οργανικά ή στην Διεύθυνση που είσαι αποσπασμένος; ή δεν έχει σημασία και την υποβάλεις όπου θες;

Αποσυνδεδεμένος tsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #822 στις: Ιούνιος 07, 2013, 09:12:41 πμ »
Μέχρι τη Λήξη του διδακτικού έτους την υποβάλεις στο σχολείο που ανήκεις οργανικά, μετά τις 30 Ιουνίου στην Διεύθυνση που ανήκει το σχολείο σου.
Ουκ εν τω πολλώ το ευ

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #823 στις: Αύγουστος 19, 2013, 07:05:05 μμ »
Όταν θέλεις να πάρεις άδεια ανατροφής υποχρεούσαι να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας αυτοπροσώπως ή μπορείς και μέσω φαξ για παράδειγμα; Γιατί τη ζητάνε στα δικαιολογητικά και εκτός αυτού χρειάζεται και στην αίτηση μεταθεσης

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #824 στις: Αύγουστος 20, 2013, 12:45:34 μμ »
Δημόσιος υπάλληλος που η σύζυγός του ΤΩΡΑ πιάνει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα δικαιούται άδεια ΑΜΕΣΑ ή θα πρέπει η σύζυγος να έχει κάποιο διάστημα (ένσημα) εργασίας πριν την άδεια ?

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #825 στις: Αύγουστος 20, 2013, 12:47:23 μμ »
Όταν θέλεις να πάρεις άδεια ανατροφής υποχρεούσαι να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας αυτοπροσώπως ή μπορείς και μέσω φαξ για παράδειγμα; Γιατί τη ζητάνε στα δικαιολογητικά και εκτός αυτού χρειάζεται και στην αίτηση μεταθεσης
αυτοπροσώπως αλλά αν θέλει να σε εξυπηρετήσει ο Διευθυντής...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 600
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 646
Σύνολο: 647

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.