*

Αποστολέας Θέμα: Αληθινή Ιστορία  (Αναγνώστηκε 14669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος quantum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Education is what remains after one has forgotten
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 24, 2008, 07:04:45 μμ »
Σε ποια ιδιωτική εταιρεία παίρνεις την ώρα 7 ευρώ καθαρά; Οι περισσότεροι που ξέρω σαν προγραμματιστές οι οποίοι δουλεύουν σε ιδιωτική εταιρεία παίρνουν 800-900 ευρώ. Αυτή η εκμετάλλευση είναι μεγαλύτερη από αυτήν την ωρομισθίας! Γιατί να τους κανω τη χάρη; Οι διορισμένοι εκπαιδευτικοί δουλεύοντας το 1/3 των ωρών εβδομαδιαίως απ'τα ωράρια των εταιρειών, παίρνουν περισσότερα απ'το να δούλευαν σε εταιρεία, εκτός αν είχαν εμπειρία οπότε θα έπαιρναν λίγο περισσότερα.
Μην εξισώνεις τη δουλειά γραφείου με τη δουλειά μέσα στην τάξη, δεν έχει καμία σχέση.
Από ότι λες πάντως προτιμάς να υποαπασχολείσαι και να παίρνεις λίγα λεφτά και να κλαίγεσαι παρά να βρεις μια δουλειά πλήρης απασχόλησης. Δηλαδή συγγνώμη κιόλας, όταν δεν έχεις προυπηρεσία πόσα λεφτά θα ήθελες να πάρεις?

Παράθεση
Και όποιος βγαίνει και λέει οτι οι ωρομίσθιοι είναι ωρομίσθιοι επειδή βαριούνται να δουλέψουν...απλά απαξιώ!!!
Με συγχωρείς αλλά μόλις τώρα δεν το είπες εσύ? Δεν είπες ότι δεν πας σε εταιρία γιατί είναι πολλές οι ώρες και λίγα τα λεφτά? Αυτό δε σημαίνει ότι βαριέσαι να δουλέψεις? Προτιμάς την ωρομισθία στην εκπαίδευση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:37 »

Αποσυνδεδεμένος quantum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Education is what remains after one has forgotten
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 24, 2008, 07:15:25 μμ »
Το ότι είστε ωρομίσθιοι είναι επιλογή σας, δε σας ανάγκασε κανένας. Οι καθηγητές άλλων ειδικοτήτων δεν έχουν πολλές άλλες επιλογές. Οι πληροφορικοί όμως που έχουν και άλλες διεξόδους για να πηγαίνουν ωρομίσθιοι ξέρουν πολύ καλά τους κανόνες του παιχνιδιού. Δε μπορεί να κλαίγονται. Ούτε κανείς τους υποσχέθηκε ότι θα τους κάνει μόνιμους. Απλά ελπίζουν. Το δικό μου ερώτημα είναι αν τα επόμενα 5-6 χρόνια δεν πάρει μόνιμους όλοι εσείς που ποντάρετε στη μονιμότητα τι θα κάνετε? Θα έχετε φτάσει τα 30-35 και βάλε και θα είστε ακόμα ωρομίσθιοι? Αν τότε αποφασίσετε να βρείτε δουλειά σε κάποια εταιρία δεν θα σας παίρνει κανείς στην ηλικία που θα είστε χωρίς προυπηρεσία. Όταν ξεκινάς το ταξίδι της ωρομισθίας εγκλωβίζεσαι και οι επιλογές σου περιορίζονται δραστικά. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να βρεις δουλειά σε μια εταιρία και να χτυπάς προκυρήξεις του δημοσίου ή να δίνεις ΑΣΕΠ όποτε έχεις ευκαιρία, παρά να είσαι μια ζωή όμηρος στις ορέξεις του κάθε υπουργού.

Άλλα όσο το υπουργείο έχει ωρομίσθιους που πηγαίνουν για να μπαλώσουν τα κενά του, και εσείς πηγαίνετε τότε θα αφήσει αυτή την κατάσταση γιατί έτσι τον συμφέρει οικονομικά

Δεν είπαμε ότι γουστάρουμε που είμαστε ωρομίσθιοι.
Απλά επενδύουμε για να διοριστούμε κάποια στιγμή. Άμα επενδύσουμε στον ιδιωτικό τίποτα δεν είναι σίγουρο. Μπορεί να πάρεις περισσότερα από έναν μόνιμο εκπαιδευτικό μπορεί όμως και τίποτα.
Σωστά, η εκμετάλευση δε διαφέρει με αυτή του υπουργείου. Αλλά μέχρι σε ένα σημείο.
Όταν γίνω μόνιμος, τότε θα φανεί η διαφορά με τον ιδιωτικό τομέα.

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 24, 2008, 07:41:55 μμ »
Δε λέω ότι οι μαθηματικοί ή οι φυσικοί ξέρουν παραπάνω παιδαγωγικά από τους πληροφορικούς, αλλά όταν επιλέγουν τη σχολή τους ξέρουν ότι κατά πάσα πιθανότητα θα απασχοληθούν στην εκπαίδευση. Αντιθέτως οι πληροφορικοί έχουν άλλο προσανατολισμό.
Δηλαδή λες όταν δηλώσει στο μηχανογραφικό του κάποιος μια σχολή (π.χ. για μαθηματικός ή φυσικός κλπ) θα νιώθει από την πρώτη στιγμή ότι θα γίνει καθηγητής. Ενώ του πληροφορικού του βγήκε ξαφνικά ένα διάταγμα το οποίο του δίνει το δικαίωμα να διδάξει και δεν είναι έτοιμος να γίνει καθηγητής. Μπορώ να πω ότι μου φαίνεται λίγο αστείο.
Τον προσανατολισμό τον δημιουργούν οι ευκαιρίες και τα δικαιώματα.
Από τη στιγμή που μου ανοίγουν δύο δρόμοι, έχω το δικαίωμα να διαλέξω. Στον ένα βλέπω ότι έχει λακκούβες σε όλη τη διαδρομή και στο τέλος ίσως γίνει "Εγνατία" ή μπορεί να καταλήξει σε αδιέξοδο και στον άλλο βλέπω έναν δρόμο ραγισμένο στη μέση που αν τον περάσω θα φτάσω με ασφάλεια στον προορισμό μου. Προτιμώ τον 2ο δρόμο. Μου αρέσει η εκπαίδευση. Όποιος επιλέξει εκπαίδευση μόνο για αποκατάσταση και δεν του αρέσει σαν επάγγελμα να είναι καθηγητής, κακό του κεφαλιού του.

Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να βρεις δουλειά σε μια εταιρία και να χτυπάς προκυρήξεις του δημοσίου ή να δίνεις ΑΣΕΠ όποτε έχεις ευκαιρία, παρά να είσαι μια ζωή όμηρος στις ορέξεις του κάθε υπουργού.
Η ιστορία που ανέφερα πιο πάνω αναφέρεται σε ιδιωτική εταιρία.
Θα σου πω ότι έχω κάνει αίτηση και για προκήρυξη του δημοσίου και ήμουν στη σειρά 1300, έχοντας 3 χρόνια προϋπηρεσία σε διοικητικό τομέα.
Εκεί θέλει να έχεις μια συλλογή από χαρτιά, 3 γλώσσες, να είσαι ανάπηρος ή πολύτεκνος. Ή να δώσω ΑΣΕΠ; Από τη στιγμή που δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ δεν υπάρχει χρόνος για διάβασμα. Αντιθέτως, αν διαβάσω και δε δουλέψω ποιος θα μου πληρώνει τα έξοδα; Υπάρχουν άνθρωποι με παιδιά. Που να δώσουν σημασία; Στην οικογένεια; στη δουλειά; στο διάβασμα; Οπότε δεν έχουμε (οι περισσότεροι) ευκαιρία για τίποτα άλλο.

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 25, 2008, 02:41:02 μμ »
Το ότι είστε ωρομίσθιοι είναι επιλογή σας, δε σας ανάγκασε κανένας. Οι καθηγητές άλλων ειδικοτήτων δεν έχουν πολλές άλλες επιλογές. Οι πληροφορικοί όμως που έχουν και άλλες διεξόδους για να πηγαίνουν ωρομίσθιοι ξέρουν πολύ καλά τους κανόνες του παιχνιδιού. Δε μπορεί να κλαίγονται. Ούτε κανείς τους υποσχέθηκε ότι θα τους κάνει μόνιμους. Απλά ελπίζουν. Το δικό μου ερώτημα είναι αν τα επόμενα 5-6 χρόνια δεν πάρει μόνιμους όλοι εσείς που ποντάρετε στη μονιμότητα τι θα κάνετε? Θα έχετε φτάσει τα 30-35 και βάλε και θα είστε ακόμα ωρομίσθιοι? Αν τότε αποφασίσετε να βρείτε δουλειά σε κάποια εταιρία δεν θα σας παίρνει κανείς στην ηλικία που θα είστε χωρίς προυπηρεσία. Όταν ξεκινάς το ταξίδι της ωρομισθίας εγκλωβίζεσαι και οι επιλογές σου περιορίζονται δραστικά. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να βρεις δουλειά σε μια εταιρία και να χτυπάς προκυρήξεις του δημοσίου ή να δίνεις ΑΣΕΠ όποτε έχεις ευκαιρία, παρά να είσαι μια ζωή όμηρος στις ορέξεις του κάθε υπουργού.

Άλλα όσο το υπουργείο έχει ωρομίσθιους που πηγαίνουν για να μπαλώσουν τα κενά του, και εσείς πηγαίνετε τότε θα αφήσει αυτή την κατάσταση γιατί έτσι τον συμφέρει οικονομικά

Δεν είπαμε ότι γουστάρουμε που είμαστε ωρομίσθιοι.
Απλά επενδύουμε για να διοριστούμε κάποια στιγμή. Άμα επενδύσουμε στον ιδιωτικό τίποτα δεν είναι σίγουρο. Μπορεί να πάρεις περισσότερα από έναν μόνιμο εκπαιδευτικό μπορεί όμως και τίποτα.
Σωστά, η εκμετάλευση δε διαφέρει με αυτή του υπουργείου. Αλλά μέχρι σε ένα σημείο.
Όταν γίνω μόνιμος, τότε θα φανεί η διαφορά με τον ιδιωτικό τομέα.

Και δε μου λες jaffar! Εσύ τι ζόρι τραβάς?

Θα απαντήσει κανείς στο αρχικό ποστ που καυτηριάζει την αδράνειά μας?
Διαφωνείτε στα δίκια που έχουμε;
Διαφωνείτε στα αιτήματα που προβάλλονται;
Δε θέλουμε αξιοκρατία;

..ή απλά δε θέλει κανείς να παλέψει για αυτά?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:22:37 »

Αποσυνδεδεμένος quantum

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Education is what remains after one has forgotten
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 25, 2008, 03:54:33 μμ »
jaffar? Που κολλάει αυτό? μήπως είσαι σε σύγχυση? Δεν τραβάω κανένα ζόρι, απλά σχολιάζω καποια πράγματα που βλέπω, αν αυτό σε ενοχλεί τι να πω, από ότι θυμάμαι δημοκρατία έχουμε.

Όσο για το αρχικό Post που λες να σου απαντήσω ότι αν το διαβάσει κάποιος θα σχηματίσει την άποψη ότι αυτός που το έγραψε σίγουρα δεν είναι επιστήμονας αλλά μάλλον τυχοδιώκτης της εκπαίδευσης.


Και δε μου λες jaffar! Εσύ τι ζόρι τραβάς?

Θα απαντήσει κανείς στο αρχικό ποστ που καυτηριάζει την αδράνειά μας?
Διαφωνείτε στα δίκια που έχουμε;
Διαφωνείτε στα αιτήματα που προβάλλονται;
Δε θέλουμε αξιοκρατία;

..ή απλά δε θέλει κανείς να παλέψει για αυτά?


Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 25, 2008, 04:01:34 μμ »
jaffar? Που κολλάει αυτό? μήπως είσαι σε σύγχυση? Δεν τραβάω κανένα ζόρι, απλά σχολιάζω καποια πράγματα που βλέπω, αν αυτό σε ενοχλεί τι να πω, από ότι θυμάμαι δημοκρατία έχουμε.
Δεν είναι σε σύγχυση!Ξέρει αυτός τι λέει.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 25, 2008, 04:28:00 μμ »
Εσείς δεν είστε στη τσίτα; δε χρειάζεστε πιστοπιητικό υγείας ?
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 25, 2008, 04:53:19 μμ »
Ενδιαφέρουσα συζήτηση, τώρα την είδα.

Προφανώς για να κάνει κάποιος το ευγενές σπόρ του ωρομίσθιου, πρέπει να χρηματοδοτείται από κάπου, γονείς, σύζυγο, συγγενείς κτλ, είτε να είναι "εισοδηματίας". Άρα αμέσως προκύπτει ταξικό - κοινωνικό φίλτρο, πέραν του αν θέλει να το κάνει ή αν προτιμάει να επενδύσει σε προϋπηρεσία σε κάποια εταιρία κτλ.

Επίσης η σταδιοδρομία σε φροντιστήρια, και ειδικότερα η έναρξη αυτής της σταδιοδρομίας, δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση αν δεν υπάρχει εντοπιότητα, και οι σχετικές κοινωνικές σχέσεις που προκύπτουν εξ αυτής, είτε άλλες "κοινωνικές" σχέσεις που και πάλι οδηγούν στην επιτυχή έναρξη της φροντιστηριακής σταδιοδρομίας (δεν πιστεύω να θέλετε να σας το αναλύσω παραπάνω αυτό;).

Ανάλογα με το παραπάνω, η σταδιοδρομία στον ιδωτικό τομέα, δεν είναι εύκολη υπόθεση με μόνο εφόδιο το πτυχίο αν δεν σπρώξει κάποιος (γνωστός, άλλος εργαζόμενος στην ίδια εταιρία κτλ), ή αν δεν υπάρχει κάποιου είδους κοινωνική ή "κοινωνική" σχέση. Μιλάμε για το σήμερα, όχι για το πριν πέντε ή δέκα χρόνια.

Για να μην πω, ότι ακούω από ωρομίσθιους και για κάτι εκατοντάδες χιλιόμετρα καθημερινά, πώς πληρώνετε αυτές τις διαδρομές; Με τι λεφτά; Ποιός είναι ο χρηματοδότης του ευγενούς σπόρ της ωρομισθίας;

Και επειδή πλησιάζει ο χειμώνας....




Όσο για αυτό:


 Άσε που οι μισοί απόφοιτοι πληροφορικής σήμερα δεν έχουν ιδέα από πληροφορική


μπορώ να πω ότι είναι μάλλον μετριοπαθές αλλά δίνει ένα καλό συγκριτικό μέτρο της κατάστασης. Να συμπεριλάβω στο (μετριοπαθές) ποσοστό αυτό και άτομα που ήδη κάνουν μεταπτυχιακό... τώρα πώς πήραν πτυχίο αυτοί/ές μην τα ρωτάτε, Ελληνικό πτυχίο πήραν μην το κάνουμε και θέμα. Προφανώς θα προτιμήσουν την (υψηλοτάτου επιπέδου Ελληνική Δημόσια) εκπαίδευση οι ανωτέρω, και μόλις διοριστούν ας πάρουν και μια εκπαιδευτική άδεια για μεταπτυχιακό, μπας και μάθουν πώς λειτουργούν τελικά τα Windows (δυστυχώς αφορά πραγματικό περιστατικό)...
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 25, 2008, 05:03:39 μμ »


πολλοι θα το θελαμε να ειμαστε σε καποια εταιρεια, αλλα ειναι πολυτελεια για κατοικο επαρχιακης πολης.
κ οχι, δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα να μετακομισουν σε μεγαλα αστικα κεντρα.



Πολύ σωστή παρατήρηση. Είναι εντελώς διαφορετικά τα πράγματα εκτός Αθήνας, και εν μέρει Θεσσαλονίκης.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 25, 2008, 05:15:10 μμ »
Tο ζουζούνι ρε παιδιά! Δε φεύγει από την οθόνη! Μόνο εγώ το βλέπω ή κι εσείς????
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 25, 2008, 05:18:19 μμ »
Tο ζουζούνι ρε παιδιά! Δε φεύγει από την οθόνη! Μόνο εγώ το βλέπω ή κι εσείς????

Μα αφού είναι διορισμένο, Μόνιμο, Ισόβιο, και μάλιστα σε Οργανική θέση πώς να φύγει;
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 25, 2008, 05:20:45 μμ »
Μου προκαλεί φαγούρα και μόνο που το βλέπω!!
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 25, 2008, 05:25:50 μμ »
Όσο για το αρχικό Post που λες να σου απαντήσω ότι αν το διαβάσει κάποιος θα σχηματίσει την άποψη ότι αυτός που το έγραψε σίγουρα δεν είναι επιστήμονας αλλά μάλλον τυχοδιώκτης της εκπαίδευσης.
Αν είχες και συ την ίδια αγωνία για το μέλλον σου τα ίδια θα έκανες. Θα έλεγες μια ιστορία.
Όσους υπερασπίζονται τα δικαιώματα τους, τους καλείς τυχοδιώκτες;
Το μόνο που θα σε παρακαλέσω είναι να μη μας προκαλείς για να κλειδώσει και αυτό το θέμα...
Δεν είπα να το βουλώσεις. Απλά να μη χτυπάς σε ευερέθιστα σημεία με τον κλασσικό σου τρόπο. Συζήτηση να γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος Prosagon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αληθινή Ιστορία
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 25, 2008, 05:34:22 μμ »
Το ότι είστε ωρομίσθιοι είναι επιλογή σας, δε σας ανάγκασε κανένας. Οι καθηγητές άλλων ειδικοτήτων δεν έχουν πολλές άλλες επιλογές. Οι πληροφορικοί όμως που έχουν και άλλες διεξόδους για να πηγαίνουν ωρομίσθιοι ξέρουν πολύ καλά τους κανόνες του παιχνιδιού. Δε μπορεί να κλαίγονται. Ούτε κανείς τους υποσχέθηκε ότι θα τους κάνει μόνιμους. Απλά ελπίζουν. Το δικό μου ερώτημα είναι αν τα επόμενα 5-6 χρόνια δεν πάρει μόνιμους όλοι εσείς που ποντάρετε στη μονιμότητα τι θα κάνετε? Θα έχετε φτάσει τα 30-35 και βάλε και θα είστε ακόμα ωρομίσθιοι? Αν τότε αποφασίσετε να βρείτε δουλειά σε κάποια εταιρία δεν θα σας παίρνει κανείς στην ηλικία που θα είστε χωρίς προυπηρεσία. Όταν ξεκινάς το ταξίδι της ωρομισθίας εγκλωβίζεσαι και οι επιλογές σου περιορίζονται δραστικά. Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να βρεις δουλειά σε μια εταιρία και να χτυπάς προκυρήξεις του δημοσίου ή να δίνεις ΑΣΕΠ όποτε έχεις ευκαιρία, παρά να είσαι μια ζωή όμηρος στις ορέξεις του κάθε υπουργού.

Άλλα όσο το υπουργείο έχει ωρομίσθιους που πηγαίνουν για να μπαλώσουν τα κενά του, και εσείς πηγαίνετε τότε θα αφήσει αυτή την κατάσταση γιατί έτσι τον συμφέρει οικονομικά

Δεν είπαμε ότι γουστάρουμε που είμαστε ωρομίσθιοι.
Απλά επενδύουμε για να διοριστούμε κάποια στιγμή. Άμα επενδύσουμε στον ιδιωτικό τίποτα δεν είναι σίγουρο. Μπορεί να πάρεις περισσότερα από έναν μόνιμο εκπαιδευτικό μπορεί όμως και τίποτα.
Σωστά, η εκμετάλευση δε διαφέρει με αυτή του υπουργείου. Αλλά μέχρι σε ένα σημείο.
Όταν γίνω μόνιμος, τότε θα φανεί η διαφορά με τον ιδιωτικό τομέα.

Και δε μου λες jaffar! Εσύ τι ζόρι τραβάς?

Θα απαντήσει κανείς στο αρχικό ποστ που καυτηριάζει την αδράνειά μας?
Διαφωνείτε στα δίκια που έχουμε;
Διαφωνείτε στα αιτήματα που προβάλλονται;
Δε θέλουμε αξιοκρατία;

..ή απλά δε θέλει κανείς να παλέψει για αυτά?



υπάρχουν πολλές διαδρομές που μπορούν να ακολουθηθούν με βίσμα με σκοπό το μόνιμο διορισμό. πχ σχολή --->βυσματομεταπτυχιακό-->ασπετε-->σιβητανίδιος=μόνιμος


το θέμα είναι ότι εμείς σαν πληροφορικοί τεχνολογικής κατεύθυνσης ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΗΣ.

Παρόλο που οι αριθμοί αποφοίτων από σχολές ΤΕΙ Πληροφορικής (και μη) είναι τραγικά τεράστιος δεν είμαστε οργανωμένοι με αποτέλεσμα να είμαστε στην απέξω.

το λέω για 1000στη φορά ότι ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΔΣ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΝΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΟΥΛΑ ΤΟΥΣ (περίπτωση δικαστηρίου ΠΕ20) Ή ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΝΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Μ Ο Ν Ι Μ Ο Ι και είναι λογικό να μην καίγονται όπως εμείς.......

όταν αποκτήσουμε ενιαία γραμμή διεκδίκησης τότε θα δούμε άσπρη μέρα.
άσπρη μέρα=
1)Επιμελητήριο Πληροφορικής
2)Διακριτά ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ όπως έχουν οι μηχανικοί μέσω ΤΕΕ (δικαίωμα υπογραφής, σφραγίδας, fix πληρωμές μελετών κτλ)
3)Διακριτά δικαιώματα μεταξύ των διαφόρων κλάδων της Πληροφορικής όχι μπάτε σκύλοι αλέστε
4)Μαζική εισαγωγή της Πληροφορικής στην Παιδεία όχι λίγο word και excel.....

έως τότε.... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΑΣ
 :)
Υ.Γ.
Ακόμη περιμένω το κείμενο.....
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=5326.msg77412#msg77412

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 400
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.