*

Αποστολέας Θέμα: Οργανική θέση,  (Αναγνώστηκε 28450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 30, 2008, 08:06:18 μμ »
Όχι παιδιά κάθε νομός έχει το δικό του ΠΥΣΔΕ....ΠΥΣΔΕ Ηρακλείου, Ρεθύμνου κτλ. Σίγουρα!
Συγνώμη για το λάθος μου,παιδιά... :-[
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:20 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 13, 2008, 12:07:06 πμ »
Μια ερώτηση...αν στο σχολείο που θα παρουσιαστώ κάποιος συνάδελφος βγήκε σε σύνταξη και η θέση του μένει κενή, δε θα πάρω τότε οργανική? Ή θα καλύψω άλλο λειτουργικό κενό? Πώς θα καλύψουν τη θέση του? Ελπίζω να έθεσα σωστά την ερώτησή μου!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 13, 2008, 01:22:28 πμ »
 :) Την πρώτη χρονιά βρίσκεσαι πάντα στη διάθεση του ΠΥΣΠΕ. Δεν παίρνεις οργανική θέση,αλλά όπως σου ειπα πριν είναι σαν να την υπηρετείς. Εκτός αν έχεις διοριστεί με δυσπρόσιτο, οπότε το πράγμα αλλάζει.

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 13, 2008, 07:42:16 πμ »
Α! οκ! Πάλι με κατατόπισες πλήρως!  ;)
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:20 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 13, 2008, 09:03:38 πμ »
Θέλω κάποιος να μου λύσει την εξής απορία:

Τοποθετήθηκα ως νεοδιόριστος στην Α Κέρκυρας. Γνωρίζω όμως ότι υπάρχουν άτομα στην Β Κέρκυρας που παλεύουν επί χρόνια να μπουν στην Α χωρίς να το καταφέρουν.
Ως γνωστόν η τοποθέτησή μου είναι προσωρινή και αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρω φέτος οργανική στην Α Κέρκυρας.
Η απορία μου είναι, τον Απρίλη που θα δηλώσω οριστική τοποθέτηση στην Α Κέρκυρας, αλλά θα δηλώσουν και όλοι όσοι είναι τόσα χρόνια στην Β Κέρκυρας, λογικά δεν θα με φάνε? και όχι μόνο για τον επόμενο Απρίλη, αλλά και για τα επόμενα 40 χρόνια δεν θα με τρώνε όλοι όσοι υπηρετούν στην  Β και μαζεύουν πολλά μόρια (κάτι 9άρια), με αποτέλεσμα εγώ αιωνίως να μην μπορώ να πάρω οργανική στην Α?
Δηλαδή αιωνίως θα είμαι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ? να ελπίζω δηλαδή μόνο αν βγάλει οργανικό κενό και να μην το ζητήσει κάποιος που υπηρετεί στην Β Κέρκυρας που κάνει χιλιόμετρα κάθε μέρα και θέλει να μπει στην Α? αυτό είναι απίθανο!
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 13, 2008, 10:33:18 πμ »
Αγαπητέ killbill καλημέρα. Εσύ ανήκεις στην Α Κέρκυρας ενώ οι άλλοι στην Β.Κάθε χρόνο ,λοιπόν, παλεύετε να πάρετε οργανική σε άλλη περιφέρεια του νομού.Μην αγχώνεσαι!
Εσύ θα κοιτάς αυτούς που βρίσκονται στην Α Κέρκυρας στη διάθεση ή αυτούς που θα έρθουν από μετάθεση στην Α Κέρκυρας.Μ' αυτούς θα αναμετρηθείς του χρόνου.
Προηγούνται μόνο όσοι φέτος υπήρξαν υπερράριθμοι(αν υπάρχουν).
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 13, 2008, 08:51:16 μμ »
Επειδη εχω μπερδευτει καπως...αρκετα μαλλον..
Θα ηθελα αν γινεται καποιος/-α να με βοηθησει....
Η ερωτηση μου μπορει να ειναι κουτη...
Ολοι οι νεοδιοριστοι θα παρουμε, αν εχω καταλαβει καλα, σε μια πρωτη φαση την προσωρινη τοποθετηση...μεσα στη χρονια θα κανουμε αιτηση για οριστικη τοποθετηση....επομενως αυτη η χρονια θα θεωρηθει οτι υπηρετησαμε την οργανικη θεση;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 14, 2008, 02:13:52 μμ »
Αγαπητή AnnaB ως νεοδιόριστη παίρνεις παντα προσωρινή τοποθέτηση, αλλα θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου και μπορείς να ζητήσεις μετάθεση το Νοέμβρη(εκτός αν είσαι δυσπρόσιτη).
Το Νοέμβριο που γίνονται οι αιτήσεις μεταθέσεων στην αίτηση μετάθεσης σου,πάνω-πάνω θα γράψεις με κόκκινα γράμματα: ΄΄και για οριστική τοποθέτηση¨.Έτσι τον Μαϊο, αν δεν πάρεις μετάθεση, θα κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση, δηλαδή για να πάρεις οργανική θέση.Βέβαια υπάρχει περίπτωση να παραμείνεις και πάλι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ,αν δεν έχεις πολλά μόρια και να τοποθετηθείς εκ νέου σε κάποιο λειτουργικό κενό τον επόμενο Σεπτέμβρη.
Ελπίζω να σε κάλυψα!
Δεν υπάρχουν κουτές ερωτήσεις.Όλοι ρωτάμε και μαθαίνουμε.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 14, 2008, 02:29:43 μμ »
 Παιδιά θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί αυτά τα θέματα στο μυαλόμου βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση... :-\ Ας πούμε ότι ένας νεοδιόριστος διορίζεται π.χ. στο γυμνάσιο Δονούσας(δυσπρόσιτο) κι ένας άλλος στη γ'Κυκλάδων.Γνωρίζω ότι ο πρώτος είναι υποχρεωμένος να κάτσει 2 χρόνια πριν μετατεθεί ενώ ο 2ος μπορεί από τον επόμενο χρόνο.Το ερώτημά μου είναι:ο πρώτος με το πέρας των 2 χρόνων θεωρείται πως έχει υπηρετήσει την οργανική του ενώ ο 2ος όχι??Δηλαδή ο 2ος ακόμη κι αν πάρει μετάθεση θα εκκρεμεί η υποχρέωσή του να υπηρετήσει την όποια οργανική του δοθεί?
 Και κάτι τελευταίο:υπάρχει κάποιο "όφελος" αν κάποιος αποκτήσει αμέσως οργανική?Ας πούμε στο παράδειγμα που ανέφερα ο πρώτος έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με το 2ο ή είναι ακριβώς το ίδιο?Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. :-\
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος mart13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 11
    • Προφίλ
    • 2ο Δημοτικό Σχολείο Τήνου
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 14, 2008, 03:32:53 μμ »
Παιδιά θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί αυτά τα θέματα στο μυαλόμου βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση... :-\ Ας πούμε ότι ένας νεοδιόριστος διορίζεται π.χ. στο γυμνάσιο Δονούσας(δυσπρόσιτο) κι ένας άλλος στη γ'Κυκλάδων.Γνωρίζω ότι ο πρώτος είναι υποχρεωμένος να κάτσει 2 χρόνια πριν μετατεθεί ενώ ο 2ος μπορεί από τον επόμενο χρόνο.Το ερώτημά μου είναι:ο πρώτος με το πέρας των 2 χρόνων θεωρείται πως έχει υπηρετήσει την οργανική του ενώ ο 2ος όχι??Δηλαδή ο 2ος ακόμη κι αν πάρει μετάθεση θα εκκρεμεί η υποχρέωσή του να υπηρετήσει την όποια οργανική του δοθεί?
 Και κάτι τελευταίο:υπάρχει κάποιο "όφελος" αν κάποιος αποκτήσει αμέσως οργανική?Ας πούμε στο παράδειγμα που ανέφερα ο πρώτος έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με το 2ο ή είναι ακριβώς το ίδιο?Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. :-\

Και οι δύο αφού θα υπηρετήσουν στην διεύθυνση που διορίστηκαν και τοποθετήθηκαν έχουν υπηρετήσει την οργανική τους θέση.

Μην μπερδεύεσαι με τον όρο "οργανική", ούτως ή άλλως κανένας νεοδιόριστος δεν παίρνει οργανική θέση αλλά τοποθέτηση.
Οδοιπόρε δεν υπάρχει δρόμος ... το μονοπάτι σου εσύ το χαράζεις!

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 14, 2008, 04:28:49 μμ »
Παιδιά θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί αυτά τα θέματα στο μυαλόμου βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση... :-\ Ας πούμε ότι ένας νεοδιόριστος διορίζεται π.χ. στο γυμνάσιο Δονούσας(δυσπρόσιτο) κι ένας άλλος στη γ'Κυκλάδων.Γνωρίζω ότι ο πρώτος είναι υποχρεωμένος να κάτσει 2 χρόνια πριν μετατεθεί ενώ ο 2ος μπορεί από τον επόμενο χρόνο.Το ερώτημά μου είναι:ο πρώτος με το πέρας των 2 χρόνων θεωρείται πως έχει υπηρετήσει την οργανική του ενώ ο 2ος όχι??Δηλαδή ο 2ος ακόμη κι αν πάρει μετάθεση θα εκκρεμεί η υποχρέωσή του να υπηρετήσει την όποια οργανική του δοθεί?
 Και κάτι τελευταίο:υπάρχει κάποιο "όφελος" αν κάποιος αποκτήσει αμέσως οργανική?Ας πούμε στο παράδειγμα που ανέφερα ο πρώτος έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με το 2ο ή είναι ακριβώς το ίδιο?Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. :-\


Και οι δύο αφού θα υπηρετήσουν στην διεύθυνση που διορίστηκαν και τοποθετήθηκαν έχουν υπηρετήσει την οργανική τους θέση.

Μην μπερδεύεσαι με τον όρο "οργανική", ούτως ή άλλως κανένας νεοδιόριστος δεν παίρνει οργανική θέση αλλά τοποθέτηση.
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 14, 2008, 06:01:10 μμ »
Παιδιά θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί αυτά τα θέματα στο μυαλόμου βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση... :-\ Ας πούμε ότι ένας νεοδιόριστος διορίζεται π.χ. στο γυμνάσιο Δονούσας(δυσπρόσιτο) κι ένας άλλος στη γ'Κυκλάδων.Γνωρίζω ότι ο πρώτος είναι υποχρεωμένος να κάτσει 2 χρόνια πριν μετατεθεί ενώ ο 2ος μπορεί από τον επόμενο χρόνο.Το ερώτημά μου είναι:ο πρώτος με το πέρας των 2 χρόνων θεωρείται πως έχει υπηρετήσει την οργανική του ενώ ο 2ος όχι??Δηλαδή ο 2ος ακόμη κι αν πάρει μετάθεση θα εκκρεμεί η υποχρέωσή του να υπηρετήσει την όποια οργανική του δοθεί?
 Και κάτι τελευταίο:υπάρχει κάποιο "όφελος" αν κάποιος αποκτήσει αμέσως οργανική?Ας πούμε στο παράδειγμα που ανέφερα ο πρώτος έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με το 2ο ή είναι ακριβώς το ίδιο?Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. :-\

Ο από την αρχή διορισθείς σε δυσπρόσιτο αυτομάτως αποκτά και την οργανική εκεί. Πρέπει να παραμείνει δύο χρόνια υποχρεωτικά. Όταν την δεύτερη χρονιά το Νοέμβρη θα κάνει αίτηση για μετάθεση και την πάρει δεν θα έχει πλέον άλλη υποχρέωση με το δυσπρόσιτο.
Ο απλά τοποθετημένος στο δυσπρόσιτο δεν αποκτά οργανική, μπορεί να κάνει αίτηση μετάθεσης από την πρώτη χρονιά και αν την πάρει ούτε κι αυτός δεν θα έχει άλλη υποχρέωση στο δυσπρόσιτο, αφού δεν είχε καν οργανική αλλά κάλυπτε λειτουργικό κενό.
Πλεονέκτημα η οργανική σε δυσπρόσιτο; Μπορεί να είναι πλεονέκτημα μόνο αν πάρει κανείς απόσπαση σε κάποιο φορέα ή στο Υπουργείο, οπότε και θα "τσιμπάει" τα μόρια του δυσπρόσιτου. Κλασσικό παραθυράκι! Φυσικά πρέπει πρώτα να κάνει την διετία... υποτίθεται!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 15, 2008, 10:12:44 πμ »
Αγαπητή AnnaB ως νεοδιόριστη παίρνεις παντα προσωρινή τοποθέτηση, αλλα θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική σου και μπορείς να ζητήσεις μετάθεση το Νοέμβρη(εκτός αν είσαι δυσπρόσιτη).
Το Νοέμβριο που γίνονται οι αιτήσεις μεταθέσεων στην αίτηση μετάθεσης σου,πάνω-πάνω θα γράψεις με κόκκινα γράμματα: ΄΄και για οριστική τοποθέτηση¨.Έτσι τον Μαϊο, αν δεν πάρεις μετάθεση, θα κάνεις αίτηση για οριστική τοποθέτηση, δηλαδή για να πάρεις οργανική θέση.Βέβαια υπάρχει περίπτωση να παραμείνεις και πάλι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ,αν δεν έχεις πολλά μόρια και να τοποθετηθείς εκ νέου σε κάποιο λειτουργικό κενό τον επόμενο Σεπτέμβρη.
Ελπίζω να σε κάλυψα!
Δεν υπάρχουν κουτές ερωτήσεις.Όλοι ρωτάμε και μαθαίνουμε.
Ευχαριστω πολυ, soul, για τις πληροφοριες!
Οχι δεν ειμαι σε δυσπροσιτο και εχω δουλεψει μονο 1 χρονια ως αναπληρωτρια και σε σχολειο που εδινε τα λιγοτερα μορια, επομενως δεν εχω μαζεψει πολλα!
Απο οσο γνωριζω (εκτος και αν κανω λαθος) μεταθεση μπορουμε μετα τα 2 χρονια που ειμαστε μονιμοι, ενω αποσπαση απο τον 1 χρονο. Ετσι δεν ειναι;
Και παλι ευχαριστω!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 15, 2008, 10:46:57 πμ »
AnnaB,από τη στιγμή που φέτος θα υπηρετήσεις τη θέση που θα σε τοποθετήσουν,και δεν είσαι δυσπρόσιτη,κατευθείαν το Νοέμβρη έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση μετάθεσης.Δε χρειάζεται να περάσουν 2 χρόνια.Μόνο όταν είσαι δυσπρόσιτος πρέπει να τελειώσουν τα 2 χρόνια και να κάνεις αίτηση.
Όσον αφορά την απόσπαση,πάλι στον ένα χρόνο ζητάς.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.