*

Αποστολέας Θέμα: Οργανική θέση,  (Αναγνώστηκε 28705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 15, 2008, 02:31:37 μμ »
Παιδιά θέλω κι εγώ να ρωτήσω κάτι γιατί αυτά τα θέματα στο μυαλόμου βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση... :-\ Ας πούμε ότι ένας νεοδιόριστος διορίζεται π.χ. στο γυμνάσιο Δονούσας(δυσπρόσιτο) κι ένας άλλος στη γ'Κυκλάδων.Γνωρίζω ότι ο πρώτος είναι υποχρεωμένος να κάτσει 2 χρόνια πριν μετατεθεί ενώ ο 2ος μπορεί από τον επόμενο χρόνο.Το ερώτημά μου είναι:ο πρώτος με το πέρας των 2 χρόνων θεωρείται πως έχει υπηρετήσει την οργανική του ενώ ο 2ος όχι??Δηλαδή ο 2ος ακόμη κι αν πάρει μετάθεση θα εκκρεμεί η υποχρέωσή του να υπηρετήσει την όποια οργανική του δοθεί?
 Και κάτι τελευταίο:υπάρχει κάποιο "όφελος" αν κάποιος αποκτήσει αμέσως οργανική?Ας πούμε στο παράδειγμα που ανέφερα ο πρώτος έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με το 2ο ή είναι ακριβώς το ίδιο?Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα. :-\

Ο από την αρχή διορισθείς σε δυσπρόσιτο αυτομάτως αποκτά και την οργανική εκεί. Πρέπει να παραμείνει δύο χρόνια υποχρεωτικά. Όταν την δεύτερη χρονιά το Νοέμβρη θα κάνει αίτηση για μετάθεση και την πάρει δεν θα έχει πλέον άλλη υποχρέωση με το δυσπρόσιτο.
Ο απλά τοποθετημένος στο δυσπρόσιτο δεν αποκτά οργανική, μπορεί να κάνει αίτηση μετάθεσης από την πρώτη χρονιά και αν την πάρει ούτε κι αυτός δεν θα έχει άλλη υποχρέωση στο δυσπρόσιτο, αφού δεν είχε καν οργανική αλλά κάλυπτε λειτουργικό κενό.
Πλεονέκτημα η οργανική σε δυσπρόσιτο; Μπορεί να είναι πλεονέκτημα μόνο αν πάρει κανείς απόσπαση σε κάποιο φορέα ή στο Υπουργείο, οπότε και θα "τσιμπάει" τα μόρια του δυσπρόσιτου. Κλασσικό παραθυράκι! Φυσικά πρέπει πρώτα να κάνει την διετία... υποτίθεται!
Σ'ευχαριστώ πολύ vsk!!!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 16, 2008, 02:35:08 μμ »
AnnaB,από τη στιγμή που φέτος θα υπηρετήσεις τη θέση που θα σε τοποθετήσουν,και δεν είσαι δυσπρόσιτη,κατευθείαν το Νοέμβρη έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση μετάθεσης.Δε χρειάζεται να περάσουν 2 χρόνια.Μόνο όταν είσαι δυσπρόσιτος πρέπει να τελειώσουν τα 2 χρόνια και να κάνεις αίτηση.
Όσον αφορά την απόσπαση,πάλι στον ένα χρόνο ζητάς.

Χιλια ευχαριστω για τις πληροφοριες και παλι!!!

 ;) :D :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 16, 2008, 05:31:06 μμ »
Για να καταλάβω γιατί με το άγχος που έχω,στο μυαλό μου όλα γίνονται κουβάρι ???Διορίστηκα φέτος στο νομό Ηρακλείου.Δεν θέλω όμως να μείνω και δεύτερο χρόνο.Θα ήθελα να έρθω κοντά στον τόπο μου.Πελοπόννησο για παράδειγμα.Τον Νοέμβριο θα κανω αίτηση για μετάθεση και τον Απρίλιο περίπου για απόσπαση έτσι?Την οργανική μου πότε θα την κάνω?Φέτος ή του χρόνου?Επίσης:έχω δουλέψει έναν χρόνο σαν αναπληρώτρια.Πόσο εύκολο ειναι να πάρω μετάθεση ή απόσπαση?Δεν έχω πολλά μόρια.Και κάτι τελευταίο.Αν πάρω απόσπαση σε κάποιο νομό μετά είναι εύκολο να ξαναπάρω για τον ίδιο νομό?Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου! ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 16, 2008, 06:15:15 μμ »
Μaria2882d,από φέτος το Νοέμβρη μπορείς να ζητήσεις μετάθεση,γιατί ολοκληρώνοντας τη φετινή χρονιά θα έχεις υπηρετήσει την οργανική σου θέση(ο νεοδιόριστος έχει προσωρινή τοποθέτηση,που όμως λαμβάνεται για τη μετάθεση ως οργανική θέση).
Το Μάρτιο-Απρίλιο βγαίνουν οι μέταθέσεις,για τις οποίες λαμβάνονται υπόψη τα μόρια που έχει ο καθένας.Ηδη από τις φετινές μεταθέσεις έχουν βγει οι βάσεις του τελευταιου που μπήκε σε κάθε περιοχή.Μπορείς από το ypepth να τις βρεις για να δεις πόσα περιπου μόρια έχει η περιοχή που σε ενδιαφέρει για του χρόνου.Αλλα ακόμη και αν δεν την πιάνεις,θα τη βάλεις στην αίτηση μετάθεσης σου το Νοέμβρη, γιατί οι βάσεις ανεβοκατεβαίνουν.
Αν δεν πάρεις μετάθεση, μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση,στην οποία λαμβάνονται υπόψη κοινωνικά κριτήρια και όχι μόρια.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανική θέση,
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος sasouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 16, 2008, 07:19:36 μμ »
"Αν δεν πάρεις μετάθεση, μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση,στην οποία λαμβάνονται υπόψη κοινωνικά κριτήρια και όχι μόρια."

        Όταν λέμε κοινωνικά κριτήρια ποια ακριβώς εννοούμε;

Αποσυνδεδεμένος maria2882d

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 16, 2008, 08:50:34 μμ »
Ευχαριστώ πολύ soul!!!!!!!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 16, 2008, 08:56:48 μμ »
Παιδιά υπάρχει περίπτωση κάποιος που διορίζεται σε Α΄περιοχή να τον τοποθετήσουν προσωρινά σε άλλη περιοχή; Β΄ή Γ΄; έχετε ακούσει τέτοια περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 17, 2008, 10:39:58 πμ »
Sasouna,για την απόσπαση μετράει:αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά, αν υπάρχει συνυπηρέτηση με τον σύζυγο στην περιοχή που ζηυάς απόπσαση, η εντοπιότητα, οικονομικοί λόγοι,λόγοι υγείας.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 17, 2008, 10:44:05 πμ »
Daffy,υπάρχει τέτοια περίπτωση μόνο όταν εξαντληθούν τα περιθώρια στην περιφερεια που βρίσκεσαι(στην περιοχή Α)και δε βρεθεί ούτε οργανικό ούτε λειτουργικό κενό,ενώ υπάρχει στη Β ή Γ
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος GRIA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 17, 2008, 10:54:02 πμ »
Παιδιά υπάρχει περίπτωση κάποιος που διορίζεται σε Α΄περιοχή να τον τοποθετήσουν προσωρινά σε άλλη περιοχή; Β΄ή Γ΄; έχετε ακούσει τέτοια περίπτωση;
Αυτή τη χρονιά που δούλευα ωρομίσθια σε Δ περιοχή, συνέβη αυτό στο θεολογο μας. Είχε διορισθεί στη Γ αλλά εκεί δεν υπήρχε θέση (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων, δεν κάτεχω και πολλά ως ωροσμίσθια) και ήρθε στη Δ αναγκαστικά και για όλη τη χρονιά. Φυσικά έπαιρνε τα μόρια της Δ.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 17, 2008, 01:16:51 μμ »
Daffy, αυτό που λες συμβαίνει συχνότατα. Συνέβει και σε μένα και σε άλλα άτομα που γνωρίζω. Πράγματι, η "τοποθέτησή" σου σε μια περιοχή πχ την Α', δε σημαίνει ότι θα υπηρετήσεις εκεί την πρώτη χρονιά του διορισμού σου. Μπορεί να σε στείλουν με "ολική διάθεση για τις ανάγκες τις υπηρεσίας" -έτσι το λένε- πχ στην Β'. Αν μάλιστα δεν πάρεις οργανική τον Μάιο, αλλά παραμείνεις στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ, μπορεί να βρεθείς να υπηρετείς και την επόμενη χρονιά στην Β' ή στην Γ'. Το καλό είναι ότι σε αυτή την περίπτωση, παίρνεις είτε τα μόρια του σχολείου που πραγματικά υπηρετείς, είτε τα μόρια ενός εικονικού σχολείου της Α' , στο οποίο το ΠΥΣΔΕ εικονικά σε τοποθέτησε. Σε κάθε περίπτωση πάντως, παίρνεις τα περισσότερα μόρια.

Killbill, καταρχήν συγχαρητήρια για την τοποθέτησή σου.   ;)
Θα σε στενοχωρήσω, όμως γιατί θα επιβεβαιώσω τους φόβους σου. Πράγματι, μπορεί να πας Α΄Κερκύρας φέτος, αλλά κατά πάσα πιθανότητα σε στέλνουν να καλύψεις λειτουργικό κενό. Αν ήταν οργανικό, όλο και κάποιος άλλος θα το είχε πάρει, από αυτούς που υπηρετούν στην Β΄ή στην Γ΄Κερκύρας, ή και οπουδήποτε αλλού στην Ελλάδα, με την διαδικασία των μεταθέσεων της προηγούμενης χρονιάς. Ακόμη κι αν κανείς δεν ήθελε το συγκεκριμένο -ας πούμε- οργανικό κενό, το ΠΥΣΔΕ θα είχε τοποθετήσει εκεί κάποιον από όσους έχει στην διάθεσή του με το έτσι θέλω. Γενικά, αυτή είναι η διαδικασία, ώστε να καλύπτονται πάντα οι οργανικές θέσεις.

Για του χρόνου τώρα:
1) Αν προκύψει οργανικό κενό οπουδήποτε μέσα στην Α΄Κερκύρας, τα κενά αυτά θα καλυφθούν με την διαδικασία των μεταθέσεων, στις οποίες βεβαίως θα συμμετέχεις κι εσύ, αλλά -κακά τα ψέματα- με ελάχιστα μόρια έναντι των άλλων, άρα και με λιγότερες πιθανότητες να το πάρεις. Φαντάσου δε, ότι για το εν λόγω οργανικό μπορεί να έχει ενδιαφερθεί και κάποιος που υπηρετεί 2 χρόνια σε δυσπρόσιτο νησί του Αιγαίου... Γενικά τα οργανικά των Α' περιοχών είναι περιζήτητα!
2) Αν πάλι προκύψει λειτουργικό κενό στην Α΄του χρόνου, κι εσύ έχεις
    α) πάρει οργανική πχ στην Β' (ακόμη κι αν δεν το ήθελες, το ΠΥΣΔΕ είπαμε μπορεί να στο δώσει), τότε θα μπορείς τον επόμενο Ιούνιο να
    κάνεις αίτηση για "απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ", ώστε να ζητήσεις να πάρεις το λειτουργικό κενό αυτό και να υπηρετήσεις μια χρονιά στην Α',
    αλλά θα πάρεις μόρια της Α' και όχι της Β'.
    β) μείνει χωρίς οργανική θέση, στην διάθεση του ΠΥΣΔΕ δηλαδή, τότε μπορείς να ελπίζεις (εδώ ξέρω ότι χωράει και μέσον) ότι το ΠΥΣΔΕ
    θα σε τοποθετήσει εκεί για την επόμενη χρονιά.

Όπως και να 'χει, ετοιμάσου να απολαύσεις το ταξίδι!!!!!!!!!!! 
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος daffy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 17, 2008, 04:18:31 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά για την άμεση ενημέρωσή σας! Ελπίζω να μη με στείλουν σε άλλη περιοχή διορισμού. Τι νόημα έχουν τότε οι προτιμήσεις περιοχών στην αίτηση διορισμού σου αν μπορεί με το έτσι θέλω το οποιοδήποτε ΠΥΣΔΕ για οποιοδήποτε λόγο.......... να σε στέλλει σε άλλη περιοχή. :-X :-X

Αποσυνδεδεμένος sasouna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 17, 2008, 06:25:42 μμ »
Sasouna,για την απόσπαση μετράει:αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά, αν υπάρχει συνυπηρέτηση με τον σύζυγο στην περιοχή που ζηυάς απόπσαση, η εντοπιότητα, οικονομικοί λόγοι,λόγοι υγείας.


Soul, να'σαι καλά για τις πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Οργανική θέση,
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 17, 2008, 07:35:53 μμ »
Είναι πράγματι άδικο αυτό που συμβαίνει γιατί έτσι καταστρατηγείται η σειρά διορισμού. Εννοώ το εξής:

Έστω ότι διορίζονται 3 άτομα σε μια Α' περιοχή και 5 άτομα στην Β'. Οι 2 πρώτοι (σε κοινωνικά κριτήρια) της Α' τοποθετούνται σε λειτουργικά κενά της περιοχής τους και ο τρίτος περισσεύει και μένει στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ. Οι 5 της Β' τοποθετούνται και οι 5 στην περιοχή τους και υπάρχει ένα επιπλέον κενό. Εκεί τοποθετούν αυτόν που "περίσσεψε" από την Α'.

Έτσι, αυτός που ανήκε στην Α', όχι μόνο δεν πάει στην περιοχή που κατά προτίμηση επέλεξε πρώτη και στην οποία ανήκει, αλλά παίρνει σχολείο σε περιοχή χειρότερη και μάλιστα τελευταίος!!!! Παίρνει δηλαδή -κυριολεκτικά- ό,τι δεν ήθελαν αυτοί που ήταν μετά από αυτόν στον πίνακα διορισμού.

Το σενάριο δεν είναι υποθετικό...

Αλλά επειδή η ζωή έχει και εκπλήξεις, τελικά κάτι τέτοιο ίσως και να αποδειχτεί ό,τι καλύτερο μπορούσε να συμβεί!!!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159828
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 386

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.