*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές  (Αναγνώστηκε 49496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lenaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ζωή είναι το άθροισμα των επιλογών μας!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 04, 2011, 11:54:28 μμ »
Καλησπέρα! Νέα στο φορουμ! Θα ήθελα να με πληροφορήσει όποιος/α γνωρίζει κάτι για Αρκαδία. Συνήθως τι κενά βγάζουν στο νομό για αναπληρωτές δασκάλους, συνθήκες διαβίωσης και γενικά όποια πληροφορία χρήσιμη. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:22 »

Αποσυνδεδεμένος vincent

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Με λατρεύει η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 12:49:18 πμ »
Γεια σας!Ήμουν πέρυσι στην Πύλο Μεσσηνίας.Πραγματικά πέρασα πάρα πολύ ωραία.Καταρχήν είναι ένα πανέμορφο μέρος.Ακόμα και μια βόλτα στην παραλία σου φτιάχνει τη διάθεση.Βέβαια,σε αυτό είμαι και λίγο υποκειμενικός γιατί είμαι τύπος που λατρεύει τη θάλασσα!Μπορεί το χειμώνα να μην έχει πολύ κόσμο,αλλά ποτέ δεν ένιωσα οτι μένω σε ερημιά,η περιοχή έχει ζωή.Από την άνοιξη και μετά δεν το συζητώ,η ατμόσφαιρα αλλάζει τελείως,έχει πολύ περισσότερη κίνηση.Οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί,φιλικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν.Υπάρχουν πολύ όμορφα μέρη και κοντινές παραλίες να επισκεφθείς και να περάσεις υπέροχα.Τα παιδιά στο σχολείο ήταν από την Πύλο και τα γύρω χωριά και μπορώ να πω οτι τα προβλήματα που δημιουργούσαν ήταν πολύ λίγα και όχι σοβαρά.Καλά παιδιά και καλοί συνάδελφοι.Για άλλες περιοχές της Μεσσηνίας δεν μπορώ να έχω άποψη,γιατί πιστεύω οτι πρέπει να ζήσεις κάπου για να έχεις,περιοχή με περιοχή ακόμα και μέσα στον ίδιο νομό μπορεί να παρουσιάζει διαφορές.Πάντως για την Πύλο έχω να θυμάμαι τα καλύτερα! :)
The song maker says, "It ain't so bad"
The dream maker's gonna make you mad
The spaceman says, "Everybody look down"
It's all in your mind...

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 11:10:37 πμ »
παντως για να λυσω τις αποριες συναδελφων για τη νοτια ευβοια..η πρωτοβαθμια δεν εχει σχολεια μονο σε στυρσ,μαρμαρι,καρυστο αλλα κ σε ολα τα χωριουδακια του καβο ντορο!!εγω ημουν περσι στους καλλιανους φανταστικο χωριο με πρασινο κ θαλασσα αλλα με ολες τις δυσκολιες του συσπροσιτου..σπιτι που πλημυριζε, ο δρομος επεφτε καναμε το σταυρο μας για να περασουμε (ειχαμε βγει κ στα καναλια), ενα καφενειο οπου ημουν η μοναδικη κοπελα που πηγαινα τιποτα να κανεις μετα το τελος του σχολειου κ.α. παρολα αυτα εγω περασα παρα πολυ καλα βεβαια κ αν δε σε τρομαζει η μοναξια το συστηνω..

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:10:17 μμ »
Καλησπέρα σας!
Τα τελευταία χρόνια δούλεψα σε νησιά. Στην Αίγινα δεν πέρασα καλά για το λόγο ότι το σχολείο ήταν τελείως ανοργάνωτο, υπήρχαν 3-4 συνάδελφοι κολλητάρια του διευθυντή που αλώνιζαν ενω ο ίδιος αδιάφορος τελείως ( το μόνο που τον ένοιαζε ηταν να πάρει πληροφορίες απο τους μαθητές για το στοίχημα) και οι υπόλοιποι συνάδελφοι αποτελούσαν πολλές μονάδες. Οι παρέες που έκανα ήταν μόνο απο ντόπιους αφού η κλίκα ήταν κλειστή και οι υπόλοιποι εξαφανισμένοι.
Στην Τήνο είχε αρκετό κόσμο το χειμώνα, όμορφιές πολλές αλλά το κλίμα στο σχολείο υποτονικό.. Δεν υπήρχε ιδιαίτερο πρόβλημα απλά μετά το πέρας του ωραρίου  καθένας σπίτι του ( με δικαιολογία την οικ. κρίση) ή τριγυρνούσε μόνος του ( μιλάω και τονίζω για το δικό μου σχολείο- του γυμνασίου πχ ήταν πιο ενωμένοι οι συνάδελφοι). Στη δε Άνδρο και συγκεκριμένα στο απομακρυσμένο Κόρθι όλοι οι εκπαιδευτικοί ( πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας) ήταν μια παρέα. Μικρούλι το χωριό, ελάχιστες οι επιλογές, έλλειψη υπηρεσιών ( πχ η ΕΤΕ άνοιγε Δευτέρα και Πέμπτη) αλλά επιζήσαμε, κάναμε δυνατές φιλίες και προσωπικά αν δεν είχα υποχρεώσεις θα το επέλεγα ξανά.

Και τώρα η ερώτηση. Φέτος έχω δηλώσει κυρίως ηπειρωτική ελλάδα. Αν εξαιρέσω τις τουριστικές περιοχές ( πχ χαλκιδική, καρπενήσι) στις άλλες βρίσκει κανείς εύκολα επιπλωμένο σπίτι? πχ Στην Ορεστιάδα ή στο Μέτσοβο, ή στη Λειβαδιά , ή σε άλλες κομωπόλεις/μικρότερες πόλεις και χωριά... Πραγματικά είναι μεγάλο άγχος για μένα αφού το να μετακομίσω και έπιπλα ( και να αγοράσω διάφορα) είναι δύσκολο.
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:24:22 »

Αποσυνδεδεμένος asteriof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
    • Μαθαίνω από τη φύση
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 03:19:03 μμ »
Μόλις γύρισα από Παξούς. όμορφο νησί και μικρό.10 χιλιόμετρα όλο αλλά χρειάζεσαι Ι.Χ γιατί το σχολικό Κέντρο είναι 2 χιλ περίπου από την προτεύουσα.Πέρασα ωραία.Εξαρτάται τι περιμένει κάποιος εκεί που πάει.
Όπως σε ολα σχεδόν τα μικρά νησιά υπάρχει πρόβλημα σύνδεσης με άλλα αστικά κέντρα.
Μπορείς να επιδιώξεις τον πλούτο,να είσαι όμως πάντα έτοιμος να τον αποχωριστείς.
                                 ΣΡΙ ΓΚΟΥΡΟΥ ΓΚΟΜΠΙΝΤ ΤΖΙ

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:43:21 μμ »
Καλησπέρα!Έχεις κανείς πληροφορίες για δ΄ κυκλάδων και για το τι τιμές παίζουν σε ενοίκια σε μύκονο, πάρο, σύρο, τήνο;

Αποσυνδεδεμένος zwzaralou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 01:48:33 μμ »
Καλησπέρα. Για Λεωνίδιο Αρκαδιας εχει κανένας πληροφοριες?
 :)

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 03:36:52 μμ »
Καλησπέρα!Έχεις κανείς πληροφορίες για δ΄ κυκλάδων και για το τι τιμές παίζουν σε ενοίκια σε μύκονο, πάρο, σύρο, τήνο;

 Καλησπέρα. Ανάλογα τι σπίτι θέλεις.. Στη Μύκονο  στη χώρα είναι πανάκριβα.. πρέπει αν ψάξεις πολύ και να σε βοηθήσουν και οι συνάδελφοι για να βρεις κάτι καλό ( χωρίς υγρασία δλδ) και οικονομικό. Στη Πάρο δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι αλλά απο ότι μου έχουν επι κυμαίνονται στις τιμες της Τήνου. Στη Τήνο δυαράκι  γύρω στα 250 ευρώ. Είχα βρει και με 240 και με 260. Μιλάμε για πλήρως εξοπλισμένα/επιπλωμένα. Προσοχή στην Τήνο πολλά σπίτια δεν 'εχουν κουζινάκι για μαγείρεμα και σου λένε να βολευτείς με μάτια ηλεκτρικά.. Προσωπικά ήθελα και φούρνο ( έστω και για 2 τυροπιτάκια στις 10 το βράδυ). Αλλά έχει πολλά σπίτια και μεσα στη χώρα.. Όχι τα καλύτερα απο άποψη κατασκευής και δυσκολεύτηκα λιγάκι να βρω σπίτι χωρίς υγρασια. Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα να μείνω λίγο πιο έξω, στα προάστια ή σε χωριό... Στη Σύρο πέρυσι φίλη νοίκια σε δυάρι "με άποψη" ( σχετικά νέα κατασκευή, πλήρως εξοπλισμένο, καφετιέρες, μίξερ, κουζίνα με κεραμικές εστίες, κρεβάτι μεταλικό με κουνουπιέρα, ντουλάπα walk in, αυτόνομο καλοριφέρ, κλιματισμό και ίντερνετ ) 300 ευρώ. Σε απόσταση 1,5 με 2 χιλιόμετρα απο στα σχολεία στο Μάννα, στον κεντρικό δρόμο που πάει προς Αζόλιμνο. Το μόνο ελάττωμα για μένα ήταν το πάρκινγκ αλλά η φίλη είχε μηχανάκι. Ήμουν κι εγώ Σύρο όταν το νοίκιασε και το είδα. Στην Αζόλιμνο άλλος φίλος με 240 δυάρι επίσης με μεγάλη αυλή.. Δεν ξέρω για εξοπλισμό γιατί δεν τον είδα αλλά μου είπαν ότι ήταν σούπερ.. Υπόψη και τα 2 στη Σύρο είχαν και πλυντήριο. Στην Τήνο δυσκολεύτηκα να βρω με πλυντήριο. Πολλά δε είχαν ούτε πλυντήριο ούτε χώρο για άπλωμα μπουγάδας ( και κακά τα ψέματα δε μπορείς να πηγαινοέρχεσαι συνέχεια Αθήνα  για τα ρουχα , και αν είσαι απο Αθήνα. Και με την υγρασία δε στεγνώνουν.) Επανέρχομαι στη Σύρο και λέω πως μέσα στην Ερμούπολη παλιά σπίτια, πιο ακριβά( δυάρι στα 400+  ευρώ) και με σοβαρότατο πρόβλημα πάρκινγκ.  ( με τη φίλη εκείνο το σκ είδαμε πάρα πολλά και ξέρω τι λέω). Στην Ανδρο πάλι όσα χρόνια ήμουν , στο Κόρθι, εμενα σε λουξ σπίτια και το ακριβότερο ήταν στα 230 ευρώ, με παράθυρα διπλών τζαμιών, κατασκευές το πολύ 7-8 ετίας , με θέρμανση ( αυτόνομο καλοριφέρ),αυλές, πάρκινγκ , θέα αλλά και αυτά στο χιλιόμετρο έξω απο το χωριό...Οι γκαρσονιέρες έπαιζαν το πολύ μέχρι 200 οι καινούριες και έβρισκες και με 150.

Αυτά.. Ελπίζω να βοήθησα...
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 06:23:08 μμ »
Και τώρα η ερώτηση. Φέτος έχω δηλώσει κυρίως ηπειρωτική ελλάδα. Αν εξαιρέσω τις τουριστικές περιοχές ( πχ χαλκιδική, καρπενήσι) στις άλλες βρίσκει κανείς εύκολα επιπλωμένο σπίτι? πχ Στην Ορεστιάδα ή στο Μέτσοβο, ή στη Λειβαδιά , ή σε άλλες κομωπόλεις/μικρότερες πόλεις και χωριά... Πραγματικά είναι μεγάλο άγχος για μένα αφού το να μετακομίσω και έπιπλα ( και να αγοράσω διάφορα) είναι δύσκολο.

Επιπλωμένα διαμερίσματα έχει σίγουρα όπου έχει κ φοιτητές, κυρίως δηλ σε πρωτεύουσες νομών. Αλλά σε μεγάλες πόλεις δηλ Θεσ/νίκη, Γιάννενα κλπ φαντάζομαι θα είναι και τσιμπημένες οι τιμές γι αυτά.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος lenaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ζωή είναι το άθροισμα των επιλογών μας!
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 08:39:36 μμ »
Έχει κανείς πληροφορίες για Βυτίνα ή Μεγαλόπολη??

Αποσυνδεδεμένος thomais88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "..Together we stand, divided we fall."
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 09:00:37 πμ »
Καλησπέρα. Για Λεωνίδιο Αρκαδιας εχει κανένας πληροφοριες?
 :)

Καλή σου μέρα!Έχω μεγαλώσει κοντά στο Λεωνίδιο(στον Τυρό) και ξέρω πολύ καλά την περιοχή.Μέσα στην κωμόπολη υπάρχει το 12/θ και έξω ,στον Τυρό (20 λεπτά με το αμάξι) το 6/θ δημοτικό σχολείο.
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και 2 θέσεις για ειδική αγωγή.
Επίσης κι ένα 1/θ στα Πελετά.
Αυτά ειναι τα σχολεία (δημοτικά της περιοχής).
Έχει ένα γυμνάσιο και ένα ενιαίο λύκειο .Και ΕΠΑΛ.Γυμνάσιο υπάρχει επίσης και στον Τυρό.
Σου αναφέρω και τον Τυρό γιατί πλέον οι δήμοι(Λεωνιδίου και Τυρού) συγχωνεύτηκαν και καλούνται δήμος Νότιας Κυνουρίας.
Από άποψη διαμονής ,τώρα , το Λεωνίδιο είναι μια κωμόπολη των 3500 κατοίκων περίπου .Είναι μια αγροτική περιοχή κατα κύριο λόγο,κάτι που φαίνεται με το που πατήσεις το πόδι σου εκεί....πάαααααααρα πολλά θερμοκήπια. :oΜην σταθείς σε αυτά(εκτός κι αν λατρεύεις τη χωριάτικη σαλάτα).Προχωρώντας στην ενδοχώρα(η θάλασσα -οικισμός Πλάκας-απέχει 4 χιλιόμετρα περίπου) θα συναντήσεις πολλά παραδοσιακά χτισμένα σπίτια και πύργους.Γενικά μέσα στην αγορά οι δρόμοι είναι στενοί,οπότε προσοχή αν οδηγείς γιατί υπάρχουν πολλά μηχανάκια με οδηγούς δεκάχρονους που πετάγονται μπροστά σου :o  .Από άποψη αγοράς όμως θεωρώ ότι δεν θα σου λείψει κάτι,υπάρχουν σχεδόν τα πάντα...Τώρα όσον αφορά τα ενοίκια γενικά αυτά κρατιούνται σε χαμηλά επίπεδα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν παρέχεται ποιότητα.
Το χειμώνα για να διασκεδάσεις έχεις επιλογές (2 ή 3 μπάρ)στην Πλάκα(που σου προανέφερα) , καφετέριες μέσα στο Λεωνίδιο , αν έχεις αμάξι μπορείς να πηγαίνεις βόλτες προς Τυρό(2 μπάρ) ή προς Πούλιθρα(1 καφέ -μπάρ).Πάντα υπάρχει και το Άστρος σαν επιλογή , ειδικά όταν ανοίγει ο καιρός αξίζει να πας με παρεάκι στο Παράλιο Άστρος για βόλτα.
Γενικά ,από συναδέλφους ακούω συνέχεια(εγώ δεν έχω δουλέψει χειμώνα εδώ γύρω) ότι οι εκπαιδευτικοί και πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας γνωρίζονται μεταξύ τους , φτιάχνουν παρέες και γενικά περνάνε πολύ καλά(αυτό βέβαια είναι και στο χέρι σου).
Μην ξεχνάς ότι απέχει από Αθήνα δυόμιση- τρεις ώρες και από Ναύπλιο ;) μιάμιση.
Αν το σκέφτεσαι ή αν είσαι εκεί φέτος εύχομαι τα καλύτερα!Αν χρειάζεσαι οτιδήποτε άλλο στείλε μου να σου πω!
 :)

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 03:22:23 μμ »
Σχετικά με αργοσαρωνικό πληροφορίες διαμονής κάποιοοοοοοοοος; :) :)
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος AMIL

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 03:50:33 μμ »
Καλησπερα παιδια! Ποιος μπορει να δωσει πληροφοριες για Δ΄ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ ? Για σπιτια, αποστασεις, σχολεια,παιδικους....

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:16:59 μμ »
Σχετικά με αργοσαρωνικό πληροφορίες διαμονής κάποιοοοοοοοοος; :) :)
Όταν λες Αργοσαρωνικό; Ξέρεις συγκεκριμένο νησί; Γιατί Σπέτσες και Ύδρα διαφέρουν χαρακτηριστικά από τα υπόλοιπα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.