*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια εκλογών  (Αναγνώστηκε 26723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 28, 2012, 01:10:51 μμ »
Λοιπόν, για να τελειώνουμε και να κλείνει το θέμα γιατί 3 σελίδες για πράγματα που ορίζονται σαφώς, είναι πολύ. Όπως έγραψε η bitch στην 1η σελίδα (να διαβάζουμε και του προηγούμενους πριν ποστάρουμε, καλό είναι) ο νόμος λέει ότι
Παράθεση
2. Για τους υπαλλήλους για τους οποίους εφαρμόζεται πενθήμερη εβδομάδα εργασίας:

α. Όσοι μετακινηθούν για την άσκηση του εκλογικού τους δικαιώματος σε απόσταση 200 – 400 χιλιομέτρων θα λάβουν άδεια μιας (1) εργάσιμης ημέρας.

β. Όσοι μετακινηθούν σε απόσταση 401 χιλιομέτρων και πάνω θα λάβουν άδεια δύο (2) εργασίμων ημερών, εφόσον κινηθούν εξ ολοκλήρου οδικώς, με βάση την υπεύθυνη δήλωσή τους.

γ. Όσοι μετακινηθούν σε νησιά, για τα οποία δεν υπάρχει οδική πρόσβαση, ο αριθμός των ημερών αδείας που θα λάβουν θα εξετάζεται κατά περίπτωση, ανάλογα με την απόσταση και τις ειδικές συνθήκες μετακίνησης, χωρίς ωστόσο η άδεια αυτή να υπερβαίνει τις τρεις (3) εργάσιμες ημέρες.
Οπότε... όσοι είσαστε στην περίπτωση α και β, δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι. Οι άδειές σας θα είναι Παρασκευή και Δευτέρα και δεν χρειάζεται καποιο δικαιολογητικό. Όσοι είσαστε στην περίπτωση γ, δικαιούστε άλλη μία μέρα (Πέμπτη ή Τρίτη) και υποθέτω ότι θα χρειαστούν κάποια δικαιολογητικά (συνεννοηθείτε με το γραφείο σας).

Αυτά για την ειδική εκλογική άδεια. ΤΩρα... αν κάποιοι συνάδελφοι ζήτησαν και πήραν ΑΛΛΕΣ άδειες, "κολλητές", αυτό είναι άλλο θέμα. Σημειώνω πάντως, πως κανονικές άδειες ΠΡΙΝ τις εκλογές απαγορεύονται από τον νόμο. Επιτρέπονται αναρρωτικές και διάφορες άλλες ειδικές.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2012, 01:13:32 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εκλογών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος CeliaDis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 28, 2012, 06:20:34 μμ »
Ξεχασα να διευκρινισω πως ναι, δικαιουμαι 3η μερα γιατι ειμαι απο μακρινο νησι!

Επαναλαμβανω πως η ερωτηση μου γινεται κυριως απο ανασφαλεια, λογω του περιστατικου που μου συνεβη προσφατα...τελικα τι χαρτι αλλο απο την βεβαιωση αποδεικνυει εκ των υστερων την συμμετοχη στην ψηφοφορια?

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 28, 2012, 06:37:47 μμ »
Ξεχασα να διευκρινισω πως ναι, δικαιουμαι 3η μερα γιατι ειμαι απο μακρινο νησι!

Επαναλαμβανω πως η ερωτηση μου γινεται κυριως απο ανασφαλεια, λογω του περιστατικου που μου συνεβη προσφατα...τελικα τι χαρτι αλλο απο την βεβαιωση αποδεικνυει εκ των υστερων την συμμετοχη στην ψηφοφορια?
CeliaDis για να μην σου έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα με σιγουριά, τότε μάλλον δεν ξέρει κανείς. Θα είσαι πολύ πιο καλυμένη εάν πάρεις τηλέφωνο στο οικείο γραφέιο και ρωτήσεις. Εάν μόνο η βεβαίωση είναι που δέχονται, πήγαινε με το που θα βγεις από το εκλογικο κέντρο στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα και κάνε ένα επικυρωμένο αντίγραφο (άσε που νομίζω πως και τα ΚΕΠ παίζει να είναι ανοιχτά στις εκλογές).
Στην τελική, επειδή νομίζω πως ανησυχείς υπερβολικά, εγώ στο λέω χωρίς να κοκκινίζω καθόλου, πως όποτε έχω παρόμοιες φοβίες πχ με λεφτά στο εξωτερικό ως τουρίστας, τα βάζω μέσα στο σουτιέν μου.
NUFF SAID!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2012, 06:40:59 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 28, 2012, 06:53:01 μμ »
Υπερβολικος φοβος, συμφωνω με happiness.

Yστερα, επειδή γνωριζω τη διαδικασια (αν δεν εχει αλλαξει) ο γραμματεας μετα το τελος της ψηφοφορίας συντασσει κατασταση με τα ονόματα οσον δεν ψηφισαν. Η κατασταση αυτη μαζι με τις αλλες καταστασεις-πινακες (αυτες που βλεπουμε να τραβουν με το χαρακα γραμμες και να διαγραφουν) πανε στο προτωδικειο ή ειρηνοδικειο (αυτα τα μπερδευω)του καθε νομού. Απο κει λοιπον θα ζητησεις τη βεβαιωση που έχασες, ειτε μεσω ΚΕΠ.

Οπως λεει και η συναδελφισσα happiness τραβαμε σχοινι κορδονι ενα θεμα που ορίζεται σαφως. Το ζαλιζουμε και φυσικο ειναι να μπερδευομαστε.... 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια εκλογών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 28, 2012, 07:25:56 μμ »
Επειδη πολλα χρονια εκανα ως εφορευτικη επιτροπη (χωρις αμοιβη) ο δικαστικος αντιπροσωπος σου δινει βεβαιωση οτι εχεις ασκησει το εκλογικο σου δικαιωμα.Αν δε εχει το συγκεκριμενο εντυπο κανε ενα σε μια κολα και ζητησε του να σφραγισει και να υπογραψει

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 28, 2012, 08:37:44 μμ »
Ξεχασα να διευκρινισω πως ναι, δικαιουμαι 3η μερα γιατι ειμαι απο μακρινο νησι!

Επαναλαμβανω πως η ερωτηση μου γινεται κυριως απο ανασφαλεια, λογω του περιστατικου που μου συνεβη προσφατα...τελικα τι χαρτι αλλο απο την βεβαιωση αποδεικνυει εκ των υστερων την συμμετοχη στην ψηφοφορια?
CeliaDis για να μην σου έχει απαντήσει κανείς μέχρι τώρα με σιγουριά, τότε μάλλον δεν ξέρει κανείς. Θα είσαι πολύ πιο καλυμένη εάν πάρεις τηλέφωνο στο οικείο γραφέιο και ρωτήσεις. Εάν μόνο η βεβαίωση είναι που δέχονται, πήγαινε με το που θα βγεις από το εκλογικο κέντρο στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα και κάνε ένα επικυρωμένο αντίγραφο (άσε που νομίζω πως και τα ΚΕΠ παίζει να είναι ανοιχτά στις εκλογές).
Στην τελική, επειδή νομίζω πως ανησυχείς υπερβολικά, εγώ στο λέω χωρίς να κοκκινίζω καθόλου, πως όποτε έχω παρόμοιες φοβίες πχ με λεφτά στο εξωτερικό ως τουρίστας, τα βάζω μέσα στο σουτιέν μου.
NUFF SAID!  ;D

 ;D ;D ;D ;D ;D οπότε CeliaDis προσωπικά έγγραφα,ταυτότητα,κάρτα ΑΤΜ κλπ όλα στο σουτιέν.ενίσχυση!!!!! ;D ;D ;D

σοβαρά τώρα,αν πράγματι ψηφίσεις θα υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί ακόμα κι αν χάσεις τη βεβαίωση
άλλωστε μας φακελώνουν πριν μπούμε στο παραβάν.όταν αφήνουμε την ταυτότητα

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 29, 2012, 11:17:14 πμ »
;D ;D ;D ;D ;D οπότε CeliaDis προσωπικά έγγραφα,ταυτότητα,κάρτα ΑΤΜ κλπ όλα στο σουτιέν.ενίσχυση!!!!! ;D ;D ;D
Ποιός τον @&#@&#^@ τον Φουστάνοοοοο!!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 30, 2012, 12:31:22 πμ »
Εδώ μιλάμε για τις άδειες λόγω εκλογών.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 01, 2012, 03:47:08 πμ »

 ::) ::) ::) :-X
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Faidra K.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Άδεια εκλογών
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 01, 2012, 03:45:41 μμ »
CeliaDis, ο δικαστικός αντιπρόσωπος είναι υποχρεωμένος να χορηγεί σε κάθε εκλογέα που άσκησε το εκλογικό του δικαίωμα (και ζητά φυσικά τη βεβαίωση!) σχετική βεβαίωση (πρόκειται για τυποποιημένο έγγραφο, το οποίο βρίσκεται μέσα στον εκλογικό σάκο μαζί με το υπόλοιπο εκλογικό υλικό). Για λόγους οικονομίας χρόνου και διευκόλυνσης τόση δικής σου όσο και του δικ. αντιπροσώπου είναι προτιμότερο να τη ζητήσεις κατά την προσέλευσή σου στο εκλογικό σου τμήμα. Έτσι, όσο εσύ θα ψηφίζεις, ο δικ. αντιπρόσωπος θα την ετοιμάσει και θα σου τη δώσει, αφού ρίξεις το φάκελο στην κάλπη, μαζί με την ταυτότητά σου ή ό,τι άλλο αποδεικτικό της ταυτότητάς σου έγγραφο έχεις προσκομίσει. 
Η βεβαίωση αυτή ισχύει για κάθε νόμιμη χρήση και δε μπορεί να μη γίνει αποδεκτή από την υπηρεσία σου.
Όσο για το εάν το ξεχάσεις την ώρα που ψηφίζεις, εξαιρετικά θα μπορούσες να επιστρέψεις μέχρι στις 19:00 που κλείνουν οι κάλπες, καθώς οι ψηφίσαντες εμφαίνονται και από τις αντίστοιχες διαγραφές στον εκλογικό κατάλογο όσο (κυρίως και σε κάθε περίπτωση παράλειψης διαγραφής) και από τις αντίστοιχες εγγραφές στο πρωτόκολλο ψηφισάντων. Τώρα για την εκ των υστέρων χορήγηση από το αρμόδιο πρωτοδικείο (όπου όντως γίνεται η συγκέντρωση των εκλογικών σάκων), δε έχει τύχει να ακούσω ποτέ ανάλογη περίπτωση. Λογικά θα γίνεται μετά από έλεγχο των προαναφερόμενων εγγράφων, αλλά σίγουρα χρονικά πολύ αργότερα, γιατί πραγματικά τις ημέρες μετά τις εκλογές στα δικαστήρια επικρατεί ένα χάος.
Συγγνώμη για το σεντόνι και για το εκτός θέματος (όπως σωστά έθιξε κάποιος λίγο πιο πάνω), απλά επειδή ξέρω το θέμα από μέσα σκέφτηκα να απαντήσω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 370
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.