*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2670845 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11326 στις: Οκτώβριος 05, 2021, 12:32:56 μμ »
με καθε επιφυλαξη το παρακατω , αντιγραφη απο FB -ΙΕΚ

Την τρέχουσα εβδομάδα 4 – 8/10/2021, ολοκληρώνεται η σύνθεση των τμημάτων και θα ακολουθήσει η δήλωση μαθημάτων από τους εκπαιδευτές.
Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή  (11/10/2021), αναμένοντας και την τελική ημερομηνία από το ΥΠΑΙΘ, θα ανακοινωθεί η έναρξη της κατάρτισης.

Καλώς είδα λοιπόν ότι δεν έχει ανακοινωθεί προθεσμία χρονική για δηλώσεις ΙΕΚ και μαθημάτων...
Δεν είναι ιδέα μου ότι έχουν αργήσει λίγο...?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:41 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11327 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 04:26:26 μμ »
Άρχισαν οι δηλώσεις μαθημάτων. Ωστόσο, έχετε ενημερωθεί για το αποτέλεσμα της ένστασης;

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11328 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 04:40:15 μμ »
Έχω μια απορία. Γιατί να κάνει κάποιος τα χαρτιά του για τα ιεκ; Δεν το λέω ειρωνικά απλά είχα ακούσει ότι δεν πληρώνουν τακτικά, όπως και ότι τα μόρια δε μετράνε στους πίνακες. Γνωρίζω λάθος στοιχεία; Έχει αλλάξει κάτι; Γιατί αρχίζω και έχω τύψεις που δεν τα κάνω.

Αποσυνδεδεμένος markos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11329 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 05:47:03 μμ »

Συνάδελφε όπως ακριβώς τα λες είναι δεν έχει αλλάξει κάτι ....την καλύτερη δουλειά κάνεις απορώ σε διάφορες ομάδες διαδικτυακές με
μεγάλο αριθμό ατόμων που τους έχει πιάσει παροξυσμός εδώ και ημέρες για το πότε θα γίνουν οι αιτήσεις...απορώ αλήθεια αν αυτοί
οι άνθρωποι το κάνουν σαν κύρια εργασία πως ζουν όταν η πρώτη πληρωμή στη καλύτερη γίνεται το πάσχα; Αν πάλι το κάνουν
σαν κάτι πρόσθετο θα σωθούν με τις 2-4 ώρες την εβδομάδα που συνηθως λαμβάνουν; έ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:07:41 »

Συνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2249
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11330 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 05:53:37 μμ »
Συνάδελφε όπως ακριβώς τα λες είναι δεν έχει αλλάξει κάτι ....την καλύτερη δουλειά κάνεις απορώ σε διάφορες ομάδες διαδικτυακές με
μεγάλο αριθμό ατόμων που τους έχει πιάσει παροξυσμός εδώ και ημέρες για το πότε θα γίνουν οι αιτήσεις...απορώ αλήθεια αν αυτοί
οι άνθρωποι το κάνουν σαν κύρια εργασία πως ζουν όταν η πρώτη πληρωμή στη καλύτερη γίνεται το πάσχα; Αν πάλι το κάνουν
σαν κάτι πρόσθετο θα σωθούν με τις 2-4 ώρες την εβδομάδα που συνηθως λαμβάνουν; έ

Ναι θα σωθούν. Όταν είμαι διορισμένος μακριά από το σπίτι μου χωρίς κάτι άλλο να κάνω τα απογεύματα 10 ώρες στο ΙΕΚ θα είναι 2000 ευρώ τα οποία έστω και Μάρτιο να τα πάρω θα είναι τα ενοίκια όλης της χρονιάς. Μην απορούμε και μην κρίνουμε το τι χρειάζεται κάποιος και γιατί κάνει ότι κάνει.

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11331 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 05:56:52 μμ »
δηλωνουμε και για τα 2 εξαμηνα απο τωρα ή μονο για το Α??

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11332 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 08:21:05 μμ »
Μόνο για το χειμερινό 2021β - δηλαδή για τα Α & Γ που διδάσκονται τώρα.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11333 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 08:34:30 μμ »
Άρχισαν οι δηλώσεις μαθημάτων. Ωστόσο, έχετε ενημερωθεί για το αποτέλεσμα της ένστασης;
οι ενστασεις αργουν να εξεταστουν , θα βγουν μετα τις αναθέσεις και αναλογως την περιπτωση τροποϊούνται τα μόρια ή οτι αλλο εχει προκυψει απο την ενσταση

Αποσυνδεδεμένος Roro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11334 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 08:49:21 μμ »
Δεν ξέρω αν ισχύει ακριβώς αυτό. Εγώ είχα κάνει ένσταση και είδα αλλαγή στο μητρώο, δικαιώθηκα δηλαδή και μου επιβεβαίωσαν κάποια δικαιολογητικά

Αποσυνδεδεμένος Goat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11335 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 10:54:59 μμ »
Για τη δηλωση μαθηματων πρεπει να ψαχνουμε καθε φορα την υποενοτητα του καθε μαθηματος ωστε να δουμε αν εμπιπτει στο πτυχιο μας; Για καθε ΔΙΕΚ; Δεν εχει αλλο τροπο φιλτραρισματος;

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11336 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 11:21:22 μμ »
Ναι θα σωθούν. Όταν είμαι διορισμένος μακριά από το σπίτι μου χωρίς κάτι άλλο να κάνω τα απογεύματα 10 ώρες στο ΙΕΚ θα είναι 2000 ευρώ τα οποία έστω και Μάρτιο να τα πάρω θα είναι τα ενοίκια όλης της χρονιάς. Μην απορούμε και μην κρίνουμε το τι χρειάζεται κάποιος και γιατί κάνει ότι κάνει.

Όχι όχι σε καμία περίπτωση δεν κρίνω. Απλά αναρωτιέμαι διότι εγώ σαν κύρια εργασία έχω τα ιδιαίτερα και σε περίπτωση που έκανα αίτηση θα έπρεπε να αλλάξω όλους τους μαθητές μου (το ωράριο) και επειδή υπάρχει μία πιθανότητα να με πάρουν στην ενισχυτική θα πρέπει να ξαναλλάξω πρόγραμμα και έτσι με αγχώνουν όλες αυτές οι αλλαγές.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11337 στις: Οκτώβριος 07, 2021, 11:34:20 μμ »
Έχω μια απορία. Γιατί να κάνει κάποιος τα χαρτιά του για τα ιεκ; Δεν το λέω ειρωνικά απλά είχα ακούσει ότι δεν πληρώνουν τακτικά, όπως και ότι τα μόρια δε μετράνε στους πίνακες. Γνωρίζω λάθος στοιχεία; Έχει αλλάξει κάτι; Γιατί αρχίζω και έχω τύψεις που δεν τα κάνω.
Μερικοί λόγοι: ένσημα αν δεν έχεις από άλλη εργασία, προϋπηρεσία, προτίμηση στο ηλικιακό group των μαθητών, επιπλέον εισόδημα έστω κι αν πληρώνεσαι αργά. Προσωπικά δε θα με πείραζε να πάρω κάποια στιγμή μαζεμένα χρήματα ώστε να καλύψω υποχρεώσεις, για παράδειγμα, ή να προπληρώσω κάτι που θα το βρω μπροστά μου.  Σαν κύρια δουλειά δε νομίζω ότι συμφέρει αν και γνωρίζω άτομα που απασχολούνται μόνο σε ΙΕΚ. Φυσικά δεν είναι η κύρια πηγή εισοδήματος του νοικοκυριού τους, διότι δύσκολα προγραμματίζεις την ζωή και την κάλυψη των υποχρεώσεών σου με το ρυθμό πληρωμής αλλά και το σύνολο ωρών εργασίας που δεν ξέρεις ποιο θα είναι κάθε φορά. Και κάτι άλλο! Θεωρώ πως η αμοιβή, ειδικά για τους κατόχους μεταπτυχιακού, είναι πολύ καλή για τα δεδομένα της εποχής δεδομένου ότι έχεις και ασφάλιση. Προσωπικά, θα προτιμούσα να εργαστώ σε ΙΕΚ παρά να κάνω ιδιαίτερα με την ίδια αμοιβή. Τα ένσημα, ωστόσο, αργούν να εμφανιστούν και κάποιοι συνάδελφοι που έχουν μόνο ένσημα από ΙΕΚ δυσκολεύονται να πάρουν εγκαίρως επίδομα ανεργίας.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11338 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 01:07:34 πμ »
Ήσουν εξαιρετικά κατατοπιστικός. Σε ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #11339 στις: Οκτώβριος 08, 2021, 11:25:29 πμ »
Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να αναφέρει, ποιες ειδικότητες διδάσκονται σε ποια ΙΕΚ, σε ποια περιφέρεια (πχ εντός Αττικής, Κορίνθου)?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.