*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2672954 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thames

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1876 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 11:35:27 μμ »
Σχετικά με το τεχνικό κομμάτι του εγχειρήματος είναι απλά απαράδεκτο. Ή υλοποιήθηκε μέσα σε μερικές ημέρες ή αυτός που το υλοποίησε είχε ανοιχτό και ένα βιβλίο του joomla ή της php γιατί μάλλον ήταν η 1η του προσπάθεια. Σίγουρα έφταιγε ο web server που το φιλοξενούσε αλλά υπήρχαν και προβλήματα στην λογική αλλά και στην υλοποίηση. Ας μην κάνουμε εδώ μάθημα βάσεων δεδομένων αν και αυτός που το υλοποίησε μάλλον τα χρειάζεται. Και αν το υλοποίησε μόνο σε joomla και εκ των πραγμάτων είχε περιορισμούς, πολύ απλά ας μην το χρησιμοποιούσε και ας έγραφε native php ή asp ή οτιδήποτε τελοσπάντων για να παρουσιάσει κάτι αξιοπρεπές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος epas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1877 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 12:40:51 μμ »
Αγαπητέ gpapage, πολλά μπορούμε να πούμε πάνω σε αυτά τα θέματα. Σκέψου ότι τα τελευταία χρόνια, έχουμε δει τα ΠΑΝΤΑ να μοριοποιούνται και να δημοσιοποιούνται, σιγά σιγά! Π.χ. ο ΟΑΕΔ έχει καταφέρει πολλά στο θέμα της διαφάνειας, της αξιοκρατίας και της κοινωνικής συμπαράστασης προς τους ανέργους. Οι ενστάσεις εκει, έχουν μειωθεί στο ελάχιστο και είναι ΟΛΑ μηχανογραφημένα, πλέον.  Όσοι προσπαθήσαμε να ασχοληθούμε με τα ΔΙΕΚ ξέρουμε πολύ καλά το τι γίνεται!!  Οι καταγγελίες γίνονταν, αλλά .........  μηδέν εις στο πηλίκο !!! Τώρα με την Μερκελ, την αλλαγή στα πειθαρχικά συμβούλια και την ταχύτατη απόδοση ευθυνών, να δούμε τι θα γίνει !! Πάντως, έχω μεγάλη περιέργεια να ΔΩ, τους "κολλητούς"  των Διευθυντών, τι μόρια ΝΟΜΙΜΑ έχουν !! Απλές επιμορφώσεις, τις πέρναγαν ως ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ οι Διευθυντάδες ;; Επίσης, θα γίνουν μηνύσεις για τις λαμογιές, από τους αδικημένους και τους ταλαιπωρημένους  εκπαιδευτές ;; Οι απατεώνες έχουν ονοματεπώνυμο. ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ. :) :)

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1878 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 01:14:34 μμ »
Αν και είναι ευνόητο ότι ένα σύστημα μοριοδότησης είναι σαφέστατα πιο δίκαιο από ένα σύστημα που μπαίνουν οι γνωστοί και οι κολλητοί διαφόρων παραγόντων οι ενστάσεις μου είναι οι εξής:

Θα μπορούσε να υπάρξει διαβούλευση είτε ανάμεσα στους διευθυντές και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή ακόμα και δημόσια διαβούλευση σχετικά με τα κριτήρια αξιολόγησης. Μερικά ερωτήματα που θα έπρεπε να τεθούν είναι: Κατά πόσο κοινωνικά κριτήρια είναι δίκαιο να υπερκαλύπτουν σπουδές, εργασιακή εμπειρία κλπ, με δεδομένο ότι μιλάμε για κατάρτιση και άρα για άτομα τα οποία λόγω σπουδών και εμπειρίας μπορούν ίσως να διδάξουν καλύτερα ένα αντικείμενο από κάποιους που απλά μπήκαν λόγω κοινωνικών κριτηρίων; Μήπως θα πρέπει να μπουν ποσοστώσεις ανά κατηγορίες;

Επίσης θα πρέπει να υπάρξει επανέλεγχος των τυπικών προσόντων και της συνάφειας των πτυχίων με τα διδαχθέντα αντικείμενα. Από τη μία όλα τα ΙΕΚ να έχουν τα ίδια κριτήρια συνάφειας από την άλλη να τεθούν ερωτήματα, για παράδειγμα όπως μου έλεγε διευθύντρια ΙΕΚ: Τι είναι πιο δίκαιο; Να διδάσκει αγγλικά κάποιος με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας ακόμα και σε ειδικότητες μηχανολογίας, οικονομίας, ιατρικής, ναυτιλιακών κλπ, δηλαδή σε τάξεις που χρειάζεται ορολογία και την ακριβή σημασία της ορολογίας να μη τη γνωρίζει ο διδάσκων ακόμα και στα ελληνικά ή κάποιος οικονομολόγος, ιατρός, άτομο των ναυτιλιακών με Proficiency, άδεια διδασκαλίας κλπ ο οποίος μπορεί να γνωρίζει καλύτερα την ορολογία της ειδικότητάς του; Να διδάσκει Photoshop ένας απόφοιτος πληροφορικής που μπορεί να μην ξέρει τίποτα από επεξεργασία εικόνας ή ένας γραφίστας; και πολλά άλλα.

Στο τεχνικό κομμάτι, θεωρώ ότι η αποστολή των δικαιολογητικών των υποψηφίων στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και η δημιουργία μητρώου εκπαιδευτών και κατόπιν η ηλεκτρονική αίτηση θα έλυνε πολλά προβλήματα. Οι εκπαιδευτές θα έπρεπε να προσλαμβάνονται για όλη τη χρονιά και όχι ανά εξάμηνο.

Δε θα μιλήσω για τις προχειρότητες του συστήματος, αυτό ήταν από τεχνικής άποψης εντελώς προχειροφτιαγμένο και ελπίζω να μην έδωσαν πολλά λεφτά για τη δημιουργία του. (Μιλάμε ουσιαστικά για έτοιμα script που κυκλοφορούν δωρεάν και απλά έγινε κάποια προσαρμογή)

Αυτά τα ολίγα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1879 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 01:49:44 μμ »
Παράθεση
Αν και είναι ευνόητο ότι ένα σύστημα μοριοδότησης είναι σαφέστατα πιο δίκαιο από ένα σύστημα που μπαίνουν οι γνωστοί και οι κολλητοί διαφόρων παραγόντων οι ενστάσεις μου είναι οι εξής:

Μοριοδότηση υπήρχε και με το προηγούμενο σύστημα. Δε μπορούσε να κάνει ο καθένας ο,τι ήθελε. Άλλο αν δεν έψαχναν κάποιοι να τη βρούν, να κάτσουν να στρωθούν να κάνουν ένσταση κλπ, και μετά να βγαίνουν και να φωνάζουν οτι τους αδικούσαν. Αν πραγματικά το θέλεις, κάθεσαι και το ψάχνεις και δε το αφήνεις έτσι.

Παράθεση
Κατά πόσο κοινωνικά κριτήρια είναι δίκαιο να υπερκαλύπτουν σπουδές, εργασιακή εμπειρία κλπ, με δεδομένο ότι μιλάμε για κατάρτιση και άρα για άτομα τα οποία λόγω σπουδών και εμπειρίας μπορούν ίσως να διδάξουν καλύτερα ένα αντικείμενο από κάποιους που απλά μπήκαν λόγω κοινωνικών κριτηρίων; Μήπως θα πρέπει να μπουν ποσοστώσεις ανά κατηγορίες;

Τα ΙΕΚ, όπως και η υπόλοιπη δημόσια εκπαίδευση, τείνει πλέον να γίνει φιλανθρωπικό ίδρυμα. Αυτό που ρωτάς είναι μια γενικότερη απορία που έχω κι εγώ για την εκπαίδευση γενικότερα.

Δε γνωρίζω αν έχει ο Άγιος Παντελεήμονας ΙΕΚ, αλλά αν δεν έχει, θα πρέπει να βάλουν, να ταιριάζει και με το γενικότερο ύφος των ΙΕΚ πλέον.

Παράθεση
Τι είναι πιο δίκαιο; Να διδάσκει αγγλικά κάποιος με πτυχίο αγγλικής φιλολογίας ακόμα και σε ειδικότητες μηχανολογίας, οικονομίας, ιατρικής, ναυτιλιακών κλπ, δηλαδή σε τάξεις που χρειάζεται ορολογία και την ακριβή σημασία της ορολογίας να μη τη γνωρίζει ο διδάσκων ακόμα και στα ελληνικά ή κάποιος οικονομολόγος, ιατρός, άτομο των ναυτιλιακών με Proficiency, άδεια διδασκαλίας κλπ ο οποίος μπορεί να γνωρίζει καλύτερα την ορολογία της ειδικότητάς του;

Το λεξιλόγιο κάθεσαι και το διαβάζεις, και το μαθαίνεις. Δεν είναι τίποτα αυτό. Ο απόφοιτος της Σχολής, έχει πολύ καλύτερη βάση για να το κάνει. Από την άλλη, ο προφισιενσάκιας δεν ξέρω αν θα μπορεί να τους πεί σωστότερα το λεξιλόγιο (που δεν είναι απαραίτητο να το γνωρίζει στ' Αγγλικά, προφανώς θα το γνωρίζει στα Ελληνικά), αλλά όταν θα τους κάνει και κάποια γραμματική (γιατί χρειάζεται κι αυτό, προφανώς όταν κάνεις κείμενο θα συναντήσεις και κάποια γραμματικά φαινόμενα που θα πρέπει να τους τα εξηγήσεις) μπορεί να τους ξαμολύσει κανένα "what did the technician fixed" και να γελάνε και τα θρανία.

Με την ίδια λογική και ο δάσκαλος μπορεί να κάνει Αγγλικά στα Δημοτικά αν έχει ένα proficiency. Να καταργήσουμε τελείως τη Σχολή, και να τελειώνουμε.

Εμένα μου έχει δημιουργηθεί μια απορία. Οι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα κάτσουν να εξετάσουν όλες τις αιτήσεις όλων των υποψηφίων εκπαιδευτών σ' όλη την Ελλάδα, και θα κάτσουν για τη καθεμιά από αυτές να αντιπαραβάλουν τα στοιχεία και τα δικαιολογητικά από τις εκτυπωμένες αιτήσεις και τους φακέλους που θα τους στείλουν, και όλα αυτά στο ελάχιστο χρονικό διάστημα "παραθύρου" για υποβολή ενστάσεων/έναρξη εξαμήνου κλπ? Δε νομίζω Τάκη.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:40:47 μμ από Lasid »
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:53:43 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1880 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 03:22:43 μμ »
Αγαπητέ gpapage, πολλά μπορούμε να πούμε πάνω σε αυτά τα θέματα. Σκέψου ότι τα τελευταία χρόνια, έχουμε δει τα ΠΑΝΤΑ να μοριοποιούνται και να δημοσιοποιούνται, σιγά σιγά! Π.χ. ο ΟΑΕΔ έχει καταφέρει πολλά στο θέμα της διαφάνειας, της αξιοκρατίας και της κοινωνικής συμπαράστασης προς τους ανέργους. Οι ενστάσεις εκει, έχουν μειωθεί στο ελάχιστο και είναι ΟΛΑ μηχανογραφημένα, πλέον.  Όσοι προσπαθήσαμε να ασχοληθούμε με τα ΔΙΕΚ ξέρουμε πολύ καλά το τι γίνεται!!  Οι καταγγελίες γίνονταν, αλλά .........  μηδέν εις στο πηλίκο !!! Τώρα με την Μερκελ, την αλλαγή στα πειθαρχικά συμβούλια και την ταχύτατη απόδοση ευθυνών, να δούμε τι θα γίνει !! Πάντως, έχω μεγάλη περιέργεια να ΔΩ, τους "κολλητούς"  των Διευθυντών, τι μόρια ΝΟΜΙΜΑ έχουν !! Απλές επιμορφώσεις, τις πέρναγαν ως ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ οι Διευθυντάδες ;; Επίσης, θα γίνουν μηνύσεις για τις λαμογιές, από τους αδικημένους και τους ταλαιπωρημένους  εκπαιδευτές ;; Οι απατεώνες έχουν ονοματεπώνυμο. ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ. :) :)
Συμφωνώ αρκετά με όσα έγραψε παραπάνω ο grtt. Ποιος σου εξασφαλίζει ότι δεν θα συνεχίσουν να κάνουν το ίδιο οι "Διευθυντάδες" όσο δεν υπάρχει κεντρικός έλεγχος των δικαιολογητικών και ενιαίο μητρώο εκπαιδευτών; Αν φτιάξω αυτή τη στιγμή στον υπολογιστή μου ένα μαϊμού διδακτορικό, ποιος είναι αυτός που θα με ελέγξει αν υποθέσουμε ότι ο διευθυντής είναι κολλητός μου και υπάρχει σχετική συνεννόηση; Και μη μου πεις ότι θα κάνει ένσταση κάποιος συνάδελφος, γιατί πολύ απλά δεν θα ξέρει αν όντως έχω διδακτορικό ή όχι. Εκτός αν κάνουμε ενστάσεις σε όσους είναι πάνω από μας μήπως πιάσουμε κανένα ψάρι... Και διευκρινίζω ότι όσα γράφω δεν τα γράφω επειδή θεωρώ ότι το παλιό σύστημα ήταν καλό. Ίσα ίσα αν διαβάσεις παλιές μου αναρτήσεις στη σελίδα θα δεις ότι πάντα ζητούσα αλλαγή... Απλά δεν βλέπω να υπάρχει βελτίωση με το νέο σύστημα. Όσοι τόσα χρόνια έπαιρναν ώρες με πλάγιους τρόπους πιστεύω ότι θα συνεχίσουν να παίρνουν. Παραθυράκια υπάρχουν ορθάνοιχτα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1881 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 03:26:42 μμ »
Παράθεση
Εμένα μου έχει δημιουργηθεί μια απορία. Οι του ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα κάτσουν να εξετάσουν όλες τις αιτήσεις όλων των υποψηφίων εκπαιδευτών σ' όλη την Ελλάδα, και θα κάτσουν για τη καθεμιά από αυτές να αντιπαραβάλουν τα στοιχεία και τα δικαιολογητικά από τις εκτυπωμένες αιτήσεις και τους φακέλους που θα τους στείλουν, και όλα αυτά στο ελάχιοστ χρονικό διάστημα "παραθύρου" για υποβολή ενστάσεων/έναρξη εξαμήνου κλπ? Δε νομίζω Τάκη.
Α καλα, αυτη την απορια ειχα κ εγω βλεποντας ολο αυτο το χαρτομανι κ ποσο ακυρο ειναι τελικα το συστημα των ηλεκτρονικων αιτησεων απο την στιγμη που ξαναπας στα κατα τοπους ΙΕΚ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:42:35 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1882 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 04:42:40 μμ »
Παιδια μην βιάζεστε και περιμένετε να δούμε τις εξελίξεις. Προσωπική εκτίμηση είναι ότι για το εξάμηνο αυτό που ακολουθεί ήταν μία πιλοτική εφαρμογή του ηλεκτρονικού συστήματος. Από το χειμερινό να δείτε που θα ζητήσουν να ταχυδρομήσουμε τα χαρτιά μας σε υπηρεσία του ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή τα ΙΕΚ να αποστείλουν τα δικαιολογητικά συνολικά όλων των υποψηφίων, όπως γίνεται και στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια, και εκεί θα γίνει ο επανέλεγχος.
Όσο το εαρινό εξάμηνο την αντιπαραβολή θα την κάνουν τα ΙΕΚ και εκεί θα τελειώσει η διαδικασία.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος epas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1883 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 05:10:11 μμ »
Πρέπει να γνωρίζουμε κάποιους βασικούς κανόνες της δικαιοσύνης και του δυτικού τύπου κοινωνίας μας !
ΔΕΝ θα επεκταθώ περισσότερο αλλά πρέπει να σημειώσω οτι αιτήσεις γίνονται δεκάδες κάθε χρόνο απο πολλούς. Δεν έχουμε θετικά παραδείγματα να παραθέσουμε οπου υπάρχει αξιοκρατία και διαφάνεια κοινώς αναγνωρισμένη; Εγώ ανάφερα μια θετική προσπάθεια, πριν στο παράδειγμά μου, οπου τα τελευταία χρόνια ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΔΙΑΦΑΝΕΙΑ! Δεν λέω οτι δεν γίνονται και εκεί ενστάσεις ή καταγγελίες, αλλά μπορείς να δεις μετρήσιμα δικαιολογητικά και να δικαιωθείς τάχιστα, εφόσον έχεις δικαιο!! Πολλοί απο εμάς το έχουμε ζήσει αυτό το συναίσθημα και χαρήκαμε πολύ!!! Στα ΔΙΕΚ δεν θα αναφερω ξανα τι γινόντανε!! Φυσικά δεν μπορούμε να γυρίσουμε τον χρόνο πίσω να γίνει έλεγχος αναθέσεων, κλπ, ούτε να γεμίσουμε εισαγγελείς, αλλά πρέπει από το επόμενο εξάμηνο τουλάχιστον, εφόσον έχουν διορθωθεί τυχόν λάθη του νέου συστήματος μοριοποίησης και διαφάνειας, να νιώθουμε ότι οι απατεωνιές που θα βγαίνουν στην φόρα θα τιμωρούνται όπως πρέπει! Έτσι, οι Διευθυντάδες δεν θα λένε "και τι θα μου κάνεις, εγω αποφασίζω εδώ" και άλλα τέτοια!!
Τα μαϊμού μεταπτυχιακά και στην εκπαίδευση είναι αρκετά,  έχει ξεκινήσει ξεκαθάρισμα αλλά και δικαστήρια γι' αυτο το θέμα, βούιξαν τα εκπαιδευτικα φορουμ. Ολα αυτά ξεκίνησαν τυχαία; Όχι, αλλά είναι κάτι που επιτέλους έπρεπε να γίνει, έστω απο τώρα και στο εξής. Επίσης, μην ξεχνάμε οτι τα ΔΙΕΚ ΔΕΝ έχουν μόνιμο διοικητικό προσωπικό και αυτο δυσκολεύει λίγο την κατασταση! Αλλά επειδή οι εργαζόμενοι εκεί, είναι δημόσιοι υπάλληλοι αποσπασμένοι για την λειτουργία των ΔΙΕΚ ΔΕΝ θα συμπράτουν στις αλχημείες των Διευθυντάδων, πλέον! Είπαμε, ηρθε η Μέρκελ τώρα!!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ, ΜΕ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΟΥΣ!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:46:14 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1884 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 05:47:04 μμ »
Είπαμε, ηρθε η Μέρκελ τώρα!!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ, ΜΕ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΤΟΥΣ!!!

Συμπλήρωσα ηλεκτρονικά τη φόρμα για 3-4 μαθήματα σε ένα και μοναδικό ΙΕΚ, από περιέργεια και χωρίς να έχω σκοπό να πάω γιατί δεν με συμφέρει χιλιομετρικά. (Το ΙΕΚ που βρίσκεται κοντά μου δεν δικαιολογεί την ειδικότητά μου…). Εννοείται ότι δεν κατέθεσα δικαιολογητικά σε χαρτούρα. Θα το πιστέψετε ότι με πήρε τηλ ο διευθυντής απόλυτα αγχωμένος γιατί δεν μπορούσε να βρει τα χαρτιά μου? Μόλις του εξήγησα ότι δεν έστειλα, ηρέμησε γιατί νόμιζε ότι χάθηκαν…
Από το ΙΕΚ αυτό δεν έχω περάσει ούτε απέξω ποτέ μου… Μάλλον κάτι καλό (με μυρουδιά αξιοκρατίας) πάει να γεννηθεί… Μακάρι…
Καλή επιτυχία και πρόσληψη σε όσους το αξίζουν και από μένα. 
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1885 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:31:00 μμ »
Πάντως αν θέλαμε πραγματικά αξιοκρατία τότε ποτέ δεν θα έκαναν μάθημα στα ΔΙΕΚ απόφοιτοι ΤΕΙ και ΙΕΚ όταν θα υπάρχει απόφοιτος ΑΕΙ. Π.χ ειδικότητα Νοσηλευτική, αν υπάρχει ιατρός στον πίνακα, μαθήματα εκτός από τα σχετικά με το θάλαμο νοσηλείας θα τα εκανε ΜΟΝΟ αυτός. Αν δεν υπήρχε θα πήγαινε με προτεραιότητα. Το ίδιο και σε μαθήματα Ηλεκτρολόγων. Πάντα θα προηγούνταν ο απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Πράγμα το οποίο ΔΕΝ γίνεται. Μονάχα δείτε το προσοντολόγιο,δεν χρειάζονται περισσότερα.
Αν τώρα θέλουμε δικαιοσύνη τότε καλώς ή κακώς θα προηγούνται οι ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ άνεργοι (πάνω από 8 μήνες).
Ολα τα άλλα μετράνε λιγότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2013, 06:49:26 μμ από Lasid »
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1886 στις: Φεβρουάριος 03, 2013, 07:50:05 μμ »
Πάντως αν θέλαμε πραγματικά αξιοκρατία τότε ποτέ δεν θα έκαναν μάθημα στα ΔΙΕΚ απόφοιτοι ΤΕΙ και ΙΕΚ όταν θα υπάρχει απόφοιτος ΑΕΙ. Π.χ ειδικότητα Νοσηλευτική, αν υπάρχει ιατρός στον πίνακα, μαθήματα εκτός από τα σχετικά με το θάλαμο νοσηλείας θα τα εκανε ΜΟΝΟ αυτός. Αν δεν υπήρχε θα πήγαινε με προτεραιότητα. Το ίδιο και σε μαθήματα Ηλεκτρολόγων. Πάντα θα προηγούνταν ο απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Πράγμα το οποίο ΔΕΝ γίνεται. Μονάχα δείτε το προσοντολόγιο,δεν χρειάζονται περισσότερα.
Αν τώρα θέλουμε δικαιοσύνη τότε καλώς ή κακώς θα προηγούνται οι ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ άνεργοι (πάνω από 8 μήνες).
Ολα τα άλλα μετράνε λιγότερο.
Να το δούμε που; Αν έχεις κάποιο σύνδεσμο να τον παραθέσεις. Αυτό το προσοντολόγιο είναι περιζήτητο. Στην ηλεκτρονική αίτηση στο πεδίο "Λεπτομέρειες" κάθε ΙΕΚ έγραφε τα δικά του για το ποιά πτυχία διδάσκουν το κάθε μάθημα! Έχεις υπόψη σου κάτι άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2013, 01:42:01 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1887 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 12:44:34 πμ »
Πάντως αν θέλαμε πραγματικά αξιοκρατία τότε ποτέ δεν θα έκαναν μάθημα στα ΔΙΕΚ απόφοιτοι ΤΕΙ και ΙΕΚ όταν θα υπάρχει απόφοιτος ΑΕΙ. Π.χ ειδικότητα Νοσηλευτική, αν υπάρχει ιατρός στον πίνακα, μαθήματα εκτός από τα σχετικά με το θάλαμο νοσηλείας θα τα εκανε ΜΟΝΟ αυτός. Αν δεν υπήρχε θα πήγαινε με προτεραιότητα. Το ίδιο και σε μαθήματα Ηλεκτρολόγων. Πάντα θα προηγούνταν ο απόφοιτος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός. Πράγμα το οποίο ΔΕΝ γίνεται. Μονάχα δείτε το προσοντολόγιο,δεν χρειάζονται περισσότερα.
Αν τώρα θέλουμε δικαιοσύνη τότε καλώς ή κακώς θα προηγούνται οι ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ άνεργοι (πάνω από 8 μήνες).
Ολα τα άλλα μετράνε λιγότερο.
Να το δούμε που; Αν έχεις κάποιο σύνδεσμο να τον παραθέσεις. Αυτό το προσοντολόγιο είναι περιζήτητο. Στην ηλεκτρονική αίτηση στο πεδίο "Λεπτομέρειες" κάθε ΙΕΚ έγραφε τα δικά του για το ποιά πτυχία διδάσκουν το κάθε μάθημα! Έχεις υπόψη σου κάτι άλλο;
Αυτό είναι το προσοντολόγιο! Τα πτυχία που διδάσκουν τα μαθήματα! Και που σε ίδιες ειδικότητες και διαφορετικά ΙΕΚ διέφεραν!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2013, 01:43:55 πμ από Lasid »
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1888 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 11:50:11 πμ »
κατάλαβα. Το τραγικό είναι όταν ένα ΙΕΚ δεν αναγράφει απολύτως τίποτα για τα πτυχία που διδασκουν ένα μάθημα σε κάποια ειδικότητα!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #1889 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 06:59:32 μμ »
Οι ενστάσεις στέλνονται και εξετάζονται κεντρικά από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ ή και εδώ κάνει κουμάντο το κάθε ΙΕΚ;
Γιατί αν είναι έτσι, τότε δεν έχει και τόσο νόημα να κάνει κανείς ένσταση...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2013, 11:42:03 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159802
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 461

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.