*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2671070 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6328 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:40:26 πμ »
 Καλημέρα σας! Γνωρίζετε πότε θα ανοίξει η πλατφόρμα για αιτήσεις?
ΠΕ17.02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:43 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6329 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 09:42:02 πμ »
Προτεινω τα ΙΕΚ να μετονομαστουν σε ΙΚΕΑ=Ινστιτουτα Καταρτισης Επαγγελματων Ανεργων (εκπαιδευτων και εκπαιδευομενων)......................


χαχαχα...χαχαχα
Έτσι συνάδελφε από εδώ και πέρα ΙΚΕΑ by Filis...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6330 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 10:38:39 πμ »
Παιδιά πιστεύω πως φυσικά οι πιστοποιημενοι πρέπει να προηγηθούν στις ώρες αλλά πχ στην ειδικότητα μου που οι πιστοποιημενοι είμαστε μετρημενοι στα δάχτυλα,υπάρχουν 2 πιστοποιημενοι με διδακτορικό (μέσα σε αυτούς κι εγω) και ένας ο οποίος αν και πιστοποιημενος δεν είναι πε...οπότε ποιος πρέπει να πάρει περισσότερες ώρες?εγώ λέω και οι 3 απλά αυτοί που έχουν και διδακτορικό τις περισσότερες..Ή διαδικασία της πιστοποίησης δεν ν δείχνει κάτι θα ήμουν τρελή αν το έλεγα αυτό απλά στην εκπαίδευση ενηλίκων (επειδή τυχαίνει να παρακολουθώ και το μεταπτυχιακό) δείχνει ότι έχεις πάρει μια γεύση από το Τι πρέπει να πρεσβεύει η εκπαίδευση ενηλίκων...

Προσωπικά όπως είπα δεν έχω κάνει αίτηση για ΙΕΚ εδώ και 15 χρόνια και ούτε σκοπεύω και το γράφω για να δείξω ότι δεν έχω κάποιο άμεσο συμφέρον, αλλά φαίνεται ότι η πιστοποίηση είναι ένα μέσο για να τα κονομήσουν κάποιοι στον ΕΟΠΠΕΠ από το εξής: η πιστοποίηση προηγείται ακόμα και από πιο σημαντικά κατά τη γνώμη μου προσόντα. πχ ένα μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων. Για πολλά πράγματα (πχ ξένες γλώσσες) υπάρχουν πιστοποιήσεις, αλλά αυτές αντιμετωπίζονται όπως πρέπει να αντιμετωπίζονται. πχ στις ξένες γλώσσες υπάρχουν δεκάδες πιστοποιήσεις ανάμεσα τους και το ΚΠΓ, αλλά όλες οι πιστοποιήσεις αντιμετωπίζονται ισότιμα και βέβαια όποιος έχει πάρει πτυχίο πανεπιστημίου στην αντίστοιχη χώρα θεωρείται επίσης ότι γνωρίζει τη συγκεκριμένη γλώσσα. Είναι παράλογο να ζητάς από κάποιον που έχει μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων ή 5000 ώρες σε ΑΕΙ και ΤΕΙ (έχω δει τέτοιες αιτήσεις στο ΙΕΚ που ήμουν διοικητικός) να πάει να στάξει 120 ευρώ για την πιστοποίηση και μάλιστα για μια θέση εργασίας που σου εξασφαλίζει ίσα ίσα ένα χαρτζηλίκι. Θεωρώ ότι είναι ένα μέσο με το οποίο κάποιοι στον ΕΟΠΠΕΠ εκμεταλλεύονται την ανάγκη σας για εργασία και ενώ την ίδια στιγμή αφήνουν ανοιχτά παράθυρα για να πάρουν τους δικούς τους (πχ μπορεί πλέον η κατάταξη να γίνεται με μόρια, αλλά αφήνεται αόριστο πόσες ώρες θα πάρει ο καθένας. Μπορεί δηλαδή ο πρώτος να πάρει 2-3 ώρες και ο 2ο να πάρει 8 ώρες).

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6331 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:00:19 πμ »
Η πιστοποίηση είναι προϋπόθεση που τέθηκε από την Ευρωπαϊκή  Ένωση και είναι υποχρεωτικό σε όλη την Ευρώπη να διδάσκουν πιστοποιημένοι Εκπαιδευτές Ενηλίκων σε δομές Εκπαίδευσης Ενηλίκων.
Όπως και τα προγράμματα που αλλάξαν 3 φορές μέσα στο έτος πρόπερσι, όπως και οι υποχρεωτικές πρακτικές όπως και πολλά άλλά.
Η μοριοδότηση των 20 μορίων στους ανέργους που δεν την πιάνεις ούτε με 10 χρόνια προϋπηρεσία είναι ελληνική μόδα του ΣΥΡΙΖΑ για να μετατρέψει τις δομές εκπαίδευσης ενηλίκων σε παράρτημα του ΟΑΕΔ και πιστεύει δίνοντας 2-3 ώρες σε ανέργους που αυτομάτως παύουν να είναι και αυτοί άνεργοι θα μαζέψει ψήφους.
Κλασικά στην Ελλάδα. Θέλουμε να είμαστε στην Ευρώπή αλλά βρίσκουμε και ένα παράθυρο να βολεύουμε και τους ψηφοφόρους.
Μήπως τελικά τα βύσματα είναι άλλοι γιατί προηγουμένως κάποιοι μίλησαν για βύσματα και αερολογίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2015, 11:06:08 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:00:43 »

Αποσυνδεδεμένος pr0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ΕλΑλέξανδρος
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6332 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:13:49 πμ »
Μόνο η εκπαίδευση είναι το φέουδο όπου μια 'πιστοποίηση' (με απόλυτο σεβασμό στη προσπάθεια όσων την έχουν κερδίσει) επικυρώνει κι υπερτίθεται των τίτλων που μπορεί να κατέχει κάποιος; Νομίζω πως δεν είναι. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα πάνω κάτω:

* αδυναμία των ανώτατων ιδρυμάτων-εκδοτών τίτλων να πατήσουν πόδια, να τραβήξουν αυτιά και να συμβατοποιήσουν τους τίτλους τους με στάνταρ της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, ή/και
* την ύπαρξη μιας χρόνιας τάσης προς εύνοια 'προσπεραστικών' λογικών, πχ με ένα σεμινάριο ένας αδαής κατά τ'άλλα να προσπερνά ένα πτυχιούχο

Οπότε προκηρύξεις που τα βάζουν όλα σ'ένα μύλο κι αθροίζουν μήλα με αχλάδια ή προκηρύξεις που λεν στο κόσμο να επαναπιστοποιήσει το πτυχίο του (με πλήρη σεβασμό στη προσπάθεια αυτών που επιλέγουν να το κάνουν) τις κοιτώ περίεργα, ως εκθέματα από μια εποχή που ελπίζω να τελειώνει.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6333 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:40:15 πμ »
Καλημέρα σας! Γνωρίζετε πότε θα ανοίξει η πλατφόρμα για αιτήσεις?

πού κάνουμε αιτήσεις; μπαίνω στο ινεδιβιμ κι έχει αλλάξει μορφή κ δε βρίσκω τίποτα στις ανακοινώσεις, ούτε καν για τα προσόντα των εκπαιδευτών

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6334 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:48:24 πμ »
πού κάνουμε αιτήσεις;

Πουθενά ακόμη. Δεν έχει βγει προκήρυξη.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6335 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 11:54:06 πμ »
Η πιστοποίηση είναι προϋπόθεση που τέθηκε από την Ευρωπαϊκή  Ένωση και είναι υποχρεωτικό σε όλη την Ευρώπη να διδάσκουν πιστοποιημένοι Εκπαιδευτές Ενηλίκων σε δομές Εκπαίδευσης Ενηλίκων.
Όπως και τα προγράμματα που αλλάξαν 3 φορές μέσα στο έτος πρόπερσι, όπως και οι υποχρεωτικές πρακτικές όπως και πολλά άλλά.
Η μοριοδότηση των 20 μορίων στους ανέργους που δεν την πιάνεις ούτε με 10 χρόνια προϋπηρεσία είναι ελληνική μόδα του ΣΥΡΙΖΑ για να μετατρέψει τις δομές εκπαίδευσης ενηλίκων σε παράρτημα του ΟΑΕΔ και πιστεύει δίνοντας 2-3 ώρες σε ανέργους που αυτομάτως παύουν να είναι και αυτοί άνεργοι θα μαζέψει ψήφους.
Κλασικά στην Ελλάδα. Θέλουμε να είμαστε στην Ευρώπή αλλά βρίσκουμε και ένα παράθυρο να βολεύουμε και τους ψηφοφόρους.
Μήπως τελικά τα βύσματα είναι άλλοι γιατί προηγουμένως κάποιοι μίλησαν για βύσματα και αερολογίες.

Το ότι κάτι είναι ευρωπαϊκή οδηγία δε μου λέει τίποτα με την έννοια ότι δεν προσθέτει για μένα αξιοπιστία. Γιατί όμως μόνο με το 120ρι του ΕΟΠΠΕΠ να παίρνεις πιστοποίηση; γιατί πχ ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα με πολλαπλές εξετάσεις (και σαφώς δυσκολότερες) με πολύ εκτενέστερη και λεπτομερέστερη μελέτη όλων των πτυχών της εκπαίδευσης ενηλίκων δεν μπορεί να ληφθεί υπ όψιν; είναι η λογική από τη μια να σου τ' αρπάζουν διαρκώς για να σου δώσουν ψίχουλα και από την αλλη να σου πετάνε το μπαλάκι της ανεργίας σου. Δε φταίει η κατάσταση και η υψηλή ανεργία που δε βρίσκεις δουλειά, φταις εσύ που δεν έχεις μία από τις χιλιάδες πιστοποιήσεις που κυκλοφορούν για να μπεις στον ένα ή τον άλλο πίνακα.. Θα πω ένα άλλο παράδειγμα γελοιότητας. Είμαι πτυχιούχος πληροφορικής και με μεταπτυχιακό στον κλάδο μου, αλλά αν δεν έχω πιστοποίηση δεν θεωρούμε ότι μπορώ να χειριστώ έναν η/υ (σουίτα γραφείου, διαδίκτυο κλπ). Γιατί αυτό; για να δουλεύουν τα "μαγαζάκια πιστοποιήσεων". Συνένοχοι σε όλο αυτό και οι διάφοροι "ακαδημαϊκοι" που συμμετέχουν στη λήψη των αποφάσεων για τις πιστοποιήσεις και τα σεμινάρια και είναι οι πρώτοι διοργανωτές και μέσα σε όλες τις επιτροπές με το αζημίωτο φυσικά. Τέλος πάντων ξεφύγαμε από το θέμα. Καλή επιτυχία στις αιτήσεις σας και ελπίζω κάποτε αυτό το διαρκές μπάχαλο που επικρατεί στα δημόσια ΙΕΚ με ευθύνη της πολιτικής ηγεσίας (ίσως εκ του πονηρού για να ενισχύονται τα ιδιωτικά ΙΕΚ) να τερματιστεί.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6336 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:11:14 μμ »
 Γιατί τόση φιλοσοφία για αυτή τη πιστοποίηση δεν μπορώ να καταλάβω!!!!
Πέρση δούλευα 3 ώρες / εβδομάδα ως μοναδική εργασία και πήγα και πιστοποιήθηκα, ήταν γνωστό θέμα από το 2013
 

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6337 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 12:23:14 μμ »
Συνάδελφε Παυλίνα...


... το "ασήμαντο" , τωόντι , το έγραψα με μια δόση υπερβολής...

(Ομολογώ)

Εν πάση περιπτώσει , προς ώρας τουλάχιστο , είν' "χαμηλότερα" στην Κλίμακα από κάποια "άλλα" ζητήματα ... πχ. Τρόπος "επιλογής" , απλήρωτο το προηγούμενο εξάμηνο , Μαθήματα ή και ολόκληρες ειδικότητες στις οποίες ΔΕΝ υπάρχει Κάν "μπούσουλας" να Διδάξεις (οι οδηγοί σπουδών στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ έχουν ν' ανανεωθούν από το '13 ...και στο μεταξύ Και νέες ειδικότητες δημιουργήθηκαν Και μαθήματα άλλαξαν στις υφιστάμενες..) , το Χειμερινό Εξάμηνο Όντως δεν πρόκειται να ξεκινήσει πριν αρχές Νοέμβρη..

..ΚΑΙ:

Πράγματι , ΔΙΟΛΟΥ "ασήμαντο" είναι ό,τι θα αντιμετωπίσουμε Από ΤΟΤΕ..

Πώς θα στριμώξουμε Ώρες - Αναπληρώσεις .. Πώς ΔΕΝ θα κάνουμε Τούμπανο τα κεφάλια απ' τα σπουδαστάκια - με πολλά από τα οποία Μιλώντας ήδη Αγωνιούν...

Από τον προβληματισμό σου Δείχνεις Υπεύθυνος Άνθρωπος  Και στη Δουλειά σου Και απέναντι στα παιδιά.

Νά' σαι καλά.


Υγου'

Γράφεις:

"..δεν θα εκπλαγώ αν βγει καμία απόφαση  να μην πληρωθούμε ( για τις παραπάνω ώρες) αν ξεπεράσουμε τις ώρες που επιτρέπονται γενικά στην εκπαίδευση ενηλίκων..".

Οι Ώρες κάθε Μαθήματος Είν' Συγκεκριμένες ...Τόσες την εβδομάδα Χ 15 εβδομάδες..

Πχ. Μάθημα Ι.  Δύωρο ανά Εβδομάδα   Χ 15 εβδομάδες = 30 Ώρες + την Εισήγηση - Επιτήρησή του , τέλος Εξαμήνου.

Μάθημα ΙΙ.  Εργαστηριακό και Θεωρητικό μαζί...  Πέντε ώρες την εβδομάδα Χ 15 εβδομάδες = 25 + την Εισήγηση - Επιτήρησή του , τέλος Εξαμήνου.


Τώρα: Το Ζόρι είναι ότι όπως πάν' τα πράγματα , Πλήρεις Διδακτικές 15 εβδομάδες , τουλάχιστο στο Χειμερινό Εξάμηνο ...Μάλλον Αδύνατον!..

Οπότε , η "γνωστή" Λύση... Σύμπτυξη του 30ωρου , 45ωρου .. 75ωρου , σε Λιγότερες βδομάδες - μέρες... Περισσότερες Ώρες ΔΕΝ θα Διδάξουμε.. Στις "αναπληρώσεις" αυτών των Ορισμένων Ωρών κάθε Μαθήματος θα Χαοθούμε και μεις Και τα Σπουδαστάκια...

...Τα δε παιδιά , εκεί που (συνήθως) έχουν μια μέρα την εβδομάδα κενό , μάλλον θα περάσουν σε Πλήρες Πενθήμερο , για τις αναπληρώσεις..

..Άρα το θέμα ΔΕΝ ότι ΔΕΝ θα μας πληρώσουν "παραπάνω" Ώρες , αλλά ...χμμμ... Όπως ΤΩΡΑ.. Πότε θα πληρωθούμε τις Κανονικά Διδαχθείσες και των Εισηγήσεων - Επιτηρήσεων μαζί...

.......

Ο προβληματισμός σου έχει Μια περαιτέρω βάση Ουσίας , Εάν Προκύψουν Ξανά αναδιαρθρώσεις - μεταρρυθμίσεις τα προγράμματα σπουδών , όπως το '13- 14..

Εάν έχουμε πάρει Μάθημα 60 Ωρών (4ωρο ανά βδομάδα..) και το κάνουν 30ωρο (2ωρο ανά βδομάδα!..).  Εκεί η αλλαγή μπορεί να γίνει πάνω πού΄ χουμε συμπληρώσει πχ. 38 ώρες...
..Με Δικό μας Προγραμματισμό , Διαλεκτικής Ανάλυσης της Ύλης , σε 60 ώρες..

Τότε Και η ύλη μένει...κουτσή Μαρία ..και τα παιδιά παθαίνουν βέρτικο ΚΑΙ...  Δυστυχώς Τότε Μάλλον θα πληρωθούν Μόνον οι 30 συν η Εξέταση - Επιτήρηση..

Πολυλόγησα , όμως..

ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση  :). Ξέρω πως η απορία μου ήταν σαν την "μύγα μέσ το γάλα" και δίκιο έχετε . Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα από αυτά που λέτε. Το ΙΕΚ έχει αμέτρητα προβλήματα. Αλλά να. Προσπαθώ και εγώ να τα βάλω κάτω και να υπολογίσω όλα τα ενδεχόμενα ( σαν το λαγουδάκι στο ανέκδοτο ένα πράγμα) . Είναι όμως  μερικές χρονιές που είμαι "τυχερή" και μπορώ να επιλέξω τι θα κάνω και τι δεν θα κάνω.

Φέτος πήγα και έδωσα αυτή την περιβόητη πιστοποίηση,  3 εβδομάδες μετά από την εξεταστική ενός μεταπτυχιακού που κάνω.  Ζορίστηκα αφάνταστα. Ήταν και η εποχή της μεγάλης αναμπουμπούλας με το δημοψήφισμα.  Που μυαλό για διάβασμα. Δεν θυμάμαι άλλοτε να έκανα τόσο κόπο για να συγκεντρωθώ. Ούτε τα 120 ευρώ δεν ήταν εύκολα. Ακύρωσα ένα προγραμματισμένο ταξιδάκι και τα έδωσα στο ΕΟΠΠΕΠ.

Οι κόποι και οι θυσίες μου ανταμείφθηκαν όμως  και τώρα  βρίσκομαι  μέσα στους "ευνοούμενους" με πιστοποιητικό  και επιπλέον είναι από τις τυχερές μου χρονιές. Υπάρχει η ειδικότητα στην οποία δύσκολα αναλαμβάνει κάποιος ( στην περιοχή μου) κάποια μαθήματα. 
Αν φυσικά δεν με ξεπεράσει κάποιος με τα 20 μόρια ανεργίας, προσόν για το οποίο δεν υπάρχουν κάποιες εξετάσεις για να το αποκτήσει κανείς....( ο καθένας με τον πόνο του  :-[ )

Επειδή τρέχει εδώ η συζήτηση για την πιστοποίηση, έγραψα τα παραπάνω. Την γνώμη μου, την έχω εκφράσει ήδη, στο θέμα με τα ΣΔΕ. Να μην τα ξαναγράψω.




« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2015, 12:46:17 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6338 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 01:57:51 μμ »
Προσωπικά όπως είπα δεν έχω κάνει αίτηση για ΙΕΚ εδώ και 15 χρόνια και ούτε σκοπεύω και το γράφω για να δείξω ότι δεν έχω κάποιο άμεσο συμφέρον, αλλά φαίνεται ότι η πιστοποίηση είναι ένα μέσο για να τα κονομήσουν κάποιοι στον ΕΟΠΠΕΠ από το εξής: η πιστοποίηση προηγείται ακόμα και από πιο σημαντικά κατά τη γνώμη μου προσόντα. πχ ένα μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων. Για πολλά πράγματα (πχ ξένες γλώσσες) υπάρχουν πιστοποιήσεις, αλλά αυτές αντιμετωπίζονται όπως πρέπει να αντιμετωπίζονται. πχ στις ξένες γλώσσες υπάρχουν δεκάδες πιστοποιήσεις ανάμεσα τους και το ΚΠΓ, αλλά όλες οι πιστοποιήσεις αντιμετωπίζονται ισότιμα και βέβαια όποιος έχει πάρει πτυχίο πανεπιστημίου στην αντίστοιχη χώρα θεωρείται επίσης ότι γνωρίζει τη συγκεκριμένη γλώσσα. Είναι παράλογο να ζητάς από κάποιον που έχει μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων ή 5000 ώρες σε ΑΕΙ και ΤΕΙ (έχω δει τέτοιες αιτήσεις στο ΙΕΚ που ήμουν διοικητικός) να πάει να στάξει 120 ευρώ για την πιστοποίηση και μάλιστα για μια θέση εργασίας που σου εξασφαλίζει ίσα ίσα ένα χαρτζηλίκι. Θεωρώ ότι είναι ένα μέσο με το οποίο κάποιοι στον ΕΟΠΠΕΠ εκμεταλλεύονται την ανάγκη σας για εργασία και ενώ την ίδια στιγμή αφήνουν ανοιχτά παράθυρα για να πάρουν τους δικούς τους (πχ μπορεί πλέον η κατάταξη να γίνεται με μόρια, αλλά αφήνεται αόριστο πόσες ώρες θα πάρει ο καθένας. Μπορεί δηλαδή ο πρώτος να πάρει 2-3 ώρες και ο 2ο να πάρει 8 ώρες).

Πολύ σωστή η τοποθέτησή σου!
Αν για παράδειγμα "κλείσει" το σύστημα πιστοποίησης του ΟΕΕΚ για εκπαιδευτές φτιάχνουμε μια Επετηρίδα της οποίας οι μετέχοντες έχουν μοναδικό πλεονέκτημα σε σχέση με τους υπόλοιπους.
Οι λόγοι που μπορεί να κλείσει είναι πολλοί...
εδώ έκαναν 3,5 χρόνια από το 2011 να κάνουν εξετάσεις Πιστοποίησης...

Αποσυνδεδεμένος elpidaΠΕ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6339 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 03:53:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους! Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον-α συνάδελφο, αν πρόκειται να γίνουν αιτήσεις για πρόσληψη εκπαιδευτών στα δημόσια ΙΕΚ (ή στα σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας) στο κοντινό μέλλον. Το ρωτάω αυτό γιατί είδα ότι έχουν βγεί προκηρύξεις με πίνακες μοριοδότησης(διορθώστε με αν κάνω λάθος).
 Επίσης, ποιά είναι διαδικασία απόκτησης πιστοποίησης εξεταστή? Πόσο άμεσα την λαμβάνεις και άξιζει ο κόπος να την αποκτήσεις?
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6340 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 04:07:42 μμ »
E Λογικά μες τη βδομάδα..Αίτηση για πιστοποίηση κάνεις τώρα αλλά εξετάσεις άγνωστο πότε θα δόσεις.Πριν το Δεκέμβρη δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6341 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 04:19:30 μμ »
Είναι εύκολο να δώσει κάποιος συνάδερφος ένα λινκ με την τρέχουσα μοριοδότηση γιατί αυτές που βρίσκω νομίζω είναι παλιότερες; Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.