*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668177 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6342 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 04:49:14 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:00 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6343 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:05:30 μμ »
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος anwnymos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6344 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:20:59 μμ »
Είναι εύκολο να δώσει κάποιος συνάδερφος ένα λινκ με την τρέχουσα μοριοδότηση γιατί αυτές που βρίσκω νομίζω είναι παλιότερες; Ευχαριστώ.

Πριν λίγη ώρα αναρτήθηκε ορθή επανάληψη των κριτηρίων στο παρακάτω link:
http://gsae.edu.gr/el/toppress/1275-orthi-epanalipsi-kritiria-kai-diadikasia-epilogis-ton-ekpaidefton-enilikon-sta-dimosia-institoyta-epaggelmatikis-katartisis-diek-kai-stis-dimosies-sxoles-epaggelmatikis-katartisis-dsek-tou-n-4186-2013-a-193

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6345 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:48:33 μμ »
Τα έλεγξε κανείς εχουν καμιά διαφορά από τα προηγούμενα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:00 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6346 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:54:41 μμ »
έβγαλαν αυτό μάλλον μόνο  :P
13. Οι θέσεις που θα καλύψουν οι εκπαιδευτές που θα επιλεγούν με την παραπάνω διαδικασία,
θα είναι όσες απομείνουν μετά την ανάθεση ωρών στους:
α) εκπαιδευτικούς που επανήλθαν από διαθεσιμότητα στα ΔΙΕΚ για εκπαιδευτικό έργο και
β) εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που θα διατεθούν για συμπλήρωση
ωραρίου στα ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6347 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 05:57:43 μμ »
Τα έλεγξε κανείς εχουν καμιά διαφορά από τα προηγούμενα?

λείπει το:

10. Την αριθμ. 146606/ΓΓ4/18-09-2015 (ΦΕΚ 2064/Β’/18-9-2015) Υπουργική Απόφαση «Διάθεση
εκπαιδευτικών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα Δημόσια Ι.Ε.Κ.»

μμμμμμμμμμ......

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6348 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 06:01:45 μμ »
Τη μόνη διαφοροποίηση που διέκρινα από την ορθή επανάληψη είναι ότι λείπει η 13η παράγραφος της διαδικασίας που θα ακολουθηθεί για τη στελέχωση με εκπαιδευτές ενηλίκων.
Θυμίζω ότι η 13η παράγραφος αναφέρονταν για τις ώρες που θα απομείνουν μετά την ανάθεση σε όσους θα συμπλήρωναν ωράριο και σε όσους εκπαιδευτικούς επανήλθαν από διαθεσιμότητα.

Δεν βρήκα άλλη διαφοροποίηση.

Α. και τη διαφοροποίηση που επισήμανες dimitraj

Θεωρώ θετικότατη αυτή την εξέλιξη για όλους τους εκπαιδευτές ενηλίκων εκτός και αν έφυγε από τα γραπτά και ισχύσει χωρίς να έχει γραφτεί.

Και μόνο που δεν είναι στα κριτήρια είναι σημαντικό.

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6349 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 06:15:38 μμ »
Τη μόνη διαφοροποίηση που διέκρινα από την ορθή επανάληψη είναι ότι λείπει η 13η παράγραφος της διαδικασίας που θα ακολουθηθεί για τη στελέχωση με εκπαιδευτές ενηλίκων.
Θυμίζω ότι η 13η παράγραφος αναφέρονταν για τις ώρες που θα απομείνουν μετά την ανάθεση σε όσους θα συμπλήρωναν ωράριο και σε όσους εκπαιδευτικούς επανήλθαν από διαθεσιμότητα.

Δεν βρήκα άλλη διαφοροποίηση.

Α. και τη διαφοροποίηση που επισήμανες dimitraj

Θεωρώ θετικότατη αυτή την εξέλιξη για όλους τους εκπαιδευτές ενηλίκων εκτός και αν έφυγε από τα γραπτά και ισχύσει χωρίς να έχει γραφτεί.

Και μόνο που δεν είναι στα κριτήρια είναι σημαντικό.

μμμμμμ....
θα ήταν παράνομοι, οπότε τα βγάλανε αυτα, τωρα στην πράξη.... βλέπουμε..

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6350 στις: Οκτώβριος 19, 2015, 08:52:46 μμ »
Πάντως  οτι και να γίνει πάμε σιγουρα για αναπληρώσεις μαθημάτων που θα θυμίσουν το Πασχα του 2014 .....

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6351 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 12:26:00 πμ »
Προσωπικά όπως είπα δεν έχω κάνει αίτηση για ΙΕΚ εδώ και 15 χρόνια και ούτε σκοπεύω και το γράφω για να δείξω ότι δεν έχω κάποιο άμεσο συμφέρον, αλλά φαίνεται ότι η πιστοποίηση είναι ένα μέσο για να τα κονομήσουν κάποιοι στον ΕΟΠΠΕΠ από το εξής: η πιστοποίηση προηγείται ακόμα και από πιο σημαντικά κατά τη γνώμη μου προσόντα. πχ ένα μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων. Για πολλά πράγματα (πχ ξένες γλώσσες) υπάρχουν πιστοποιήσεις, αλλά αυτές αντιμετωπίζονται όπως πρέπει να αντιμετωπίζονται. πχ στις ξένες γλώσσες υπάρχουν δεκάδες πιστοποιήσεις ανάμεσα τους και το ΚΠΓ, αλλά όλες οι πιστοποιήσεις αντιμετωπίζονται ισότιμα και βέβαια όποιος έχει πάρει πτυχίο πανεπιστημίου στην αντίστοιχη χώρα θεωρείται επίσης ότι γνωρίζει τη συγκεκριμένη γλώσσα. Είναι παράλογο να ζητάς από κάποιον που έχει μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση ενηλίκων ή 5000 ώρες σε ΑΕΙ και ΤΕΙ (έχω δει τέτοιες αιτήσεις στο ΙΕΚ που ήμουν διοικητικός) να πάει να στάξει 120 ευρώ για την πιστοποίηση και μάλιστα για μια θέση εργασίας που σου εξασφαλίζει ίσα ίσα ένα χαρτζηλίκι. Θεωρώ ότι είναι ένα μέσο με το οποίο κάποιοι στον ΕΟΠΠΕΠ εκμεταλλεύονται την ανάγκη σας για εργασία και ενώ την ίδια στιγμή αφήνουν ανοιχτά παράθυρα για να πάρουν τους δικούς τους (πχ μπορεί πλέον η κατάταξη να γίνεται με μόρια, αλλά αφήνεται αόριστο πόσες ώρες θα πάρει ο καθένας. Μπορεί δηλαδή ο πρώτος να πάρει 2-3 ώρες και ο 2ο να πάρει 8 ώρες).
συνάδελφε  αν και δούλεψες στα ιεκ ως διοικητικός, θεωρώ ότι βλέπεις το θέμα στη σωστή του όψη (και αυτό σε τιμά)...έχω γράψει αρκετά και εγώ...αλλά κάποιοι μάλλον δεν θέλουν να καταλάβουν...τέλος πάντων...προς ολοταχώς για το καινούργιο φασούλι (πιστοποιητικό) που ενδεχομένως ζητήσουν σε λίγα χρόνια ...
όπως έγραψα, τα 120 δεν είναι λίγα, σε τέτοιες συνθήκες: πληθωρισμός, μη καταβολή δεδουλευμένων, πιο σοβαρές υποχρεώσεις, κτλ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 12:27:42 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος cat

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6352 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 12:42:09 πμ »
Μπορουμε να βρούμε ποιοι εκπαιδευτικοί εχουν πάει στα ιεκ απο τη δευτεροβαθμια? Και ιδίως από τις καταργημενες ειδικότητες?

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6353 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 01:12:47 πμ »
joinJ γράφεις
"αν ο εργοδότης πρέπει να επιλέξει με μικροδιδασκαλία, γιατί να μην μετράει στην περίπτωσή μας η γνώμη του Διευθυντή για το διδακτικό μας έργο; Ή κάτι τέτοιο στη μία περίπτωση θα ήταν βυσματικό κριτήριο ενώ στην άλλη όχι; Ο εργοδότης μας δεν είναι ο ΕΟΠΠΕΠ!

Απάντηση: Δεν κατάλαβα σε τι απάντησες στην ερώτηση μου. Γνωρίζεις ότι στον ιδιωτικό τομέα που ο διευθυντής δεν πολυτολμάει (έχει από πάνω του τον επιχειρηματία) να βάλει τους φίλους του να κάνουν μάθημα (όπως κάνουν συνήθως στο δημόσιο, εκτός αν το αρνείσαι), αξιολογεί και επιλέγει εκπαιδευτές και με βάση τη μικροδιδασκαλία; Φαίνεται πόσο δεν έχεις καταλάβει την εκπαίδευση ενηλίκων από το εξής: προτείνεις να μετράει η γνώμη του διευθυντή που συνήθως δεν έχει καμία σχέση με εκπαίδευση ενηλίκων και μόνο με δευτεροβάθμια. Ακόμα και αν τον αξιολογήσει στην πορεία του διδακτικού του έργου, πως θα τον επιλέξει για να διδάξει; Στην αρχή δηλαδή πως θα κρίνει; Και πέρα του ότι δεν έχει απαραίτητα (δεν είναι απαραίτητο προσόν για να γίνει διευθυντής, το απαραίτητο είναι 8 χρόνια στη δευτεροβάθμια) γνώσεις για να κρίνει τη μικροδιδασκαλία σου, έχει το χρόνο να κρίνει τόσους πολλούς υποψηφίους;
Μήπως οι διοικήσεις των φορέων του ΙΝΕΔΙΒΙΜ λογικά σκέφτηκαν ότι τις μικροδιδασκαλίες των εκπαιδευτών θα τις κρίνουν κάποιοι που δεν θα είναι γνωστοί των εκπαιδευτών: Όλα τα παραπάνω τα σκέφτηκες; Καταρχάς επιλέγει και με τη μικροδιδασκαλία (η οποία θα γίνει βρέξει-χιονίσει, αυτή είναι η διαφορά μας) ο εργοδότης μέσω του διευθυντή (τον οποίο δεν γνωρίζεις καλά καλά συνήθως, οπότε δεν υπαρχει βυσματικό σε τέτοιες φάσεις).

joinJ γράφεις
"Επεκτείνω τη σκέψη μου: αν χρειάζεται προκειμένου να κριθούμε "άξιοι" εκπαιδευτές ενηλίκων να πιστοποιηθούμε από ΕΟΠΠΕΠ κάνοντας μία μικροδιδασκαλία, ενώ ήδη έχουμε αξιολογηθεί σε μικροδιδασκαλίες από πιστοποιημένους φορείς από τον ΕΟΠΠΕΠ (20 λεπτών) και σε μικροδιδασκαλίες στην ΑΣΠΑΙΤΕ (20 λεπτών και 45 λεπτών), από αξιολογητές που πάνω-κάτω συμμετείχαν και στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ, γιατί να μην χρειάζεται να "ξαναπιστοποιήσουμε" το πτυχίο, τα μεταπτυχιακά, το ECDL, τις ξένες γλώσσες; "

Απάντηση: Ευτυχώς που έκανες επέκταση γιατί ομολογώ περίμενα περισσότερα αντεπιχειρήματα. Οι μικροδιδασκαλίες αυτές που λες, πριν τις κάνεις σου έλεγαν ότι τώρα πιστοποιήθηκες ως εκπαιδευτής ενηλίκων από ΕΟΠΠΕΠ; Α, τέτοιες έχω κάνει και γω στη φάση της πρόσληψης (όπως περιγράφω παραπάνω, από ιδιωτικούς φορείς πιστοποιημένους από ΕΟΠΠΕΠ με διευθυντή πιστοποιημένο) αλλά ήμουν σίγουρος ότι δεν μπορούν να θεωρούνται αρκετές για πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων καθώς ήταν για όσους υπέβαλαν βιογραφικό για τη συγκεκριμένη δουλειά. Ξαναφαίνεται  πόσο δεν καταλαβαίνεις την εκπαίδευση ενηλίκων όταν για μικροδιδασκαλίες βάζεις την ΑΣΠΑΙΤΕ (αγνοώντας αφελώς ή σκοπίμως, δεν ξέρω, ότι με τη στάση σου αυτή χαίρονται αυτοί που θα περίμεναν αντιδράσεις από το γεγονός ότι βάζουν μόνο με το προσόν της ΑΣΠΑΙΤΕ τους μονίμους που πρέπει να συμπληρώσουν ωράριο να προηγούνται όλων των εκπαιδευτών ενηλίκων). Πέρα του ότι έχει αυτή τη κοντόφθαλμη λογική η στάση σου στο θέμα του ΕΠΠΑΙΚ, πέρασες και δεν κατάλαβες ότι ήταν ένα προσόν για τη δευτεροβάθμια. Α, εκεί είναι 600 ευτώ αλλά εκεί δεν σχολιάζεις τα εισπρακτικού χαρακτήρα. Α, εκεί είναι και με κλήρωση ή και παλιότερα με 3 γλώσσες αλλά έπαθες αμνησία και δεν τα σχολιάζεις και αυτά.

Σου ξαναλέω ακόμα και αν με οποιοδήποτε τρόπο επιβεβαιώσεις ότι προηγείται ένας πτυχιούχος με πιστοποίηση από ένα διδακτορικό χωρίς πιστοποίηση, δεν μπορείς να με πείσεις ότι η πιστοποίηση απλώς πρέπει να είναι στην μοριοδότηση.
Για ποιο λόγο; Διάβασε τα παραπάνω βγάζοντας τα γυαλιά του συμφέροντος. Δεν κάνουν καλό στην κοινωνία, όχι σε σένα. Σε σένα κάνουν καλό ίσως.

Οπότε δεν οψόμεθα που λες. Οψόμεθα μόνος σου με τα δικά σου γυαλιά.

Συνάδελφε, έγραψες πάρα πολλά...το αν δεν έχω σχέση με την εκπαίδευση ενηλίκων ή ότι πέρασα από την ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν έμαθα τίποτα,  δεν θα το κρίνεις εσύ ούτε εγώ, αλλά οι μαθητές, οι συνάδελφοι σε συνδιδασκαλίες και οι διευθυντές από όσα έχουν ακούσει ή και εκείνοι που μου έδωσαν τις αντίστοιχες "περγαμηνές"! Πού ξέρεις μπορεί να είμαι μαστ, μπορεί να είμαι και μπάζο!
Αφού θεωρείς ότι: α) άλλες μικροδιδασκαλίες γίνονται στην ΑΣΠΑΙΤΕ και άλλες στην εκπαίδευση ενηλίκων (τι να πω...), β) οι γνώσεις της ΑΣΠΑΙΤΕ (διδακτικές τεχνικές, θεωρίες μάθησης, κτλ κτλ) είναι μόνο για εφήβους, γ) αγνοείς τη Γνωμοδότηση του ΣτΠ ( 2008) για την ΑΣΠΑΙΤΕ-ΣΔΕ, γ) δεν είναι αξιοκρατικός ο τρόπος αξιολόγησης των μικροδιδασκαλιών που ανέφερα, αφού οι αξιολογητές ήταν γνωστοί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου..., δ) θεωρείς κάποια πράγματα δεδομένα και ότι δεν θα πρέπει να αλλάξουν (π.χ. μπορεί να μην μου είπαν, όπως αναφέρεις, ότι οι επιμορφώσεις & μικροδιδασκαλίες που έκανα σε πιστοποιημένους φορείς, στο ξανατονίζω, ότι θα μετράνε για ΕΟΠΠΕΠ, αλλά μπορεί να μην μου είπαν ότι μπορεί και να μην μετράνε. εν πάση περιπτώσει θεωρώ ότι θα μπορούσαν να τις μετρήσουν), νομίζω κάθε άλλη επιγχειρηματολογία περισσεύει.
Αφού λοιπόν η σημαία σου είναι η πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ, αγνοώντας όλα τα υπόλοιπα προσόντα που κάποιος έχει αποκτήσει (π.χ. 1000-2000 ώρες επιμόρφωση, μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην εκπαίδευση ενηλίκων, ν αριθμό μικροδιδασκαλίων σε πιστοποιημένους ή/και ακαδημαϊκούς φορείς), θα ήθελα να δω τι θα κάνεις στις παρακάτω προτάσεις μου:
α) Να απαιτήσεις, εάν είσαι  εκπαιδευτικός, από το Τμήμα που τελείωσες να σε υποχρεώσει να συμμετέχεις σε πρόγραμμα τουλάχιστον εξαμηνιαίας διάρκειας για να πάρεις πιστοποίηση εκπαιδευτικής και διδακτικής επάρκεια. Ελπίζω μην επικαλεστείς ότι έχεις παρακολουθήσει 2-3 παιδαγωγικά μαθήματα ( 3 ώρες τη βδομάδα * 14 βδομάδες * 3 μαθήματα = 126 ώρες) και δεν χρειάζεσαι τέτοια επιμόρφωση, γιατί τότε αντιφάσκεις ισοπεδωτικά μάλιστα . Αν επικαλεστείς το νόμο που χαρακτηρίζει κάποια τμήματα "καθηγητικές σχολές", ζήτησε να αλλάξει, αφού κάποια από τα τμήματα αυτά δεν είχαν τα ανάλογα μαθήματα (υπάρχει και Γνωμοδότηση του ΣτΠ για το θέμα αυτό).
β) Να απαιτήσεις όσοι, π.χ. κατηγορίας ΔΕ, έχουν διοικητικές θέσεις στο δημόσιο, χωρίς το ανάλογο πτυχίο, να πιστοποιηθούν (για τη λήψη πιστοποιητικού διοικητικής επάρκειας). Εκτός και αν θεωρείς ότι έχουν κάνει επιμορφώσεις μετά το διορισμό τους, οπότε όλα καλά...Αν θεωρείς κάτι τέτοιο έρχεσαι πάλι σε αντίφαση...!Και επιπλέον ο καθένας μας μπορεί να αναρωτιέται: πόσες ώρες επιμόρφωση έκαναν; πού τις έκαναν; πλήρωσαν εκείνοι ή το Κράτος; κτλ κτλ
γ) Να απαιτήσεις να πιστοποιηθείς για ειδική αγωγή και εκπαίδευση, αφού διαχρονικά, εάν είσαι  εκπαιδευτικός, θα συναντήσεις μαθητές με ανάλογα προβλήματα, είτε στη δευτεροβάθμια, είτε σε σδε/ιεκ. Αν ξέρεις, δεν καλούν πάντα και παντού ειδικούς δασκάλους για τους ανθρώπους αυτούς, ούτε υπάρχουν παντού τα ανάλογα ειδικά σχολεία.
Τότε...ξαναμιλάμε..για την απαίτηση σου από υποψηφίους για το πιστοποιητικό ΕΟΠΠΕΠ

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 02:34:39 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6354 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 01:24:56 πμ »
Τελικά βγήκε η προκύρηξη εκπαιδευτών ή ακόμη περιμένουμε;

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6355 στις: Οκτώβριος 20, 2015, 02:08:01 πμ »
Μόνο η εκπαίδευση είναι το φέουδο όπου μια 'πιστοποίηση' (με απόλυτο σεβασμό στη προσπάθεια όσων την έχουν κερδίσει) επικυρώνει κι υπερτίθεται των τίτλων που μπορεί να κατέχει κάποιος; Νομίζω πως δεν είναι. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα πάνω κάτω:

* αδυναμία των ανώτατων ιδρυμάτων-εκδοτών τίτλων να πατήσουν πόδια, να τραβήξουν αυτιά και να συμβατοποιήσουν τους τίτλους τους με στάνταρ της ευρωπαϊκής νομοθεσίας, ή/και
* την ύπαρξη μιας χρόνιας τάσης προς εύνοια 'προσπεραστικών' λογικών, πχ με ένα σεμινάριο ένας αδαής κατά τ'άλλα να προσπερνά ένα πτυχιούχο

Οπότε προκηρύξεις που τα βάζουν όλα σ'ένα μύλο κι αθροίζουν μήλα με αχλάδια ή προκηρύξεις που λεν στο κόσμο να επαναπιστοποιήσει το πτυχίο του (με πλήρη σεβασμό στη προσπάθεια αυτών που επιλέγουν να το κάνουν) τις κοιτώ περίεργα, ως εκθέματα από μια εποχή που ελπίζω να τελειώνει.
σωστός ο συνάδελφος!
κάποιες προκηρύξεις που διαχώριζαν τους υποψηφίους, έχουν κριθεί αντισυνταγματικές.
με άλλα λόγια, άνιση μεταχείριση ...αρχή ισότητας...αρχή αναλογικότητας...
θα μπορούσαν απλά και μόνο να μοριοδοτήσουν το πιστοποιητικό ΕΟΠΠΕΠ, όπως και τα άλλα κριτήρια
και αν θυμάμαι καλά..η εκάστοτε Οδηγία..εναρμονίζεται και προσαρμόζεται από το κάθε Κράτος μέλος πριν αποτυπωθεί σε νόμο

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2015, 02:38:20 πμ από joinJ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 238
Σύνολο: 238

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.