*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2672993 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8372 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 05:36:49 μμ »
Εγώ πρόσεξα και το εξής όσον αφορά τον τρόπο στελέχωσης:

1) Οι  συνταξιούχοι  και  οι  δημόσιοι  υπάλληλοι  κατατάσσονται στο τέλος  των  αξιολογικών πινάκων.

Γιατί στο τέλος δηλαδή οι υπάλληλοι. (Καταλαβαίνω) να το κάνει ο ΟΑΕΔ στα ΙΕΚ, λόγω της φύσης του Οργανισμού και της ανάγκης να προωθήσει την ευρύτερα δυνατό απασχόληση. Αλλά τα Δημόσια ΙΕΚ δεν έχουν αυτό το στόχο. Έχουν ως (αποκλειστικό) στόχο να καταρτίσουν όσο γίνεται αρτιότερα νέους τεχνικούς σε διάφορες ειδικότητες. Αποκλείοντας πρακτικά έμπειρους εκπαιδευτές βλάπτουν ακριβώς αυτό τον στόχο.

Αν και δεν ασχολούμε με ΙΕΚ εδώ και χρόνια, έχω την εντύπωση ότι τοποθέτηση των δημόσιων υπαλλήλων στο τέλος, δεν θα ισχύσει για πάρα πολύ.
Για 2 λόγους:
1) Δεν μπορεί να γίνει διάκριση τέτοιας μορφής και αν το κυνηγήσουν κάποιοι δημ. υπάλληλοι θα δικαιωθούν. Δεν μπορείς να πεις ότι όποιος δουλεύει εκεί προηγείται, ενώ όποιος δουλεύει αλλού μπαίνει στο τέλος. Θεωρώ ότι είναι αντισυνταγματικό. Θέλεις να αποκλείσεις τους δημ. υπαλλήλους? Κάντο. Αλλά με άλλο τρόπο, βάζοντας κοινά κριτήρια για όλους.
2) Τα ΙΕΚ δεν έχουν εργαστήρια. Πώς την βολεύουν τόσα χρόνια? Ποιος κάνει τη συντήρηση των εργαστηρίων? Γιατί ένας δημ. υπάλληλος να κάνει τη συντήρηση των εργαστηρίων από τη χρήση των ΙΕΚ, όταν δεν έχει καθόλου ώρες εκεί? Νομίζω και εδώ θα δημιουργηθεί θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8373 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 06:47:58 μμ »
Ναι αναφέρεται... είναι επίσημο.

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/120074/pos-tha-proslifthoyn-ekpaideftes-se-dimosia-iek-kai-sek

Ένας απόφοιτος 22 χρονών άνεργος προφανως είναι καλύτερος εκπαιδευτής γα σχολή επαγγελματικής κατάρτισης... θα μεταφέρει όλες του τις εμπειρίες στους εκπαιδευόμενους  8) ??? ::) :-\

 Τουλάχιστον ένας 22χρόνος θα είναι πιο ξύπνιος, εσύ μας λες ότι είναι επίσημο, ποιο είναι επίσημο; Παραπάνω παραθέσαμε από ΓΓΔΜΝΓ link δε πείστηκες ότι είναι επίσημο και σε έπεισε το άλλο ειδησεογραφικό site ;
 

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8374 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 06:52:41 μμ »
αυτο που λες οτι παρεθεσες απο τη γγδμ ειναι για καταρτιζομενους οχι προκηρυξη για εκπαιδευτες...

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8375 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 06:54:26 μμ »
Αυτό το έχει ανακοινώσει και ο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (το είδα από link που παρατέθηκε λίγο πιο πάνω)...

Για το πότε θα αρχίσουν οι ηλεκτρονικές αιτήσεις έλεγα, επειδή θα λείπω αυτήν την εβδομάδα και εκεί που θα είμαι δεν θα έχω υπολογιστή (ναι, θα πάω διακοπές τον Σεπτέμβριο...) ήθελα να βεβαιωθώ για την καταληκτική ημερομηνία υποβολής...
Η ανακοίνωση είναι για τους μαθητές! Μην μπερδευτείς!
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:09:31 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8377 στις: Σεπτέμβριος 01, 2016, 11:21:33 μμ »
Αν και δεν ασχολούμε με ΙΕΚ εδώ και χρόνια, έχω την εντύπωση ότι τοποθέτηση των δημόσιων υπαλλήλων στο τέλος, δεν θα ισχύσει για πάρα πολύ.
Για 2 λόγους:
1) Δεν μπορεί να γίνει διάκριση τέτοιας μορφής και αν το κυνηγήσουν κάποιοι δημ. υπάλληλοι θα δικαιωθούν. Δεν μπορείς να πεις ότι όποιος δουλεύει εκεί προηγείται, ενώ όποιος δουλεύει αλλού μπαίνει στο τέλος. Θεωρώ ότι είναι αντισυνταγματικό. Θέλεις να αποκλείσεις τους δημ. υπαλλήλους? Κάντο. Αλλά με άλλο τρόπο, βάζοντας κοινά κριτήρια για όλους.
2) Τα ΙΕΚ δεν έχουν εργαστήρια. Πώς την βολεύουν τόσα χρόνια? Ποιος κάνει τη συντήρηση των εργαστηρίων? Γιατί ένας δημ. υπάλληλος να κάνει τη συντήρηση των εργαστηρίων από τη χρήση των ΙΕΚ, όταν δεν έχει καθόλου ώρες εκεί? Νομίζω και εδώ θα δημιουργηθεί θέμα.
Το ίδιο ισχύει χρόνια τώρα στα ιεκ του οαεδ. Επίσης σε μερικά ιεκ συντηρηση κάνουν οι εκπαιδευτές μετά απο συννενόηση επαλ και ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8378 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 01:13:11 πμ »
 Προχθές πήγα σε ένα κατάστημα εθνικής τράπεζας για ένα θέμα που είχα, βρήκα λοιπόν μια υπάλληλο εύκαιρη, της είπα το πρόβλημα μου ένταξη μου είπε κάτσε θα το κάνουμε, μετά άρχισε να μου παραπονιέται ότι βρήκα λάθος ημέρα και ώρα για να εξυπηρετηθώ και λάθος κατάστημα (αυτοί ήταν πρώην κάποια τράπεζα που συγχωνευτήκαν) γιατί της λέω γιατί λέει ότι αυτή είναι προϊσταμένης ταμείων και δε ξέρει τη διαδικασία που ακολουθείται, αλλά λέει αφού δεν έχω άλλη δουλεία θα το κάνουμε  και μετά μου λέει ότι δεν έπρεπε να δουλεύει γιατί έχει γενέθλια  κτλ της είπα ότι είναι τυχερή που έχει δουλειά, ανέφερα ότι είμαι άνεργος, ε ναι αλλά λέει όχι και δουλεία (έλεγα από μέσα μου οι γονείς μου και εγώ που τους βοηθάω στα χωράφια τι να λέμε και εμείς)
Μετά πήγα στη στατιστική υπηρεσία που κάνω έρευνες για να βγάζω κάποια λεφτά τριγυρνώντας σπίτια σαν ζητιάνος για τους ρωτάω για τη στατιστική, εκεί είναι και η φίλη μου που είναι μόνιμη υπάλληλος, μου έλεγε ότι βαριέται και αυτή, ε δεν είχε και δουλειά, πως να μην βαριέται…
Αυτοί που έχουν δουλειά και αυτοί που δεν έχουν όλοι παραπονιούνται.
Ωραία είναι αντισυνταγματικό να κάνουν διάκριση να βάζουν τους ΔΥ στο τέλος αλλά και στο  22 του ίδιου συντάγματος λέει:
1. H εργασία απoτελεί δικαίωμα και πρoστατεύεται από τo Kράτoς, πoυ μεριμνά για τη δημιoυργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πoλιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση τoυ εργαζόμενoυ αγρoτικoύ και αστικoύ πληθυσμoύ. Όλoι oι εργαζόμενoι, ανεξάρτητα από φύλo ή άλλη διάκριση, έχoυν δικαίωμα ίσης αμoιβής για παρεχόμενη εργασία ίσης αξίας.
Το κράτος δεν τα κάνει τα παραπάνω.
Δλδ εμείς οι άνεργοι να αυτοκτονήσουμε; Μόνο εσείς έχετε ζωή, οικογένεια κτλ οι άλλοι όχι;
Ίσως να πουν είσαι ανίκανος να βρεις δουλειά ή τεμπέλης, προσπάθησα προσωπικά και τώρα προσπαθώ να πληρώσω ρύθμιση ΟΑΕΕ 
 

Αποσυνδεδεμένος markosath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • IT"S TRUMP
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8379 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 01:41:15 μμ »
Δέχτηκα ένα πάρα πολύ ωραίο μύνημα απο ενα συνάδελφο, και απορώ γιατί δεν το διέθεσε στο φόρουμ αλλά το έστειλε με προσωπικό μύνημα

https://edugr.wordpress.com/2016/08/27/%ce%b4%ce%b7%ce%bc%cf%8c%cf%83%ce%b9%ce%b1-%ce%b9%ce%b5%ce%ba-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%ce%b4%ce%b9%ce%bf%ce%b9%ce%ba%ce%b7%cf%84%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%af-%cf%85%cf%80%ce%ac%ce%bb%ce%bb%ce%b7%ce%bb%ce%bf/

Δημόσια ΙΕΚ και διοικητικοί υπάλληλοι

Αν η απαίτηση των δασκάλων να τοποθετούνται διευθυντές σε ΣΕΚ και ΙΕΚ αρκεί για να καταδείξει την ανυπαρξία σοβαρότητας στην εκπαίδευση, η επόμενη είδηση που αφορά την αντίστοιχη απαίτηση των διοικητικών υπαλλήλων του υπουργείου παιδείας έρχεται να την επιβεβαιώσει πανηγυρικά. Σύμφωνα με όσα λέει η σχετική ανακοίνωση της ΠΟΣΥΠ:

    “ΠΟΣΥΠ: Αίτηση ακύρωσης και ασφαλιστικά μέτρα για την πλήρωση θέσεων με επιλογή υποδιευθυντών δημοσίων ΙΕΚ

    Σήμερα κατατέθηκε στο Διοικητικό Εφετείο Αθηνών αίτηση ακύρωσης και ασφαλιστικά μέτρα, κατά της υπ’ αριθ. Κ1/128260/2.8.2016 Πρόσκλησης Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για την Πλήρωση Θέσεων με Επιλογή Υποδιευθυντών Δημοσίων Ι.Ε.Κ. της Γενικής Γραμματείας Διά Βίου Μάθησης και Νέας Γενιάς του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και κάθε άλλης πράξης και παράλειψης συναφούς με την προαναφερόμενη πρόσκληση.

    Η αίτηση κατατέθηκε από τον μόνιμο διοικητικό υπάλληλο, Αντώνη Μαζνέικο, κλάδου ΠΕ, που είχε διατελέσει υποδιευθυντής και διευθυντής σε ΙΕΚ και με την ανωτέρω πρόσκληση δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.

    Επίσης κατά της πρόσκλησης κατέθεσαν αίτηση ακύρωσης οι πρόεδροι, της ΠΟΣΥΠ Σάββας Φωτιάδης, του Συλλόγου Υπαλλήλων Περιφερειακών Υπηρεσιών Υπουργείου Παιδείας Επαμεινώνδας Αθανασιάδης και της Ένωσης Υπαλλήλων Περιφερειακών Υπηρεσιών Υπουργείου Παιδείας Μακεδονίας Θράκης Γεωργία Κομψοπούλου, που εκπροσωπούν το σύνολο των διοικητικών υπαλλήλων του Υπουργείου Παιδείας, οι οποίοι εξαιρούνται από τις επίδικες κρίσεις, σε διοικητικές θέσεις ευθύνης στα ΔΙΕΚ.

    Έχουμε προειδοποιήσει τη Πολιτική Ηγεσία ότι η εχθρική πολιτική της απέναντι στη διοίκηση της εκπαίδευσης δεν θα μείνει αναπάντητη, τόσο σε νομικό όσο και σε συνδικαλιστικό επίπεδο.

    Σύντομα θα ακολουθήσει τη δικαστική οδό και η ρουσφετολογική – κομματική πολιτική των αποσπάσεων εκπαιδευτικών σε φορείς της διοίκησης, τη στιγμή που υπάρχουν έτοιμες προς υλοποίηση περισσότερες από 800 αιτήσεις μετάταξης εκπαιδευτικών στη διοίκηση, τις οποίες ο κ. Φίλης αγνοεί επιδεικτικά, για προφανείς πελατειακούς – κομματικούς λόγους.

    Τέλος με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς το Σεπτέμβριο, θα δώσουμε την αγωνιστική μας απάντηση στην αλλοπρόσαλλη και επιζήμια πολιτική του Υπουργού, που πλήττει τη διοίκηση της εκπαίδευσης, τη δημόσια διοίκηση και το δημόσιο συμφέρον.”

Για την ιστορία, ο Αντώνης Μαζνέικος υπήρξε διευθυντής του Ι.Ε.Κ. Σερρών και ο πρόεδρος της ΠΟΣΥΠ ανήκει στην ΔΑΚΕ. Επίσης, οι ενστάσεις της ΠΟΣΥΠ δεν αφορούν μόνο τις τοποθετήσεις διευθυντών στα ΙΕΚ αλλά και στις άλλες δομές της εκπαίδευσης, περιλαμβανομένων των ΣΔΕ(!).

Η έντονα αντιπολιτευτική πολεμική των διοικητικών υπαλλήλων που θέλουν και αυτοί μερίδιο από την πίτα των διευθυντικών θέσεων ξεχνά να αναφέρει ορισμένα πράγματα.

Πώς γίνεται να μιλά κάποιος για ρουσφέτια και πελατειακό κομματισμό όταν οι διευθυντικές θέσεις των διαφόρων δομών της εκπαίδευσης ήταν πάντα ρουσφετολογικές; Άραγε ο τέως διευθυντής του ΙΕΚ Σερρών που τώρα διαμαρτύρεται είχε πάει στη θέση αυτή με κάποια αξιοκρατικά κριτήρια ή με τα γνωστά κριτήρια της “μοριοδότησης” και της “συνέντευξης”;

Η συμμετοχή των διοικητικών υπαλλήλων στο μοίρασμα των θέσεων ήταν πάντα ρουσφετολογική. Στις σχετικές συνεντεύξεις υποψήφιων διευθυντών έβλεπε κανείς και δημόσιους υπαλλήλους με αξιόλογα προσόντα, εμφανείς ικανότητες και σημαντική εμπειρία στην επαγγελματική εκπαίδευση, που όμως κατρακυλούσαν στις τελευταίες θέσεις των υποτίθεται αξιολογικών πινάκων. Και αυτό γιατί η αξιολόγηση αφορούσε τα πολιτικά γραφεία που έσπρωχναν τις αιτήσεις των υποψήφιων και που πολλές φορές ταξινομούσαν “αξιολογικά” σύμφωνα με τα κριτήρια του μεγέθους του πολιτικού προσώπου οι ίδιοι διοικητικοί υπάλληλοι που τώρα υποκρίνονται πως δεν ξέρουν τίποτα για το φόνο.

Επίσης είναι καλό να αναφέρουμε ότι στο παρελθόν στη διοίκηση ΙΕΚ συμμετείχαν και διοικητικοί υπάλληλοι του ΟΕΕΚ (που τώρα έχουν μεταφερθεί στις υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας) και οι οποίοι έδειξαν τις ικανότητές τους στη διοίκηση εμπλεκόμενοι στο σκάνδαλο του ΟΕΕΚ που ΝΔ και ΠΑΣΟΚ φρόντισαν να θάψουν.

Αφού όλοι αυτοί οι διοικητικοί υπάλληλοι υπηρέτησαν το πελατειακό κομματικό κράτος με όλους τους πιθανούς και απίθανους τρόπους, συντάσσοντας λίστες “αξιολόγησης” για ρουσφέτια και βολεύοντας συγγενείς, τώρα ανακάλυψαν ότι με κάποιο μαγικό τρόπο τους ανήκουν δικαιωματικά οι διευθυντικές θέσεις των εκπαιδευτικών μονάδων σαν ανταμοιβή για τις υπηρεσίες τους.

Με άλλον έναν σκυλοκαυγά για τη μοιρασιά των θέσεων με κάθε πιθανό και απίθανο κλάδο, καταδεικνύεται για μια ακόμη φορά ο ευτελισμός των διαδικασιών ανάδειξης διευθυντών σε ΙΕΚ, ΣΕΚ, ΚΔΒΜ και ΣΔΕ, που όλα αυτά τα χρόνια έχουν αναδείξει κάθε είδους λαμόγια και νούμερα. Όλοι αυτοί υποκρίνονται πως ενδιαφέρονται για το δημόσιο συμφέρον όταν το μόνο που προωθείται από αυτές τις διαδικασίες είναι το προσωπικό τους συμφέρον και τίποτε άλλο.

Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι τα ΙΕΚ έχουν γίνει εστία διαφθοράς που καταφέρνει να εμπλέκει όλο και περισσότερους κλάδους πέραν του εκπαιδευτικού. Η μόνη λύση για να σταματήσει αυτό είναι η οριστική κατάργηση των ΙΕΚ και η μεταφορά των διεφθαρμένων διευθυντικών στελεχών στις κατώτερες θέσεις του κλάδου τους.
...
https://www.donaldjtrump.com/

Trump wins presidency

Donald Trump will become the next president of the United States in a stunning victory.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8380 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 02:43:07 μμ »
Δλδ εμείς οι άνεργοι να αυτοκτονήσουμε; Μόνο εσείς έχετε ζωή, οικογένεια κτλ οι άλλοι όχι;
Ίσως να πουν είσαι ανίκανος να βρεις δουλειά ή τεμπέλης, προσπάθησα προσωπικά και τώρα προσπαθώ να πληρώσω ρύθμιση ΟΑΕΕ

Κοίτα, υπάρχουν αρκετοί που είναι "πολυθεσίτες" και φυσικά αυτοί οι "πολυθεσίτες" δεν είναι μόνο μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Πολλοί είναι στον ιδιωτικό τομέα και άλλοι απασχολούνται στο δημόσιο με συμβάσεις, χωρίς φυσικά να πηγαίνουν στο τέλος της λίστας.

Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις (σαν κράτος) να κάνεις κοινωνική πολιτική και να αποκλείσεις τους δημόσιους υπάλληλους, πρέπει να γίνει εφαρμόζοντας κοινά κριτήρια για όλους. Δεν είμαι αντίθετος. Βγες και πες π.χ. ότι όποιος έχει δουλειά ενελλιπώς τα τελυταία 2 χρόνια μπαίνει στο τέλος. Ή βάλε εισοδηματικά κριτήρια, π.χ. όποιος έχει πάνω από 10.000 Ευρώ το χρόνο πάει στο τέλος.

Αλλά το να πεις ότι αν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα ή στον δημόσιο με σύμβαση, ασχέτως πόσα βγάζεις, δικαιούσαι να κάνεις συμπληρωματική δουλειά, ενώ αν δουλεύεις μόνιμα στο δημόσιο, δεν δικαιούσαι, είναι τελείως ηλίθιο και δεν νομίζω ότι θα επιβιώσει για μεγάλο διάστημα.

Το ότι ο μόνιμος καθηγητής είναι καλοπληρωμένος δεν στέκει σαν επιχείρημα πλέον. Για τους παλιούς μπορείς να πεις ότι ισχύει σε κάποιο βαθμό (συγκριτικά με άλλους). Αλλά όταν κάποιος καθηγητής πλέον πληρώνεται 700 Ευρώ το μήνα και είναι για χρόνια εσωτερικός μετανάστης, πληρώνοντας περισσότερα από τα μισά για ενοίκια κτλ., δεν τον λες και καλοπληρωμένο...

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 02:58:10 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8381 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 02:48:50 μμ »
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΚΕΚ ΛΑΜΙΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ 40 (2 τμήματα των 20) ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΣΥΝΕΡΓΕΙΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΛΑΜΙΑΣ (Σ.Ι.Σ.Α.Λ.), ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/73%CE%9254691%CE%A92-0%CE%A75

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΚΕΚ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ (15) ΑΝΔΡΩΝ ΤΗΣ 8ης ΜΟΝΑΔΑΣ Ε.Μ.Α.Κ. ΤΟΥ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΕ. ΠΥ. Δ. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%9B%CE%9E%CE%964691%CE%A92-%CE%A7%CE%A8%CE%97

Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8382 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 03:04:10 μμ »
Κοίτα, υπάρχουν αρκετοί που είναι "πολυθεσίτες" και φυσικά αυτοί οι "πολυθεσίτες" δεν είναι μόνο μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Πολλοί είναι στον ιδιωτικό τομέα και άλλοι απασχολούνται στο δημόσιο με συμβάσεις, χωρίς φυσικά να πηγαίνουν στο τέλος της λίστας.

Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις (σαν κράτος) να κάνεις κοινωνική πολιτική και να αποκλείσεις τους δημόσιους υπάλληλους, πρέπει να γίνει εφαρμόζοντας κοινά κριτήρια για όλους. Δεν είμαι αντίθετος. Βγες και πες π.χ. ότι όποιος έχει δουλειά ενελλιπώς τα τελυταία 2 χρόνια μπαίνει στο τέλος. Ή βάλε εισοδηματικά κριτήρια, π.χ. όποιος έχει πάνω από 10.000 Ευρώ το χρόνο πάει στο τέλος.

Αλλά το να πεις ότι αν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα ή στον δημόσιο με σύμβαση, ασχέτως πόσα βγάζεις, δικαιούσαι να κάνεις συμπληρωματική δουλειά, ενώ αν δουλεύεις μόνιμα στο δημόσιο, δεν δικαιούσαι, είναι τελείως ηλίθιο και δεν νομίζω ότι θα επιβιώσει για μεγάλο διάστημα.

Το ότι ο μόνιμος καθηγητής είναι καλοπληρωμένος δεν στέκει σαν επιχείρημα πλέον. Για τους παλιούς μπορείς να πεις ότι ισχύει σε κάποιο βαθμό (συγκριτικά με άλλους). Αλλά όταν κάποιος καθηγητής πλέον πληρώνεται 700 Ευρώ το μήνα και είναι για χρόνια εσωτερικός μετανάστης, πληρώνοντας περισσότερα από τα μισά για ενοίκια κτλ., δεν τον λες και καλοπληρωμένο...

 Αυτό με τα εισοδηματικά κριτήρια νομίζω θα ήταν πιο δικαιότερος τρόπος.
Με την κάρτα ανεργίας περισσότερες φορές η κάρτα δεν ακυρώνεται πχ με συμβάσεις έργου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ που τα υπογράφουμε και όποτε θυμούνται και με τα ένσημα το ίδιο, περισσότεροι ανανεώνουν την κάρτα τους και έχουν εικονική ανεργία (από την άλλη έχουν και δίκιο γιατί ούτε πληρώνονται ούτε ένσημα έχουν αλλά τέλος πάντων) 
 

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8383 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 03:04:28 μμ »
Κοίτα, υπάρχουν αρκετοί που είναι "πολυθεσίτες" και φυσικά αυτοί οι "πολυθεσίτες" δεν είναι μόνο μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Πολλοί είναι στον ιδιωτικό τομέα και άλλοι απασχολούνται στο δημόσιο με συμβάσεις, χωρίς φυσικά να πηγαίνουν στο τέλος της λίστας.

Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις (σαν κράτος) να κάνεις κοινωνική πολιτική και να αποκλείσεις τους δημόσιους υπάλληλους, πρέπει να γίνει εφαρμόζοντας κοινά κριτήρια για όλους. Δεν είμαι αντίθετος. Βγες και πες π.χ. ότι όποιος έχει δουλειά ενελλιπώς τα τελυταία 2 χρόνια μπαίνει στο τέλος. Ή βάλε εισοδηματικά κριτήρια, π.χ. όποιος έχει πάνω από 10.000 Ευρώ το χρόνο πάει στο τέλος.

Αλλά το να πεις ότι αν δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα ή στον δημόσιο με σύμβαση, ασχέτως πόσα βγάζεις, δικαιούσαι να κάνεις συμπληρωματική δουλειά, ενώ αν δουλεύεις μόνιμα στο δημόσιο, δεν δικαιούσαι, είναι τελείως ηλίθιο και δεν νομίζω ότι θα επιβιώσει για μεγάλο διάστημα.

Το ότι ο μόνιμος καθηγητής είναι καλοπληρωμένος δεν στέκει σαν επιχείρημα πλέον. Για τους παλιούς μπορείς να πεις ότι ισχύει σε κάποιο βαθμό (συγκριτικά με άλλους). Αλλά όταν κάποιος καθηγητής πλέον πληρώνεται 700 Ευρώ το μήνα και είναι για χρόνια εσωτερικός μετανάστης, πληρώνοντας περισσότερα από τα μισά για ενοίκια κτλ., δεν τον λες και καλοπληρωμένο...
Τα εισοδηματικά κριτήρια και απο που προκύπτει του καθενός το εισόδημα έπρεπε να εφαρμοστούν εδώ και χρόνια. Θα ηταν πολύ πιο δίκαιο σύστημα.

Στάλθηκε από το Lenovo S60-w μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος deukalionas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8384 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 04:42:25 μμ »
Τουλάχιστον ένας 22χρόνος θα είναι πιο ξύπνιος, εσύ μας λες ότι είναι επίσημο, ποιο είναι επίσημο; Παραπάνω παραθέσαμε από ΓΓΔΜΝΓ link δε πείστηκες ότι είναι επίσημο και σε έπεισε το άλλο ειδησεογραφικό site ;

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσες προσωπικές επιθέσεις.... προφανώς θεωρείς τον εαυτό πολύ έξυπνο ?

Μαζευτείτε λίγο!!!   >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #8385 στις: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:12:19 μμ »
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΚΕΚ ΛΑΜΙΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ 40 (2 τμήματα των 20) ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ ΣΥΝΕΡΓΕΙΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΛΑΜΙΑΣ (Σ.Ι.Σ.Α.Λ.), ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΦΘΙΩΤΙΔΑΣ

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/73%CE%9254691%CE%A92-0%CE%A75

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΩΡΟΜΙΣΘΙΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΤΟ ΚΕΚ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ (15) ΑΝΔΡΩΝ ΤΗΣ 8ης ΜΟΝΑΔΑΣ Ε.Μ.Α.Κ. ΤΟΥ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΠΕ. ΠΥ. Δ. ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ.

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%9B%CE%9E%CE%964691%CE%A92-%CE%A7%CE%A8%CE%97

Ευχαριστουμε για την ενημέρωση. Χωρίς καμια διάθεση για τσακωμό κτλ.  Όπως και στα προηγούμενα προγράμματα των κεκ που είχαν αναρτηθεί στο forum έτσι και εδω απευθύνονται καθαρά σε ενήλικες, την ίδια στιγμη από τον ίδιο οργανισμό στην προκήρυξη των ιεκ προηγούνται οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ενηλικων σε αυτά τα προγράμματα ζητάνε γενικά παιδαγωγική. Πραγματικα οτι θέλουν κάνουν και κοροϊδεύουν τον κοσμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2016, 05:16:22 μμ από pcs »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159805
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 423

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.