*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2672980 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10262 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 04:33:13 μμ »
Παιδιά μια ακόμη ερώτηση.Κλήθηκα από ΙΕΚ για ένα 4ωρο και δήλωσα και ακόμα ένα ΙΕΚ στις προτιμήσεις μου.Μπορούν να με καλέσουν κι από κει παράλληλα?

Και μπορούν και θα σε καλέσουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10263 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 06:17:38 μμ »
Φέτος δεν ισχύει ότι στο ιεκ που κατεθεσες τα χαρτιά σου προηγείσαι ανεξαρτήτως σειράς στα μόρια; είμαι 3η στο ιεκ πρώτης μου προτίμησης κ δε με κάλεσαν πήραν τους 2 από πάνω κ έκλεισαν.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10264 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 06:19:19 μμ »
Φέτος δεν ισχύει ότι στο ιεκ που κατεθεσες τα χαρτιά σου προηγείσαι ανεξαρτήτως σειράς στα μόρια; είμαι 3η στο ιεκ πρώτης μου προτίμησης κ δε με κάλεσαν πήραν τους 2 από πάνω κ έκλεισαν.
αυτο δεν ισχυε ποτε. απλα εκανε την ταχπινια του ο διευθυντης κι επαιρνε τους δικους του!

Αποσυνδεδεμένος kmixanikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10265 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 06:59:21 μμ »
Παντως υπαρχουν διευθυντες που κλεινουν με 2 εκπαιδευτικους το προγραμμα και αλλοι που μοιραζουν 2 ωρες σε ολους..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10266 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 07:20:41 μμ »
Συναδελφοι δεν ειναι ίδιες ολες οι περιπτωσεις και καθενας έχει διαφορετικές αναγκες και κριτήρια επιλογής.
Αλλοι κάνουν χιλιομετρα για μια ώρα και αλλοι λενε όχι,  πχ. θα πηγαινε κάποιος απο εσας 80 χιλιομετρα πανε ελα για μια ωρα.?

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10267 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 07:51:38 μμ »
Ξερει καποιος ποση διαρκεια εχει η διδακτικη ωρα στα ιεκ?35 λεπτο ή 40 λεπτο?

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10268 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 08:14:37 μμ »
35λεπτο σιγουρα οχι. 45-50λεπτα ειναι η διδακτικη ωρα. Στο ιεκ που δουλευα μαλιστα, γινονταν 2ωρο μαθημα και μετα διαλειμμα.

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10269 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 09:17:51 μμ »
Και ΔΕΝ χτυπάει το τηλέφωνο..... ;D ;D ;D
Η ανυσηχια, προβληματισμοί κτλ επαληθεύτηκαν. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.  Στον δικό μου τουλάχιστον ενοποιημένο πλέον και τεράστιο κλάδο του ΠΕ80. Στην ειδικότητα μου (τουριστικά) οι ώρες μειώθηκαν σε 4 τουλάχιστον συναδέλφους που βρέθηκα σήμερα + τον γράφοντα βεβαίως βεβαίως. Σε σχέση με τα προηγούμενα εξάμηνα. Αντίθετα τα τμήματα αυτής της ειδικότητας, στον τόπο μου  ΔΕΝ μειώθηκαν, ενώ  προστέθηκε 1. Και φυσικά αναρωτιόμαστε... Που πήγαν αυτές οι ώρες;  Φυσικά αποδείξεις δεν υπάρχουν απλά ενδείξεις. Σύντομα όμως θα πέσει φως. Όταν αναρτηθούν τα προγράμματα στα εκάστοτε ΙΕΚ με τους εκπαιδευτες. Προσωπικά δεν ελπίζω σε αναθέσεις τις επόμενες ημέρες, αν υπάρχει κάτι κενό θα ειναι ότι έχει ξεμείνει(δύσκολα μαθήματα, παραιτήσεις κτλ.) Επιπλέον προβλέπω πολλές εντάσεις μεταξύ εκπαιδευτών αν επαληθευτώ (όπου φτωχια γκρίνια). Ιδίως για συναδέλφους που απασχολούνται αποκλειστικά σε ΙΕΚ, πως να το κάνουμε πχ το 12 από το 16 ή 18 ή 20 πονάει....! Για τους μισθωτούς που έπαιρναν και ένα 8ωρο- 10ωρο τι να κάνουμε θα κόψουμε το παντεσπάνι!!!!! Ψωμι με βούτυρο και ζάχαρη όπως παλιά....Ή στέβια για τους διαβητικούς ή της σιλουέτας φαν.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10270 στις: Οκτώβριος 17, 2018, 11:49:57 μμ »
Και ΔΕΝ χτυπάει το τηλέφωνο..... ;D ;D ;D
Η ανυσηχια, προβληματισμοί κτλ επαληθεύτηκαν. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.  Στον δικό μου τουλάχιστον ενοποιημένο πλέον και τεράστιο κλάδο του ΠΕ80. Στην ειδικότητα μου (τουριστικά) οι ώρες μειώθηκαν σε 4 τουλάχιστον συναδέλφους που βρέθηκα σήμερα + τον γράφοντα βεβαίως βεβαίως. Σε σχέση με τα προηγούμενα εξάμηνα. Αντίθετα τα τμήματα αυτής της ειδικότητας, στον τόπο μου  ΔΕΝ μειώθηκαν, ενώ  προστέθηκε 1. Και φυσικά αναρωτιόμαστε... Που πήγαν αυτές οι ώρες;  Φυσικά αποδείξεις δεν υπάρχουν απλά ενδείξεις. Σύντομα όμως θα πέσει φως. Όταν αναρτηθούν τα προγράμματα στα εκάστοτε ΙΕΚ με τους εκπαιδευτες. Προσωπικά δεν ελπίζω σε αναθέσεις τις επόμενες ημέρες, αν υπάρχει κάτι κενό θα ειναι ότι έχει ξεμείνει(δύσκολα μαθήματα, παραιτήσεις κτλ.) Επιπλέον προβλέπω πολλές εντάσεις μεταξύ εκπαιδευτών αν επαληθευτώ (όπου φτωχια γκρίνια). Ιδίως για συναδέλφους που απασχολούνται αποκλειστικά σε ΙΕΚ, πως να το κάνουμε πχ το 12 από το 16 ή 18 ή 20 πονάει....! Για τους μισθωτούς που έπαιρναν και ένα 8ωρο- 10ωρο τι να κάνουμε θα κόψουμε το παντεσπάνι!!!!! Ψωμι με βούτυρο και ζάχαρη όπως παλιά....Ή στέβια για τους διαβητικούς ή της σιλουέτας φαν.

Αγαπητέ συνάδελφε, χωρίς να διαφωνώ πλήρως με όσα γράφεις, θα σου πω ότι πριν τον ενοποιημένο πίνακα ΠΕ80, εμείς οι ΠΕ 18.35 δεν μπορούσαμε να πάρουμε κανένα οικονομικό μη τουριστικό μάθημα, πχ οικονομική, στατιστική κα. Αντιθέτως οι Οικονομολόγοι δίδασκαν και διδάσκουν τα πάντα, μέχρι και Οργάνωση Εστιατορίου. Αν το ΔΙΕΚ που εργαζόσουν δεν έβαζε κανένα τουριστικό τμήμα δεν θα σε παίρνανε, ενώ τώρα θα σε πάρουν ανάλογα την κατάταξη σου στον ενιαίο πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10271 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 12:57:06 πμ »
Ποσο ειναι η ωρα στα ιεκ?ειναι αναλογα με το αν εισαι πιστοποιημενος εοππεπ ή οχι?

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10272 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 12:58:20 πμ »
Παντως σε μερικα ιεκ δεν ακολουθουν την σειρα του ενοποιημενου πινακα αλλα δινουν τις αναθεσεις αναλογα με την ειδικοτητα... οτι συμφερει τον καθε διευθυντη! Γιατι δεν υπαρχει μια σαφης οδηγια για τις αναθεσεις που να ισχυει σε ολα τα ιεκ;

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10273 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 01:56:25 πμ »
Παντως σε μερικα ιεκ δεν ακολουθουν την σειρα του ενοποιημενου πινακα αλλα δινουν τις αναθεσεις αναλογα με την ειδικοτητα... οτι συμφερει τον καθε διευθυντη! Γιατι δεν υπαρχει μια σαφης οδηγια για τις αναθεσεις που να ισχυει σε ολα τα ιεκ;
Σαφείς Οδηγίες Υπάρχουν , τουλάχιστο "μαθηματικές".

Ι. Η Λίστα Μοριοδότησης (έστω και Εάν από τον Οριστικό Πίνακα υπάρχουν δικαιολογημένα Παράπονα Πολλών Συναδέλφων...).

ΙΙ. Το "προσοντολόγιο" , ανά Ειδικότητα και Συγκεκριμένο Διαδακτικό Αντικείμενο (Μάθημα).

Αφτά , ακολουθούν πια ...  με θρησκεφτική σχεδόν εβλάβεια , οι περισσότερες Διευθύνσεις , καθώς ΔΕΝ θέλουν να βάλουν τον κεφάλι τους στον τορβά με Ενστάσεις Εναντίον τους...

Παρατηρήσεις:

Μια αλήθεια είναι ότι , τουλάχιστο στα "Κεντρικά" Δ.ι.ε.κ.  (Εννοώ των Πολύ Μεγάλων Πόλεων ... και κατά βάση στα "Μεγάλα" , Πολλών Ειδικοτήτων, αλλά και σε πολλά Μικρότερα..) Φθίνει Δραστικά το παλαιό Πελατειακό Καθεστώς , το οποίο μια χαρά και πολλές τρομάρες Επικρατούσε , ως Σίγουρα το 2013-14 και , πιο λίγο στη συνέχεια....  Υπάρχουν Συνάδελφοι , που παρότι χαρακτηρίστηκαν "εμμονικοί" ή "γραφικοί" έδωσαν ΣΚΛΗΡΕΣ Μάχες....  Έστω κι αν στα "γενικά ντου" Ενστάσεων , πήρε η μπάλλα και Αδίκησε , άλλους Αξιους Εκπαιδευτές ,. διότι άλλοι Νομιμοφανώς ... πάλι τα κατάφεραν κι άλλοι νομιμοφανώς έχασαν αναθέσεις.

Μια άλλη αλήθεια είναι ότι μπόλικα προσοντολόγια πάσχουν από Συντεχνιασμό... Επιβάλλουν "δικά μας" Κριτήρια....
Το λέω , μετά λόγου Γνώσης!...  Στην Ειδικότητά μου , ήμουν από αυτούς που πέρσι , άνοιξη -ντάλα θέρος έριξαν την περισσότερη Δουλειά στην Ομάδα Αναμόρφωσης Οδηγού Σπουδών , Τραπεζών Θεμάτων και ... βεβαίως - βεβαίως αναρρύθμισης (Κάκιστου , ως τότε και άσχετου...) "Προσοντολόγιου".

Εκεί που ΝΑΙ , έπρεπε ... μα Επιτέλους να Αναγνωριστεί το Πτυχίο Μας  + επιπλέον Μεταπτυχιακά , Διδακτορικά.... γιατί να το κρύψομεν άλλωστε;;.... Αγνοημένο , παντελώς, Τμημάτων Επικοινωνίας & Μ.Μ.Ε. , Δημοσιογραφίας κλπ.  ΕΚΠΑ , Παντείου & ΑΠΘ , επικράτησε μια δραστική .... μα τεράστια πλειοψηφία .... Όλα (με σχεδόν μηδενικές Εξαιρέσεις) τα Μαθήματα , στα Δικά μας Πτυχία....

Λες και Συνάδελφος ο οποίος έχει διαφορετικό Πτυχίο , μα στη συνέχεια Μεταπτυχιακό στο Αντικείμενο και είν' Υποψήφιος Διδάκτορας Επικοινωνίας - Δημοσιογραφίας ...  ΣΥΝ 10- 20 - 30 χρόνια  Ρεπόρτερ , Διευθυντής Μ.Μ.Ε. ,  Πρόεδρος Κλαδικών Ενώσεων  κλπ... Είν' Απλός "εμπειροτεχνίτης" , που έτσι θα "μοριοδοτηθεί" .... Χμμ.... ΓΕΛΟΙΟ;;....  Συνέβη και Συμβαίνει!....

Απλά Μειοψήφισα..... 

Όπως (παρεμπιπτόντως) και σε αρκετά ζητήματα του Οδηγού Σπουδών ,  λέγοντας... μα ΠΟΙΟΣ;;... Ο αναρχοκομμουνιστής , ότι η Επιστήμη ΔΕΝ Δημοκρατική!...  ΑΝ στο Ερώτημα "Είναι η Γη Στρογγυλή , περιστρέφεται και κάνει οβάλ γύρω από τον ήλιο;..." ΒΓΕΙ Δημοκρατικά ψηφοφορία ότι η ΓΗ είν' επίπεδη και ο Ήλιος και η Σελήνη μας κάνουν φωτορρυθμικά , ΟΚ είν' μια Δημοκρατική απόφαση , αλλά το Σύμπαν θα εξακολουθεί να δρα ερήμην των "αποφάσεών" μας...

Πάει , ώστε κι αφτό....

Ηθικόν Δίδαγμα:

Με βάση τα πρώτα που είπα , Ναι!.. Φθίνει δραστικά , τουλάχιστο τα τελεφταία 3-4 χρόνια το Πελατειακό. 

Φθίνει , λέω.. ΟΧΙ ότι Εξαλείφθηκε.

Όμως , Όπως περίπου και οι Πανελλαδικές , το Σύστημα , μπορεί να τείνει προς το Αδιάβλητο (Εφόσον το ακολουθούν οι Διεφθύνσεις...) ΔΕΝ σημαίνει , πάντως , ότι είναι Αξιοκρατικό και Δίκαιο... 


ΔΕΝ σημαίνει ότι ο Τρίτος (μιλάω επί Μούρης μου , προκειμένου να ΜΗΝ ανακατέβω άλλα..) στη Λίστα Ειδικότητας και Πλήρης στο "προσοντολόγιο" , ότι είμ' ο πλέον κατάλληλος να Διδάξω .. μα κάθε Μάθημα...  Ξέρω ότι ...ΟΚ , τυπικά και Ακαδημαϊκά και Εργασιακά , "κάτι" μπορώ να Δώσω Παντού....
 
Έλα όμως ότι σε Ορισμένα το ΕΧΩ γ%%$τηνα , σε άλλα αμμ... ΠΟΛΥ Χαμηλότερα "μοριοδοτικά" κι ενδεχομένως  εκτός "προσοντολογίου" ΕΙΝ' Καταλληλότατοι!...

Δηλαδή άμα ΔΕΝ πάρω "όλες" τις ΩΡΕΣ , μα σε Ορισμένα μαθήματα Διδάξουν οι Πρέποντες ... ωωω... θασ μου πέσει ο κ%%$$#λος;;;... Σιγά ΜΗΝ!.....

Εκπαίδευση - Κατάρτιση κάνουμε!....

Αφτά..

.................

Άσχετο (;....)


Πολλά Δ.ι.ε.κ. Φαίνεται πως ΔΕΝ θα Ξεκινήσουν Καν Παρασκεβή.... παν ... ψιλοφέεετααααααα... για Επόμενη Βδομάδα... 

Στο Αθηνιστάν , ευρύτερη .. χε!... τέως Διέφθυνση Αττικοβοιωτίας , υφίστανται άπειρες ειδικότητες στις οποίες ΔΕΝ έχουν καν ξεκινήσει , από μπόλικες Διεφθύνσεις τηλέφωνα και μέηλς.... 

Χμμ.. άλλο ζόρι κι αφτό... σύνηθες...

Μα και το λουτρό σου να θες να λάβεις , πρέπει το νεράκιον να τρέχει σε χαμηλά ντεσιμπέλ και να είσαι απίκος ... μπας και "έχετε κλήση στο κινητό σας"...


Και αφτά,

Θ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2018, 07:57:46 πμ από Stelios »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10274 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 02:12:22 πμ »
Άλλο , σημαντικό , πλην όμως ΘΕΜΑ ...

(αφορά Και τα Δημόσια , μα και τα Ιδιωτικά Ι.Ε.Κ.)

Βγήκε πριν Ελάχιστες ώρες το Πρόγραμμα Εξετάσεων Πιστοποίησης του Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.  , για τους Αποφοίτους μας ... είτε με τα παλαιά , είτε με τα νέα προγράμματα Σπουδών σε (αντίστοιχες) Τράπεζες Θεμάτων.

Λιγκάκιον:

http://www.eoppep.gr/index.php/el/announcements/1205-exet_iek_2018_programma_theor

Προσωπικά θα πρότεινα σε Κάθε Συνάδελφο (και ξέρω ότι Ορισμένοι ήδη το κάνουμε..) , να στείλουν ... άντε με δόσεις Μέηλ σε Ήδη Αποφοίτους Μας κάποια υλικά απαντήσεων στα Πεδία που Έχουν - με Διδάξει.... 


Φυσικά- Φυσικότατα ... ΟΥΔΕΙΣ μας "υποχρεώνει"... 

ΠΟΤΕ ΔΕΝ θα πληρωθούμε γι' αφτό... παρά μόνο ΗΘΙΚΑ!.... (Τό' χω νοιώσει.... Τό' χω ΧΑΡΕΙ!...).

................

Α!...

ΚΑΙ καθώς τη Δική ΣΑΣ - ΔΙΚΗ ΜΑΣ Δουλειά Επιστημονικού , Δασκάλων Υλικού Απαντήσεων , μπορεί να την πάρει και Εμπορεφτεί ο κάθε τρίτος Χλιμίτζουρας (ΝΑΙ... δεν "ΚΑΚΗ" η λέξη..) και να την ξεπουλήσει με κέρδος για πάρτη του ....  (Ιδιωτικά ι.ε.κ. , κλέπτες "Συνάδελφοι"...)

... Στέλνουμε στα παιδιά μας το Υλικό ως PDF , με υδατογράφημα του Ονόματός μας και Υποσημείωση σε κάθε σελίδα προστασίας Συγγραφικών - Πνευματικών Δικαιωμάτων...

Χμμ...

Και Αφτά , λοιπόν!

Θ._
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 18, 2018, 07:58:24 πμ από Stelios »
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10275 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 06:58:50 πμ »
Αγαπητέ συνάδελφε, χωρίς να διαφωνώ πλήρως με όσα γράφεις, θα σου πω ότι πριν τον ενοποιημένο πίνακα ΠΕ80, εμείς οι ΠΕ 18.35 δεν μπορούσαμε να πάρουμε κανένα οικονομικό μη τουριστικό μάθημα, πχ οικονομική, στατιστική κα. Αντιθέτως οι Οικονομολόγοι δίδασκαν και διδάσκουν τα πάντα, μέχρι και Οργάνωση Εστιατορίου. Αν το ΔΙΕΚ που εργαζόσουν δεν έβαζε κανένα τουριστικό τμήμα δεν θα σε παίρνανε, ενώ τώρα θα σε πάρουν ανάλογα την κατάταξη σου στον ενιαίο πίνακα.

Προς το παρόν κανένας  του τουριστικού κλάδου ΔΕΝ πήρε μάθημα μη τουριστικό σε 6 διαφορετικά ΙΕΚ. Αντίθετα σε 5 διαφορετικά άτομα οι ώρες μας μειώθηκαν σε όλους. Και αυτό ειναι πλέον γεγονοσ. Εννοείται ότι είμαι υπέρμαχος της ανάθεσης σε όποιον πληροί τα κατάλληλα κριτήρια κατάρτισης κτλ στο εκάστοτε μάθημα. Ωστόσο φαινόμενα του να ζητεί ο οποιοσδήποτε πχ οικονομολογοσ λογισμικό για ξενοδοχειακές επιχειρήσεις για να διδάξει το μάθημα εφαρμογές Η-Υ μάλλον με προσπερνάει. Αίσθηση μου ειναι ότι έγινε μοίρασμα των ωρών σε πολλούς, τουλάχιστον σε εμάς. Δεν ξέρω εάν αυτό ειναι αντικειμενικό. Κλείνω προς το όχι. Θα φανεί ....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159803
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 464
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.