*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655670 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10276 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 09:27:14 πμ »
Μπράβο που συμμορφώθηκαν στα κεντρικά, στα περιφερειακά συνεχίζουν να κάνουν ό, τι θέλουν.
Η ποσόστωση δεν ισχύει και άρα οι αξιολογικοί πίνακες δεν έχουν κανένα νόημα.
Όσο για τις ειδικότητες με κοινές αναθέσεις, το πιο σωστό θα ήταν να μετρούν κι εκεί τα μόρια σαν να ήταν ένας. ή ακόμη και να συμπτυχθούν οι πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:33 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10277 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 11:38:19 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι εμείς του "κέντρου" (εννοώ οι των Αθηνών και υποθέτω και Θεσσαλονίκης) είμαστε και λίγο τυχεροί. Ένας που είναι ψηλά στους πίνακες, εννοώ σε "εκλόγιμη" θέση, μπορεί άνετα να συμπληρώσει 15-20 ώρες εβδομαδιαίως (εντάξει σε 3-4 διαφορετικά ΔΙΕΚ συνήθως και αν δεν συγκρούονται οι ώρες μεταξύ τους, θέλει και λίγη τύχη). Υπό αυτή την έννοια, κι επειδή τα ΙΕΚ είναι πολλά, οι θέσεις αρκετές περισσότερες, δεν χρειάζεται και τόσο πελατειακό σύστημα. Σε μικρότερες πόλεις, που πολλοί γνωρίζονται μεταξύ τους, και κονταροχτυπιούνται για μερικές ώρες, νομίζω ότι εκεί ίσως είναι χειρότερα τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος Mitsoumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10278 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 01:07:54 μμ »
Και ΔΕΝ χτυπάει το τηλέφωνο..... ;D ;D ;D
Η ανυσηχια, προβληματισμοί κτλ επαληθεύτηκαν. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.  Στον δικό μου τουλάχιστον ενοποιημένο πλέον και τεράστιο κλάδο του ΠΕ80. Στην ειδικότητα μου (τουριστικά) οι ώρες μειώθηκαν σε 4 τουλάχιστον συναδέλφους που βρέθηκα σήμερα + τον γράφοντα βεβαίως βεβαίως. Σε σχέση με τα προηγούμενα εξάμηνα. Αντίθετα τα τμήματα αυτής της ειδικότητας, στον τόπο μου  ΔΕΝ μειώθηκαν, ενώ  προστέθηκε 1. Και φυσικά αναρωτιόμαστε... Που πήγαν αυτές οι ώρες;  Φυσικά αποδείξεις δεν υπάρχουν απλά ενδείξεις. Σύντομα όμως θα πέσει φως. Όταν αναρτηθούν τα προγράμματα στα εκάστοτε ΙΕΚ με τους εκπαιδευτες. Προσωπικά δεν ελπίζω σε αναθέσεις τις επόμενες ημέρες, αν υπάρχει κάτι κενό θα ειναι ότι έχει ξεμείνει(δύσκολα μαθήματα, παραιτήσεις κτλ.) Επιπλέον προβλέπω πολλές εντάσεις μεταξύ εκπαιδευτών αν επαληθευτώ (όπου φτωχια γκρίνια). Ιδίως για συναδέλφους που απασχολούνται αποκλειστικά σε ΙΕΚ, πως να το κάνουμε πχ το 12 από το 16 ή 18 ή 20 πονάει....! Για τους μισθωτούς που έπαιρναν και ένα 8ωρο- 10ωρο τι να κάνουμε θα κόψουμε το παντεσπάνι!!!!! Ψωμι με βούτυρο και ζάχαρη όπως παλιά....Ή στέβια για τους διαβητικούς ή της σιλουέτας φαν.

Oυτε και το δικο μου τηλεφωνο χτυπησε!! Θεωρειτε οτι πρεπει να παρω τηλεφωνο στο ΔΙΕΚ να μαθω αν με θελουν ή να περιμενω μηπως φιλοτιμηθουν να με ενημερωσουν εκεινοι;;

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10279 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 01:32:01 μμ »
Oυτε και το δικο μου τηλεφωνο χτυπησε!! Θεωρειτε οτι πρεπει να παρω τηλεφωνο στο ΔΙΕΚ να μαθω αν με θελουν ή να περιμενω μηπως φιλοτιμηθουν να με ενημερωσουν εκεινοι;;
Να σε παρουν τηλεφωνο να σε ενημερωσουν;;; :D ;D ;D
Αν πιστευεις πως αδικηθηκες και πηραν ατομο με λιγοτερα μορια απο σενα, παρε τους τηλ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:16:33 »

Αποσυνδεδεμένος Mitsoumpa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10280 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 01:56:14 μμ »
Να σε παρουν τηλεφωνο να σε ενημερωσουν;;; :D ;D ;D
Αν πιστευεις πως αδικηθηκες και πηραν ατομο με λιγοτερα μορια απο σενα, παρε τους τηλ.

Ημουν τελευταια στη λιστα και πιο πανω ηταν 6 ατομα με περισσοτερα μορια. Να φανταστω οτι συνεβη το προφανες?!

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10281 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 10:32:49 μμ »
Και στα κεντρικά δε ξέρουν τι τους γίνεται. Με παίρνουν από ένα ιεκ για ώρες κ τους λέω δε θέλω να αναλάβω γιατί περιμένω από κοντινοτερο(μου ζήτησαν το λόγο) κ μ απαντάνε τότε γιατί το βάλατε 3η επιλογή; κ τους λέω δεν βάζουμε εμείς επιλογή, αλλά το σύστημα μας κατατάσσει με κάποια σειρά αναλόγως δηλώσεων κ μοριων, εμείς τσεκάρουμε απλά κουτάκια αλφαβητικά. Τους φάνηκε σαν να το άκουγαν πρώτη φορά. Ένα άλλο ιεκ με πήρε να μου δώσει πρακτική άσκηση κ τους λέω εργάζομαι το πρωί κ μ λένε είναι απόγευμα. Τους λέω ότι η πρώτη συνάντηση είναι απόγευμα κ μετά είναι πρωί η παρακολούθηση των σπουδαστών σε χώρους εργασίας. επέμεναν κ τους εξήγησα ότι είμαι χρόνια στην ειδικότητα η πρακτική δεν γίνεται στην τάξη. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε γίνεται η διανομή των ωρών από τα κεντρικά του ινεδιβιμ κ οι δηλώσεις να γίνονται ανά περιφέρειες όπως κ στη δευτεροβάθμια., αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται σε κάθε ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10282 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 11:17:49 μμ »
Και στα κεντρικά δε ξέρουν τι τους γίνεται. Με παίρνουν από ένα ιεκ για ώρες κ τους λέω δε θέλω να αναλάβω γιατί περιμένω από κοντινοτερο(μου ζήτησαν το λόγο) κ μ απαντάνε τότε γιατί το βάλατε 3η επιλογή; κ τους λέω δεν βάζουμε εμείς επιλογή, αλλά το σύστημα μας κατατάσσει με κάποια σειρά αναλόγως δηλώσεων κ μοριων, εμείς τσεκάρουμε απλά κουτάκια αλφαβητικά. Τους φάνηκε σαν να το άκουγαν πρώτη φορά. Ένα άλλο ιεκ με πήρε να μου δώσει πρακτική άσκηση κ τους λέω εργάζομαι το πρωί κ μ λένε είναι απόγευμα. Τους λέω ότι η πρώτη συνάντηση είναι απόγευμα κ μετά είναι πρωί η παρακολούθηση των σπουδαστών σε χώρους εργασίας. επέμεναν κ τους εξήγησα ότι είμαι χρόνια στην ειδικότητα η πρακτική δεν γίνεται στην τάξη. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε γίνεται η διανομή των ωρών από τα κεντρικά του ινεδιβιμ κ οι δηλώσεις να γίνονται ανά περιφέρειες όπως κ στη δευτεροβάθμια., αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται σε κάθε ιεκ.

Με όλο το σεβασμό. Είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι αδικήθηκες όταν από τα γραφόμενά σου, έριξες άκυρο σε 2 ΙΕΚ που σε πήραν για να σου δώσουν ώρες; Εδώ κάποιοι παρακαλούν για 1-2 ώρες χωρίς να τους έχει πάρει κανείς. Πραγματικά αν πχ έκανες ένσταση που δεν σε πήρε το κοντινότερο ΙΕΚ τι θα κέρδιζες; Αφού δεν θέλεις να πας πιο μακριά γιατί τα έβαλες και αυτά τα ΙΕΚ; Παιδιά χάνουμε το μέτρο, δεν γίνεται δυστυχώς να μας πάρουν όλους, να πάμε εκεί που θέλουμε και κυρίως να πάρουμε τις ώρες που θέλουμε...Έχετε φαγωθεί με το σύστημα επιλογής των ΙΕΚ και δεν αναφέρετε κουβέντα (στο ανάλογο θέμα) για το επαίσχυντο σύστημα της Επετηρίδας στη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση...

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10283 στις: Οκτώβριος 18, 2018, 11:59:34 μμ »


Και στα κεντρικά δε ξέρουν τι τους γίνεται. Με παίρνουν από ένα ιεκ για ώρες κ τους λέω δε θέλω να αναλάβω γιατί περιμένω από κοντινοτερο(μου ζήτησαν το λόγο) κ μ απαντάνε τότε γιατί το βάλατε 3η επιλογή; κ τους λέω δεν βάζουμε εμείς επιλογή, αλλά το σύστημα μας κατατάσσει με κάποια σειρά αναλόγως δηλώσεων κ μοριων, εμείς τσεκάρουμε απλά κουτάκια αλφαβητικά. Τους φάνηκε σαν να το άκουγαν πρώτη φορά. Ένα άλλο ιεκ με πήρε να μου δώσει πρακτική άσκηση κ τους λέω εργάζομαι το πρωί κ μ λένε είναι απόγευμα. Τους λέω ότι η πρώτη συνάντηση είναι απόγευμα κ μετά είναι πρωί η παρακολούθηση των σπουδαστών σε χώρους εργασίας. επέμεναν κ τους εξήγησα ότι είμαι χρόνια στην ειδικότητα η πρακτική δεν γίνεται στην τάξη. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε γίνεται η διανομή των ωρών από τα κεντρικά του ινεδιβιμ κ οι δηλώσεις να γίνονται ανά περιφέρειες όπως κ στη δευτεροβάθμια., αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται σε κάθε ιεκ.

Συνάδελφε irisiris Γεια Χαρά!..


... Με πολλές επιφυλάξεις , ως προς την Αφτοματοποιημένη λειτουργία (;;....) Κεντρικής Ανάθεσης  , από κάποιο "Λογισμικό"...


Τωόντι , μια (μεγάλη) Αλήθεια είναι ότι σε Πολλά Δ.ι.ε.κ. (ΚΑΙ «κεντρικά» , εάν Εννοείς εβρύτερης Αθήνας – Αττικοβοιωτίας  .. χε!... χρησιμοποιώ τον «αρχαίο» όρο…)

…Με την ριζική «αναδόμηση» Διευθύνσεων , Ορισμένες Νεοεγκατεστημένες Είναι στην Προσαρμογή…  «στου Κασσίδη το κεφάλι» μαθαίνουν και προχωράνε…. Τώρα ότι οι Πλείονες Εξ’ Ημών μια χαρά κεφάλια , κάθε άλλο παρά «κασσίδικα» η (… μπρρρ…. «Κασσιδιάρικα» .. μπλιαχς… ) έχουμε … άμ, πάνω μας κουρέβουν , οπότε στο επόμενο κάτι θα έχουν μάθει.

•   Προσωπικά , σε ένα Κεντρικότατο Δ.ι.ε.κ. Αθηνιστάν , από το οποίο πέρασα πριν δυο βδομάδες , με το , καλό νομίζω , συνήθειο μου , να τους πω- «Προσωρινά Είμ’ Πολύ Ψηλά στη Μοριοδότηση…. Σας καταθέτω ένα σημείωμα με τα Ποια Μαθήματα Εκτιμώ ότι είμαι Καταλληλότερος Εκπαιδευτής , εφόσον και τα άλλα τα Ξέρω Επιστημονικά και Εργασιακά , ΠΛΗΝ ΔΕΝ θα ήμουν ο Καλύτερος – Υπάρχουν Εκεί Αξιότεροι Συνάδελφοι…» , με κράτησαν Διευθυντής και Υποδιευθυντής , ως ΟΚ , Γνώστη της Ειδικότητας και Διδάσκοντα προηγούμενες χρονιές εκεί , προκειμένου να τους λύσω απορίες , να βρούνε μπούσουλα σε Αντικείμενο το οποίο μάλλον ΔΕΝ είχαν προηγουμένως ως Διευθυντές , να μάθουν για τα Εργαστηριακά, να πληροφορηθούν για προηγούμενες Διαχειρήσεις Κρίσεων .. κάποιες από τις οποίες θα ξαναβρούν μπροστά τους , με Ρώτησαν Ποιοι άλλοι Συνάδελφοι θα μπορούσαν να τους προσδώσουν περαιτέρω Αντίληψη….  ΟΚ, αφτή την άγνοια , που ΔΕΝ ήθελε να προχωρήσει στα τυφλά , αλλά να λάβει Γνώση , την Εκτίμησα!...


•   Ώστε , Διόλου «ενοχλούμαι» ότι η συγκεκριμένη Διεύθυνση ΔΕΝ έχει ξεκινήσει , ακόμα, αναθέσεις στο Δικό «μου» πεδίο…..  Αγάλια- Αγάλια και όχι Φέεετααααα  (εν προκειμένω..).

Τα παραπάνω ως Σχόλιο και Εμπειρία στο , σοβαρότατο, Κεντρικό σου Νόημα.

………

Απτην άλλη:

Οι «Υψηλομοριούχοι» , καλούμαστε Πρώτοι , από παντού … είτε Έμπειρων , είτε Άπειρων (χωρίς εμπειρία) Διεφθύνσεων , για ώρες…

Μάλιστα κάποιες  Διεφθύνσεις , προτρέχουν να ΚΛΕΙΣΟΥΝ τις αναθέσεις - ,προγράμματά τους με τους πάνω – πάνω στη λίστα , να προλάβουν , ώστε οι άλλες Διεφθύνσεις , άλλων Δ.ι.ε.κ. να διαχειριστούν την «καφτή πατάτα» των -και καλά- «πιο κάτω» στη Λίστα και όλες τις πιθανές Ενστάσεις…. 

•   Εδώ , με Συναδελφικό , έναντι στους άλλους Εκπαιδευτές του Κλάδου…. Αμμμ… ΤΙ κάνεις;;….  Ε;;… Ε;;;…

Προσωπικά , έχω βρει ένα Πεδίο Συνεννόησης , το οποίο κάπως λειτουργεί, συμπεριλαμβανομένων και «χαμηλά» στη Μοριοδότηση… ΠΛΗΝ Άξιων Επιστημόνων – Εκπαιδευτών , να Μοιράζονται στους Κατάλληλους Ώρες….  Χαίρω πολύ!... Κι αν ΔΕΝ πάρει η Μούρη μου τις 20 / βδομάδα , αλλά 16-18  … ώωω Τι «έχασα!..».

•   Οπότε , προκειμένου για το απόλυτο Δικό σου Ερώτημα:

Σου προσφέρουν ώρες (ΔΕΝ λέω για τις Εργαστηριακές , στις οποίες Δήλωσες Ξεκάθαρα , διότι ξέρεις , όσα πασχίζει να μάθει η Διέφθυνση…).

Για τις άλλες , υποστηρίζω εγώ τώρα , Αρχικά ΔΕΝ τις αρνείσαι … εν αναμονή ανάθεσης από πιο Κοντινό σου ή τεσπά Γουστάρεις Δ.ι.ε.κ.
Όταν έρχεται η ανάθεση από εκεί που θες , απλά αποδέχεσαι και Επικοινωνείς με τους Προηγούμενους Επισημοποιώντας ότι Παραιτείσαι!... Κάποιοι (αρχικά) κομμένοι Συνάδελφοι , επιτέλους Εκεί , λαμβάνουν τις Ώρες , αντί Εσού!... Τόσο απλά!...

…. 
Το έχω μα Ντιπ άμεσο , σε ανάθεση Δ.ι.ε.κ.  Ειδικότητάς μου….  Συνέβη να είν’ το πρώτο που με κάλεσε… Μα εί δυνατόν να μου έδινε 10 – 15 ώρες!.....

Δέχτηκα Δυο Μαθήματα. Τα «Έχω» Εκπαιδεφτικά και τα Δύο … Ξέρω όμως ότι ΕΙΔΙΚΑ στο Δεύτερο , Υπάρχει Αγαπητός Συνάδελφος…. Μα ο Πλέον Ειδικός σ’ όλη τη Χώρα , πέραν κατάταξης σε από τους Πίνακες Ινεδιβιμ να το Διδάξει…..

•   Το κρατώ , ώσπου να Λήξουν οι αναθέσεις στη Μούρη μου…. Κι ας ΜΗΝ πάνε 20ωρο , Ώστε να παραιτηθώ (και ΔΕΝ’ καμια χάρη….   Δάσκαλοι Είμεθα…Σκεφτόμαστε τα Τμήματά μας… ) για τον ΠΛΕΟΝ Κατάλληλο!...

Επιμύθιον..

Καμία «Μούρη» και … «Ωωωω…. Τι ‘καλός’» , από πάρτη Μούρη μου… 

Περιγράφω ….. πραγματικά πράματα , Προτείνω Συναδελφικές Λειτουργικότητες και Τρόπους Σκέψης και Χειρισμών… 

Φιλιά,

Α!... Εν Τέλει Αττικοβοιωτία (χε!... που έλεγα πριν …) τα «Μεγάλα» τουλάχιστο Δ.ι.ε.κ. , Πλην Πειραιά , θα ξεκινήσουν σταδιακά Μαθήματα από Δεφτέρα…..

Και Σίγουρα Υπάρχει Μακρύς , ακόμη, Δρόμος Αναθέσεων…

Αφτά,

Θ._
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10284 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 12:03:24 πμ »
Και στα κεντρικά δε ξέρουν τι τους γίνεται. Με παίρνουν από ένα ιεκ για ώρες κ τους λέω δε θέλω να αναλάβω γιατί περιμένω από κοντινοτερο(μου ζήτησαν το λόγο) κ μ απαντάνε τότε γιατί το βάλατε 3η επιλογή; κ τους λέω δεν βάζουμε εμείς επιλογή, αλλά το σύστημα μας κατατάσσει με κάποια σειρά αναλόγως δηλώσεων κ μοριων, εμείς τσεκάρουμε απλά κουτάκια αλφαβητικά. Τους φάνηκε σαν να το άκουγαν πρώτη φορά. Ένα άλλο ιεκ με πήρε να μου δώσει πρακτική άσκηση κ τους λέω εργάζομαι το πρωί κ μ λένε είναι απόγευμα. Τους λέω ότι η πρώτη συνάντηση είναι απόγευμα κ μετά είναι πρωί η παρακολούθηση των σπουδαστών σε χώρους εργασίας. επέμεναν κ τους εξήγησα ότι είμαι χρόνια στην ειδικότητα η πρακτική δεν γίνεται στην τάξη. Δεν καταλαβαίνω γιατί δε γίνεται η διανομή των ωρών από τα κεντρικά του ινεδιβιμ κ οι δηλώσεις να γίνονται ανά περιφέρειες όπως κ στη δευτεροβάθμια., αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται σε κάθε ιεκ.

Όταν, επιτέλους, εφαρμοστεί η σχετική διάταξη του ν. 4445/16 θα ισχύει αυτό που λες. Άντε να δούμε πότε!

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10285 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 11:19:29 πμ »
Για να γίνει η ανάθεση των ωρών κεντρικά θα πρέπει αφενός να δηλώνουμε ΙΕΚ με σειρά προτίμησης αλλά και προτιμώμενα μαθήματα ή ακόμα και ειδικότητες, αλλιώς θα κλάψουν μανούλες! Και το λέω αυτό διότι ένας πχ ΠΕ80 καλείται να διδάξει λογιστική και φοροτεχνικά, στατιστική, μαθηματικά, πάσης φύσεως μάρκετινγκ, logistics, τουριστικά, επαγγελματική - συμπεριφορά, νομοθεσία... Σας διαβεβαιώ ότι είναι αδύνατον κάποιος να τα κατέχει εξίσου καλά όλα αυτά. Προσωπικά έχω αρνηθεί μαθήματα επειδή δε θεωρώ ότι μπορώ να τα διδάξω επαρκώς. Αυτοί είναι και οι βασικοί λόγοι που με κάνουν να έχω ζωηρές επιφυλάξεις στην κεντρική ανάθεση μαθημάτων.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10286 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 04:56:41 μμ »
οταν παλια καναμε έντυπες  αιτησεις στα ΙΕΚ, δηλωνες ειδικοτητες και μαθηματα που μπορεις να διδάξεις μεχρι κάποιον αριθμό , ομως σχεδον ποτε δεν τα κοιτούσαν οι υπευθυνοι αναθέσεων αυτά για τις αναθέσεις. Μια και μοναδική φορά που εγινε ηλεκτρονικά αυτό υπήρχε οριο επιλογής μαθημάτων, αλλα το προβλημα ήταν επειδη υπήρχε ο περιορισμος στην ηλεκτρονικη επιλογη των μαθηματων, ενα μαθημα αν δεν το ειχες δηλωσει δεν μπορουσες να το πάρεις.
Δεν νομιζω οτι το ινεδιβιμ μπορει να αναλαβει τις αναθέσεις και να εχει καλυτερο αποτελεσμα για εμας.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10287 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 11:50:04 μμ »


Ι. Συμφωνώντας , με τον πάντα Καίριο alfa_vita , συν άλλους Συναδέλφους ....  ΝΑΙ , η "κεντρική" Ανάθεση , από Ινεδιβιμ ή Γου- Γου Δια Βίου κλπ.  θα ήταν απολύτως μαθηματική , άρα άδικη....  Με τον ίδιο τρόπο που Εγώ έχω (σιγά μην...) Εισόδημα 100.000 Εβρά και ο alfa_vita  0 εβρά ... άρα  στατιστικά το μέσο εισόδημά μας είν' 50.000 εβρά....

ΙΙ. Στο ίδιο πεδίο , όσο κι αν ΑΡΓΟΥΝ να προσαρμοστούν ή ... ταχύτατα προσαρμόζονται Φοβικά (μην βάλουν το κεφάλι τους στον τορβά , για Ενστάσεις..) τουλάχιστο οι Διευθύνσεις Αττικοβοιωτίας , Σαλόνικας και Μεγάλων Πόλεων... 

Αργά ή Γρήγορα , θα αναγκαστούν  να καταστούν Δικαιότεροι , παρά τις Τοπικές Επιρροές και εξαναγκασμούς οι Των "Μικρότερων" Πόλεων Διευθυντές Δ.ι.ε.κ.


................

Τουλάχιστο Αττικοβοιωτία (Χε!... μ' αρέσει και επαναλαμβάνω το παληό...) Ευρύτερο Αθηνιστάν τεσπά.... 


.. Πλείστα Δ.ι.ε.κ.  ξεκινάνε ...από Δευτέρα..... με πολλές ειδικότητες να πάνε προς μέσα ή και τέλος ερχόμενης βδομάδες... 

... Όπερ , οι Αναθέσεις , σε Πλείστα Αντικείμενα , κατά πως είχα πει , θα εξακολουθήσουν να Ψάχνουν Συναδέλφους...




ΥΓΟΥ' ...

Χωρίς , κατά δική μου Γνώση , να ΜΗΝ Υπάρχουν  Τρομερές Αδικίες , κατόπιν (ΚΑΙ) Βλαμμένων Ενστάσεων έναντι Συναδέλφων  στον "Οριστικό Πίνακα" , οπότε με "Ιεραρχικές Προσφυγές" , πάλι θα υπάρξουν ανακατατάξεις...


Αφτά, προς ώρας....


Θ._



Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10288 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 09:41:00 πμ »
θα μπορούσε όμως το ινεδιβιμ να ορίζει ώρες διδασκαλίας / καθηγητή. το λογικό και δίκαιο. διαφορετικά, επαναλαμβάνω, δεν έχει αξία και νόημα ο αξιολογικός πίνακας.

Εν μεταξύ, μόλις έμαθα ότι μία συνάδελφός μου, που μια ζωή έχει περισσότερες αναθέσεις από εμένα και είναι χαμηλότερα φυσικά στον πίνακα, έχει πλαστό πτυχίο. Αυτό για να καταλάβετε πώς πάει το θέμα.

και είναι η δεύτερη περίπτωση καθηγητή ΙΕΚ που ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2018, 09:44:22 πμ από jellyfish »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10289 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 10:59:35 πμ »
θα μπορούσε όμως το ινεδιβιμ να ορίζει ώρες διδασκαλίας / καθηγητή. το λογικό και δίκαιο. διαφορετικά, επαναλαμβάνω, δεν έχει αξία και νόημα ο αξιολογικός πίνακας.

Σε ένα ΔΙΕΚ θα μπορούσε να γίνει αυτό και υπάρχει οδηγία από το ΙΝΕΔΙΒΙΜ να γίνεται, δηλαδή οι ώρες διδασκαλίας να δινονται κλιμακωτά, ο πρώτος στη λίστα να παίρνει περισσότερες ώρες από τον δεύτερο κ.ο.κ. Στο σύνολο των ΙΕΚ δε θα μπορούσε να γίνει διότι άλλες ανάγκες έχει το κάθε ΙΕΚ χωριστά, δηλαδή μπορεί το κάθε ΙΕΚ χωριστά να έχει δώσει στον πρώτο περισσότερες ώρες αλλά συνολικά σε όλα τα ΙΕΚ ο δεύτερος να έχει περισσότερες από τον πρώτο. Εξάλλου, ειδικά οι πρώτοι, "κλείνουν" νωρίς ώρες με αποτέλεσμα να απορρίπτουν προτάσεις ΙΕΚ είτε γιατί συνολικά δεν έχουν δικαίωμα να πάρουν επιπλέον ώρες, είτε διότι πέφτει η μία ώρα πάνω στην άλλη. Αναγκαστικά, λοιπόν, περνάει κανείς στον επόμενο (και δε γίνεται ασφαλώς να αλλάζει κάθε φορά το πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε εκπαιδευτή, αν και κάποια ΙΕΚ είναι συνεργάσιμα σε αυτό)...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.