*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668283 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10318 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:15:31 πμ »


•   Χμμμ… κι επεφκαρία , ξαναανοίγει θέμα «απουσιολογίου».

Με Συντεχνιακούς …ΟΚ και καλά «δικούς μας» όρους , μια «απάντηση» είναι…  - «Συνάδελφοι… κράτει στις απουσίες…  εσύ που γεμίζεις απουσιολόγια σήμερα , μάλλον ΔΕΝ δουλεύεις το επόμενο Εξάμηνο , διότι κάτω από 15  Σπουδαστές , τα Εργαστηριακά ΔΕΝ επιτρέπουν 2ο Εκπαιδευτή».

Το προσπερνώ ως πολύ άχαρο…

Τα πραγματικά Ζητήματα:
•   Ποιός είναι ο Λόγος να υπάρχει σε Τμήματα Ενηλίκων , Μεταδευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης το βιβλιαράκιον «απουσιολόγιο»;;.. Ε;…  Κατάρτιση Κάνουμε… ΔΕΝ ΓυμνασιοΛύκειο!....

•   Στα Τμήματά μας … μα Όλων των Ειδικοτήτων , προσέρχονται Εργαζόμενα Παιδιά , Παιδιά που Σπουδάζουν (ΚΑΙ) στην Γ’ βάθμια ή διαβάζουν μαζί για Πανελλαδικές , Διανύουν Τεράστιες Αποστάσεις κλπκλπκλπ.

•   Να αντιληφτώ «παρουσιολόγια» ΜΟΝΟΝ σε εξειδικευμένα Πρακτικά – Εργαστηριακά Μαθήματα , όπως στα Α/ΤΕΙ και γενικότερη Γ’ Βάθμια..

•   Και μια Έμφαση στα Εξής:

1.    Στα Δ.ι.ε.κ.  , προσέρχονται Χιλιάδες Παιδιά , προσμετρούν και δηλώνουν Ειδικότητες…. Για άπειρους διαφορετικούς Λόγους.  ΔΕΝ υφίσταται Τμήμα – Ειδικότητα (πλην ελαχίστων – μεμονωμένων – «πεισμωμένων» ) που να μην έχει Διαρροές!... Προσοχή!... Κάποιες από τις Διαρροές , οι οποίες επικυρώνονται «κομμένες» στα Απουσιολόγια , οφείλονται ΚΑΙ σε Δικές μας Κακές Εκπαιδευτικές Παρουσίες στα Τμήματα ….  Πιο Ξερά;;… Κάποιοι από ΜΑΣ , με τον «τρόπο» μας Διώχνουμε παιδιά… αδειάζουμε Τμήματα….  Το θέμα ΔΕΝ αν «το βρίσκουμε μπροστά μας» σε επόμενα Εξάμηνα , με λιγότερες θέσεις Εργασίας ..ΚΑΙ για ΜΑΣ και για άλλους Συναδέλφους….. Είναι ΕΑΝ Κόβουμε τον Ορίζοντα Έστω και Ενός Παιδιού!...

2.   Είμαστε σε θέση να Αχρηστεύσουμε , Επί της Ουσίας το «απουσιολόγιο»;;;… Να προσέρχονται (μα ΑΣΧΕΤΩΣ της απειλής αυτού..) Ενήλικες Εκπαιδευόμενοι στα Μαθήματά μας , διότι καθιστούμε την κατάρτισή τους Γοητευτική!.... Και όσοι ΔΕΝ την βρίσκουν Γοητευτική , είτε Δουλεύουν , Δεν έχουν χρόνο , Σπουδάζουν , κάνουν άλλα Μαθήματα , να μπορούν μέσα από Γερές Σημειώσεις μας να δίνουν Προόδους και «Τελικές»….  Ε;;…

ΥΓΟΥ’.

Ότι  η «στρατηγική» ΓουΓουΔιαΒίου κλπ… συν «προτάσεις» Διευθυντών Καταδικάζει απ’ αρχής σε μηδενισμό ή απόλυτη Διαρροή Ειδικότητες … Κόβοντας από ΔΩ που Γεωγραφικά θα προσέλκυαν και Προσθέτοντας Εκεί που Γεωγραφικά ΤΙ να μαζέψεις;;…..  ΕΙΝ’ πρόσθετο και καθοριστικό «πραγματάκι» , που με απουσιολόγια ή χωρίς ….   Καταστρέφουν…. ΝΑΙ!..

•   Κουφό (;;;…) …  Ανύπαρκτο , Υποθετικό παράδειγμα…. Διότι στα πραγματικά έχουμε δει πιο σχιζοφρενικά…

•   Σα να επιλέγεις στο Δ.ι.ε.κ. Καρπενησίου Ειδικότητα «σκίππερς Σκαφών Αναψυχής» και στο Δ.ι.ε.κ. Αλίμου Ειδικότητα σχετική με Δασοπονία….
(Η πραγματικότητα είν’ πολύ πιο Γκιλοτίνα , συγκριτικά με το ανύπαρκτο παράδειγμα..).

Αφτά… 

•   Κι ας είμαστε προσεκτικοί , με αυτά τα «καφτά» βιβλιαράκια , που λέγονται «απουσιολόγια» , τα Λατρεύουν οι Νοοτροπίας Β’ βάθμιας Εκπαίδευσης  Διευθύνσεις….  Ταιριάζουν όμως στα Ενήλικα Τμήματά μας;;…

Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10319 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 01:55:15 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.στο εαρινό εξάμηνο οι αναθεσεις στους εκπαιδευτές γίνεται εκ νέου, εννοώ ξεκινούν να καλουν πάλι από την αρχή του πίνακα ή παίρνουν πάλι τους ίδιους εκπαιδευτες; Γτ εγώ προσωπικά αρνήθηκα στο χειμερινό εξάμηνο γιατί εργαζόμουν αλλού, αλλά επειδή λήγει η σύμβαση μου τέλος του χρόνου θέλω να πάρω ώρες ΙΕΚ στο εαρινό.ξερεις κάποιος να με διαφωτίσει;

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10320 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 02:36:56 μμ »
ναι. μπορείς να τους πάρεις και ένα τηλ καλού κακού να τους πεις ότι είσαι διαθέσιμος.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10321 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 08:57:59 μμ »
δεν εχει σχεση αν πηρες ή δεν πήρες ώρες το προηγουμενο εξάμηνο, ειναι υποχρεώμενα τα ιεκ που δήλωσες να σε πάρουν τηλέφωνο ακομη και σταματησες στην μέση του εξαμηνου. αρχιζουν πάλι να καλούν (ή μεσω μαιλ) απο την αρχη της λιστας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:41:48 »

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10322 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 11:34:24 πμ »
Αναφορικά με τα απουσιολόγια και τις απουσίες οι απόψεις διίστανται και μάλιστα πολλές φορές αρκετοί συνάδελφοι ψέγουν αυτούς που κάνουν τα στραβά μάτια και δε βάζουν απουσίες όπως πρέπει.

Το θέμα είναι, όμως, ότι εμείς να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να κρατήσουμε τους εκπαιδευόμενους στην τάξη, η άλλη όψη όμως λέει ότι αν είναι να μην πατούν το πόδι τους κάποιοι και να περνούν τις τάξεις απλά δίνοντας εξετάσεις, μήπως έτσι αδικούνται οι υπόλοιποι που παρακολουθούν με προσωπικό κι επαγγελματικό κόστος; Η άλλη άποψη λέει ότι, αντιθέτως, θα πρέπει να γίνουμε πιο αυστηροί με τις απουσίες, καθώς διαφορετικά υποβαθμίζεται η κατάρτιση, παίρνουν κάποιοι χαμπάρι ότι οι απουσίες είναι για τα μάτια του κόσμου και δεν πατούν ποτέ και όταν κάποιοι λείπουν έχουν απαίτηση οι υπόλοιποι να μην μπαίνουν οι απουσίες. Εξάλλουν οι ενήλικοι καταρτιζόμενοι έρχονται οικοιοθελώς κι έχουν υποτίθεται υπολογίσει κσι το όποιο εναλλακτικό κόστος για την επιλογή τους αυτή.

Προσωπικά, τώρα, η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ υποκειμενικά κριτήρια, που κάποιες φορές ευννοούν ή αδικούν κάποιους. Αν, για παράδειγμα, κάποιος με ενημερώσει νωρίτερα, ή ακόμα και μέρες πριν, ότι θα λείψει για κάποιους λόγους, εφόσον θεωρήσω ότι λέει αλήθεια μπορεί να κάνω τα στραβά μάτια. Αν κάνω μάθημα σε απομακρυσμένη περιοχή τελευταία ώρα και κάποιοι θέλουν να προλάβουν το λεωφορείο, τότε και πάλι μπορεί να μη βάλω απουσία. Αν γνωρίζω ότι κάποιος εργάζεται την πρώτη ώρα, πάλι θα περιμένω.  Αν, όμως αυτό γίνεται συστηματικά ή από άτομα που απλώς κάνουν "κοπάνα" τότε βάζω κανονικά απουσίες.

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10323 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 05:15:56 μμ »
πρεπει να υπολογισεις κάτι ακόμη για τις απουσίες. τι γινεται μετά με την καταχώρηση τους απο το διοικητικο προσωπικό? καταχωρούνται ολες οι απουσίες κανονικά? ή σβηνονται με εντολή ανωθεν, γιατι εχω δει διαφορα ευτράπελα να γινονται και αν δεν εχεις το οκ απο την δοικηση του ΙΕΚ τελικά συζητάμε μονο θεωρητικά.

Αποσυνδεδεμένος yiannk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10324 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 08:10:37 μμ »
Αναφορικά με τα απουσιολόγια και τις απουσίες οι απόψεις διίστανται και μάλιστα πολλές φορές αρκετοί συνάδελφοι ψέγουν αυτούς που κάνουν τα στραβά μάτια και δε βάζουν απουσίες όπως πρέπει.

Το θέμα είναι, όμως, ότι εμείς να κάνουμε ό,τι μπορούμε για να κρατήσουμε τους εκπαιδευόμενους στην τάξη, η άλλη όψη όμως λέει ότι αν είναι να μην πατούν το πόδι τους κάποιοι και να περνούν τις τάξεις απλά δίνοντας εξετάσεις, μήπως έτσι αδικούνται οι υπόλοιποι που παρακολουθούν με προσωπικό κι επαγγελματικό κόστος; Η άλλη άποψη λέει ότι, αντιθέτως, θα πρέπει να γίνουμε πιο αυστηροί με τις απουσίες, καθώς διαφορετικά υποβαθμίζεται η κατάρτιση, παίρνουν κάποιοι χαμπάρι ότι οι απουσίες είναι για τα μάτια του κόσμου και δεν πατούν ποτέ και όταν κάποιοι λείπουν έχουν απαίτηση οι υπόλοιποι να μην μπαίνουν οι απουσίες. Εξάλλουν οι ενήλικοι καταρτιζόμενοι έρχονται οικοιοθελώς κι έχουν υποτίθεται υπολογίσει κσι το όποιο εναλλακτικό κόστος για την επιλογή τους αυτή.

Προσωπικά, τώρα, η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ υποκειμενικά κριτήρια, που κάποιες φορές ευννοούν ή αδικούν κάποιους. Αν, για παράδειγμα, κάποιος με ενημερώσει νωρίτερα, ή ακόμα και μέρες πριν, ότι θα λείψει για κάποιους λόγους, εφόσον θεωρήσω ότι λέει αλήθεια μπορεί να κάνω τα στραβά μάτια. Αν κάνω μάθημα σε απομακρυσμένη περιοχή τελευταία ώρα και κάποιοι θέλουν να προλάβουν το λεωφορείο, τότε και πάλι μπορεί να μη βάλω απουσία. Αν γνωρίζω ότι κάποιος εργάζεται την πρώτη ώρα, πάλι θα περιμένω.  Αν, όμως αυτό γίνεται συστηματικά ή από άτομα που απλώς κάνουν "κοπάνα" τότε βάζω κανονικά απουσίες.
Όπως τα λες είναι τα πράγματα. Το ίδιο κάνω κι εγώ και μάλλον και οι περισσότεροι συνάδελφοι. Σε όσους καταρτιζόμενους π.χ. δουλεύουν ή μου βγάζουν μια θετική αύρα αρκετά συχνά κάνω τα στραβά μάτια. Αντίθετα σε αδιάφορους ή τσογλανοειδείς τουρίστες θέλω να είμαι τυπικός και τους βάζω κανονικά απουσίες. Βέβαια, όπως σωστά λέει κι ο Alfa_vita, πολλές φορές υπάρχουν πιέσεις στη διεύθυνση από ή παρακαλητά από γονείς 19χρόνων ας πούμε σε φάση ''μην αφήσετε το παιδί από απουσίες'' κλπ κλπ....Το όλο θέμα τελικά, κάποιες φορές (με τα σβησίματα των απουσιών)  καταντάει καραγκιοζιλίκι και τα ΙΕΚ συχνά -ανάλογα φυσικά με το τμήμα, την ειδικότητα ,την ηλικία ή τη ''φουρνιά'' των καταρτιζομένων- μου μοιάζουν πάρκινγκ ανέργων ή μαλακισμένων-αδαών-ανενημέρωτων  πιτσιρικάδων που απλά ''παρκάρουν'' 2 χρόνια στο ΙΕΚ  μόνο και μόνο για να περνάει ο καιρός, να πέφτει το χαρτζιλίκι από το μπαμπά και να λένε συγγενείς και φίλοι ''το παιδί σπουδάζει στο ΙΕΚ''. 
Εννοείται πως τέτοια προβλήματα με απουσίες και όχι μόνο δεν υπάρχουν σε καταρτιζόμενους που είναι πάνω από 25-30 χρονών  που όσο να 'ναι έχουν συνειδητοποιήσει και 5 πράγματα στη ζωή τους ή έχουν δουλέψει/σπουδάσει κάτι άλλο κλπ κλπ....όπως φυσικά με αυτούς είναι άλλη η ποιότητα του μαθήματος , η (όποια) διαδραστικότητα κ.ο.κ. 

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10325 στις: Νοέμβριος 24, 2018, 09:24:21 πμ »
Εμένα μου έχει τύχει σε ΙΕΚ που η διευθύντρια έκανε τα πάντα για να διατηρήσει τα τμήματα, και δεν περνούσε τις απουσίες ούτε και άφηνε κανέναν από απουσίες, να μην κάνω μάθημα εγώ και άλλοι συνάδελφοι επειδή δεν ερχόταν ποτέ κανένας, στις εξετάσεις να μη μου λένε τίποτα, και γενικότερα το επίπεδο να είναι στα τάρταρα.

Ούτε όλοι οι ενήλικες έχουν την εμπειρία και τη συνείδηση να αντιληφθούν ότι θα πρέπει να έρχονται γιατί τίποτα δε συγκρίνεται με τη δια ζώσης παράδοση, ούτε και μπορούν να καλύψουν την ύλη μέσα σε μία εβδομάδα διαβάσματος για τις προόδους και τις εξετάσεις. Και να το κάνουν, αυτό θα είναι επιδερμικό, και δεν θα τα κάνουν κτήμα τους.

Το ίδιο γινόταν και στο τελευταίο πανεπιστήμιο που φοίτησα. Οι καθηγητές έδιναν διαλέξεις σε άδειες αίθουσες, και η μάθηση έχει πλέον καταντήσει μία στείρα απομνημόνευση και αναπαραγωγή πληροφοριών.

Οι μόνοι τρόποι να καταργηθούν οι απουσίες κατά τη γνώμη μου είναι
1ον να αρχίσουν επιτέλους να γίνονται πιο αυστηρά τα πράγματα με τις αξιολογήσεις  και να μην υπάρχει η συμφεροντολογική λογική του να τους περάσουμε όλους για να έχουμε δουλίτσα και να τα έχουμε και καλά με όλους, και
2ον να αξιολογείται ο μαθητής σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου μέσα από προόδους, projects και εβδομαδιαίες εργασίες

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10326 στις: Δεκέμβριος 27, 2018, 11:27:27 μμ »
(με ξέρετε!... «σεντόνια» .. «εφημερίδες τοίχου»…  Πλην , οι καταστάσεις και τα ρηπόρτς ΔΕΝ Τουϊτερς … Θέλουν τις Μπόλικες λέξεις τους).


Αφτό το διάστημα διορθώνω , πάλι,  «τετράδια» εξετάσεων Πιστοποίησης Ε.ο.π.π.ε.π. , αποφοίτων Δημοσίων και Ιδιωτικών Ι.ε.κ.

(Λατρεμένο μου Αγρίνιο , Γλυκό μου Πατρικό Σπίτι , μικρά μου Νιαούρια τριδυμάκια … καφενέ Τόλη με Φιλαράκια , ΆλφαΡομέο στο γκαράζ…. ΔΕΝ θα σας δω ΤΩΡΑ…
•   Μωρέ ας ΜΗΝ είχαν κάνει – Σωστά- αποχή οι κ.κ. Διαιτηταί & ας έπαιζε προηγούμενο Σάββατο Παναιτωλικός μου με Π.Α.Ο. Γήπεδ΄/ο μας … και σού’ λεγα…)
…………….
Ι. Φυσικά , μπορώ να μιλήσω μόνο για τη δική μου ειδικότητα , σε Γενικό μάλιστα βαθμό , ο οποίος ΔΕΝ ραγίζει ούτε το απόρρητο της διαδικασίας , μα ούτε και το ευρύτερο Εκπαιδευτικό Απόρρητο.

ΙΙ. Διαπιστώνω ένα καλό επίπεδο γραπτών. Πλην ελαχίστων περιπτώσεων Υπερβαίνουν κατά πολύ τη «βάση» (10) , ενώ υπάρχουν και κάποια πολύ κοντά στο Άριστα (20) … ήτοι 19ρια , 18ρια, 17ρια…

ΙΙΙ. Σε αυτή τη φάση , έχοντας αντίκρισμα (πάντα γενικό) από περιοχές προέλευσης των Γραπτών… Περιοχές στις οποίες ΔΕΝ υφίστανται Ιδιωτικά Ι.Ε.Κ. της Ειδικότητας , συμπεραίνω και πάλι ότι στα Δημόσια Ι.Ε.Κ. γίνεται Ισχυρότατη Δουλειά…

ΙΙΙΙ. Αντικρίζω , μπόλικες Ομοειδείς απαντήσεις (ευτυχώς όχι παπαγαλιστάν) , από διαφορετικές γεωγραφικές ζώνες … πράγμα που σημαίνει (;;;…) Μάλλον ΟΧΙ κάποιος Συνάδελφος Εκπαιδευτής … ή περισσότεροι Συνάδελφοι Δίδαξαν τα «ίδια» .. ή έδωσαν «πρότυπα» απαντήσεων.  Αυτό θα ήταν διφορούμενο ζόρι , διότι ενώ κάποιες απαντήσεις ΜΠΡΑΒΟ … είν’ πολύ πιο μπροστά από το «γενικό μπούσουλα» που δώσαμε όσοι συμμετείχαμε στις Επιτροπές Επιστημόνων – Θεμάτων του Ε.ο.π.π.ε.π.  , ξημέρωμα και ύστερα Ημερών Εξετάσεων….  Άλλες είναι καταφανώς αγράμματες …

Περίπτωση 1.
(δύσκολη , άχαρη και ΟΧΙ πιστεύω). Κάποιοι Συνάδελφοι σε Δημόσια Ι.ε.κ.  ανέλαβαν Μαθήματα που ΔΕΝ τους αναλογούσαν κι έδωσαν καταντίπ λάθος σημειώσεις!..

Περίπτωση 2.
(τραγική). «Οδηγοί ‘απαντήσεων’» από Ιδιωτικά Ι.ε.κ.  μάλλον (;…) Επί Χρήμασι έφτασαν σε Υποψηφίους.  Ναι , με αλλού Ορθότατα σημεία… αλλού Άθλια.

V. ΠΩΣ αντιμετωπίζεται αφτή η κατάστασις , μα όταν έχεις «τετράδιο» ΚΟΠΟΥ .. έστω σε λάθος .. μα Τραγικά Λάθος «οδηγημένο» Παιδί;;….  Προσπαθώ να «απαντώ» ως βαθμολογητής με την (ξεχασμένη και από τους Χριστιανούς, Αρχή της Διάκρισης..) συν Εικόνα όλου του Γραπτού….  Χμμ.. Όλα τα άλλα είναι Εκπαιδευτικά Απόρρητα…
Τα προηγούμενα , όμως … (Ίσως .. ενδεχομένως … μπορεί..) ΧΡΗΣΙΜΑ σε Συναδέλφους Βαθμολογητές Πολλών άλλων Ειδικοτήτων…

…………………….
Το Λήγω, εκθέτοντας κάτι απόλυτο:

Πόσο Εγκληματίας μπορεί να είναι ο Συντάξας «Οδηγία ‘απάντησης’» σε θέμα για την Επικοινωνιακή Αξία των Συμβόλων , που έστειλε τα Παιδιά ν’ «απαντήσουν» …… μα γ^^%%$$#))((*&να … για τα …σημεία Στίξης σε ένα Κείμενο;;…
Πόσο , μα Πόσο;;….



ΥΓΟΥ.

•   Άλλη πληγή στις Εν Αθήναις Εξετάσεις Πιστοποίησης , το και καλά Εξεταστικό Κέντρο «Σιβιτανίδειος».
•   Μα Ένας Εισαγγελέας;;..
•   Θα αναρτήσω στο Ειδικό θρεντ…

Αφτά.
Θ._
Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10327 στις: Δεκέμβριος 28, 2018, 01:48:28 πμ »
Εμένα μου έχει τύχει σε ΙΕΚ που η διευθύντρια έκανε τα πάντα για να διατηρήσει τα τμήματα, και δεν περνούσε τις απουσίες ούτε και άφηνε κανέναν από απουσίες, να μην κάνω μάθημα εγώ και άλλοι συνάδελφοι επειδή δεν ερχόταν ποτέ κανένας, στις εξετάσεις να μη μου λένε τίποτα, και γενικότερα το επίπεδο να είναι στα τάρταρα.

Ούτε όλοι οι ενήλικες έχουν την εμπειρία και τη συνείδηση να αντιληφθούν ότι θα πρέπει να έρχονται γιατί τίποτα δε συγκρίνεται με τη δια ζώσης παράδοση, ούτε και μπορούν να καλύψουν την ύλη μέσα σε μία εβδομάδα διαβάσματος για τις προόδους και τις εξετάσεις. Και να το κάνουν, αυτό θα είναι επιδερμικό, και δεν θα τα κάνουν κτήμα τους.

Το ίδιο γινόταν και στο τελευταίο πανεπιστήμιο που φοίτησα. Οι καθηγητές έδιναν διαλέξεις σε άδειες αίθουσες, και η μάθηση έχει πλέον καταντήσει μία στείρα απομνημόνευση και αναπαραγωγή πληροφοριών.

Οι μόνοι τρόποι να καταργηθούν οι απουσίες κατά τη γνώμη μου είναι
1ον να αρχίσουν επιτέλους να γίνονται πιο αυστηρά τα πράγματα με τις αξιολογήσεις  και να μην υπάρχει η συμφεροντολογική λογική του να τους περάσουμε όλους για να έχουμε δουλίτσα και να τα έχουμε και καλά με όλους, και
2ον να αξιολογείται ο μαθητής σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου μέσα από προόδους, projects και εβδομαδιαίες εργασίες

Καλή μας Συνάδελφε... 

(με μήνα ..βάλε , καθυστέρηση) παρατηρώ.. 

 Με δραστική άγνοια της ΔΙΚΗΣ σου Εμπειρίας...

Με Γνώση , προφανώς , ΚΑΙ Πανεπιστημίων ... που ΝΑΙ........ συμβαίνει και εκεί παπαγαλία ..... Δηλαδή ό,τι πιο Αντιεπιστημονικό .. ΜΑ Ηλήθιο!!!...

Ι. (Νομίζω ότι) τα "τάρταρα" Τμήματα είν' κάτι πολύ πιο σύνθετο από τις απουσίες.  Ορίζονται από ΓΕΝΙΚΗ Αδιαφορία ... η οποία διακατέχει , μα ακόμη και "συνεπείς" απουσιών" Σπουδαστές - ιες...

ΙΙ. Υπάρχουν Παιδιά που το γ%%$##((*νε ... απόλυτη αδιαφορία , υπάρχει και Κόσμος (μα Ενήλικες) που Εργάζεται... ΔΕΝ τα ωράρια και χίλια δυό....

Δωπέρα , πέρα εντολών Διευθύνσεων, Είν ' μια ΕΥΘΥΝΗ ΔΙΚΗ Μας.....

..................


να αξιολογείται ο μαθητής σε όλη τη διάρκεια του εξαμήνου μέσα από προόδους, projects και εβδομαδιαίες εργασίες

ΝΑΙ...

Πέραν "απουσιών" ...



ΣΕ μια "κανονική" , ασχέτως βαθμίδας Εκπαίδευση ...   

Είν' Καλό!... 

Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10328 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:46:43 πμ »


•   ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ Χρονιά Συνάδελφοι!..

•   Λαμπρή Χρονιά ΚΑΙ στα Παιδιά Μας … Τα Δημόσια Ι.ε.κ. και Δυνατές … μα πρέπει … Διδασκαλίες μας , να συμβάλουν Όμορφα στις Ζωές τους!... 


Α!...και αφήνοντας πίσω …χμμ… τωόντι διαφωνίες μας…. Αλλού ισχυρές διαφορές μας… μα Κυρίως Εξαφανίζοντας Ανθρωποφαγίες μας ….

•   Επιτέλους , να βρεθούμε σε όσα μας Ενώνουν… Ας Γίνουμε Κλάδος!...  Πραγματικοί ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ…
(έχω κάποιες σκέψεις…  θα τις καταθέσω στο αγαπημένο μας φόρουμ ..& θα τις ενεργοποιήσω αργότερα…  Τώρα Νωρίς!... Μέρες που κυκλοφορούν , κατά τα πατροπαράδοτα… ακόμη τα καλικατζάρια..)

•   Φιλιά!..
Θ._

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10329 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 10:44:12 πμ »
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλά με υγεία!! Πότε ξεκινούν τα μαθήματα;  Δευτέρα ή Τρίτη;

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10330 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 10:50:14 πμ »
Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλά με υγεία!! Πότε ξεκινούν τα μαθήματα;  Δευτέρα ή Τρίτη;

Δευτέρα 7 Ιανουαρίου.

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10331 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 11:16:32 πμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.