*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10374 στις: Μάιος 15, 2019, 09:42:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ lasid.

Όχι αναφέρομαι στο πρόγραμμα μαθητείας των ιεκ.

Δε γνωρίζω ακόμη τι είδους σύμβαση έχω. 
Με τραβήξαν από τους κλασσικούς πίνακες και νομικά είμαι καλυμμένη, με γραπτή βεβαίωση από τον φορέα, το ΠΥΣΔΕ  και το διευθυντή του ΙΕΚ που πραγματοποιεί το πρόγραμμα.

Δυστυχώς τις πληρωμές τις αναλαμβάνουν οι κατά τόπους δήμοι οπότε θα πρέπει να πέσεις σε "καλό" δήμαρχο, για να διαθέσει θέσεις τις οποίες θα πληρώνει ο ίδιος - αντί της κλασσικής πρακτικής που είναι άμισθη υπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:52 »

Αποσυνδεδεμένος jellyfish

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10375 στις: Μάιος 15, 2019, 09:47:26 μμ »
Καλό μεσημέρι σε όλους και  χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που ίσως εκ πρώτης όψεως δεν αφορά πολλούς εκπαιδευτές, αλλά ουσιαστικά αφορά όλους όσοι διδάσκουμε σε Δ.ΙΕΚ. Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η προκήρυξη για την ειδική αγωγή. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία των εκπαιδευτών σε ΣΔΕ και όχι των εκπαιδευτών σε Δ.ΙΕΚ! 'Ολοι ξέρουμε ότι τα ΣΔΕ αν και ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση ,λειτουργούν με τους κανόνες της εκπαίδευσης ενηλίκων και υλοποιούν πρωτίστως στόχους της ΔΙΑ ΒΙΟΥ μάθησης και όχι της τυπικής εκπαίδευσης, γι΄αυτό και εποπτεύονται από τη ΓΓΔΒΜ όπως ακριβώς και τα Δ.ΙΕΚ.
 Άλλη μια απαξιωτική και υποκριτική  θέση του υπουργείου απέναντι στα Δ.ΙΕΚ και το εκπαιδευτικό έργο που παράγουν εκπαιδευτές, που στην πλειοψηφία τους για να δουλέψουν πρέπει να είναι και πιστοποιημένοι και με πλήθος άλλων προσόντων!
Όλα είναι θέμα πολιτικής βούλησης, εξάλλου μέχρι τώρα η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ δεν αναγνωριζόταν στη Δ.Ε, παρά μόνο στις δομές της ΔΙΑ ΒΙΟΥ. Τελευταίος τροχός της αμάξης λοιπόν οι εκπαιδευτές των Δ.ΙΕΚ,  χωρίς επί της ουσίας το έργο τους να αναγνωρίζεται πουθενά!
Πλήρης απαξίωση, που φαίνεται εξάλλου στις πληρωμές μας, στην έλλειψη βιβλίων, οδηγών σπουδών, υλικών κλπ.
Ας μην απορούμε λοιπόν γιατί είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης!

έχεις δίκιο, εφ' όσων είναι διδακτική προϋπηρεσία θα έπρεπε να αναγνωρίζεται...

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10376 στις: Μάιος 16, 2019, 01:33:45 πμ »
Καλό μεσημέρι σε όλους και  χρόνια πολλά!

Θα ήθελα να θίξω ένα θέμα που ίσως εκ πρώτης όψεως δεν αφορά πολλούς εκπαιδευτές, αλλά ουσιαστικά αφορά όλους όσοι διδάσκουμε σε Δ.ΙΕΚ. Πριν λίγες μέρες ανακοινώθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η προκήρυξη για την ειδική αγωγή. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία των εκπαιδευτών σε ΣΔΕ και όχι των εκπαιδευτών σε Δ.ΙΕΚ! 'Ολοι ξέρουμε ότι τα ΣΔΕ αν και ανήκουν στην τυπική εκπαίδευση ,λειτουργούν με τους κανόνες της εκπαίδευσης ενηλίκων και υλοποιούν πρωτίστως στόχους της ΔΙΑ ΒΙΟΥ μάθησης και όχι της τυπικής εκπαίδευσης, γι΄αυτό και εποπτεύονται από τη ΓΓΔΒΜ όπως ακριβώς και τα Δ.ΙΕΚ.
 Άλλη μια απαξιωτική και υποκριτική  θέση του υπουργείου απέναντι στα Δ.ΙΕΚ και το εκπαιδευτικό έργο που παράγουν εκπαιδευτές, που στην πλειοψηφία τους για να δουλέψουν πρέπει να είναι και πιστοποιημένοι και με πλήθος άλλων προσόντων!
Όλα είναι θέμα πολιτικής βούλησης, εξάλλου μέχρι τώρα η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ δεν αναγνωριζόταν στη Δ.Ε, παρά μόνο στις δομές της ΔΙΑ ΒΙΟΥ. Τελευταίος τροχός της αμάξης λοιπόν οι εκπαιδευτές των Δ.ΙΕΚ,  χωρίς επί της ουσίας το έργο τους να αναγνωρίζεται πουθενά!
Πλήρης απαξίωση, που φαίνεται εξάλλου στις πληρωμές μας, στην έλλειψη βιβλίων, οδηγών σπουδών, υλικών κλπ.
Ας μην απορούμε λοιπόν γιατί είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης!

Έχεις πολύ δίκιο.
Αλλά εδώ δεν αναγνωρίζουν την προϋπηρεσία στην τριτοβάθμια θα αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία στα ιεκ;
Ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος hichrishi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10377 στις: Ιούλιος 18, 2019, 10:05:23 πμ »
Καλημέρα, γνωρίζει κανείς πότε περίπου θα βγει η προκήρυξη για τους ωρομισθίους εκπαιδευτικούς στα δημοσιά ΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:52 »

Αποσυνδεδεμένος jkoulian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10378 στις: Ιούλιος 18, 2019, 11:32:56 πμ »
Καλημέρα. Πέρσι είχε βγει περίπου στις 14.08 οπότε κάπου εκεί να έχετε το νου σας.

Αποσυνδεδεμένος larry27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10379 στις: Ιούλιος 23, 2019, 02:56:16 μμ »
καλησπερα που μπορω να βρω την περσινη προκυρηξη για τα ιεκ του υπουργειου παιδειας?


Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10381 στις: Ιούλιος 25, 2019, 07:34:24 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος μη πιστοποιημένος εκπαιδευτής που να ήταν και αναπληρωτής σε σχολείο; Έχω κάνει αίτηση στον ΟΑΕΔ για επίδομα και εκκρεμούν η λήξη σύμβασης και η βεβαίωση ενσήμων. Αγχώνομαι για το αν θα μου εγκριθεί το επίδομα ανεργίας μου. Παίρνω κάθε εβδομάδα τηλ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου λένε ότι δεν γνωρίζουν πότε θα είναι έτοιμα τα χαρτιά μου.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10382 στις: Ιούλιος 25, 2019, 10:35:57 μμ »
Καλησπέρα. Υπάρχει κάποιος μη πιστοποιημένος εκπαιδευτής που να ήταν και αναπληρωτής σε σχολείο; Έχω κάνει αίτηση στον ΟΑΕΔ για επίδομα και εκκρεμούν η λήξη σύμβασης και η βεβαίωση ενσήμων. Αγχώνομαι για το αν θα μου εγκριθεί το επίδομα ανεργίας μου. Παίρνω κάθε εβδομάδα τηλ το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου λένε ότι δεν γνωρίζουν πότε θα είναι έτοιμα τα χαρτιά μου.
Μα δεν χρειαζεται να τους πας του Ιεκ, αρκει η απόλυση του αναπληρωτη και τα ενσημα που σου εδωσαν.

Αποσυνδεδεμένος SUPER!!!!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10383 στις: Ιούλιος 26, 2019, 12:54:11 μμ »
Ναι ε? γιατί είναι η πρώτη φορά που δουλεψα ως αναπληρώτρια και ως εκπαιδεύτρια ιεκ ταυτόχρονα και δεν ξέρω αν επηρεάζει τη λήψη επιδόματος ανεργίας η καθυστέρηση τακτοποίησης της εκκρεμότητας των δύο χαρτιών (λήξη σύμβασης και βεβαίωση ενσήμων) απο τα ιεκ. Το έχω άγχος. Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10384 στις: Αύγουστος 01, 2019, 01:48:28 μμ »
http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1587-eidikotites-dimosion-institoyton-epaggelmatikis-katartisis-eksaminou-2019v
Δεν σημαίνει ότι θα λειτουργήσουν όλες αλλά μια πρώτη ιδέα μπορούμε να πάρουμε....

Αποσυνδεδεμένος Theta._

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω εκπαίδευση , Παναιτωλικό & Επανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10385 στις: Αύγουστος 01, 2019, 02:51:50 μμ »
http://www.gsae.edu.gr/el/toppress/1587-eidikotites-dimosion-institoyton-epaggelmatikis-katartisis-eksaminou-2019v
Δεν σημαίνει ότι θα λειτουργήσουν όλες αλλά μια πρώτη ιδέα μπορούμε να πάρουμε....


Θενκς Συνάδελφε konstantinos1

Εφόσον , ώστε , βγήκαν οι (προτεινόμενες προς λειτουργία...) ειδικότητες , σημαίνει ότι συντομότατα θα έχουμε και την προκήρυξη για Εκπαιδευτές 2019- '20...

Πέρσι είχε δημοσιοποιηθεί 3 Αυγούστου.

Νόμος Είναι Το Δίκιο Του Εργάτη & του Παναιτωλικού

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10386 στις: Αύγουστος 01, 2019, 04:42:03 μμ »
Καλησπέρα, κι εγώ εργάστηκα φέτος για πρώτη φορά σε δημόσιο ιέκ ενώ παράλληλα υπηρετούσα ως αναπληρώτρια. Κάνοντας την εγγραφή μου στον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι η αίτηση μου μένει σε εκκρεμότητα μέχρι να προσκομίσω βεβαίωση εργοδότη των δύο τελευταίων μηνών από το ινεδιβίμ. Δυστυχώς εάν δεν πληρωθούμε οι μη πιστοποιημένοι βεβαίωση δεν έχει και η αίτηση μένει σε εκκρεμότητα. Χρειάζεται να ενοχλούμε συνέχεια το ινεδιβίμ. Το παραπάνω μου επιβεβαίωσε με γραπτό μήνυμα η διοίκηση του οαέδ.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10387 στις: Αύγουστος 01, 2019, 05:16:19 μμ »
Ο ΟΑΕΔ μπορεί να σου βγάλει επίδομα και ας εκκρεμούν τα ένσημα από ΙΝΕΔΙΒΙΜ, εφόσον φτάνεις τα 125 ένσημα  ως αναπληρώτρια. Απλά εξαρτάται από τον υπάλληλο στον οποίον θα πέσεις γιατί το θέμα με τα ΔΙΕΚ δεν το γνωρίζουν όλοι στον ΟΑΕΔ. Πήγαινε στον ΟΑΕΔ μόνο τη λήξη σύμβασης που σου δίνει το ΔΙΕΚ. Εμένα είχε ήδη βγει απόφαση για επίδομα πριν τους πάω τα ένσημα από ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ως πιστοποιημένος), γιατί είχα ήδη πάνω από 125 ένσημα από αλλού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 333
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.