*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2668091 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος larry27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10962 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 11:46:14 πμ »
καλημερα αν ενα μαθημα δεν το δηλωσει κανεις θα ξαναβγει προκυρηξη? γιατι ετσι πως ειναι τωρα μεχρι 3 μπορει να δηλωσουν ολοι τα ιδια και να μεινουμε απεξω.Νομιζω πριν ηταν καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10963 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 11:49:51 πμ »
Πώς ξέρουμε ποια μαθήματα μπορούμε να δηλώσουμε;

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10964 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 12:17:56 μμ »
Πώς ξέρουμε ποια μαθήματα μπορούμε να δηλώσουμε;
Στον οδηγό σπουδών υπάρχουν οι αναθέσεις ανά μάθημα.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:35:30 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10966 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 01:32:51 μμ »
Παρ’ ότι η εκτύπωση της αίτησής μου ένταξης στο μητρώο Εκπαιδευτών Επαγγελματικής κατάρτισης των ΙΕΚ (πεδίο Μητρώο-> Εκτύπωση), εμφανίζει το σύνολο των στοιχείων μου με έγκυρη ημερομηνία οριστικοποίησης όπως την ίδια έγκυρη ημερομηνία οριστικοποίησής εμφανίζει και στην ιστοσελίδα του μητρώου, δεν εμφανίζεται κανένα αποτέλεσμα διοικητικής επαλήθευσης σε κανένα από τα κατατεθέντα δικαιολογητικά μου, ούτε ως επιβεβαιωμένα ούτε ως ακυρωμένα.

Στην κορυφή της ιστοσελίδας του μητρώου εμφανίζεται η ένδειξη: ”Πιθανές αλλαγές από τους αιτούντες στα αρχεία του μητρώου κατά την περίοδο των ενστάσεων θα ληφθούν υπόψιν στην επόμενη διοικητική αξιολόγηση. Κατά την τρέχουσα περίοδο εξετάζονται μόνο ενστάσεις επί των διοικητικά επαληθευμένων αρχείων.”

Στην ενότητα Αίτηση του Μητρώου, μου εμφανίζει το μήνυμα: “Δεν υπάρχουν καταχωρημένα δεδομένα”.

Στην καλύτερη των περιπτώσεων δεν έχω δικαίωμα ελέγχου του έργου της διοικητικής επαλήθευσης των δικαιολογητικών μου, στην χειρότερη υπάρχει πρόβλημα με την αίτησή μου και δεν έχει γίνει δεκτή καν. Γιατί ακριβώς να πρωτοκαταθέσω ένσταση;
Το σύστημα αιτήσεων δεν έχει ανοίξει ακομα

Αποσυνδεδεμένος cdipis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10967 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 05:01:40 μμ »
Απ ότι θυμάμαι στην προκήρυξη λέει για ως 5 διαφορετικά ΙΕΚ της ίδιας περιφέρειας αλλά
μέχρι πόσα μαθήματα μπορούμε να δηλώσουμε;

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10968 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 05:55:49 μμ »
Απ ότι θυμάμαι στην προκήρυξη λέει για ως 5 διαφορετικά ΙΕΚ της ίδιας περιφέρειας αλλά
μέχρι πόσα μαθήματα μπορούμε να δηλώσουμε;

να προσθέσω/ρωτήσω κάτι σχετικο-άσχετο στη δική σου ερώτηση; υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος (όχι βαρεμάρα, μπέρδεμα ή "ωχ, βρε αδερφέ") που υπάρχει εμμονή στη ΓΓ και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για δομές στην ΙΔΙΑ περιφέρεια; Με το χέρι ή από το σύστημα βγαίνουν αυτά; Δηλ. κάποιος που μένει Κορινθία και δεν έχει πολλά μόρια να πιάσει Κόρινθο πρέπει να δηλώσει Καλαμάτα (Περιφέρεια Πελοποννήσου) και όχι και Μέγαρα που είναι πιο κοντά του αλλά στην Αττική μεγιστοποιώντας τις πιθανότητες (λέμε , παράδειγμα. βόρεια οι αποστάσεις είναι ακόμα μικρότερες) ! Ας επιτρέπονταν δύο περιφέρειες έστω.  Μόνο εγώ το βρίσκω παράλογο, όταν τρέχει μηχανογραφημένο σύστημα ; Επίσης πέντε είναι σχετικά λίγα νομίζω αναλογικά με το πλήθος των δομών.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10969 στις: Οκτώβριος 03, 2020, 08:13:59 μμ »
να προσθέσω/ρωτήσω κάτι σχετικο-άσχετο στη δική σου ερώτηση; υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος (όχι βαρεμάρα, μπέρδεμα ή "ωχ, βρε αδερφέ") που υπάρχει εμμονή στη ΓΓ και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ για δομές στην ΙΔΙΑ περιφέρεια; Με το χέρι ή από το σύστημα βγαίνουν αυτά; Δηλ. κάποιος που μένει Κορινθία και δεν έχει πολλά μόρια να πιάσει Κόρινθο πρέπει να δηλώσει Καλαμάτα (Περιφέρεια Πελοποννήσου) και όχι και Μέγαρα που είναι πιο κοντά του αλλά στην Αττική μεγιστοποιώντας τις πιθανότητες (λέμε , παράδειγμα. βόρεια οι αποστάσεις είναι ακόμα μικρότερες) ! Ας επιτρέπονταν δύο περιφέρειες έστω.  Μόνο εγώ το βρίσκω παράλογο, όταν τρέχει μηχανογραφημένο σύστημα ; Επίσης πέντε είναι σχετικά λίγα νομίζω αναλογικά με το πλήθος των δομών.


  το δικαιο θα ηταν καθενας να δηλωνε οσα ιεκ περιοχής επιθυμει οποιασδήποτε περιφέρειας, οπως γινεται στη δευτεροβαθμια πουδηλωνονται πολλοι νομοί, αντι να ειναι τοσο περιοριστικες οι επιλογες. Αλλωστε, ο πινακας ειναι με καταταξη βασει μοριων. Τι τους πειραζει ενας υποψηφιος να θελει να βαλει και Καλαματα και Μεγαρα και Κορινθο και Πατρα και Αθηνα και οπου θελει; Ελεος δηλαδη με την στενομυαλια.

Αποσυνδεδεμένος Pe03math

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10970 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 09:57:39 πμ »
Η λογική είναι απλή. Η πρόσληψη γίνεται από τα ίδια τα ιεκ και πολλές φορές συνεννοούνται με τα άλλα ΙΕΚ της περιφέρειας για μοίρασμα ωρών. Αν δήλωνε κάποιος σε όλη την Ελλάδα πως θα γινόταν;

Αποσυνδεδεμένος kora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10971 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 01:33:09 μμ »
Καλημέρα

σύμφωνα με το ΦΕΚ το δικαίωμα μας είναι να δηλώσουμε μέχρι και τρία (3) μαθήματα ανά ειδικότητα - τμήμα.
Το ερμηνεύετε και ανά εξάμηνο? δηλαδή εάν π.χ σαν εμένα, μπορεί κανείς να διδάξει μόνο σε μία ειδικότητα, μπορεί να δηλώσει συνολικά 6 μαθήματα - 3 στο Α' και 3 στο Γ' εξάμηνο, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10972 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 03:32:13 μμ »
Η λογική είναι απλή. Η πρόσληψη γίνεται από τα ίδια τα ιεκ και πολλές φορές συνεννοούνται με τα άλλα ΙΕΚ της περιφέρειας για μοίρασμα ωρών. Αν δήλωνε κάποιος σε όλη την Ελλάδα πως θα γινόταν;

δεν πιάνω την απλή λογική σου : συνεννοείται πχ η Τρίπολη με την Κόρινθο ή το Άργος δηλ για σετάκι ωρών για τον ίδιο εκπαιδευτή ; Τι εννοείς ακριβώς; Έλα Παναγία μου ! Λέμε άλλα πράγματα, μιλάς για μία μεμονωμένη περίπτωση; Με ενδιαφέρει πού γίνεται αυτό εν κρυπτώ και παραβύστω (δε με ξενίζει, δεν το έχω ξανακούσει αλλά τόσο αβασάνιστα το λες; ). Εγώ ήξερα ότι με βάση την κατάταξή σου πας όπου δηλώσεις αναλόγως. Και ΔΕΝ έγινε αναφορά σε όλη την Ελλάδα, αλλά σε όμορα ΙΕΚ άλλης περιφέρειας ή σε ΙΕΚ συμφερόντων ! (αν έχει σπίτι η γιαγιά σου σε άλλη περιφέρεια και θες διακαώς να εργαστείς πειράζει; )

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10973 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 04:08:57 μμ »
Καλημέρα

σύμφωνα με το ΦΕΚ το δικαίωμα μας είναι να δηλώσουμε μέχρι και τρία (3) μαθήματα ανά ειδικότητα - τμήμα.
Το ερμηνεύετε και ανά εξάμηνο? δηλαδή εάν π.χ σαν εμένα, μπορεί κανείς να διδάξει μόνο σε μία ειδικότητα, μπορεί να δηλώσει συνολικά 6 μαθήματα - 3 στο Α' και 3 στο Γ' εξάμηνο, σωστά?

Μα η προκήρυξη ανά εξάμηνο θα βγαίνει, επομένως ανά εξάμηνο πάει. Το θέμα δεν είναι αυτό, το θέμα είναι ότι δικαιώνονται όσοι έβαλαν και τα πιο άσχετα σεμινάρια/προϋπηρεσίες -οπότε καλά έκαναν όσοι τα έβαζαν όλα κι ό,τι γίνει. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε ούτε ως προς τη σωστή μέτρηση μορίων με το μητρώο αυτό. Ουσιαστικά έγινε για να "τα πάρει" η εταιρία που έφτιαξε την πλατφόρμα. Υποβάθμιση προσόντων, άλλα μετρούν στον ένα και άλλα στον άλλο αναλόγως με το πόσο ενημερωμένος είναι αυτός που κάνει τον έλεγχο, στο τέλος μετράνε και τις πιο άσχετες με το αντικείμενο επιμορφώσεις και προϋπηρεσίες.

Ρε παιδιά εκεί στο υπουργείο γιατί δε βγάζετε κατευθείαν τη λίστα ονομάτων που θέλετε να προσλάβετε να μην τυραννιόμαστε εμείς τα κορόιδα...χαλάλι τα λεφτά και στην εταιρία της πλατφόρμας, μη μας εμπαίζετε όμως έτσι, πάλι οι  σωστοί θα βγουν χαμένοι...
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Pe03math

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10974 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 07:51:27 μμ »
δεν πιάνω την απλή λογική σου : συνεννοείται πχ η Τρίπολη με την Κόρινθο ή το Άργος δηλ για σετάκι ωρών για τον ίδιο εκπαιδευτή ; Τι εννοείς ακριβώς; Έλα Παναγία μου ! Λέμε άλλα πράγματα, μιλάς για μία μεμονωμένη περίπτωση; Με ενδιαφέρει πού γίνεται αυτό εν κρυπτώ και παραβύστω (δε με ξενίζει, δεν το έχω ξανακούσει αλλά τόσο αβασάνιστα το λες; ). Εγώ ήξερα ότι με βάση την κατάταξή σου πας όπου δηλώσεις αναλόγως. Και ΔΕΝ έγινε αναφορά σε όλη την Ελλάδα, αλλά σε όμορα ΙΕΚ άλλης περιφέρειας ή σε ΙΕΚ συμφερόντων ! (αν έχει σπίτι η γιαγιά σου σε άλλη περιφέρεια και θες διακαώς να εργαστείς πειράζει; )
Μάλλον εσύ έχεις μπερδέψει την γενική εκπαίδευση με την επαγγελματική που προσφέρει το ΙΕΚ. Φυσικά και αν έχω δηλώσει 3 ΙΕΚ θα φροντίσουν να καλύψουν όλες τις ώρες μου πριν πάνε στον επόμενο. Οπότε θα συνενοηθουν για μέρες και ώρες .

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10975 στις: Οκτώβριος 04, 2020, 09:13:29 μμ »
Μάλλον εσύ έχεις μπερδέψει την γενική εκπαίδευση με την επαγγελματική που προσφέρει το ΙΕΚ. Φυσικά και αν έχω δηλώσει 3 ΙΕΚ θα φροντίσουν να καλύψουν όλες τις ώρες μου πριν πάνε στον επόμενο. Οπότε θα συνενοηθουν για μέρες και ώρες .

κανένα μπέρδεμα : αναφέρεσαι στη διευθέτηση του προγράμματος (σε δεύτερη φάση) , αναφερόμαστε στο αρχικό δικαίωμα επιλογής  (οι υποψήφιοι καίγονται να έχουν ώρες. τα ΙΕΚ,  είτε πάει σε άλλα κάποιος - και βγαίνει πρόγραμμα- είτε όχι, κάποιον θα έχουν). τελοσπάντων διαφωνείς , καλώς.
αλήθεια όμορα-κοντινά ΙΕΚ ανήκοντα σε άλλη περιφέρεια (μα όλα δεν υπάγονται απευθείας στο υπουργείο; υπάρχει οργάνωση σε επίπεδο περιφέρειας; ) δεν μπορούν να συνεννοηθούν ;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 275

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.