*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655685 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 10:31:12 πμ »
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω κυρίως κάποιους που δίδαξαν παλαιότερα ή διδάσκουν τώρα σε κάποιο δημόσιο ΙΕΚ.
Εγώ διδάσκω το μάθημα "σχεδιασμός και ανάπτυξη ιστοσελίδας", είχα πολλές σημειώσεις να δώσω στα παιδιά
αλλά από τη διέυθυνση του ΙΕΚ μου δώσανε ένα αναλυτικό πρόγραμμα, σύμφωνα με το οποίο θα πρέπει να
βγάλς εγώ σημειώσεις - 2 σελίδες ανά μια ώρα-.Είναι υποχρεωτικό να ακολουθήσω το πρόγραμμα?
πολλά από αυτά που ζητάνε τα βρίσκω περιττά έως άσχετα με αυτά που πρέπει να μάθουν τα παιδιά!!!
βοήθεια έχω....?
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος Elvenking

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 04:23:47 μμ »
Φέτος μου ανέθεσαν και μένα το ίδο μάθημα και συγκεκριμένα το εργαστήριο. Το "πρόγραμμα" στο οποίο αναφέρεσαι δεν είναι απλά άσχετο, είναι γελοίο και δείχνει ότι συντάχθηκε από κάποιον που δεν είχε ιδέα με το αντικείμενο. Ευτυχώς ο διευθυντής του ΙΕΚ τυχαίνει να είναι ιδιαίτερα πληροφορημένος (ίσως να είναι και ο ίδιος πληροφορικός, δεν τον ρώτησα) και μου διευκρίνισε ότι πρέπει να τους διδάξω HTML και Dreamweaver και αν έχουν όρεξη να τους εισάγω και σε πιο προχωρημένα πράγματα (φόρμες, javascript, php, css και γενικά ό,τι έχω ευχαρίστηση). Έτσι κι αλλιώς οι ώρες του μαθήματος είναι πολλές και δεν καλύπτονται. Εγώ ήδη τους έχω κάνει το dreamweaver και απλά τους κάνω ασκήσεις για να γεμίσουν οι ώρες. Επίσης στο τέλος μου είπαν να τους χωρίσω σε ομάδες και να αναπτύξουν ένα πραγματικό site, κατά προτίμηση αυτό του ΙΕΚ.
Σημειώσεις μου είπαν να γράψω 50-60 σελίδες, εννοείται πάνω σε αυτά που έχω διδάξει και όχι σε αυτά που λέει το "πρόγραμμα". Πάντως μην αγχώνεσαι γιατί υποτίθεται έπρεπε να ετοιμάσω τις σημειώσεις μέχρι τέλος Οκτωβρίου αλλά ακόμα δε μου τις ζήτησε κανείς, οπότε κι εγώ δεν κάθησα να τις ολοκληρώσω.
Όσο για τα προηγούμενα που λέχτηκαν περί ενδιαφέροντος μαθητών και εξοπλισμού εργαστηρίων, στην περίπτωσή μου έτυχε αρκετά καλό τμήμα. Οι μισοί ενδιαφέρονται και τα πιάνουν αμέσως, οι άλλοι μισοί έρχονται για το χαβαλέ αλλά εφόσον δεν ενοχλούν, τους αφήνω και παίζουν κανένα παιχνιδάκι στο internet και δεν ασχολούμαι. Το εργαστήριο είναι πλήρως εξοπλισμένο αλλά όταν φορτώνεις dreamweaver και photoshop οι υπολογιστές ψιλοσέρνονται. Πάντως παράπονο δεν έχω. Μην τα θέλουμε και όλα.

Αποσυνδεδεμένος temi_pe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro spero!!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 01:33:24 μμ »
Φέτος μου ανέθεσαν και μένα το ίδο μάθημα και συγκεκριμένα το εργαστήριο. Το "πρόγραμμα" στο οποίο αναφέρεσαι δεν είναι απλά άσχετο, είναι γελοίο και δείχνει ότι συντάχθηκε από κάποιον που δεν είχε ιδέα με το αντικείμενο. Ευτυχώς ο διευθυντής του ΙΕΚ τυχαίνει να είναι ιδιαίτερα πληροφορημένος (ίσως να είναι και ο ίδιος πληροφορικός, δεν τον ρώτησα) και μου διευκρίνισε ότι πρέπει να τους διδάξω HTML και Dreamweaver και αν έχουν όρεξη να τους εισάγω και σε πιο προχωρημένα πράγματα (φόρμες, javascript, php, css και γενικά ό,τι έχω ευχαρίστηση). Έτσι κι αλλιώς οι ώρες του μαθήματος είναι πολλές και δεν καλύπτονται. Εγώ ήδη τους έχω κάνει το dreamweaver και απλά τους κάνω ασκήσεις για να γεμίσουν οι ώρες. Επίσης στο τέλος μου είπαν να τους χωρίσω σε ομάδες και να αναπτύξουν ένα πραγματικό site, κατά προτίμηση αυτό του ΙΕΚ.
Σημειώσεις μου είπαν να γράψω 50-60 σελίδες, εννοείται πάνω σε αυτά που έχω διδάξει και όχι σε αυτά που λέει το "πρόγραμμα". Πάντως μην αγχώνεσαι γιατί υποτίθεται έπρεπε να ετοιμάσω τις σημειώσεις μέχρι τέλος Οκτωβρίου αλλά ακόμα δε μου τις ζήτησε κανείς, οπότε κι εγώ δεν κάθησα να τις ολοκληρώσω.
Όσο για τα προηγούμενα που λέχτηκαν περί ενδιαφέροντος μαθητών και εξοπλισμού εργαστηρίων, στην περίπτωσή μου έτυχε αρκετά καλό τμήμα. Οι μισοί ενδιαφέρονται και τα πιάνουν αμέσως, οι άλλοι μισοί έρχονται για το χαβαλέ αλλά εφόσον δεν ενοχλούν, τους αφήνω και παίζουν κανένα παιχνιδάκι στο internet και δεν ασχολούμαι. Το εργαστήριο είναι πλήρως εξοπλισμένο αλλά όταν φορτώνεις dreamweaver και photoshop οι υπολογιστές ψιλοσέρνονται. Πάντως παράπονο δεν έχω. Μην τα θέλουμε και όλα.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Να σου πω την αλήθεια το εργαστήριο θα το έκανα με μεγαλύτερη ευκολία γιατί έχουν τα παιδιά μπροστά
τους έναν υπολογιστή!εγώ στη θεωρία είμαι αναγκασμένη να γράφω κώδικα στον πίνακα με την κιμωλία...!!!από το σχολείο είχα να γράψω σε μαυροπίνακα!!!
όσο για τις σημειώσεις εμένα μου τηλεφώνησαν και τις ζήτησαν, έχω βγάλει μέχρι και την πρόοδο και θα τους τις πάω. Και στο εργαστήριο κάνουν και μένα
dreamweaver.
Και όσο για το τμήμα, ποτέ δεν είναι όλοι παρόντες, όσοι είναι ακούνε μουσική με mpe players και κανένα δύο με προσέχουν!εγώ πάντως λέω αυτά που θέλω να
τους μάθω και φεύγω!απλά είναι κρίμα γιατί θα μπορούσαν να μάθουν 5 πράγματα και μάλιστα πληρώνουν έστω και λίγα χρήματα γι' αυτό και έχουν επιλέξει αυτήν την
ειδικότητα που υποτίθεται τους αρέσει!Τελοσπάντων, καλό κουράγιο σε μας και καλή συνέχεια!!!

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 09, 2007, 04:21:38 μμ »
μήπως ξέρει να μου πει κάποιος πως γίνονται οι αιτήσεις για τα δημόσια ΙΕΚ; εντάσσονται κι αυτά στην δευτεροβάθμια οπότε η αίτηση για ωρομίσθιος και αναπληρωτής τα περικλείει ή είναι μία ξεχωριστή αίτηση κάπου αλλού;
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:58 »

Αποσυνδεδεμένος flair

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 647
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 09, 2007, 05:25:01 μμ »
Γίνονται ξεχωριστά. Πληροφορίες θα βρεις στο σάιτ http://www.oeek.gr/index2.html. Για προκηρύξεις, επιλέγεις "Εκπαιδευτές" -> "Προκήρυξη πρόσληψης" -> "Προκηρύξεις για πρόσληψη εκπαιδευτικών στα Δημόσια ΙΕΚ". Μετά επιλέγεις διοικητική περιφέρεια και περιοχή που σε ενδιαφέρουν. Ακόμα έχει τις παλιές προκηρύξεις. Μέσα στο καλοκαίρι θα βγουν νέες.

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 09, 2007, 08:54:08 μμ »
Γίνονται ξεχωριστά. Πληροφορίες θα βρεις στο σάιτ http://www.oeek.gr/index2.html. Για προκηρύξεις, επιλέγεις "Εκπαιδευτές" -> "Προκήρυξη πρόσληψης" -> "Προκηρύξεις για πρόσληψη εκπαιδευτικών στα Δημόσια ΙΕΚ". Μετά επιλέγεις διοικητική περιφέρεια και περιοχή που σε ενδιαφέρουν. Ακόμα έχει τις παλιές προκηρύξεις. Μέσα στο καλοκαίρι θα βγουν νέες.

ευχαριστώ πολύ! :)
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 16, 2007, 10:23:02 πμ »
Επισημα απο τον ΟΕΕΚ:η προκηρυξη βγαινει τελη Αυγουστου!! και αρχες Σεπτεμβρη γινονται οι αιτησεις
περισσοτερες πληροφοριες στο http://www.oeek.gr/index2.html
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2007, 11:48:30 πμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος philologist

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την επιστήμη μου και την εκπαίδευση.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 24, 2007, 02:15:07 μμ »
Στα Δημόσια Ι.Ε.Κ. πως ακριβώς γίνεται η επιλογή του διδακτικού προσωπικού και κατα πόσο είναι αξιοκρατική; ::)
"Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του και όταν , πια του διευκολύνει το πέρασμα , αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί , ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει τις δικές του γέφυρες". Ν. Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 24, 2007, 03:00:12 μμ »
από τα δημόσια ΙΕΚ πιάνεται η προυπηρεσία για τον πίνακα καθαρής προυπηρεσίας?

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 24, 2007, 03:20:24 μμ »
από τα δημόσια ΙΕΚ πιάνεται η προυπηρεσία για τον πίνακα καθαρής προυπηρεσίας?

Όχι δεν έχουν καμιά σχέση με τη δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 24, 2007, 08:09:11 μμ »
Στα Δημόσια Ι.Ε.Κ. πως ακριβώς γίνεται η επιλογή του διδακτικού προσωπικού και κατα πόσο είναι αξιοκρατική; ::)
Εσύ τι πιστεύεις?!? Άς αφήσω καλύτερα να μιλήσει κανένας άλλος γιατί θεωρήθηκα πεσιμιστής από κάποιον...
από τα δημόσια ΙΕΚ πιάνεται η προυπηρεσία για τον πίνακα καθαρής προυπηρεσίας?
Προς το παρόν όχι, αλλά αν θέλεις τη γνώμη μου (και την πληροφόρησή μου) καλά είναι να πάρεις καμιά ώρα, καθότι μάλλον αναμένονται εξελίξεις στο θέμα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος cookie2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 25, 2007, 11:03:51 πμ »
Ολοι ξερουμε οτι δεν μετρανε τα ιεκ για δευτεροβαθμια αλλα και ουτε προκειται ποτε να μετρησουν... Οποτε ας μη λεμε προσωπικες γνωμες, γιατι δεν χρειαζετε να πληροφορουμε τον κοσμο με λαθος προσωπικεσ μας αποψεις.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 25, 2007, 03:47:06 μμ »
επειδή χθες έψαχνα ένα ένα τα ιεκ και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη, μήπως έχει τσεκάρει κάποιος αν παίρνουν πε 02 και σε ποια ιεκ και τι μαθήματα κάνουν? ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:03:13 πμ »
επειδή χθες έψαχνα ένα ένα τα ιεκ και δεν μπορούσα να βγάλω άκρη, μήπως έχει τσεκάρει κάποιος αν παίρνουν πε 02 και σε ποια ιεκ και τι μαθήματα κάνουν? ευχαριστώ πολύ

Μαθήματα (και) για ΠΕ02 υπάρχουν κυρίως στην ειδικότητα "Προσχολική Αγωγή": Παιδική Λογοτεχνία, Ψυχολογία, Παιδαγωγικά, κ.α. Γι' αυτά τα μαθήματα παίρνουν και δασκάλους, νηπιαγωγούς.
Υπάρχει και Ιστορία της Τέχνης στις ειδικότητες Γραφιστικής, Μακιγιάζ, κ.α. (το δίνουν και σε πτυχιούχους Καλών Τεχνών, αρχιτέκτονες, γραφίστες, διακοσμητές, κ.α.).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.