*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2676449 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4060 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 07:33:08 μμ »
Προφανώς οι συνάδελφοι που δημιούργησαν τον πίνακα έλαβαν υπόψη τους την πλειοψηφία των εκπαιδευτών στα ΔΙΕΚ που δεν είναι μόνιμοι στο δημόσιο. Για αυτό δεν υπάρχει εγγραφή για το ωρομίσθιο των μόνιμων δημοσίων υπαλλήλων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:18 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4061 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 07:37:54 μμ »
Προφανώς οι συνάδελφοι που δημιούργησαν τον πίνακα έλαβαν υπόψη τους την πλειοψηφία των εκπαιδευτών στα ΔΙΕΚ που δεν είναι μόνιμοι στο δημόσιο. Για αυτό δεν υπάρχει εγγραφή για το ωρομίσθιο των μόνιμων δημοσίων υπαλλήλων!
Μακάρι να ήταν έτσι... Από τη δική μου εμπειρία οι περισσότεροι είναι μόνιμοι καθηγητές.

Αποσυνδεδεμένος sothito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4062 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 09:14:05 μμ »
Μα νομίζω ότι δεν γινόταν αίτηση σε κάθε ΙΕΚ αλλά σε περιοχές. Πχ στην  Α Αθηνών που περιλαμβάνει κάποια ΙΕΚ. Ρωτάω για το αν υπάρχει ένα γραφείο κεντρικό που αναλαμβάνει τις μοριοδοτήσεις και τις ενστάσεις.

Τα ιεκ του οαεδ υπάγονται στον οαεδ (υπ απασχολησης) τα δημοσια ιεκ στη γγδβμ (υπ παιδείας). Είναι 2 ανεξάρτητοι φορείς με διαφορετικά κριτήρια μοριοδότησης, άλλοι πίνακες αποτελεσμάτων, διαφορετικές ειδικότητες κοκ

Αποσυνδεδεμένος korina_gr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4063 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 01:43:27 μμ »
Το ΙΕΚ Πειραια έχει και πρωινά τμήματα? Ξέρει κανείς? Εγώ πρώτη φορά ακούω τα δημόσια ιεκ να κάνουνε μαθήματα το πρωί.Κάτι βρωμάει...και μάλλον μαγειρέματα διευθυντών

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:44:18 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4064 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 01:59:06 μμ »
Το ΙΕΚ Πειραια έχει και πρωινά τμήματα? Ξέρει κανείς? Εγώ πρώτη φορά ακούω τα δημόσια ιεκ να κάνουνε μαθήματα το πρωί.Κάτι βρωμάει...και μάλλον μαγειρέματα διευθυντών
Ναι στην ενημέρωση αναφέρθηκε από το διευθυντή ότι επειδή εγκρίθηκαν πολλά τμήματα τα οποία δεν χωράνε στις αίθουσες είχε ζητήσει να τρέξει κάποια πρωινά.

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4065 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 02:03:11 μμ »
Πάρε τηλ στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και ζήτησε να σε καθοδηγήσουν. Εχουν δοθεί τα τηλέφωνα παραπάνω. Η καταγγελία θα πρέπει να είναι έγγραφη.
Ευχαριστώ πολύ.
Παιδιά μίλησα με ΙΝΕΔΙΒΙΜ κ τελικά ναι κάνουν ότι γουστάρουν μου είπαν ότι αφού πήρα ώρες στον Πειραιά μπορεί κάλλιστα ο Κορυδαλλός να με προσπεράσει κ να προσλάβει κάτω από μένα, φυσικά δεν υπήρχε απάντηση στην ερώτησή μου ότι γιατί αυτό δεν ισχύει για όλους κ κάποιοι έχουν πάρει ώρες κ στον Πειραιά κ στον Κορυδαλλό!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2013, 02:08:10 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4066 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 03:45:15 μμ »

Παιδιά μίλησα με ΙΝΕΔΙΒΙΜ κ τελικά ναι κάνουν ότι γουστάρουν μου είπαν ότι αφού πήρα ώρες στον Πειραιά μπορεί κάλλιστα ο Κορυδαλλός να με προσπεράσει κ να προσλάβει κάτω από μένα, φυσικά δεν υπήρχε απάντηση στην ερώτησή μου ότι γιατί αυτό δεν ισχύει για όλους κ κάποιοι έχουν πάρει ώρες κ στον Πειραιά κ στον Κορυδαλλό!!!!!!!!!

τι λεεες? εγω που τους ειχα παρει στο ινεδιβιμ μου ειπαν οτι δεν προσπερνουν, καλουν ολοι υποτιθεται με τη σειρα απο τη λιστα. κι εγω ξερω ατομο Πληροφορικης που προσληφθηκε σε Πειραια, Κορυδαλλο και Νικαια

Αποσυνδεδεμένος computerakias1974

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Πτέραρχος Πολεμικής Αεροπορίας του Μπανάν
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4067 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 04:20:45 μμ »
ΠΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
Απόφαση που δικαιώνει όσους δουλεύουν με εξαρτημένη εργασία και αμείβονται με Δελτίο Παροχής Υπηρεσιών

Μια ιστορική απόφαση που δικαιώνει όσους (φυσικά και τους μηχανικούς) προσπαθούν να αποδείξουν ότι δουλεύουν με εξαρτημένη εργασία, αν και αμείβονται με Δελτίο Παροχής υπηρεσιών – τα γνωστά «μπλοκάκια»  πήρε πρόσφατα το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών.

Πρόκειται για την απόφαση 1603 του Πρωτοδικείου, που θα αποκτήσει ακόμη μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα αν επικυρωθεί και στο Εφετείο. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η απόφαση ελήφθη, κατόπιν αγωγής δύο εργαζομένων κατά της διοίκησης του ΟΑΚΑ, ο ένας εκ των οποίων είναι διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός.

Τι αποφάσισε το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών
Η συγκεκριμένη απόφαση αφορά στην αγωγή ενός διπλωματούχου μηχανολόγου μηχανικού και ενός πτυχιούχου ηλεκτρολόγου μηχανικού, κατά της Διοίκησης του ΟΑΚΑ «Σπύρος Λούης», που είναι ΝΠΙΔ και κατατέθηκε προ διετίας (63517/1813/2010. Το Πρωτοδικείο κάνοντας «εν μέρει δεκτή ως και ουσιαστικά βάσιμη» την αγωγή υποχρεώνει το ΟΑΚΑ να καταβάλλει σε κάθε ενάγοντα 20.000 ευρώ, συν τα ποσά των 6.234 ευρώ (στον πρώτο) και 4.191 ευρώ (στο δεύτερο) για άδειες και Δώρα Χριστουγέννων και Πάσχα. Οι δύο ενάγοντες είχαν εργαστεί στο ΟΑΚΑ από το Σεπτέμβριο του 2006 ως τα μέσα του Ιανουαρίου 2010, όταν η Διοίκηση τους γνωστοποίησε την παύση της απασχόλησής τους. Το διάστημα που δούλευαν είχαν γίνει τέσσερις ανανεώσεις των συμβάσεών τους. Με την προσφυγή τους στη Δικαιοσύνη οι εργαζόμενοι ζήτησαν να αναγνωριστεί η απασχόλησή τους ως «σύμβαση εξαρτημένης εργασίας αορίστου χρόνου» και όχι ως «παροχή ανεξάρτητων υπηρεσιών». Ζήτησαν επίσης καταβολή αποζημίωσης για την απόλυση, η οποία κατά την αγωγή ήταν άκυρη (στερούμενη «τήρησης εγγράφου τύπου», μισθούς υπερημερίας κ.λπ.). Το ποσό που επιδικάστηκε υπέρ των δύο εργαζομένων ήταν συνάρτηση του μηνιαίου ποσού που λάμβαναν από το ΟΑΚΑ (2.375 ευρώ και 2.187 ευρώ, αντίστοιχα).

Το σκεπτικό
Το σκεπτικό όμως της απόφασης ενδιαφέρει όλους τους εργαζόμενους με την ίδια σχέση εργασίας, καθώς σ’ αυτό, μεταξύ άλλων, επισημαίνεται:
•Πρώτον ότι τα δικαστήρια αποφαίνονται για το ποια σχέση εργασίας είναι ή όχι εξαρτημένη, «μετά από εκτίμηση όλων των συγκεκριμένων περιστάσεων», ανεξάρτητα «από το νομικό χαρακτήρα που έδωσαν τα συμβαλλόμενα μέρη στη συνδέουσα αυτά σχέση». Δηλαδή ο εργαζόμενος διατηρεί τη δυνατότητα να διεκδικήσει στα δικαστήρια την αναγνώριση της απασχόλησής του ως εξαρτημένης, ανεξάρτητα από τη σύμβαση που έχει υπογράψει με τον εργοδότη του.
•Δεύτερον, τονίζεται ότι αποτελεί βασικό γνώρισμα εξαρτημένης απασχόλησης «η υποχρέωση του εργαζόμενου να δέχεται τον έλεγχο του εργοδότη και να συμμορφώνεται προς τις οδηγίες του, ως προς τον τρόπο παροχής της εργασίας».
•Τρίτο, στην απόφαση λαμβάνεται σοβαρά υπόψη ως τεκμήριο εξαρτημένης εργασίας και το σταθερό ωράριο των εργαζομένων. Ειδικότερα αναφέρεται: «Αμφότεροι
όφειλαν να τηρούν δεδομένο και προδιαγεγραμμένο ωράριο (από 7 π.μ. έως και 3 μ.μ.), τηρώντας παρουσιολόγιο, στο οποίο και υπέγραφαν ημερησίως, όπως το υπόλοιπο τακτικό προσωπικό του εναγομένου, αμείβοντο παγίως και σε μηνιαία σταθερή βάση. Το δε γεγονός ότι για την απόληψη των αμοιβών τους υποχρεούντο σε έκδοση Απόδειξης Παροχής Υπηρεσιών, ουδεμία κύρια έννομη σημασία επιτελεί εν προκειμένω, δεδομένου ότι κρίσιμο είναι μόνο το «ποιοτικό» στοιχείο της παρεχόμενης εργασίας».

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4068 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 04:21:57 μμ »
τι λεεες? εγω που τους ειχα παρει στο ινεδιβιμ μου ειπαν οτι δεν προσπερνουν, καλουν ολοι υποτιθεται με τη σειρα απο τη λιστα. κι εγω ξερω ατομο Πληροφορικης που προσληφθηκε σε Πειραια, Κορυδαλλο και Νικαια
Κι όμως έτσι έγινε κ μάλιστα συνάδελφο ακριβώς κάτω από μένα δεν τον κάλεσαν καθόλου κ δεν έχει πάρει ώρες πουθενά, άρα δεν στέκει η δικαιολογία τους, αλλά απ΄ότι μου είπε δεν χαλάει το στομάχι του για πάρτι τους γιατί ξέρει ότι άκρη δεν θα βγάλει μαζί τους.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4069 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 08:50:23 μμ »
αρα ειναι 17 ευρω η ωρα αντι 19 που ηταν?κανεις που να εχει υπογραψει συμβαση δεν ξερει?

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4070 στις: Νοέμβριος 11, 2013, 10:10:21 μμ »
Κανένα νέο από τα ΣΕΚ;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2013, 12:30:53 πμ από solareng »

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4071 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 09:57:24 πμ »
αρα ειναι 17 ευρω η ωρα αντι 19 που ηταν?κανεις που να εχει υπογραψει συμβαση δεν ξερει?
ΜΗ δημόσιος υπάλληλος με μεταπτυχιακό 17,47 μεικτα.

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4072 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 01:25:40 μμ »
Πόσες οι μέγιστες ώρες που κάποιος μπορεί να πάρει ώρες σε ΔΙΕΚ, ως ιδιώτης?
Νομίζω πως είναι 20.  Αν κάποιος έχει παραπάνω (21-22), τι γίνεται?  Το ινεδιβιμ, όταν είναι να τον πληρώσουν δεν θα του δώσουν όσες είναι >20ώρες?
Σημειωτέον πως το μάθημα που ξεπερνάει την άθροιση είναι 8ωρο εργαστήριο.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4073 στις: Νοέμβριος 12, 2013, 01:38:15 μμ »
Πόσες οι μέγιστες ώρες που κάποιος μπορεί να πάρει ώρες σε ΔΙΕΚ, ως ιδιώτης?
Νομίζω πως είναι 20.  Αν κάποιος έχει παραπάνω (21-22), τι γίνεται?  Το ινεδιβιμ, όταν είναι να τον πληρώσουν δεν θα του δώσουν όσες είναι >20ώρες?
Σημειωτέον πως το μάθημα που ξεπερνάει την άθροιση είναι 8ωρο εργαστήριο.
Ευχαριστώ!
20 ώρες εβδομαδιαίως είναι το πρόγραμμα. Εννοείτα ότι θα πληρωθείς όσες ώρες εργαστείς. Αν το εξαμηνο εργαστείς 80 ώρες για παράδειγμα θα πάρεις και την αντίστοιχη αμοιβή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 410

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.