*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2676531 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4508 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 09:36:45 μμ »
και εξακολουθω να εχω την απορια....εσυ τους εκοψες , αυτοι εμειναν ? ή μετα επεσαν μαγειρεματα και ολα καλα και ωραια? διοτι το 1998 που ειχα ξαναδουλεψει σε ιεκ ειχα κοψει μαθητη και ειχα μηδενισει κολλα και μετα εμαθα οτι ολοι περασαν μια χαρα! και οπως καταλαβαινεις μιλαμε για αλλο διευθυντη. Αρα τι αλλαξε σε μια 15ετια? μηπως οτι ειχα σκασει απο την στεναχωρια μου τοτε για τις αδικιες της ζωης και τωρα δεν πολυσκαω αφου ανεγκεφαλοι μας διευθυνουν ανεγκεφαλοι θα μας διευθυνουν παντα? :-\ :-\ :-\ :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:01:43 πμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:02 »

Αποσυνδεδεμένος giompempeka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4509 στις: Φεβρουάριος 18, 2014, 10:50:49 μμ »
Πήρε κανένα αυτί τίποτα σχετικά με αναθέσεις μαθημάτων για το επομενο εξάμηνο;;;;
Αυτιά...μάτια....

Αποσυνδεδεμένος korina_gr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4510 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 09:52:25 πμ »
Ο πειραιας και άλλα ιεκ έχουν ήδη επιλέξει από τους εκπαιδευτές που κάνανε στο προηγούμενο εξάμηνο, χωρίς να πάρουνε τους πίνακες απ' την αρχή!
Αντί να οδεύουμαι προς το καλύτερο, πάμε σταθερά προς το χειρότερο!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4511 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:03:44 πμ »
το θεμα ειναι οτι τουλαχιστον ενημερωσαν οι ανθρωποι. εμεις ακομα ξερουμε οτι την αλλη εβδομαδα αρχιζουν τα μαθηματα του εαρινου εξαμηνου αλλα αν θα εργαστουμε ή οχι, δεν το ξερουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:02:02 »

Αποσυνδεδεμένος Βebis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4512 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:19:33 πμ »
1.  Σχετικά με την επιλογή, όπως ξέρουμε για το 13Β, η προκύρηξη βγήκε τελευταία στιγμή και οι αιτήσεις διήρκησαν 2-3 ημέρες.
2.  Ποιος ο ελάχιστος αριθμός καταρτιζομένων για να συσταθεί ένα τμήμα ΙΕΚ? 
3.  Ποιος ο ελάχιστος αριθμός καταρτιζομένων για να γίνει ένα εργαστήριο με 2 εκπαιδευτές? (είναι 16?)
4.  Σε συνάδελφο, μετά την εισήγησή του και την κοινοποίηση των αποτελεσμάτων, κάποιοι καταρτιζόμενοι κόπηκαν.  Ο διευθυντής του ζήτησε να επανεξετάσει αρκετούς από αυτούς μετά από 2 ημέρες?  Προβλέπεται 'επανεξέταση'?  Τι μπορεί να κάνει ο συνάδελφος?
5.  Αν ένας καταρτιζόμενος κοπεί σε ένα μάθημα, τι κάνει?  Το δίνει του χρόνου σε άλλο ιεκ, κόβεται σε όλα...?
6.  Τι σαβούρα καθηγητών (ας μου επιτραπεί αυτή η φράςη...) είναι αυτή που υπάρχει στα ιεκ?  Προβλέπεται να γίνει αξιολόγηση καθηγητών κάποια στιγμή?

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4513 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 10:30:12 πμ »
και εξακολουθω να εχω την απορια....εσυ τους εκοψες , αυτοι εμειναν ?

Ναι.

Για τον διευθυντη που περιγραφεις του 1998 και τωρα να γινει καταγγελια, θα εχει προβλημα σοβαρο με αυτο που εκανε.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4514 στις: Φεβρουάριος 19, 2014, 03:00:02 μμ »
1.  Σχετικά με την επιλογή, όπως ξέρουμε για το 13Β, η προκύρηξη βγήκε τελευταία στιγμή και οι αιτήσεις διήρκησαν 2-3 ημέρες.
2.  Ποιος ο ελάχιστος αριθμός καταρτιζομένων για να συσταθεί ένα τμήμα ΙΕΚ? 
3.  Ποιος ο ελάχιστος αριθμός καταρτιζομένων για να γίνει ένα εργαστήριο με 2 εκπαιδευτές? (είναι 16?)
4.  Σε συνάδελφο, μετά την εισήγησή του και την κοινοποίηση των αποτελεσμάτων, κάποιοι καταρτιζόμενοι κόπηκαν.  Ο διευθυντής του ζήτησε να επανεξετάσει αρκετούς από αυτούς μετά από 2 ημέρες?  Προβλέπεται 'επανεξέταση'?  Τι μπορεί να κάνει ο συνάδελφος?
5.  Αν ένας καταρτιζόμενος κοπεί σε ένα μάθημα, τι κάνει?  Το δίνει του χρόνου σε άλλο ιεκ, κόβεται σε όλα...?
6.  Τι σαβούρα καθηγητών (ας μου επιτραπεί αυτή η φράςη...) είναι αυτή που υπάρχει στα ιεκ?  Προβλέπεται να γίνει αξιολόγηση καθηγητών κάποια στιγμή?


Μακάρι να υπάρξει αξιολόγηση, γιατί πολλά παρτάλια γίναν καθηγητές με ελάχιστες γνώσεις και πτυχία του κάθε κουτσοχωρίου σόρυ κι όλας...

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4515 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 01:04:53 πμ »
4.  Σε συνάδελφο, μετά την εισήγησή του και την κοινοποίηση των αποτελεσμάτων, κάποιοι καταρτιζόμενοι κόπηκαν.  Ο διευθυντής του ζήτησε να επανεξετάσει αρκετούς από αυτούς μετά από 2 ημέρες?  Προβλέπεται 'επανεξέταση'?  Τι μπορεί να κάνει ο συνάδελφος?
5.  Αν ένας καταρτιζόμενος κοπεί σε ένα μάθημα, τι κάνει?  Το δίνει του χρόνου σε άλλο ιεκ, κόβεται σε όλα...?
4.-  Επανεξέταση δεν προβλέπεται καθόλου, ρητά, απόλυτα. Είναι όμως πολύ συνηθισμένο ο δ/της να κάνει (παράνομα) προφορική σύσταση για αλλαγή της κατάστασης βαθμολογίας, με την αρχική ημερομηνία (σαν να μην υπήρξε η πρώτη κατάσταση) και τυπικά δεν εχει γίνει καμία επανεξέταση. Το βαθμό στη κόλλα, τον αλλάζει ο υπεύθυνος εκπαιδευτής, μουτζουρώνοντας το παλιό και μονογραφώντας τη μουτζούρα- η τυπικότητα (υποκρισία) να τηρείται!!!! Φυσικά, πάντα ο εκπαιδευτής υπακούει, (εδώ δεν διαμαρτύρεται για σοβαρότερα και άμεσου συμφέροντος θεματα).

5.-  Αν κοπεί με 8 σε 1-2 μαθήματα τότε ξαναδίνει το Σεπ. Αν κοπεί με 7 σε 1 μάθημα, ξανακάνει την χρονιά ολόκληρη.


Για τον διευθυντη που περιγραφεις του 1998 και τωρα να γινει καταγγελια, θα εχει προβλημα σοβαρο με αυτο που εκανε.
Απο που προκύπτει αυτό; Δεν πρόκειται να εχει πρόβλημα ο δ/της εστω κι αν πας δικαστικά και ξοδέψεις μεγάλα ποσά. Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είτε θα το κουκουλώσει, είτε θα χρησιμοποιήσει μια καταγγελία σαν πρόσχημα εναντίον του δ/τη που είναι ήδη σε δυσμένεια για άλλο λόγο.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4516 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 10:34:31 πμ »
συναδελφοι χθες εγινε ενα περιστατικο που σας το περιγραφω για να δειτε τι αντιμετωπιζουμε ολοι οι εκπαιδυετες του συγκεκριμενου ΙΕΚ στην ταξη...
ειχα επιτηρηση, χαμος στηνταξη, απο σκονακια, γραμμενα στο χερι, στο παντελονι, φωτογραφιες της υλης στο κινητο....μετα απο λιγη ωρα αφου καταλαβαν οτι δεν θα τους αφηναμε εγω και η συναδεφλος να χρησιμοποιησουν τιποτα απο ολα αυτα, αρχιζουν να ψιθυριζουν μεταξυ τους τις απαντησεις. Σε ενα θρανιο δε, η εκπαιδευομενη υπογορευει κανονικα τις απαντησεις σε αλλο εκπαιδευομενο....3-4 παρατηρησεις, τιποτα οποτε πολυ ευγενικα ζητω σε εναν απο τους 2 να αλλαξει θεση. Γυρναει η εκπαιδευομενη (σε διδακτορικο-σπουδαστρια φαντασμα ολη τη χρονια) και μου λεει..."αυτο που εκανες ηταν εντελως ασκοπο, δεν ξερεις οτι η θεση σου ως επιτηρητρια ΙΕΚ ειναι εντελως τυπικη?" " με συγχωρεις, της λεω, αλλα εγω δεν βλεπω την δουλεια μου καθολου τυπικα".
Συναδελφοι, Θα ξαναμπαινατε σε μια τετοια ταξη μετα απο αυτο?

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4517 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 11:11:10 πμ »
Δυστυχώς το όλο σύστημα στα ΙΕΚ έχει απαξιωθεί σημαντικά. Οι εκπαιδευόμενοι γνωρίζουν ότι -εκτός και αν  κάνουν αρκετές απουσίες- ουσιαστικά είναι εξαιρετικά δύσκολο να κοπούν σε μάθημα λόγω βαθμολογίας. Κι εμένα μου έτυχε σε ΙΕΚ αυτό το εξάμηνο να κόψω έναν και ουσιαστικά αποθαρρύνθηκα από τη γραμματεία να το κάνω....
Κάτι το ότι φταίνε πολλοί από εμάς που κάνουν τα στραβά μάτια, κάτι το όλο σύστημα, αν κάποιος συνάδερφος κάνει σωστά τη δουλειά του βγαίνει και φταίχτης.
Να σκεφτείτε ότι φέτος μία εκπαιδευόμενη με αποκάλεσε "αποτυχημένο καθηγητή" διότι της έβαλα στην πρόοδο 7(!) ενώ σε όλα τα άλλα μαθήματα είχε πάρει 9 και 10 και διότι ενώ μου είχε πει να μη βάλω μία άσκηση που δε την είχε καταλάβει, εγώ την έβαλα!!!! Καταλαβαίνετε δηλαδή ότι οι εκπαιδευόμενοι έρχονται με τη λογική του  "περιπάτου", πολλοί εκπαιδευτές για διάφορους λόγους, κάνουν τυπικά τη δουλειά τους, αδιαφορώντας για την ύλη, το ποιοι παρακολουθούν κλπ ενώ στις εξετάσεις τους αφήνουν να αντιγράφουν!! Φανταστείτε ότι για αυτούς ακόμα και 30 σελίδες ύλη να τους βάλεις τους φαίνονται πάρα πολλά και βουνό! Και απαιτούν να τους δώσεις ερωτήσεις ανακεφαλαίωσης οι οποίες ουσιαστικά θα είναι αυτές που θα τους βάλεις στις εξετάσεις...!!!

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4518 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 11:58:15 πμ »
ολα αυτα που περιγραφονται στις δυο τελευταιες απαντησεις δυστυχως συμβαινουν και καθε χρονο ολο και πιο εντονα. απο την αλλη μας πιεζουν και οι διευθυντες να μην κοψουμε και να βοηθησουμε διοτι αν κοψουμε θα μικρυνουν τα τμηματα και θα χασουμε τη δουλεια μας ή δεν θα μας δωσουν πολλες ωρες. όσο για τους εκπαιδευομενους πολλες φορες πιστευω οτι τα πανε πολυ καλα με τους διευθυντες σε αντιθεση με εμας και παιρνουν θαρρος και θρασος απο εκει

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4519 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 12:47:01 μμ »
Φανταστείτε ότι για αυτούς ακόμα και 30 σελίδες ύλη να τους βάλεις τους φαίνονται πάρα πολλά και βουνό! Και απαιτούν να τους δώσεις ερωτήσεις ανακεφαλαίωσης οι οποίες ουσιαστικά θα είναι αυτές που θα τους βάλεις στις εξετάσεις...!!!

Δεν χρειάζεται να το φανταστώ ...διότι το αντιμετωπίζω και εγώ.
Και δεν είναι μόνο αυτό ..
Σκεφτείτε πως είναι να διδάσκεις  αναλυτική χημεία σε μια ομάδα ενηλίκων που δεν γνωρίζουν απολύτως τίποτα από χημεία. Μέσα σε λίγους μήνες, αναγκάστηκα να κάνω παράλληλα την ύλη του γυμνασίου συν κάτι μαθηματικά δημοτικού ..και όλα τα βασικά. Αντιμετώπισα ερωτήσεις τύπου "που χρειάζονται όλα αυτά;" και μάλλιασε η γλώσσα μου στην προσπάθεια μου να τους μάθω να σκέφτονται λίγο πιο βαθιά....

Το πρόβλημα είναι πολύ σύνθετο , παίρνει πολύ συζήτηση και έχει να κάνει ( στην δική μου περίπτωση) και   με την απαξίωση της χημείας γενικά....
Επίσης έχει να κάνει με μια συγκεκριμένη νοοτροπία την οποία  την γνωρίζετε μάλλον όλοι και η οποία  έχει ριζώσει εδώ και πολύ καιρό,  νομίζω σε όλα τα πεδία...

Όσον αφορά το θέμα κόβω η δεν κόβω ..στο κάτω κάτω χάρη θα κάνουμε σε αυτούς που δεν ασχολούνται ..
Θα τους γλυτώσουμε από τον κόπο να έρχονται άδικα αφού δεν πρόκειται να περάσουν τις εξετάσεις πιστοποίησης...
 
 

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4520 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 12:59:25 μμ »
αυτο ακριβως ειναι που δεν καταλαβαινω....δε ξερουν οτι θα δωσουν και σοβαρες εξετασεις προκειμενου να εργαστουν...??? σε τι υπολογιοζουν αν οχι στα γραπτα , στις προφορικες εξετασεις? στην επιφοιτηση του αγιου πνευματος?

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4521 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 02:03:40 μμ »
Δεν χρειάζεται να το φανταστώ ...διότι το αντιμετωπίζω και εγώ.
Και δεν είναι μόνο αυτό ..
Σκεφτείτε πως είναι να διδάσκεις  αναλυτική χημεία σε μια ομάδα ενηλίκων που δεν γνωρίζουν απολύτως τίποτα από χημεία. Μέσα σε λίγους μήνες, αναγκάστηκα να κάνω παράλληλα την ύλη του γυμνασίου συν κάτι μαθηματικά δημοτικού ..και όλα τα βασικά. Αντιμετώπισα ερωτήσεις τύπου "που χρειάζονται όλα αυτά;" και μάλλιασε η γλώσσα μου στην προσπάθεια μου να τους μάθω να σκέφτονται λίγο πιο βαθιά....

Το πρόβλημα είναι πολύ σύνθετο , παίρνει πολύ συζήτηση και έχει να κάνει ( στην δική μου περίπτωση) και   με την απαξίωση της χημείας γενικά....
Επίσης έχει να κάνει με μια συγκεκριμένη νοοτροπία την οποία  την γνωρίζετε μάλλον όλοι και η οποία  έχει ριζώσει εδώ και πολύ καιρό,  νομίζω σε όλα τα πεδία...

Όσον αφορά το θέμα κόβω η δεν κόβω ..στο κάτω κάτω χάρη θα κάνουμε σε αυτούς που δεν ασχολούνται ..
Θα τους γλυτώσουμε από τον κόπο να έρχονται άδικα αφού δεν πρόκειται να περάσουν τις εξετάσεις πιστοποίησης...
Αυτά είναι γνωστά και διαχρονικά προβλήματα και θεσμικά.
Τα προγράμματα σπουδών που αναθεωρήθηκαν το 2003 δημιουργήθηκαν από μια εταιρεία συμβούλων που "συμπίεση" σε 4 εξάμηνα ύλη πανεπιστημιακών τμημάτων.
να φανταστείς ότι σε όσα μαθήματα έδινε προτεινόμενη βιβλιογραφία ήταν από ΕΜΠ και ΕΚΠΑ... :(
μην ξεχνάς πως έχεις να κάνεις με κατάρτιση.
Δεν είμαστε ούτε καν στα ΤΕΙ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.