*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2677243 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4634 στις: Μάρτιος 31, 2014, 12:56:34 μμ »
Στο δικό μου ΙΕΚ μπλέξανε τις αναπληρώσεις, και σε μάθημα 56 ωρων ε΄γω έκανε 70 ... τουτέστν 14 ώρες παραπάνω δλδ 250 ευρώ... και το ανακάλυψα τυχαία.. Θέλω να δω τι εξήγηση θα μου δώσουν αυριο ! και φυσικά πώς θα πληρωθω αυτες τις ώρες !

Κι εγώ νομίζω ότι δνε πρόκειται να τις πληρωθείς. Σαφώς και φταίει η γραμματεία αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε να κάνεις επαλήθευση ωρών κι εσύ. Προσωπικά μετράω τρεις και τέσσερεις φορές μέσα στο εξάμηνο τις ώρες που έχω κάνει, δεν είναι δύσκολο, μπορείς να το κάνεις από το βιβλίο ύλης...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:52 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4635 στις: Μάρτιος 31, 2014, 01:18:24 μμ »
σιγουρα δεν θα πληρωθεις....με νομιμο τροπο! ισως υπαρχει καποιος πλαγιος τροπος να δειξουν οτι εγιναν αυτες οι ωρες σε επιτηρησεις - χωρις να κανεις ομως, εννοω τον Ιουνη ψαξτο ετσι...

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4636 στις: Μάρτιος 31, 2014, 04:18:46 μμ »
Διαφωνώ. Εφοσον ζεις Ελλάδα δεν βασίζεσαι σε δημόσιους υπαλλήλους. Προσέχεις για να έχεις.
Απόλυτα σωστό.

Η δουλεια μου ειναι να κάνω μάθημα στην τάξη όχι διοικητική επαλήθευση,
Εχεις λάθος αντίληψη για το ποια είναι η δουλειά σου. Δες το προηγούμενο, είναι απόλυτο.

Κι εγώ δεν νομίζω να πληρώσουν παραπάνω απ ότι λέει η σύμβαση. Εξ άλλου πολλοί κάνουμε εθελοντικά λίγες ώρες επιπλέον των επίσημων, χωρίς να επιβληθεί απ τη διεύθυνση, σε περίπτωση που το κρίνουμε αναγκαίο για τους σπουδαστές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2014, 04:26:50 μμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4637 στις: Απρίλιος 05, 2014, 12:22:35 μμ »
Στο δικό μου ΙΕΚ μπλέξανε τις αναπληρώσεις, και σε μάθημα 56 ωρων ε΄γω έκανε 70 ... τουτέστν 14 ώρες παραπάνω δλδ 250 ευρώ... και το ανακάλυψα τυχαία.. Θέλω να δω τι εξήγηση θα μου δώσουν αυριο ! και φυσικά πώς θα πληρωθω αυτες τις ώρες !
Σε περίπτωση που πληρωθείς (π.χ. λάθος ημερομίσθιο ή οποιαδήποτε άλλη αιτία) παραπάνω και δεν ανακαλυφθεί όσο εργάζεσαι στο ΙΕΚ θα πρέπει να τα επιστρέψεις αργότερα...
αν ανακαλυφθεί όσο εργαζεσαι σε αυτό,μπορεί να διορθωθεί.
Αυτό το έχετε δει...;


http://ekpediek.blogspot.gr/2014/04/blog-post.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed:+blogspot/gPNuJ+%28%CE%95.%CE%94.%CE%99.%CE%95.%CE%9A.%29

Παράθεση
Παρασκευή, 4 Απριλίου 2014
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ ΑΣΤΕΙΟ, ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΓΓΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΩΡΟΛΟΓΙΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Προς: Υφυπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων
           κ. Κωνσταντίνο Γκιουλέκα
Κοιν.: - Υπουργό Παιδείας κ. Κωνσταντίνο Αρβανιτόπουλο
           - Γ.Γ.Δ.Β.Μ.
           - Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ
           - Όλα τα ΙΕΚ
 
Για άλλη μια φορά με μία ακόμα αιφνιδιαστική και άκαιρη χρονικά απόφαση σας έρχεστε και προκαταλαμβάνετε εξαπίνης όλη την εκπαιδευτική "κοινότητα" των Δημοσίων ΙΕΚ θέτοντας το θεσμό σε δυσλειτουργία.
 
Στα πλαίσια της επικαλούμενης αναμόρφωσης και χωρίς να λάβετε υπόψη σας  τις ιδιαιτερότητες της Κατάρτισης αλλά κυρίως τις επιπτώσεις της απόφασης σας στους  εμπλεκόμενους σε αυτή ήτοι: Καταρτιζόμενοι, Εκπαιδευτές, Δ/σεις ΙΕΚ αποφασίζετε να αλλάξετε τα ωρολόγια προγράμματα σπουδών και ενώ το εαρινό εξάμηνο 2014Α! βρίσκεται στην 5η εβδομάδα λειτουργίας του και είναι ήδη βεβαρημένο από την προηγούμενη πρόσφατη αλλαγή του ωρολογίου προγράμματος προς δύο άξονες σπουδών (παλιές - νέες ειδικότητες, αναπληρώσεις προγραμματισμένες και μη - εκλογές κ.τ.λ.)

Τα επακόλουθα της απόφασης σας έχουν ως αποτέλεσμα:

- να χάσουν αιφνιδιαστικά την εργασία τους οι εκπαιδευτές των ΙΕΚ

- να ανατραπεί ο επαγγελματικός προγραμματισμός των εκπαιδευτών

- να δημιουργηθεί δυσαρμονία σε επίπεδο εξετάσεων

- να ανατραπεί ο σπουδαστικός προγραμματισμός των καταρτιζομένων η πλειονότης  των οποίων είναι ενήλικες και ταυτόχρονα εργαζόμενοι.

- να δημιουργηθεί πιθανό πρόβλημα στις βάσεις δεδομένων και πληροφοριακό σύστημα μισθοδοσίας των εκπαιδευτών (Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ) με ότι αυτό συνεπάγεται.

 Προς τούτο ΚΑΤΑΓΓΕΛΛΟΥΜΕ και ζητούμε την ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΣΤΟΛΗ της απόφασης να εφαρμοστεί την παρούσα χρονική στιγμή (από 01/04/2014) η όποια αλλαγή ωρολογίου προγράμματος και να μετατεθεί για το επόμενο εξάμηνο κατάρτισης ώστε:

- να εξασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία και ήδη προσχεδιασμένη εκπαιδευτική περίοδος

- οι εκπαιδευτές να μην απολέσουν έστω και αυτό το πενιχρό εισόδημα τους που προέρχεται από τα ΙΕΚ, στο οποίο έχουν υπολογίσει και έχουν προγραμματίσει.

- να γίνει σωστότερος, ορθολογικότερος προγραμματισμός. Να λάβετε υπόψη το δεδομένο ότι στις νέες ειδικότητες δεν υπάρχουν καν Οδηγοί Σπουδών.

- η οποιαδήποτε σοβαρή και κυρίως ορθολογικά μελετημένη αναμόρφωση γίνεται από την βάση προς την κορυφή και είθισται να πραγματοποιείται πριν την έναρξη κάθε εξαμήνου για ευνόητους λόγους που συνάδουν με την εκπαιδευτική διαδικασία. 

Είμαστε σίγουροι ότι σας διακατέχει η δέουσα ευαισθησία αλλά και η πολιτική ευθιξία ώστε να ανακαλέσετε διορθωτικά την απόφαση σας άμεσα.
Αναρτήθηκε από ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ Δ.Ι.Ε.Κ. στις 1:20 μ.μ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:13:52 »

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4638 στις: Απρίλιος 07, 2014, 11:20:50 μμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση: Μπορεί κάποιος να εργαστεί στα δημόσια ΙΕΚ χωρίς να χάσει την ιδιότητά του ως άνεργος;

Αποσυνδεδεμένος Chryssathess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΤΕ 16.00 ΜΟΥΣΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4639 στις: Απρίλιος 08, 2014, 12:37:41 πμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση: Μπορεί κάποιος να εργαστεί στα δημόσια ΙΕΚ χωρίς να χάσει την ιδιότητά του ως άνεργος;
Κοιτά απο τη Στιγμή που εργάζεται πάυεις να είσαι άνεργος!! Απο κει και πέρα επι του πρακτεως αν πληρώνεται με ΑΕΔ δεν ειναι πρόσληψη και δεν φέρεσαι εργαζόμενος στον ΟΑΕΔ οποτε και δεν σου κόβεται η κάρτα ανεργίας!!  Το τι θα κανεις δική σου ευθύνη και απόφαση!!! Και επειδή μια σχετική συζήτηση εχω κανει παλιότερα στο φόρουμ  θα το πώ ευθαρσώς !!!! Κρατά την καρτα και κανε τον κινέζο!!!
Que sera, sera!!!!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4640 στις: Απρίλιος 08, 2014, 07:31:25 πμ »
Στο δικό μου ΙΕΚ μπλέξανε τις αναπληρώσεις, και σε μάθημα 56 ωρων ε΄γω έκανε 70 ... τουτέστν 14 ώρες παραπάνω δλδ 250 ευρώ... και το ανακάλυψα τυχαία.. Θέλω να δω τι εξήγηση θα μου δώσουν αυριο ! και φυσικά πώς θα πληρωθω αυτες τις ώρες !

Δε θα τις πληρωθείς..Στη σύμβαση δε καλύπτεσαι από πουθενά και ούτε μπορεί να στις περάσει σαν επιτήρηση γιατί νομίζω μόνο μεχρι 12 ώρες πάει παραπάνω ..

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4641 στις: Απρίλιος 08, 2014, 07:35:33 πμ »
Συνάδελφοι μια ερώτηση: Μπορεί κάποιος να εργαστεί στα δημόσια ΙΕΚ χωρίς να χάσει την ιδιότητά του ως άνεργος;

Άκουσα από διευθυντή ΙΕΚ πως πλέον ίσως και από το εαρινό εξάμηνο θα μας ασφαλίζουν στο ΙΚΑ.
Οπότε δε θα  μπορείς

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4642 στις: Απρίλιος 08, 2014, 09:38:15 πμ »
Δε θα τις πληρωθείς..Στη σύμβαση δε καλύπτεσαι από πουθενά και ούτε μπορεί να στις περάσει σαν επιτήρηση γιατί νομίζω μόνο μεχρι 12 ώρες πάει παραπάνω ..
Ευτυχώς ειχαν απλά σημειωσει λάθος τις ώρες... πάντως είναι απίστευτο το τι μπάχαλο επικρατει...

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4643 στις: Απρίλιος 09, 2014, 08:42:25 μμ »
παιδια τα παλια τμηματα ακολουθουν το νεο προγραμμα ή το παλιο? δλδ ενα τμημα που ειναι στο Δ εξαμηνο θα κανει το νεο προγραμμα?

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4644 στις: Απρίλιος 09, 2014, 09:03:44 μμ »
Όσοι είναι Δ εξάμηνο ακολουθούν το παλιό πρόγραμμα σπουδών. Δεν αλλάζει κάτι.

Αποσυνδεδεμένος tree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4645 στις: Απρίλιος 17, 2014, 05:13:54 μμ »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΤΑΝ ΛΗΓΕΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΟΥ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ?ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ Κ ΣΕ ΕΠΑΣ Κ ΘΑ ΕΧΩ ΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΑΥΤΗ ΣΑΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΑΠΟΛΥΣΗΣ?

Συνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4646 στις: Απρίλιος 17, 2014, 05:20:27 μμ »
tree καλωσήρθες στο pde.

Στον ΟΑΕΔ θα προσκομίσεις την λήξη σύμβασης που θα σου δώσουν από την ΕΠΑΣ. Αυτό είναι αρκετό.

Αποσυνδεδεμένος tree

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #4647 στις: Απρίλιος 17, 2014, 06:23:36 μμ »
Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΚ ΛΗΓΕΙ 30-6-2014 ΔΗΛ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΥΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΣ.ΜΗΠΩΣ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΕΚ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ Κ ΕΤΣΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 708
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.