*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655559 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 07:20:03 μμ »
Παιδιά καλησπέρα..με πήραν και εμένα ωρομίσθιο στα ΙΕΚ για το μάθημα Δικτυα ΙΙ (τρομάρα μου..)Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής και απευθύνομαι κυρίως σε απόφοιτους  Πολυτεχνείου που  έχουν ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ..Είναι υποχρεωτικό να βγάλω αριθμό στο ΙΚΑ όπως κάποιος μου είπε ή με καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ? Επίσης αν βγάλω ΙΚΑ με συμφέρει? Γενικά αν ξέρει κάποιος τί παίζει με ΤΣΜΕΔΕ ΙΚΑ ωρομισθία σε ΙΕΚ αλλά και ενόψει Ολοήμερων θα παρακαλούσα για τα φώτα του...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...


Ναι είναι υποχρεωτικό να βγάλεις αρ. μητρώου ΙΚΑ αφού θα πληρώνεις μόνο εισφορές στο ΙΚΑ σαν εκπαιδευτής στα ΙΕΚ......
Μια επισήμανση μόνο μιας και ανέφερες τα ολοήμερα είναι ότι θα πρέπει να τους επισημάνεις (και στο ΙΕΚ ίσως) ότι είσαι ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ και θα πρέπει να πληρώνεις μειωμένες εισφορές στο ΙΚΑ (ασφ. πακέτο 131-132)........
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:56:45 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 11:06:32 μμ »
Παράθεση
θα πρέπει να τους επισημάνεις (και στο ΙΕΚ ίσως) ότι είσαι ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ και θα πρέπει να πληρώνεις μειωμένες εισφορές στο ΙΚΑ (ασφ. πακέτο 131-132)........

Ευχαριστώ φίλε για τις πολύτιμες πληροφορίες...μήπως ξέρεις που θα μπορούσε να βρω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το 131-132?
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 02, 2006, 11:37:14 μμ »
Παράθεση
θα πρέπει να τους επισημάνεις (και στο ΙΕΚ ίσως) ότι είσαι ασφαλισμένος ΤΣΜΕΔΕ και θα πρέπει να πληρώνεις μειωμένες εισφορές στο ΙΚΑ (ασφ. πακέτο 131-132)........

Ευχαριστώ φίλε για τις πολύτιμες πληροφορίες...μήπως ξέρεις που θα μπορούσε να βρω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το 131-132?

Δεν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες.......και αν χρειάχεσαι δεν γνωρίζω που θα τις βρείς.....
Στο λέω απλά ενημερωτικά ότι θα πρέπει να τους πεις εσύ ο ίδιος ότι είσαι μηχανικός (5 ετούς μας λένε) και να ελέγξεις στα ένσημα που θα σου έρθουν μετά από κανένα χρόνο ότι το ασφαλιστικό σου πακέτο θα είναι το 131-132 και όχι το 101 που είναι πλήρεις εισφορές (και για σύνταξη δηλαδή)....
Αυτό το λάθος μου είχαν κάνει εμένα και τώρα περιμένω κάποια επιστροφή από το ΙΚΑ......

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 03, 2006, 12:51:06 πμ »
για τα ασφαλιστικά, όπως γράφει ο κόκκαλο, το έχω γράψει κι εγώ πολλές φορές το πακέτο των μηχανικών είναι το 131. ΤΣΜΕΔΕ δεν υπεισέρχεται, αφού υποτίθεται ότι είσαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός και το πληρώνεις ούτως ή άλλως, απλά σου μειώνουν τις κρατήσεις ΙΚΑ αφού έχεις άλλο κύριο ασφαλιστικό φορέα. Προσοχή μη σας ρίξει κανένας πονηρός του ΙΚΑ σε λάθος πακέτο, τρέχα γύρευε μετά, και δυστυχώς οι υπηρεσίες-ΕΙΔΙΚΑ στην επαρχία-έχουν μαύρα μεσάνυχτα...
Όσο για τις σημειώσεις: ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ!!! Καλά, σοβαρά σου είπαν δυο σελίδες σημειώσεις ανά μάθημα;;; για σφαλιάρες είναι, τι να σου πω...σε διαβεβαιώ ότι κανείς στα ΙΕΚ δεν ενδιαφέρεται για το τι κάνεις μέσα στην τάξη, το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πουν και καλά αυτά που θεωρούν ότι είναι υποχρεωμένοι να πουν (δηλ, γράψε σημειώσεις-εμένα μου είπαν να ετοιμάσω σχέδια μαθημάτων!!! για ποιους;;; για τους χαβαλέδες που το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να μην τους γράφω απουσίες για να πηγαίνουν για καφέ; όπου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ δεν θα το κάνετε αυτό-να καλύψετε απουσία δηλαδή-γιατί αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και πάθει κανείς τίποτα, εσένα θα κυνηγάνε μετά, σ'αυτό ήμουν απόλυτη). Αράαααζουν λοιπόν οι αποσπασμένοι από πρωτοδευτεροβάθμια διευθυντές, και πολυ που τους νοιάζει αν γίνεται μάθημα και πως γίνεται...Και πάλι, μιλάω από δική μου εμπειρία, ενδεχομένως-και μακάρι-να είμαι εξαίρεση.
Εγώ έγραψα 20 σελίδες σημειώσεις για τηλεπικοινωνίες κάποια κεφάλαια που δεν υπήρχαν στο βιβλίο των Αλεξόπουλος-Λαγογιάννη "Τηλεπικοινωνίες και Δίκτυα Υπολογιστών" (εξαιρετικό, και κατόπιν συνεννόησης με τα παιδιά παραγγείλαμε τα βιβλία από Παπασωτηρίου και το αγόρασαν οι περισσότεροι, για τους υπόλοιπους έβγαζα φωτοτυπιες με γραπτή άδεια του Λαγογιάννη που γίναμε και φίλοι με την ιστορία αυτή). Και τις σημειώσεις τις έγραψα από καθήκον στον εαυτό μου και μόνο να κάνω σωστή δουλειά, και τίποτα άλλο. Και μην κόψετε κανέναν, όχι επειδή δεν αξίζει να κοπεί, αλλά επειδή δεν αξίζει να πάρει 40Ε ο ΟΕΕΚ μόνο και μόνο για να δώσουν το δικαίωμα στο παιδί να ξαναδώσει. Πριν το μάθω είχα κόψει μια κοπέλα, όταν το έμαθα της έδωσα και τα θέματα και τις λύσεις. Επειδή τα παιδιά τα βλέπω συχνά-μικρό μέρος είναι-ανάθεμα κι αν έχουν δώσει 2 από τα 15 παιδιά Πιστοποίηση-δυο χρόνια χαμένα από τη ζωή τους δηλαδή. Το να βάλεις μέσο για να σε βάλουν καθηγητή στο ΙΕΚ, πωπω...απίστευτο μου φαίνεται...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:56:45 »

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 03, 2006, 01:07:38 πμ »
Είμαι πτυχιούχος ΠΕ19 (Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών) και χθες ανέλαβα τη διδασκαλία του μαθήματος "Χρήση Η/Υ" για δυο ώρες την εβδομάδα σε ΙΕΚ της επαρχίας. Μου είπαν ότι είμαι υποχρεωμένη να δίνω στους καταρτιζόμενους σημειώσεις τουλάχιστον δυο σελίδων ανά διδακτική ώρα, το περιεχόμενο των οποίων πρέπει να είναι σύμφωνο με το αναλυτικό πρόγραμμα που ορίζει ο ΟΕΕΚ. Το θέμα είναι ότι για το συγκεκριμένο μάθημα δεν υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα!!! Μήπως γνωρίζει κανείς τι πρέπει να διδαχθεί και με ποια σειρά;

Βασιλική μην περιμένεις από τώρα το αναλυτικό πρόγραμμα...εγώ είχα κλείσει 3 εβδομάδες μαθημάτων πριν πάρω στα χέρια μου την ύλη, και το μάθημα δεν ήταν απλά Χρήση Η/Υ: είχα Επικοινωνίες Δεδομένων - Τεχνολογία Ίντερνετ και έκανα 3 βδομάδες μάθημα...μυρίζοντας τα νύχια μου. Πάντως όποιος από σας διδάσκει το μάθημα αυτό ή παραπλήσιο (θέλετε να ακούσετε άλλο κόλπο; γιατί νομίζετε πως κάθε χρόνο βαφτίζουν αλλιώς τις νέες ειδικότητες; επειδή ο ΟΕΕΚ παρακολουθεί τις εξελίξεις της αγοράς εργασίας, και εναρμονίζεται στις απαιτήσεις; σιγά! απλά η Ε.Ε. επιδοτεί τις "καινοτόμες" ειδικότητες, και για τον Έλληνα καινοτομία είναι το τμήμα Τεχνικών Δικτύων Υπολογιστών να γίνει Τεχνικών Δικτύων & Συστημάτων...) έχω υλικό που έφτιαξα τότε (2003-4) όπως τεστ, σημειώσεις, αποδελτίωση από ερωτήσεις πιστοποίησης και διάφορα άλλα σχετικά με επικοινωνίες δεδομένων και τηλεπικοινωνίες, μπορώ να τα στείλω με μέιλ 8)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 07, 2006, 04:35:21 μμ »
γεια σας και από εμένα...μολις χτες έκανα κι εγω το πρώτο μου μάθημα σε δημόσιο ιεκ και πρέπει να σας πω ότι κανένα μέσον δεν έβαλα για να με πάρουν...το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει κανένα πλάνο διδασκαλίας και ο καθένας κάνει οτι θέλει...καμία καθοδήγηση για το τί πρέπει να διδάξουμε και σε τι ακριβώς θα εξεταστούν τα παιδιά όταν θελήσουν να δώσουν για την πιστοποίηση...spaceoddity μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το υλικό που λες με ένα mail?

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2006, 12:12:59 πμ »
γεια σας και από εμένα...μολις χτες έκανα κι εγω το πρώτο μου μάθημα σε δημόσιο ιεκ και πρέπει να σας πω ότι κανένα μέσον δεν έβαλα για να με πάρουν...το πρόβλημα είναι πως δεν υπάρχει κανένα πλάνο διδασκαλίας και ο καθένας κάνει οτι θέλει...καμία καθοδήγηση για το τί πρέπει να διδάξουμε και σε τι ακριβώς θα εξεταστούν τα παιδιά όταν θελήσουν να δώσουν για την πιστοποίηση...spaceoddity μήπως θα μπορούσες να μου στείλεις το υλικό που λες με ένα mail?

δε μας λες όμως ΠΟΙΟ μάθημα κάνεις-αν θέλεις υλικό για "Επικοινωνίες Δεδομένων-Τεχνολογία Ίντερνετ" που πάει "αλυσίδα" με το "Τηλεπικοινωνίες" στο τμήμα Τεχνικών Δικτύων Υπολογιστών (ή αν το έχουν ξαναβαφτίσει, κάτι τέτοιο τεσπα), έχω ολόκληρο φάκελο και ευχαρίστως να στο στείλω, το έχω στείλει ήδη σε τρεις 8). Αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις και στο εαρινό εξάμηνο, θα πείσεις το Διευθυντή ότι είσαι προετοιμασμένος και για Τηελπικοινωνίες και είναι κρίμα να πάει χαμένη η δουλειά, αφού το ένα είναι συνέχεια του άλλου ;) (και όντως έτσι είναι). Γράψε μου στο μέιλ να σου στείλω :)
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος naupaktos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 08:19:05 μμ »
Ούπς, έχεις δίκιο...κοίτα τώρα μου δώσανε τεχνολογίες πολυμέσων,αλλά κάτι μου ανέφερε ο διευθυντής για το επόμενο εξάμηνο σχετικά με τηλεπικοινωνίες...από ότι κατάλαβα υπάρχει πρόβλημα επιπέδου καθηγητών με τισ κατάλληλες γνώσεις.Όλοι θέλουν τα πιο εύκολα μαθήματα για να μην μπλέκουν με πράγματα που θα τους δυσκολέψουν έστω και στο ελάχιστο...τελοσπάντων.εγώ δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω και να ασχοληθώ και με κάτι πιο δύσκολο.αν μπορείς στείλε μου ότι υλικό έχεις στο mail μου maria_deka@yahoo.gr
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 17, 2006, 11:50:25 μμ »
naupaktos αυτό που λες είναι απόλυτα αληθινό, όλοι θέλουν τα "εισαγωγή στους Η/Υ" που δεν είναι παρά το Office, γιατί βασικά...ο καθείς μπορεί να το διδάξει αυτό σε ΙΕΚ (μέχρι και θεολόγος, μου έχει τύχει να το δω με τα μάτια μου Dr Michael πριν πεις ότι υπερβάλλω!). Στα πιο "τεχνολογικά" μαθήματα, στην επαρχία τουλάχιστον υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ περήφανη για το έργο που έκανα 2 εξάμηνα στο ΙΕΚ, χωρίς καθοδήγηση αλλά με πολύ διάβασμα και περισσότερη όρεξη για να μάθουν τα παιδιά χρήσιμα πράγματα στην κατεύθυνση της εξέτασης για την πιστοποίηση (όπου όπως έχω ξαναγράψει, ελάχιστοι-ένας μόνο στους 15-έφτασαν, και άλλη μια το παλεύει τώρα, θα δώσει δυο χρόνια αφού τέλειωσε τη σχολή! Οι υπόλοιποι δουλεύουν σερβιτόροι ή πωλητές, παντρεύτηκαν, πέρασαν σε άλλη σχολή...πάντως τεχνικοί δικτύων δεν έγιναν). Θα σου στείλω το υλικό στο μέιλ σου, το κείμενο του μηνύματος είναι "προκάτ" αφού τα έχω ήδη στείλει όλα σε άλλους 3-4 ενδιαφερόμενους: παιδιά ελπίζω πραγματικά να σας φανούν χρήσιμα, και ελπίζω τα δικά σας παιδιά να το δουν πιο σοβαρά, και να έχουν καλύτερη τύχη από τα δικά μου...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 01:45:44 μμ »
Νεότερα: επειδή το υλικό το έχω στείλει σε 6 (αν θυμάμαι καλά) συναδέλφους, και επειδή στη ζωή μου και στο e-mail inbox μου γίνεται ένα αλαλούμ, γράφω εδώ με την ελπίδα ότι θα το δείτε το μήνυμα:
Το πρωί είχα συνομιλία με τον Γ. Λαγογιάννη (ένας εκ των δυο συγγραφέων του βιβλίου, πάνω στο οποίο βασίστηκα και το οποίο ήταν-και πιστεύω είναι-στη συνιστώμενη βιβλιογραφία). Ο άνθρωπος προσφέρθηκε να βοηθήσει αν χρειάζεστε και κάτι άλλο. Όποιος χρειάζεται βοήθεια, ας γράψει είτε εδώ είτε στο μέιλ να μου πει, και αν μπορώ θα βοηθήσω ή θα μεσολαβήσω :)
Πάντως εγώ τον "πρήζω" να βγάλει καινούργια έκδοση, γιατί στα 3 χρόνια που μεσολαβούν από την τελευταία έχουν βγει πολλά καινούργια πράγματα...είναι στα σκαριά λέει...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος R2D2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω(?)την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 02:56:06 μμ »
Δούλεψα πέρισυ 2εξαμηνα χρηση η/υ και επικοινωνια δεδομενων. Παραβλέποντας πως πληρωμες γίνονται μετά από 1,5χρονο μινιμουμ, θεωρούμε οτι καποιος είναι αρκετά ορεξάτος και ευσυνείδητος και θέλει να δουλέψει σωστά. Έχουμε λοιπόν: η ύλη είναι μια 2σελιδή περίληψη χωρίς βιβλιογραφία και πηγες.Βρές οτι θες σου λένε , γνωρίζεις το αντικείμενο... αυτό εκτός από αρκετό ψάξιμο και ευθύνη καθώς καποιοι θα θελήσουν να πιστοποιηθούν με βάση αυτά που θα τους διδάξεις,, απαιτεί πάρα πολύ χρόνο, εκτός από κόπο.Χρειάζονται χοντρικά >120σελίδες , και εαν δεν θες να κάνεις κοπι πειστ αλλά να φτιάξεις κάτι ολοκληρωμένο και με συνοχή των κεφαλαίων,είναι ζόρικο. Εξάλλου ενώ εγώ είχα αγχωθεί σχετικα για να φτιάξω σωστές σημειώσεις πααρτήρησα από συναδέλφους που έκαναν και προηγούμενα εξάμηνα μαθήματα,  μια χαλαρότητα στο θέμα μάθημα.για να το πω και αλλιώς : έρχονταν για ξεκούραση από τη μόνιμη πρωινή δουλειά τους. Παρόμοια χαλαρότητα και στην εξεταστική-παρωδία... Τα εργαστήρια ελλιπέστατα - οσα λειτουργούσαν-, και η γενικη συμπεριφορα των διοικουντων δημοσιουπαλληλικη - δεν θυμιζαν σχολείο. Επίσης, τρομερή εντύπωση μου έκανε όχι τόσο το επίπεδο γνώσεων των μαθητών, που είναι προφανως χαμηλό, αλλά η παντελής αδιαφορία της συντριπτικης πλειοψηφιας για να μάθουν 5πράγματα.Συζήτηση για το φειμ στορι,για το ποδοσφαιρο το κυνηγι κλπ. Είναι δε εντυπωσιακό πως αρκετοί έκαναν 100 χιλιόμετρα καθημερινά( και είχαν πληρωσει 300ευρω για εγγραφη) για να παίζουν φιδακι στο κιννητο!!. Το να τους βγάλεις δε έξω ήταν ευτύχημα για αυτούς=μεγαλύτερη ελευθερία για κουβέντα.Οι λίγοι που ενδιαφέρονταν εκαναν _δικαολογένα παράπονα και για τους υπόλοιπους που έρχονταν για χαβαλέ και για την γενική κατα΄σταση και αντιμετώπιση από γραμαμτεια κλπ.Τα έκαναν όμως σε εμένα- εκπροσωπούσαγια αυτούς το ΙΕΚ- δεν μπορούσα ωστόσο να δώσω λύση.
Όσο κι αν ακούγεται κυνικό αποτελεί πρώτης τάξης ευκαιρία για όποιον θέλει να περνά την ώρα του χωρις έλεγχο της δουλειάς του, και χωρίς παράπονα από τα παιδιά.
(ασφαλώς αυτά αποτελούν προσωπικές εντυπώσεις και δεν ισχύουν -θέλω να πιστεύω- παντού. δίνουν όμως- θεωρώ- μια ενδεικτική εικόνα.
Φέτος δεν έκανα καν αίτηση. 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2006, 02:58:58 μμ από R2D2 »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 03:05:07 μμ »
Φέτος δεν έκανα καν αίτηση. 8)
Αυτό είναι το στάνταρ στα ιεκ.

Αποσυνδεδεμένος R2D2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω(?)την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 03:30:38 μμ »

Αυτό είναι το στάνταρ στα ιεκ.
= είτε (1) να τσακώνεσαι με τα παδιά συνεχώς για να κανουν ησυχία και να προσεχουν,να σπαταλας πολλές ώρες για να προετοιμαστείς σωστά(σημειώσεις κ.λ.π.),
είτε (2) να κανεις τον κινέζο και να γίνεσαι αρεστός σε όλους.

Το πρώτο δεν αξίζει με βάση τις ανταμοιβές που έχεις, καλύτερα να γραφτουμε στην greenpeace εθελοντές, εκεί δουλεύεις τσαμπα σε δυσκολες συνθηκες αλλα τουλάχιστον προσφέρεις κάτι, στο ΙΕΚ απλά "χαλάς την πιάτσα" για τους υπόλοιπους βολεμένους εκπαιδευτές.

Το 2ο το θεωρώ απαράδεκτο, (και αφύσικο) να το κανει καποιος στα 28. Στα 50 τότε θα πρέπει να φαίρνω και το μαξιλάρι μου στην τάξη;


Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 11:34:28 μμ »
Παιδιά, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Ακριβώς. Αν θελήσεις να κάνεις σοβαρή δουλειά, θα σε έχει πρώτα-πρώτα ο διευθυντής ο ίδιος στη μαύρη λίστα που του χαλάς τη πιάτσα (γιατί θα γκρινιάζεις που το εργαστήριο πληροφορικής είναι από τη λίθινη εποχή, που οι πίνακες είναι παντα γραμμένοι με ανεξίτηλο μαρκαδόρο και δεν υπάρχει καν οινόπνευμα να τους καθαρίσεις...). Γιαυτό ένας σοβαρός άνθρωπος δεν αντέχει πάνω από ένα-δυο εξάμηνα, αν συνεχίσει μετά ή θα γίνει αναπόφευκτα σαν κι αυτούς, ή ψυχοπαθής. Τα παιδιά ΔΕΝ ενδιαφέρονται, κι εγώ είχα τη ψευδαίσθηση ότι θα τους πιάσω στο φιλότιμο, κάτι θα γίνει...ε, ΔΕΝ γίνεται...ιδιαίτερο έκανα με ένα-δυο παιδιά που είχαν ενδιαφέρον, και γύρω μας ο πανικός. Και προς ΤΙ όλη αυτή η ταλαιπωρία, όταν τα λεφτά σου θα τα πάρεις 1,5 χρόνο μετά, στην καλύτερη περίπτωση;;; Γιαυτό έπεσα από τα σύννεφα όταν έμαθα από το φόρουμ αυτό ότι πρέπει να βάλεις και ΜΕΣΟ να σε πάρουν καθηγητή στα ΙΕΚ...
Το πιο ωραίο: στο τέλος του εξαμήνου, ΚΑΙ καλά, σε προτρέπουν να εκφράσεις τα σχόλιά σου, τις προτάσεις σου για τη βελτίωση της διδασκαλίας κλπ. Κάθομαι εγώ η αφελής και γράφω δυο σελίδες (είναι ένα από τα αρχεία μέσα στο φάκελο που στέλνω στους ενδιαφερόμενους) και το παραδίδω...μπορείτε να φανταστείτε πόση σημασία του έδωσαν...
Το κέρδος μου ήταν μεγάλο παρ'ολ'αυτά, αφού ηταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να οργανωθώ και να γράψω σημειώσεις για πράγματα που με ενδιαφέρουν (εμένα τουλάχιστον, αν όχι τους αποδέκτες) πολύ. Αλλα δεν είμαι και τόσο μ... να το συνέχιζα και παραπέρα, και το ξεκαθάρισα με τα παιδιά: τους είπα ότι δεν θα ξανακάνω αίτηση, και ο λόγος δεν ήταν τόσο τα λεφτά που καθυστερούν όσο η δική τους αδιάφορη συμπεριφορά...δεν απόρησαν φυσικά...Μακάρι να ήταν εξαίρεση η δική μου εμπειρία, αλλά απ'οτι διαβάζω μάλλον ο κανόνας είναι...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 477
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.