*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2674831 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5572 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:29:53 μμ »
Μήπως γνωρίζετε πότε τελειώνουν τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου?
Επίσης όσον αφορά τις πληρωμές, αργούν πολύ? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:01 »

Αποσυνδεδεμένος #mpourmpoulithra#

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5573 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:34:46 μμ »
Μήπως γνωρίζετε πότε τελειώνουν τα μαθήματα του χειμερινού εξαμήνου?
Επίσης όσον αφορά τις πληρωμές, αργούν πολύ? Ευχαριστώ

Στις 6/2/2015 τελειώνει το εξάμηνο και 9/2/2015 αρχίζουν οι εξετάσεις. Οι πληρωμές γίνονται 2 μήνες μετά.....Υπολόγισε τον Απρίλιο του 2015.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5574 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:42:46 μμ »
Επειδή μαθαίνω ότι υπάλληλοι των ΙΕΚ δίνουν ανακριβείς πληροφορίες σχετικά με τη φύση των συμβάσεων των εκπαιδευτών, κάτι που για κάποιους μπορεί να αποδειχτεί οδυνηρό, παραθέτω το παρακάτω. Και βέβαια, πέρα από αυτά που γράφω εγώ, οι εκπαιδευτές καλό είναι να ρωτάμε ένα λογιστή ή ένα υπεύθυνο στέλεχος από τα κεντρικά του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Ισχύουν λοιπόν τα εξής:

Ο,τιδήποτε ανήκει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ΣΕΚ,ΙΕΚ,ΣΔΕ,ΚΔΒΜ,ΟΔΥΣΣΕΑΣ,ΣΧΟΛΕΣ ΓΟΝΕΩΝ) είναι σύμβαση έργου! Δεν είναι μισθωτή απασχόληση! Μας αρέσει δε μας αρέσει...που δε μας αρέσει φυσικά!

Αυτό σημαίνει ότι:
1. Πληρώνεσαι μόνο με ΤΠΥ (ο ήδη έχων μπλοκάκι) ή με ΤΛΥ (πρώην ΑΕΔ).
2α. Όλα τα εισοδήματα από ΤΛΥ που σου εκδίδει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πάνε στον κωδ. 507 στη φορολ.δήλωση (εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα). Είναι ο κωδικός που αφορά το όριο των 5000 ευρώ μικτά. Είναι ένας κωδικός πολύ επικίνδυνος φορολογικά, ο οποίος θα μας τσάκιζε οικονομικά το 2014 ( με 100 ευρώ στον 507 θα πληρώναμε 500 ευρώ εφορία ως προκαταβολή φόρου), αν δεν είχαν κάνει μία ρύθμιση που μας γλύτωσε, μετά από διαμαρτυρίες των φοροτεχνών. Σημειωτέον ότι η ρύθμιση αυτή δεν έχει ακόμα ανανεωθεί για το επόμενο έτος.
2β. Δεν είναι ξεκάθαρο πού θα πάνε τα εισοδήματα με ΙΚΑ από τα ΙΕΚ/ΣΕΚ. Στα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες ή στον κωδ. 507;
3. Όποιος έχει πάνω από 5000 ευρώ μικτά στον κωδ.507 στο εκκαθαριστικό των εισοδημάτων του 2014, αναγκάζεται να ανοίξει μπλοκάκι (ΤΠΥ-ΟΑΕΕ) προκειμένου να μπορέσει να πληρωθεί εντός του 2015 από οποιαδήποτε σύμβαση έργου. Και θα πρέπει να πληρώσει ΟΑΕΕ από την ημερομηνία έναρξης της σύμβασης έργου για την οποία θέλει να πληρωθεί.
4. Ένσημα όπως τα ξέρουμε όταν δουλεύουμε σε φροντιστήρια ή σε ιδιωτικά ΙΕΚ ή ΚΔΒΜ (ένσημα πλήρους ή μερικής μισθωτής απασχόλησης) δεν υπάρχουν.
5. Υπάρχουν ένσημα σύμβασης έργου (που δεν μετράνε για επίδομα ανεργίας) μόνο στα ΣΕΚ και ΙΕΚ και μόνο για όσους πληρώνονται με ΤΛΥ και δεν είναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι. Αυτό δεν αλλάζει σε τίποτα τα παραπάνω (1), (2), (3) και (4) που ανέφερα.
6. Ένα μόνο παραθυρο υπάρχει μάλλον ( όπως φαίνεται στις προκηρύξεις αλλά ακόμα δεν το έχουμε δει στην πράξη ) να αποφύγεις τον ΟΑΕΕ και ας έχεις υπερβεί το όριο των 5000. Αυτό το παράθυρο ισχύει μόνο για τα ΣΕΚ και τα ΙΕΚ. Αν έχεις το έργο που ασκείς στα ΣΕΚ/ΙΕΚ ως συγκύριο επάγγελμα. Αν δηλαδή αποδείξεις στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ ότι το κύριο επάγγελμά σου κατά τη διάρκεια της σύμβασης έργου είναι άλλο. Αυτό το αποδεικνύεις με βεβαίωση εργοδότη. Τώρα το πόσες μέρες απασχόλησης το μήνα στον άλλον εργοδότη θέλουν για να αποφύγεις τον ΟΑΕΕ  είναι άγνωστο.

Αυτά ισχύουν για το αμαρτωλό ΙΝΕΔΙΒΙΜ!


Ο κωδικός 507 δέχεται εισόδήματα ανά έτος αυστηρά 5000;Τότε πως αν ασκείς τη διδασκαλία ως συγκύριο επάγγελμα μπορείς να το αποφύγεις;Κοίταζα λίγο τα φορολογικά και νομίζω πως με τη μετονομασία σε ΤΛΥ δεν ισχύει το όριο των 5000.Αλλά και πάλι έχουμε κανένα λογιστή; :P

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5575 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 03:45:02 μμ »
Στις 6/2/2015 τελειώνει το εξάμηνο και 9/2/2015 αρχίζουν οι εξετάσεις. Οι πληρωμές γίνονται 2 μήνες μετά.....Υπολόγισε τον Απρίλιο του 2015.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:01 »

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5576 στις: Νοέμβριος 17, 2014, 10:18:04 μμ »

Ο κωδικός 507 δέχεται εισόδήματα ανά έτος αυστηρά 5000;Τότε πως αν ασκείς τη διδασκαλία ως συγκύριο επάγγελμα μπορείς να το αποφύγεις;Κοίταζα λίγο τα φορολογικά και νομίζω πως με τη μετονομασία σε ΤΛΥ δεν ισχύει το όριο των 5000.Αλλά και πάλι έχουμε κανένα λογιστή; :P

Νμζ οτι αυτο το καραγκιοζιλικι φετος θα το τελειωσουν γτ εχει βουιξει ολος ο κοσμος οτι ειναι μια βλακεια και μησι ... ειδικα για οσους ειναι σγκηριο επαγγελμα ειναια δικο να τους φορολογει με ΦΠΑ κατοχων μπλοκακι ...

Αποσυνδεδεμένος alfa_vita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 277
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5577 στις: Νοέμβριος 19, 2014, 09:49:05 μμ »
επιτέλους βγήκαν σημερα τα αποτελεσματα των ενστάσεων για τα ΔΙΕΚ , στην σελιδα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ-  1,5 μήνα μετά....,
Από οτι φαινεται η μη σωστή καταμέτρηση των μορίων της ανεργείας έγινε δεκτή στους περισσότερους
γιατι ειχε προβλημα το συστημα και δεν υπολόγιζε σωστα τους μηνες ανεργείας.

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5578 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 11:46:48 πμ »
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Θα χρειαστεί να συνοδεύσω συγγενικό μου πρόσωπο σε επέμβαση σε άλλη πόλη. Αναγκαστικά θα λείψω δυο μέρες στα ιεκ και συνολικά δυο ωρες. Μπορείτε να μου πείτε την επίσημη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω? απο οτι με ενημέρωσαν ΔΕΝ επιτρέπεται ανταλλαγή ωρών με άλλο καθηγητή ούτε επιμήκυνση ωραρίου. Το θέμα μου δεν ειναι τα λεφτά,απλά να δημιουργήσω πρόβλημα με την απουσία μου.

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5579 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 11:55:34 πμ »
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Θα χρειαστεί να συνοδεύσω συγγενικό μου πρόσωπο σε επέμβαση σε άλλη πόλη. Αναγκαστικά θα λείψω δυο μέρες στα ιεκ και συνολικά δυο ωρες. Μπορείτε να μου πείτε την επίσημη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω? απο οτι με ενημέρωσαν ΔΕΝ επιτρέπεται ανταλλαγή ωρών με άλλο καθηγητή ούτε επιμήκυνση ωραρίου. Το θέμα μου δεν ειναι τα λεφτά,απλά να δημιουργήσω πρόβλημα με την απουσία μου.
Δυο Λυσεις Υπαρχουν
Α) Μπορεις να κανεις καποια αλλημερα 1 ωρα  που εχουν τα παιδια 5 ωρο η 4 ωρο (2 φορες θα το κανεις αυτο)
Β) Μπορεις να κανεις τις 2 ωρες που εχασες Υπο Μορφη ΕΚπαιδευτικης ΕΠισκεψης το Πρωι!!

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5580 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 12:26:06 μμ »
Επίσημα δηλαδή, εγω κανω μια εγγραφή αιτηση στην οποία προτείνω αυτο που λες συνάδελφε?
Αν δεν θελει η διεύθυνση και δεν αποδέχεται την απουσία μου, υπάρχει περίπτωση να εχω κυρώσεις πέρα απο την μη πληρωμή μου, που το γνωρίζω εξ αρχής αφού θα απουσιάζω..

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5581 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 01:03:51 μμ »
Επίσημα δηλαδή, εγω κανω μια εγγραφή αιτηση στην οποία προτείνω αυτο που λες συνάδελφε?
Αν δεν θελει η διεύθυνση και δεν αποδέχεται την απουσία μου, υπάρχει περίπτωση να εχω κυρώσεις πέρα απο την μη πληρωμή μου, που το γνωρίζω εξ αρχής αφού θα απουσιάζω..

ΟΧι , ΔΕΝ εχεις καμια κυρωση! Ανθρωπος εισαι, θα ληψεις κανα δυο φορες, τι να κανουμε δηλαδη! γαυτο και Υπαρχουν και οι ΑΝαπληρωσεις!  Κανονικα στα ΙΕΚ λιγο πριν το τελος του Εξαμηνου υπαρχει η Νομιμη Εβδομαδα των Αναπληρωσεων , (Μια εβδομαδα πριν τις τελικες εξετεασεις) , Τωρα επειδη ομως τα ΙΕΚ λογω του μπαχαλου που γινεται στην Παιδεια αρχιζουν αργα κανονικα πρεπει 1 οκτωβριου,(που δεν φταις εσυ),  εχει καταργησει αυτη τη βδομαδα των αναπληρωσεων γιατι δεν προλαβαινει να καυψει τις 15 εβδομαδες μαθηματων (που δεν φταις εσυ ειπαμε).  Αρα Υποχρεουται να σου δωσει το δικαιωμα της Αναπληρωσης μεσα στο εξαμηνο ! Υποχρεουται! 
Οχι Δεν θελει κανενα χαρτι και καμια αιτηση αν προκειται για Αναπληρωση 4η - 5η -6η  ωρα. Απλα ερχεσαι σε συνενοηση με τα Παιδια και με τον Υποδιευθυντη που ειναι υπευθυνος της καταρτισης και αποφασιζετε ποια μερα θα κανετε αναπληρωση . Πρεπει να γινει Αναπληρωση! Πρεπει να γινουν 15 εβδομαδες μαθημα! γαυτο ηρεμα και ωραια συνενοησου μετα παιδια και με τον Υποδιευθυντη , ποτε θα γινει η αναπληρωση .

Αποσυνδεδεμένος Kleovoulos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5582 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 06:42:24 μμ »
Ο διευθυντης του Ιεκ μου είπε πως δεν έχω δικαίωμα να λείψω. Παιδιά δεν σας κοροϊδεύω. Με απείλησε πως το άλλο εξάμηνο δεν θα μου δώσει ώρες αν λείψω.

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5583 στις: Νοέμβριος 23, 2014, 07:27:22 μμ »
Ο διευθυντης του Ιεκ μου είπε πως δεν έχω δικαίωμα να λείψω. Παιδιά δεν σας κοροϊδεύω. Με απείλησε πως το άλλο εξάμηνο δεν θα μου δώσει ώρες αν λείψω.
Εσύ φταις (και όσοι σε συμβούλευσαν) που το έκανες θέμα. Έπρεπε απλά την ίδια ημέρα να πάρεις τηλέφωνο και να πεις ότι είσαι άρρωστος και να μην πας. Πολύ απλό ήταν. Όλοι το έχουμε κάνει και το μάθημά μας απλά αναπληρώνεται την τελευταία εβδομάδα του εξαμήνου.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5584 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 12:07:03 μμ »
Ο διευθυντης του Ιεκ μου είπε πως δεν έχω δικαίωμα να λείψω. Παιδιά δεν σας κοροϊδεύω. Με απείλησε πως το άλλο εξάμηνο δεν θα μου δώσει ώρες αν λείψω.

Συνάδελφε απλά παίρνεις τηλ και λες ότι δεν μπορείς να πας να κάνεις το μάθημα και το αναπληρώνεις κάποια άλλη στιγμή. Τα πράγματα είναι πολύ απλά στα ΙΕΚ μην τα κάνετε τόσο δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5585 στις: Νοέμβριος 24, 2014, 01:30:09 μμ »
Ο διευθυντης του Ιεκ μου είπε πως δεν έχω δικαίωμα να λείψω. Παιδιά δεν σας κοροϊδεύω. Με απείλησε πως το άλλο εξάμηνο δεν θα μου δώσει ώρες αν λείψω.

 :o :o

πρωτη φορα το ακουω στα τοσα χρονια που περιστασιακα δουλευω σε ΙΕΚ. οκ, ειναι ισως πιεσμενοι για να ολοκληρωσουν τις απαραιτητες ωρες καταρτισης αλλα και παλι ανθρωπος εισαι, κατι θα συμβει! δεν ειπαμε να το κανεις συστημα.
και εγω οσες φορες χρειαστηκε να λειψω, ακομα κ επειδη ειχα προγραμματισει ταξιδι (αεροπορικα κτλπ) χωρις να ξερω οτι καποιους μηνες μετα θα δουλεψω στο ΙΕΚ, εκανα τις αναπληρωσεις σε 4ωρα των παιδιων και καποιες αλλες ωρες στην εβδομαδα των αναπληρωσεων. τοτε που ολα γινοταν στην ωρα τους και υπηρχε και αυτη.  :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 517

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.201 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.