*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2669811 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5964 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:53:16 πμ »
Στην προκήρυξη των δημοσίων ιεκ που πρόκειται να βγει η πιστοποίηση δεν θα παίξει κανένα ρόλο αλλά κυρίαρχο ρόλο
θα παίξει η ανεργία και οι άνεργοι θα προηγούνται όλων....
Καλά ας μην υπάρξει ΦΕΚ που θα ακυρώνει το ΦΕΚ που ποσταρε ο συνάδελφος παραπάνω και θα δούμε τι και ποσό θα παίξει ρόλο. Το δρόμο τον έδειξαν φέτος αυτοί που προσέφυγαν στο ΣτΕ και ακόμα τρέχουν στο υπουργείο και να καλύψουν τα κενά. Σε όλα τα ΙΕΚ ενημέρωναν ότι η πιστοποίηση θα είναι υποχρεωτική. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία. Επειδή μερικοί έχουν μάθει να τρώνε από παντού κάποια στιγμή πρέπει να ξεβολευτουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5965 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:00:54 πμ »
Διαβάζω απόψεις ορισμένων συναδέλφων του ύφους "δεν είχαμε ενημερωθεί" και δεν τις καταλαβαίνω. Εγώ άλλη εικόνα είχα στο ΙΕΚ που ήμουν. Είχα καταλάβει ότι οι συνάδελφοι μου ήξεραν, ήταν ενήμεροι. Μάλιστα εδώ και ένα χρόνο τους το είχα πει, όταν ξεκίνησαν οι αιτήσεις. Κάποιοι μου έλεγαν για τα λεφτά και είναι απολύτως κατανοητό ως ένα σημείο, εκτός αν έχεις προτεραιότητα να αγοράσεις μια ακριβούτσικη τσαντούλα. Άλλοι τους φάνηκαν δύσκολα να διαβάσουν έναν μεγάλο όγκο ομολογουμένως αλλά εκπαιδευτικοί θέλουν να είναι. Δεν μπορούν να διαβάσουν;
Άλλοι το ήξεραν, δεν είπαν για τα λεφτά αλλά οι απαντήσεις τους ήταν του στυλ "στην Ελλάδα βρισκόμαστε, δεν νομίζω να εφαρμοστεί". Άλλοι άκουσαν τα γνωστά σωματεία που φρόντισαν να τρέξουν για να ζητήσουν από το υπουργείο να πάρει παράταση. Ωραία σωματεία έχουμε, να τα χαιρόμαστε. Αυτοί είμαστε, αυτά τα σωματεία αξίζουμε. Εγώ λέω ότι μπορεί να πέσουν μέσα.

Το λιγότερο που πρέπει κατά τη γνώμη μου να κάνουν είναι να μοριοδοτηθεί προς το παρόν η πιστοποίηση στην προκήρυξη και από την επόμενη χρονιά να είναι υποχρεωτική εφόσον όμως διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει κόσμος πιστοποιημένος σε κάποια ειδικότητα από φέτος. Είναι λογικό να θέλουμε να παρέχεται εκπαίδευση από πιστοποιημένος. Το θέλουν και οι σπουδαστές μας. Να τους θυμόμαστε και αυτούς,ε;

 Τι θα πει "είμαι χρόνια στο κουρμπέτι". Κανονικά θα έπρεπε να εφαρμοστεί από φέτος. Κάποιοι αντί να παρακαλουθούμε σεμινάρια (γιατί κάποιοι πάνε σε αυτά επειδή μοριοδοτούνται στην προκήρυξη), αποφασίσαμε ότι το μαγάζι πρέπει να μαζευτεί και εμείς να δοκιμαστούμε και όχι απλώς να παρακολουθούμε σεμινάριο. Γιατί συνάδελφοι το προσόν σας ότι πήγατε και παρακολουθήσατε να μετράει και όχι ότι πήγαμε να εξεταστούμε και πιστοποιηθήκαμε;
 
Αναρωτιέμαι όμως ποιος έχει όφελος από το να μην είμαστε πιστοποιημένοι. Μήπως οι μόνιμοι της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που βλέπουν την πόρτα ανοιχτή σε μη πιστοποιημένους και μπαίνουν; Μήπως αυτοί που είναι χρόνια στο κουρμπέτι γιατί έχουν τις γνωριμίες με τους διευθυντές; Μήπως αυτοί που στηρίζονται μονάχα στις γνωριμίες, γιατί τα χαρτιά τους και η διδασκαλία τους είναι μαύρα;

 Έχω την εντύπωση ότι όποιος θέλει να είναι σε ΙΕΚ και στην εκπαίδευση ενηλίκων γενικά, θα πρέπει να θέλει τη διάκριση "διδάσκω σε λύκειο" και "διδάσκω σε φορείς εκπαίδευσης ενηλίκων". Όποιος δεν είναι μόνιμος σε γυμνάσιο-λύκειο, σκάβει το λάκκο του που δεν θέλει την πιστοποίηση ή ακόμα και να επιθυμεί την παράταση. Η σκάβει το λάκκο του ή έχει συμφέρον. Άντε να κατανοήσω το οικονομικό. Τίποτα άλλο δεν μπορώ να δεχτώ.

Μακάρι να με πείσει κάποιος γιατί να μην θέλουμε την πιστοποίηση ή γιατί να θέλουμε την παράταση της μη εφαρμογής της ή έστω γιατί να μην θέλουμε την μοριοδότησή της για φέτος και την υποχρεωτική για του χρόνου.
Συνάδελφε το έχω ξαναγράψει όλοι ήξεραν για την πιστοποίηση. Οι παλιοί εκπαιδευτές ήταν της λογικής εγώ έχω εμπειρία και δεν έχω να αποδείξω τίποτα άλλοι ήταν της λογικής σιγά μην εφαρμοστεί. Όλοι ήξεραν. Έλεος με την υποκρισία. Στο ΙΕΚ που ήμουν μας ενημέρωσαν από τη γραμματεία και μάλιστα ήταν καρφιτσωμένο και σεμινάριο που γινόταν από φορέα αναγνωρισμένο. Τα υπόλοιπα γίνονται εκ του πονηρού και με μοναδικό σκοπό να ευνοηθούν αυτοί που ευνοούνται πάντα.

Αποσυνδεδεμένος GLIKA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5966 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:36:17 πμ »
Πέρα απο το θέμα της πιστοποίησης  φέτος όλοι πρέπει να έχουν μπλοκάκι εκτός απο τους δημοσίους υπαλλήλους και όσους έχουν πλήρη ασφάλιση ΙΚΑ... ποίος θα πάει ειλικρινά να δουλέψει με μπλοκάκι για 3 και 5 ώρες; Ποιός έχει πλήρη ασφάλιση ΙΚΑ; Ειλικρινά αναρωτιέμαι..αυτό θα ισχύσει και στα ΚΔΒΜ ΔΥΣΤΥΧΩΣ! :(

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5967 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:40:58 πμ »
Καλά ας μην υπάρξει ΦΕΚ που θα ακυρώνει το ΦΕΚ που ποσταρε ο συνάδελφος παραπάνω και θα δούμε τι και ποσό θα παίξει ρόλο. Το δρόμο τον έδειξαν φέτος αυτοί που προσέφυγαν στο ΣτΕ και ακόμα τρέχουν στο υπουργείο και να καλύψουν τα κενά. Σε όλα τα ΙΕΚ ενημέρωναν ότι η πιστοποίηση θα είναι υποχρεωτική. Τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία. Επειδή μερικοί έχουν μάθει να τρώνε από παντού κάποια στιγμή πρέπει να ξεβολευτουν.
Συνάδελφε έχεις κάποια άλλη πληροφορία γιατί για την ανεργία είναι σίγουρο και όσοι θέλετε ώρες τρεχατε στον οαεδ να γραφτείτε άνεργοι και οχι στον εοππεπ να σας παίρνει τα λεφτα για πιστοποιήσεις της πλάκας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:43 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5968 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:52:44 πμ »
Συνάδελφε έχεις κάποια άλλη πληροφορία γιατί για την ανεργία είναι σίγουρο και όσοι θέλετε ώρες τρεχατε στον οαεδ να γραφτείτε άνεργοι και οχι στον εοππεπ να σας παίρνει τα λεφτα για πιστοποιήσεις της πλάκας...

Προφανώς για κάποιους δεν είναι αστείο να διαβάζουν και να δίνουν εξετάσεις γι αυτό παρακαλούν από δω κι απο κει να μην ισχύσει η πιστοποίηση της πλάκας... λένε να την αφήσουν για μας το κορόιδα που διαθέτουμε χιούμορ (άμα είσαι απλήρωτος ένα χρόνο πώς να μην έχεις χιούμορ...).
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5969 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:55:32 πμ »
Πέρα απο το θέμα της πιστοποίησης  φέτος όλοι πρέπει να έχουν μπλοκάκι εκτός απο τους δημοσίους υπαλλήλους και όσους έχουν πλήρη ασφάλιση ΙΚΑ... ποίος θα πάει ειλικρινά να δουλέψει με μπλοκάκι για 3 και 5 ώρες; Ποιός έχει πλήρη ασφάλιση ΙΚΑ; Ειλικρινά αναρωτιέμαι..αυτό θα ισχύσει και στα ΚΔΒΜ ΔΥΣΤΥΧΩΣ! :(

Αυτό με το μπλοκάκι τί ειναι; Αφού ένσημα μπήκαν από πέρυσι (το ξέρω από συναδέλφους-εγώ δε δούλευα σε ΙΕΚ). Εχω χάσει κάτι; Στα ΚΔΒΜ επίσης δε θα έχει ένσημα (από φέτος);
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 01:58:19 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος pcs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5970 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:05:23 πμ »
Συνάδελφε έχεις κάποια άλλη πληροφορία γιατί για την ανεργία είναι σίγουρο και όσοι θέλετε ώρες τρεχατε στον οαεδ να γραφτείτε άνεργοι και οχι στον εοππεπ να σας παίρνει τα λεφτα για πιστοποιήσεις της πλάκας...
Επειδή είναι της πλάκας φαντάζομαι δεν την έδωσαν αυτοί που παρακαλάνε τώρα να μην ισχύσει. Επίσης αυτό το τρεχάτε στον ΟΑΕΔ πραγματικά λυπάμαι. Υποτίθεται είσαι και εκπαιδευτικός. Για αυτό μας έχει όπως μας έχει η κοινωνία και ή πλειοψηφία δεν θέλει να μας βλέπει.

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5971 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:09:44 μμ »
Επειδή είναι της πλάκας φαντάζομαι δεν την έδωσαν αυτοί που παρακαλάνε τώρα να μην ισχύσει. Επίσης αυτό το τρεχάτε στον ΟΑΕΔ πραγματικά λυπάμαι. Υποτίθεται είσαι και εκπαιδευτικός. Για αυτό μας έχει όπως μας έχει η κοινωνία και ή πλειοψηφία δεν θέλει να μας βλέπει.
Εγώ λυπάμαι που είμαι πατέρας και θα διδάσκουν στα παιδιά μου κάτι άτομα σαν εσάς που γίνεται εκπαιδευτική σε μια νύχτα παρακολουθώ καιρό τώρα τσακωνοσαστε εδώ πέρα αν θα διδάξουν εσείς οι πιστοποιημενοι η άλλοι η απιστοποιητοι πήρατε μια πιστοποιήσει και κάτι τρέχει στα γύφτικα το τρεχάτε στο οαεδ το λεω γιατί άλλοι βγάζουν την προκήρυξη και προσπαθούν να βάλουν την ανεργία σαν βασικό κριτήριο και τώρα τι θα κάνετε θα τρέξετε στον οαεδ να γραφτείτε άνεργοι το λεω γιατί το έχω δει και αυτό στις επας του οαεδ να περνούν απόλυση για μια μέρα να γράφονται άνεργοι να περνούν 20 ώρες στα επας και μετά να έχουν 2 και 3 δουλειές οι κακομοιροι οι άνεργοι, τεσπα συνεχίστε να τσακώνεστε μόνοι σας για την πιστοποίηση τις πλάκας που την κάναν κεκ βισματικά με άκρες χωρίς ιδέα την είναι η εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5972 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:44:06 μμ »
Εγώ λυπάμαι που είμαι πατέρας και θα διδάσκουν στα παιδιά μου κάτι άτομα σαν εσάς που γίνεται εκπαιδευτική σε μια νύχτα παρακολουθώ καιρό τώρα τσακωνοσαστε εδώ πέρα αν θα διδάξουν εσείς οι πιστοποιημενοι η άλλοι η απιστοποιητοι πήρατε μια πιστοποιήσει και κάτι τρέχει στα γύφτικα το τρεχάτε στο οαεδ το λεω γιατί άλλοι βγάζουν την προκήρυξη και προσπαθούν να βάλουν την ανεργία σαν βασικό κριτήριο και τώρα τι θα κάνετε θα τρέξετε στον οαεδ να γραφτείτε άνεργοι το λεω γιατί το έχω δει και αυτό στις επας του οαεδ να περνούν απόλυση για μια μέρα να γράφονται άνεργοι να περνούν 20 ώρες στα επας και μετά να έχουν 2 και 3 δουλειές οι κακομοιροι οι άνεργοι, τεσπα συνεχίστε να τσακώνεστε μόνοι σας για την πιστοποίηση τις πλάκας που την κάναν κεκ βισματικά με άκρες χωρίς ιδέα την είναι η εκπαίδευση

Εσυ δηλαδη πως εγινες εκπαιδευτικός-το σε μια νύχτα πώς το εννοείς; Συνήθως αυτοί που υποτιμούν τις πιστοποιήσεις, επιμορφώσεις, ΑΣΕΠ, μεταπτυχιακά μπήκαν γλείφοντας (κάτι που εμείς το κάνουμε μόνο για διασκέδαση κι όχι για να ζήσουμε). Η επετηρίδα επίσης πάλι δε βλέπω γιατί σε κάνει εκπαιδευτικό κι όχι τα μεταπτυχιακά οι πιστοποιήσεις κι οι επιμορφώσεις-αν εχεις διοριστει έτσι.Δε λυπάσαι που διδασκαν τοσα χρονια τα παιδιά σου βυσματα και κολλητοί διευθυντών και λυπασαι που θέλουν να τα διδάξουν πιστοποιημένοι; (Καλό ειναι επίσης να υπάρχει διάκριση μεταξύ ενηλίκων και παιδιών. )Φαινεται οτι δεν έχεις σχέση με αυτά επειδή λες οτι η πιστοποίηση έγινε απο ΚΕΚ με άκρες. Τα μέρη διεξαγωγής των εξετάσεων δε γνωρίζω πως επιλέχθηκαν (νομίζω έκαναν αίτηση) αλλά δεν έχουν και τοση σημασία αφού εξεταστες και επιτηρητής προέρχονταν από μητρώο ειδικό και από άλλα μέρη.Την πιστοποίηση στη δίνει ο ΕΟΠΠΕΠ κι όχι το ΚΕΚ (το ΚΕΚ είναι απλά ο χώρος διεξαγωγής εξετάσεων). Ωραια η προσπάθεια να υποτιμήσεις την πιστοποίηση. Καλύτερα βάλε τις άκρες που σίγουρα θα έχεις με αυτά που λες, να στη δώσουν κι εσένα αφού έτσι γίνεται, αντί να υποτιμάς όσους πέρασαν. Ακόμη καλύτερα δες να την περάσεις μόνος να δεις πόση πλάκα έχει...Ανεργία έχω από 1/7 όπως πολλοί συνάδελφοι οπότε πάλι λάθος είσαι. Αυτο που λες για τις 2-3 δουλειές επειδή το έχω ξανακούσει και μάλιστα από διευθυντή (ωραίος ε;) προτείνω να σας δώσω εγώ τις 2-3 δουλειές που πληρώνεσαι μετά από ένα χρονο και είσαι ανασφάλιστος προσφέροντας την ίδια ακριβώς δουλειά με έναν μόνιμο και έχοντας τα τριπλάσια από αυτόν προσόντα (χωρίς υπερβολή) και δε δικαιούσαι καν επίδομα ανεργίας, με τη δική σας μόνιμη δουλειά.Δέχεσαι :D;

Υ. Γ. Το επίπεδό μου προσαρμόζεται σε αυτό του συνομιλητή απλά είναι διανθισμένος ο λόγος μου με επιχειρήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 01:00:34 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5973 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 12:54:58 μμ »
Συνάδελφοι δεν υπάρχει λόγος να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου. Καλές είναι και οι επιμορφώσεις και οι πιστοποιήσεις και τα σεμινάρια, αλλά δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε ότι οι φορείς που τα υλοποιούν έχουν μεγάλο οικονομικό όφελος. Πολλοί έχουν εκφράσει την άποψη ότι η επάρκεια που ζητείται έγινε για να εισπραχθούν τα παράβολα και να απορροφηθούν χρήματα ΕΣΠΑ από τους φορείς. Μετά από όλο αυτό, όμως, υπάρχουν οι πιστοποιημένοι και εκείνοι που δεν έχουν την πιστοποίηση. Η πιστοποίηση επάρκειας στην εκπαίδευση ενηλίκων δεν έγινε μυστικά και όσοι ήθελαν μπορούσαν να συμμετάσχουν. Ας μην μειώνουμε την αξία αυτής της πιστοποίησης, γιατί παρόμοια έχουν ακουστεί και την παιδαγωγική επάρκεια σε ανήλικους. Έτσι, πιστοποιούνται οι επάρκειες στην χώρα μας και αυτό θα πρέπει να γίνει αποδεκτό και να το συνειδητοποιήσουμε. Δεν χρειάζεται να κάνουμε λεκτικές επιθέσεις σε κανέναν!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5974 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:06:05 μμ »
Συνάδελφοι δεν υπάρχει λόγος να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου. Καλές είναι και οι επιμορφώσεις και οι πιστοποιήσεις και τα σεμινάρια, αλλά δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε ότι οι φορείς που τα υλοποιούν έχουν μεγάλο οικονομικό όφελος. Πολλοί έχουν εκφράσει την άποψη ότι η επάρκεια που ζητείται έγινε για να εισπραχθούν τα παράβολα και να απορροφηθούν χρήματα ΕΣΠΑ από τους φορείς. Μετά από όλο αυτό, όμως, υπάρχουν οι πιστοποιημένοι και εκείνοι που δεν έχουν την πιστοποίηση. Η πιστοποίηση επάρκειας στην εκπαίδευση ενηλίκων δεν έγινε μυστικά και όσοι ήθελαν μπορούσαν να συμμετάσχουν. Ας μην μειώνουμε την αξία αυτής της πιστοποίησης, γιατί παρόμοια έχουν ακουστεί και την παιδαγωγική επάρκεια σε ανήλικους. Έτσι, πιστοποιούνται οι επάρκειες στην χώρα μας και αυτό θα πρέπει να γίνει αποδεκτό και να το συνειδητοποιήσουμε. Δεν χρειάζεται να κάνουμε λεκτικές επιθέσεις σε κανέναν!

Το ότι υπάρχουν εξέταστρα (κακώς εννοείται) τί σχέση έχει με την αξία της πιστοποίησης; To "έτσι πιστοποιούνται οι επάρκειες στη χώρα μας" το βρίσκω υποτιμητικό...Πώς έτσι δηλαδή; Οποιος έχει να καταγγείλει κάτι να το καταγγείλει εννοείται. Είναι άδικο και για όσους πράγματι διάβασαν και επένδυσαν χρόνο σε αυτό.
stuDYING...!

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5975 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:42:59 μμ »
Η πιστοποίηση με τον τρόπο που γίνεται, είναι μόνο για συλλογή πόρων  και δεν εχει σε καμμία περίπτωση σχέση με το να σε κάνει καλύτερο εκπαιδευτή. Θα σας πώ ενα πολύ απλό παράδειγμα για να δείτε την όλη απάτη, "τον τρόπο" που γίνεται η πιστοποίηση. Οδηγός επαγγελματικού διπλώματος για φορτηγά, μέχρι πρότινος όποιος είχε δίπλωμα Γ κατηγρορίας δεν χρειαζόταν τίποτα άλλο για να οδηγήσει. Πλέον έμαθα ότι σε μερικές περιπτώσεις ζητάνε πιστοποίηση ταχογράφου ή κάπως έτσι μου το είπε ανθρωπος που ήθελε να δώσει σε προκύρηξη για προσλήψεις στο δημόσιο. Η πιστοποίηση ταχογράφου ειναι ΕΝΑ ΠΑΡΑΒΟΛΟ 150 ΕΥΡΩ .Τίποτα άλλο./ Για όσους μπερδευτούν εύλογα τι δουλειά έχει ο οδηγός με τον εκπαιδευτή ΙΕΚ, η φιλοσοφία τους είναι η ίδια , Ο ΑΝΣΚ ειναι το χαράτσι και στις δύο περιπτώσεις..τίποτα άλλο.
Για να μιλήσουμε σοβαρά για επιπλέον προσόντα και ειδικά για τα ΙΕΚ, πιστοποίηση θα υπήρχε αν  γινιοταν εξειδικευμένη εξέταση  για κάθε ειδικότητα ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ,εξέταση  για εξακρίβωση γνώσεων και επάρκειας στο συγκεκριμένο αντικείμενο. Αυτό θα ήταν asset .
Ολα τα άλλα ειναι σοφιστίες ενός υπουργείου το οποίο κυβερνάτε απο συντεχνίτες μόνιμους υπαλλήλους  ενταγμένους στην φιλοσοφία του αρμεγματος, στο οποίο προσωρινοί υπουργοί πολύ λίγο ή και καθόλου ρόλο παίζουν στην διοίκηση του.
Αλλαζουν οι κυβερνήσεις και τα πάντα παραμένουν ίδια ..ΓΙΑΤΙ?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2015, 01:49:17 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5976 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:52:17 μμ »
Να πω ότι συμφωνώ απολύτως με foufouto.

 Lasid δεν βλέπω επίθεση (τουλάχιστον από την μια πλευρά), ούτε κοινωνικό αυτοματισμό όπως περιέγραψε κάποιος πιο πριν, ούτε οι πιστοποιημένοι τρελάθηκαν ξαφνικά και θέλουν το δίκιο τους. Δεν είναι έτσι στη χώρα μας όπως λες και τι να κάνουμε. Ούτε έχουν όλοι δίκιο. Είναι προφανές ότι κάποιοι περιμένουν πως και πως να ευνοηθούν και πάλι από την προκήρυξη εις βάρος όσων παίρνουν έστω και 2 ώρες.

Το θέμα όντως το αναλύσαμε αρκετά αλλά το να γράφονται ανακρίβειες για ΚΕΚ που ήθελαν να βγάλουν λεφτά, το θέμα ξαναβγαίνει στην επιφάνεια. Το forum πρέπει να ενημερώνει. Εμείς τι σχέση έχουμε με τα ΚΕΚ; Από τον ΕΟΠΠΕΠ πιατοποιηθήκαμε, όχι από τα KEK.

Ελπίζω κάποια στιγμή να μπει η λογική μπροστά γιατί δεν έχω καταλάβει ότι σκέφτεται κανείς ούτε τους σπουδαστές, ούτε τους πραγματικά εργαζόμενους. Με αυτά που διαβάζω αντιλαμβάνομαι ότι αυτοί που έχουν τις θέσεις εξουσίας και τις συνδικαλιστικές μπορεί να είναι και καλύτεροι από τους από κάτω αλλά έτσι όπως βλέπω ότι είναι η πλειονότητα των από κάτω, καλά κάνουν και μας κοροϊδεύουν οι από πάνω. Τι φταίμε όμως οι υπόλοιποι να την πληρώνουμε !;!

 Δηλαδή ένα μέτρο να πάει να γίνει στη σωστή-επιστημονικά ορθή κατεύθυνση (επιστήμονες είστε και όσοι διαφωνείτε,τι δεν καταλαβαίνετε;), πρέπει να λέμε όλοι όχι;  Να μην πηγαίναμε να εξεταστούμε, για να ακυρώνονταν η διαδικασία ή να έπαιρνε παράταση μέχρι το 2040; Θα ήταν καλύτερο; Να μην μοριοδοτηθεί η πιστοποίηση, προκειμένου να μην λειτουργήσει σαν κίνητρο για αυτούς που θα πρέπει να πάνε, για να μην πάνε τελικά και να πάρει παράταση μέχρι το 2050. Αυτό λέει η επιστημονική σας συνείδηση. Πολύ καλά!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #5977 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:54:22 μμ »
Mustang η πιστοποίηση για την οποία μιλάμε εξετάζει τις γνώσεις που έχεις σε θεωρητικό επίπεδο στην εκπαίδευση ενηλίκων καθώς και πώς διδάσκεις (εφαρμόζεις όσα διάβασες) σε ενήλικες . Αλλο αυτό που λες (το παράδειγμα) κι άλλο η επάρκεια ενηλίκων. Καλώς ή κακώς δεν αρκεί να λες ότι μπορείς αλλά να το αποδεικνύεις κιόλας. Επίσης η επάρκεια είναι ευρωπαική οδηγία που πρέπει να εφαρμοστεί-το υπουργείο κάνει το αντίθετο (προσπαθεί να βρει τρόπους να μην εφαρμοστεί για να βολευτούν αυτοί που πάντα βολεύονταν χωρίς να κουραστούν στο ελάχιστο) γι αυτό και το επόμενο βήμα αν δεν το εφαρμόσουν είναι να ενμερωθεί η Eυρωπαiκη Eνωση...
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.