*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673945 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6594 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 06:56:20 μμ »
Έχεις ολοκληρώσει 5 ετή σχολή στην ώρα σου με άριστα, έχεις ξενιτευτεί από τα 22 σου επειδή σου βγαίνει ΠΟΛΥ πιο οικονομικά να κάνεις μεταπτυχιακό σε άλλη χώρα, κάθεσαι 2 χρόνια να το ολοκληρώσεις, με όλες τις δυσκολίες που εμπεριέχει αυτό (όποιος το έχει κάνει καταλαβαίνει περισσότερα). Σου το αναγνωρίζει ο ΔΟΑΤΑΠ ως μεταπτυχιακό 1 έτους ( γιατί στην Ελλάδα γινόμαστε αστέρια σε ένα χρόνο, εκεί έξω δεν ξέρουν αυτοί..). Συνεχίζεις με διδακτορικό, κάνεις τον δούλο του επιβλέποντα καθηγητή σου. Δουλεύεις παράλληλα για να ζήσεις. Σε προσγειώνουν σε τάξεις στο Πανεπιστήμιο να κάνεις μαθήματα, τρέχεις από τάξη σε τάξη να μοιράσεις- μαζέψεις ερωτηματολόγια. Τρως 4 χρονάκια το λιγότερο μες το Πανεπιστήμιο και στις γραμματείες. Καταλήγεις με μία διατριβή που δε πιστεύεις οτι έχεις γράψει εσύ, αφού έχεις φάει και τα ματάκια σου στον υπολογιστή ωστε να κατορθώσεις να γράψεις ένα βιβλίο επιστημονικού επιπέδου. Έχεις φτάσει και στα 30, ασπρίσαν και τα μαλλιά σου, την γλίτωσες με μία κρίση πανικού μόνο και αισίως έγινες διδάκτωρ μετ´ επαίνου.

ΚΑΙ ΝΑΙ λοιπόν πρέπει να δώσεις και 120 ευρουδάκια και εξετάσεις για να πιστοποιήσεις οτι μπορείς να διδάξεις σε ενήλικες!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!
Και βέβαια να πάρεις πιστοποίηση οτι έχεις γνώση υπολογιστών!! Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

Και φυσικά προηγούνται αυτοί που είναι εγγεγραμμένοι στα μητρώα των εκπαιδευτών ενηλήκων για να διδάξουν σε ΔΙΕΚ!!! Χαχαχαχαχαχαχα

Είμαστε με τα καλά μας???


 Αδελφέ συγνώμη που σου το λέω αλλά το διδακτορικό το έκανες για να διδάξεις στα ΙΕΚ ;
Αν δε βρίσκεις δουλειά και νιώθεις ότι είσαι καλός επιστήμονας το ιδανικό μάλλον ήταν να φύγεις  απ’ αυτή τη μίζερη χώρα. (και εγώ σε λίγο έτσι όπως πάει)

 Την μικροδιδασκαλία την σχεδιάζεις σε χαρτί στο σπίτι σου και το εφαρμόζεις στη πράξη μπροστά στους εξεταστές με κοινό τους άλλους υποψηφίους.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2015, 07:17:29 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:50:15 »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6595 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 06:58:45 μμ »
"Μικροδιδασκαλία ετοιμασμένη από το σπίτι..." λες. Γιατί το σχολιάζεις αρνητικά; Τα μαθήματα και οι μικροδιδασκαλίες από το σπίτι ετοιμάζονται. Εσύ τι προτείνεις δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6596 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 07:50:06 μμ »

 Αδελφέ συγνώμη που σου το λέω αλλά το διδακτορικό το έκανες για να διδάξεις στα ΙΕΚ ;
Αν δε βρίσκεις δουλειά και νιώθεις ότι είσαι καλός επιστήμονας το ιδανικό μάλλον ήταν να φύγεις  απ’ αυτή τη μίζερη χώρα. (και εγώ σε λίγο έτσι όπως πάει)

 Την μικροδιδασκαλία την σχεδιάζεις σε χαρτί στο σπίτι σου και το εφαρμόζεις στη πράξη μπροστά στους εξεταστές με κοινό τους άλλους υποψηφίους.
 
 


Συνάλδερφοι μου,
Καραχήν δεν είμαι εγώ διδάκτωρ. Έχω όμως τουλάχιστον 3 κοντινούς ανθρώπους που είναι πάνω κάτω τέτοιες περιπτώσεις. Και για προσωπικούς λόγους έχουν παραμείνει στην Ελλάδα (οικογένειες, παιδιά, προβλήματα υγείας τον γονιών τους κλπ.).
Πρέπει τέλος πάντων, με κάποιο τρόπο, να διαφοροποιήται αυτός που διδάσκει στην πρωτοβάθμια με αυτόν που διδάσκει στα ΔΙΕΚ, διότι διδάσκει σε ενήλικες. Αλλά δεν βλέπω καμία αξιοκρατία, πέρα από συμφέροντα οικονομικά φορέων όπως ο ΔΟΑΤΑΠ (που αγνοεί το plan Bolonia που ακολουλούν ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες) και όπως ο ΕΟΠΠΕΠ που μαζεύει χρήμα αλλά εξετάσεις όποτε και αν.
Όσο για την πιστοποίηση αυτή καθ εαυτή, δεν υποτιμώ την μικροδιδασκαλία. Όμως, δεν σε κάνει ούτε αυτό πιστοποιημένο εκπαιδευτικό με τόση ισχύ που να ξεπερνάς όλους τους υπόλοιπους αναξαρτήτως λοιπών προσόντων. Έχω άδικο??
Αφήστε που το 70% που μετράει ο βαθμός μικροδιδασκαλίας έναντι 30% του γραπτου (!!) μου θυμίζει τις συνεντέυξεις που κάνουν τώρα για να δίνουν υποκειμενικά προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6597 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 08:03:09 μμ »
To 70-30 που λες δεν νομίζω ότι ισχύει καθώς άλλοι κόπηκαν στο πρακτικό και πέρασαν στο θεωρητικό και κάποιοι κόπηκαν στο θεωρητικό και πέρασαν στο πρακτικό. Δεν το θυμάμαι το 70-30 και βαριέμαι να το ψάξω αλλά εφόσον έχουν κοπεί άνθρωποι στο πρακτικό και πέρασαν στο θεωρητικό (γραπτές εξετάσεις) από μόνο του αυτό σου ακυρώνει τη σκέψη σου.

Συγγνώμη αλλά όσοι έχουμε δώσει εξετάσεις πιστοποίησης, σε αυτές που ουσιαστικά προσκληθήκαμε να πάμε αν επιθυμούσαμε να συνεχίσουμε στην εκπαίδευση ενηλίκων της μη τυπικής εκπαίδευσης, είμαστε πιστοποιημένοι εκπαιδευτές ενηλίκων με ισχύ μεγαλύτεροι από όσους έχουν τα ίδια ή/και περισσότερα προσόντα αλλά βαρέθηκαν/δεν θέλησαν/δεν μπόρεσαν/δεν άκουσαν/υποτίμησαν τη διαδικασία και δεν πήγαν να πιστοποιηθούν. Το ότι έχει κάποιος διδακτορικό/μεταπτυχιακό/διδακτική εμπειρία χιλιάδων ωρών προ πιστοποίησης δεν σημαίνει ότι μπορεί όντως να διδάξει. Μπορεί να έχει κάνει χιλιάδες ώρες στα ΙΕΚ γιατί έκανε τούμπες (και όχι μόνο) για το διευθυντή του (ας μην ξαναγράψω πως επιλέγονταν οι εκπαιδευτές πριν λίγα χρόνια) αλλά αν δεν πιστοποιήθηκε, όχι δεν μπορεί να διδάξει. Ας δώσει πρώτα εξετάσεις και το συζητάμε μετά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:50:15 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6598 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 08:09:46 μμ »

Συνάλδερφοι μου,
Καραχήν δεν είμαι εγώ διδάκτωρ. Έχω όμως τουλάχιστον 3 κοντινούς ανθρώπους που είναι πάνω κάτω τέτοιες περιπτώσεις. Και για προσωπικούς λόγους έχουν παραμείνει στην Ελλάδα (οικογένειες, παιδιά, προβλήματα υγείας τον γονιών τους κλπ.).
Πρέπει τέλος πάντων, με κάποιο τρόπο, να διαφοροποιήται αυτός που διδάσκει στην πρωτοβάθμια με αυτόν που διδάσκει στα ΔΙΕΚ, διότι διδάσκει σε ενήλικες. Αλλά δεν βλέπω καμία αξιοκρατία, πέρα από συμφέροντα οικονομικά φορέων όπως ο ΔΟΑΤΑΠ (που αγνοεί το plan Bolonia που ακολουλούν ΟΛΕΣ οι υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες) και όπως ο ΕΟΠΠΕΠ που μαζεύει χρήμα αλλά εξετάσεις όποτε και αν.
Όσο για την πιστοποίηση αυτή καθ εαυτή, δεν υποτιμώ την μικροδιδασκαλία. Όμως, δεν σε κάνει ούτε αυτό πιστοποιημένο εκπαιδευτικό με τόση ισχύ που να ξεπερνάς όλους τους υπόλοιπους αναξαρτήτως λοιπών προσόντων. Έχω άδικο??
Αφήστε που το 70% που μετράει ο βαθμός μικροδιδασκαλίας έναντι 30% του γραπτου (!!) μου θυμίζει τις συνεντέυξεις που κάνουν τώρα για να δίνουν υποκειμενικά προσόντα.
Έτσι για την ενημέρωσή σου, επειδή και σεμινάρια έχω παρακολουθήσει και την ύλη για τις εξετάσεις του εοππεπ την έχω βγάλει και την πιστοποίηση πια έχω, σαφώς και διαφοροποιείται η διδασκαλία όπως και η θεωρία και κανείς δεν είναι τόσο βλάκας ώστε να παρουσιάσει στις εξετάσεις μικροδιδασκαλία που αφορά διδασκαλία στην πρωτοβάθμια. Πίστεψέ με, όντας και ξενόγλωσση (=διδάσκουμε σε όλες τις βαθμίδες), θα ήταν γελοίο να πηγαινα στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ με τραγουδάκι για την αλφαβήτα. Τι σε κάνει λοιπόν να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει διαφοροποίηση, όπως λες σε όσα από τα λεγόμενά σου τόνισα; Αυτή η μικρή λεπτομέρεια με κάνει να πιστεύω πως έχεις άποψη για τις εξετάσεις αυτές χωρίς να έχεις γνώσεις. Όχι ότι όσα άλλα αναφέρεις είναι λάθος. Σωστά είναι, απλά ας μείνουμε σ'αυτά. Μη λέμε όμως κι ανακρίβειες που τελικά μας προσβάλουν (αν και εσύ εκτέθηκες βασικά, κάποιος που έχει γνώση δε θα προσβληθεί). Αν και αυτό το θέμα θα έπρεπε να συζητηθεί στο νήμα της πιστοποίησης, όχι εδώ που είναι, βάσει του τίτλου, αποκλειστικά για τα δημόσια ιεκ...
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6599 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 08:39:50 μμ »
Έτσι για την ενημέρωσή σου, επειδή και σεμινάρια έχω παρακολουθήσει και την ύλη για τις εξετάσεις του εοππεπ την έχω βγάλει και την πιστοποίηση πια έχω, σαφώς και διαφοροποιείται η διδασκαλία όπως και η θεωρία και κανείς δεν είναι τόσο βλάκας ώστε να παρουσιάσει στις εξετάσεις μικροδιδασκαλία που αφορά διδασκαλία στην πρωτοβάθμια. Πίστεψέ με, όντας και ξενόγλωσση (=διδάσκουμε σε όλες τις βαθμίδες), θα ήταν γελοίο να πηγαινα στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ με τραγουδάκι για την αλφαβήτα. Τι σε κάνει λοιπόν να πιστεύεις ότι δεν υπάρχει διαφοροποίηση, όπως λες σε όσα από τα λεγόμενά σου τόνισα; Αυτή η μικρή λεπτομέρεια με κάνει να πιστεύω πως έχεις άποψη για τις εξετάσεις αυτές χωρίς να έχεις γνώσεις. Όχι ότι όσα άλλα αναφέρεις είναι λάθος. Σωστά είναι, απλά ας μείνουμε σ'αυτά. Μη λέμε όμως κι ανακρίβειες που τελικά μας προσβάλουν (αν και εσύ εκτέθηκες βασικά, κάποιος που έχει γνώση δε θα προσβληθεί). Αν και αυτό το θέμα θα έπρεπε να συζητηθεί στο νήμα της πιστοποίησης, όχι εδώ που είναι, βάσει του τίτλου, αποκλειστικά για τα δημόσια ιεκ...

Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα.
Δεν είπα αυτά που κατάλαβες.
Μην επιτίθεστε προσωπικά, δεν κερδίζουμε τίποτα. Δεν εκτέθηκε κανείς, δεν προσβλήθηκε κανείς. Όλοι κοπιάζουμε για κάτι. Εδώ αναταλλάσουμε απόψεις χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει μία και μόνο πραγματικότητα.
Μπορεί να υπάρχουν ανακρίβιες σε αυτά που είπα, γι αυτό και τα λέω, για να μάθω περισσότερα. Σε καμία περίπτωση δεν εχω τη διάθεση να προσβάλλω κανέναν.
Το πως βίωσε ο καθένας τις εξετάσεις πιστοποιήσης προφανώς διαφέρει πολύ.

Το συμπέρασμα δηλαδή, με βάση τα τελευταία σχόλια είναι: Τελειώστε μια σχολή, πάρτε πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και βουρ να διδάξετε!!

Το θέμα αφορά άμεσα τα ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6600 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 09:20:21 μμ »
Makis0 έγραψες: "Το πως βίωσε ο καθένας τις εξετάσεις πιστοποιήσης προφανώς διαφέρει πολύ. "

Ανακρίβεια Νο1: Πως διαφέρει δηλαδή; Γιατί δεν το αναλύεις περισσότερο να καταλάβουμε πως διαφέρει;

Makis0 έγραψες: "Τελειώστε μια σχολή, πάρτε πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και βουρ να διδάξετε!!"

Ανακρίβεια Νο2: Στις εξετάσεις πιστοποίησης πας αφού πρώτα έχεις διδάξει κάποιες ώρες στην εκπαίδευση ενηλίκων, διαφορετικά θα πας στις εξετάσεις αφού παρακολουθήσεις σεμινάρια. Οπότε έτσι όπως το γράφεις "τελειώστε μια σχολή και πάρτε πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ" δεν ισχύει. Όπως δεν ισχύει και "πάρτε πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και βουρ να διδάξετε". Δεν ισχύει γιατί στην προκήρυξη μοριοδοτούνται όλα τα προσόντα..

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6601 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 09:28:49 μμ »
Ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα.
Δεν είπα αυτά που κατάλαβες.
Μην επιτίθεστε προσωπικά, δεν κερδίζουμε τίποτα. Δεν εκτέθηκε κανείς, δεν προσβλήθηκε κανείς. Όλοι κοπιάζουμε για κάτι. Εδώ αναταλλάσουμε απόψεις χωρίς να σημαίνει ότι υπάρχει μία και μόνο πραγματικότητα.
Μπορεί να υπάρχουν ανακρίβιες σε αυτά που είπα, γι αυτό και τα λέω, για να μάθω περισσότερα. Σε καμία περίπτωση δεν εχω τη διάθεση να προσβάλλω κανέναν.
Το πως βίωσε ο καθένας τις εξετάσεις πιστοποιήσης προφανώς διαφέρει πολύ.

Το συμπέρασμα δηλαδή, με βάση τα τελευταία σχόλια είναι: Τελειώστε μια σχολή, πάρτε πιστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και βουρ να διδάξετε!!

Το θέμα αφορά άμεσα τα ΔΙΕΚ.
Δεν επιτίθεμαι, απλά προσπάθησα να αποκαταστήσω μια σοβαρή ανακρίβεια που είπες. Στα υπόλοιπα συμφώνησα και φυσικά και το ζουμί δεν είναι αυτό που είπες. Η όλη φάση είναι γελοία (ειδικά στην περίπτωση των ιεκ θα προσθέσω το γελοιοδέστερο του πράματος με τη διπλή υποβολή αίτησης κιόλας για μερικές ωρίτσες) αλλά άλλο αυτό κι άλλο το περιεχόμενο των εξετάσεων του εοππεπ.
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6602 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 10:00:39 μμ »
 Τι διδακτορικά και μ@λ@κιες εδώ οι καθαρίστριες γίνονται  γραμματείς http://www.enikos.gr/data/files/e1adf1836bc7dfd94a8d1607cbf1bbc3.pdf , χωρίς να υποτιμάω κανέναν απλά για να δούμε και μεταχείριση του κράτους απέναντι στους πτυχιούχους εδώ μαλώνουμε  για τις ώρες ποιος έχει παραπάνω μόρια για να πάρει μια ώρα παραπάνω δλδ 10 ευρώ παραπάνω η παρακάτω.
 

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6603 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 10:05:48 μμ »


Πρέπει τέλος πάντων, με κάποιο τρόπο, να διαφοροποιήται αυτός που διδάσκει στην πρωτοβάθμια με αυτόν που διδάσκει στα ΔΙΕΚ, διότι διδάσκει σε ενήλικες.


Εδώ συμφωνούμε. Για να διαφοροποιηθεί πρέπει να έχει μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις, επαγγελματική εμπειρία, πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων και όχι να διδάξει επειδή καθεται άνεργος 2 χρόνια σπίτι του (στις περισσότερες περιπτώσεις που ξερω λόγω πεποίθησης) γιατί και φροντιστήρια υπάρχουν και διανομή φυλλάδίων μπορούμε να κάνουμε αν βρεθούμε σε ανάγκη όπως έκανα και εγώ πριν χρόνια.
Γιατί δεν μετράει και η ανεργία τόσα πολλά μόρια και στους αναπληρωτές;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2015, 10:07:36 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6604 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 10:08:18 μμ »
Τι διδακτορικά και μ@λ@κιες εδώ οι καθαρίστριες γίνονται  γραμματείς http://www.enikos.gr/data/files/e1adf1836bc7dfd94a8d1607cbf1bbc3.pdf , χωρίς να υποτιμάω κανέναν απλά για να δούμε και μεταχείριση του κράτους απέναντι στους πτυχιούχους εδώ μαλώνουμε  για τις ώρες ποιος έχει παραπάνω μόρια για να πάρει μια ώρα παραπάνω δλδ 10 ευρώ παραπάνω η παρακάτω.
 
!!!!!!!! ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6605 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 10:15:17 μμ »
Τι διδακτορικά και μ@λ@κιες εδώ οι καθαρίστριες γίνονται  γραμματείς http://www.enikos.gr/data/files/e1adf1836bc7dfd94a8d1607cbf1bbc3.pdf , χωρίς να υποτιμάω κανέναν απλά για να δούμε και μεταχείριση του κράτους απέναντι στους πτυχιούχους εδώ μαλώνουμε  για τις ώρες ποιος έχει παραπάνω μόρια για να πάρει μια ώρα παραπάνω δλδ 10 ευρώ παραπάνω η παρακάτω.

χαχαχα ... που τα βρίσκεις ρε θηρίο...

Αποσυνδεδεμένος @@

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 414
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6606 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 10:17:44 μμ »
Εδώ συμφωνούμε. Για να διαφοροποιηθεί πρέπει να έχει μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις, επαγγελματική εμπειρία, πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων και όχι να διδάξει επειδή καθεται άνεργος 2 χρόνια σπίτι του (στις περισσότερες περιπτώσεις που ξερω λόγω πεποίθησης) γιατί και φροντιστήρια υπάρχουν και διανομή φυλλάδίων μπορούμε να κάνουμε αν βρεθούμε σε ανάγκη όπως έκανα και εγώ πριν χρόνια.
Γιατί δεν μετράει και η ανεργία τόσα πολλά μόρια και στους αναπληρωτές;

 Μερικοί είναι κατ’ επάγγελμα  άνεργοι, στο ΙΕΚ που είμαι είναι δύο κυριούλες  έχουν και τα κονε τους με την κυρά διευθύντρια μαζεύουν τις ώρες επειδή είναι και άνεργες μετά τη λήξη της σύμβασης γράφονται στον ΟΑΕΔ παίρνουν και το επίδομα ανεργίας κάθε φορά το ίδιο έργο, αυτοί άνθρωποι γιατί να ψάξουν αλλού δουλειά ;
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2015, 10:19:33 μμ από @@ »

Αποσυνδεδεμένος σισσυ4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #6607 στις: Οκτώβριος 28, 2015, 10:18:25 μμ »
Επισης, ενα σχολιο εχω να κανω..... ας προσεξουμε ολοι να μη χανουμε την αξιοπρεπεια μας σε αυτους τους δυσκολους καιρους...το καταλαβαινω και το νιωθω οτι ειναι πολυ δυσκολο...ομως..αυτα τα συναισθηματα κακιας και φθονου για αλλους συνανθρωπους (δε λεω συναδελφους διοτι δεν μπορω να τους "αισθανθω" συναδελφους επειδη ετυχε να διδαξουμε σε αν ιεκ και οι δυο) το μονο που κανουν ειναι να υποβιβαζουν τη δικη μας την αξια...

Ας συνελθουμε λοιπον, και ας μη βλεπουμε ο καθενας απο τη σκοπια του οτι τον συμφερει (ανεργοι, πιστοποιημενοι, πτυχιουχοι, διδακτορες κλπ κλπ)...το μονο που θα παρακαλουσα ειναι να μην προσπαθουμε να βγαλουμε ο ενας τα ματια του αλλου....και να γινουμε περισσοτερο ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΣ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.